Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Tomstr22
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 17. čer 2020 11:19:14

Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od Tomstr22 » stř 06. črc 2022 10:59:46

Zdravím,
rád bych pořídil aktivní full range boxy do zkušebny na amatérské zkoušení 3členné rockové kapely (bicí, basa, el. kytara - zvučení samozřejmě jen zpěvů). Aktivky by se 2x do roka používaly venku na ozvučení koncertu pro kamarády do 100 návštěvníků (společně se suby DXS18, které máme ve 2ks. Tam se bude zvučit samozřejmě všechno), jinak by drtivou většinu času sloužily jako odposlechy pro rockovou kapelu ve zmíněné zkušebně. Náš budget je cca. 30.000,- za 2ks a mám možnost za tyto peníze koupit od známého použité Yamahy DXR12, které se dle recenzí těší velké oblibě. Do oka mě ale padla ještě nová řada RCFka 912.

Mohl bych vědět Vaše názory na tyto dvě alternativy? Splnily by lépe účel RCF nebo Yamahy? Jako odposlechy používáme RCF art 710 a vadí mi u nich nepříjemný zdvih na výškách, tak by mě zajímalo, jestli RCF tento problém v nové řadě odstranil, nebo je to stále stejné?
Od Yamahy jsem slyšel jen řadu DBR12 a jejich zvuk se nám celkem líbil. Papírovými parametry (max SPL, výkon RMS) vychází lépe Yamaha DXR, ale je mi jasné, že realita může být uplně jinde a v jiných vláknech jste je tu docela hanily.

Btw. Nejsme profíci a opravdu nepotřebujeme systém za půl míče na ty 2 koncerty pro kamarády to opravdu nemá smysl. Chceme se ve zkušebně dobře slyšet a na těch venkovních hraní neudělat zvukovou "ostudu".

Díky moc za radu! :)

Quicktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 189
Registrován: úte 07. čer 2016 22:00:31

Re: Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od Quicktor » stř 06. črc 2022 14:34:59

Dobrý odpoledne
I když bych do aktivek moc kecat neměl ,neb jsem sveřepý pasivkář , doporučuji zůstat u jedné značky
a typové řady . Tvý DXS jsou bandpasy , tudíž budou mít k vrškům nějaký konstantní nastavení DSP
a kombinace zůzných značek může nadělat v projevu spoustu neplechy .
Nedávno se mi stalo něco podobnýho . Nevšim jsem si otočený fáze na DSP pro suby . Jaký hrůzy z toho lezly ... :shock:
Pokud můžeš koupit jetý DXR 12 za slušný love , tak neváhej .

Tomstr22
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 17. čer 2020 11:19:14

Re: Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od Tomstr22 » stř 06. črc 2022 15:20:44

Quicktor píše:
stř 06. črc 2022 14:34:59
Pokud můžeš koupit jetý DXR 12 za slušný love , tak neváhej .
Tak ona je otázka, jestli je 30k “slušný love”?! :D

Ty RCF ART 912-a by mě lákaly samozřejmě i proto, že na ně bude záruka, zatímco ty Yamahy DXR12 budou bez ní.
V drtivé většině se budou používat sólo ve zkušebně a k těm subům se přidají právě jen 2x do roka. Takže mnohem důležitější je pro nás použitelnost ve zkušebně.
Pokusím se stavit v Prodance v Praze a ty RCF poslechnout, i když bez přímého porovnání to bude asi “nesměroplatný”…

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od Damton » stř 06. črc 2022 18:26:51

O RCF devítkové řady je tady celé vlákno:
viewtopic.php?f=107&t=8920

Bohužel podle mého je to furt stejný hnus RCF poslední dekády. Stejně jako Sedmičková řada.

Být tebou šel bych do té Yamahy, když už máš suby. A nejlépe do staré DSR112 ta hrála uplně neuvěřitelně, pokud ji někde najdeš na bazaru.

Jinak ze současných Aktivek doporučuju:
FBT X-Pro 112A
QSC CP12
Presonus AIR12
EV ELX200-12P
FBT X-Lite 112A

Všechno tohle hraje daleko vyrovnaněji než RCF devítkové řady. RCF nechej DJům :-D

Tomstr22
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 17. čer 2020 11:19:14

Re: Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od Tomstr22 » stř 06. črc 2022 19:43:27

Damton píše:
stř 06. črc 2022 18:26:51
O RCF devítkové řady je tady celé vlákno:
viewtopic.php?f=107&t=8920

Všechno tohle hraje daleko vyrovnaněji než RCF devítkové řady. RCF nechej DJům :-D
To vlákno jsem si před mým příspěvkem pečlivě projel a vyšlo mi to z toho tak 50:50, takže moc díky za objasnění!
DSR by byl uplně nejlepší, ale na bazarech se vůbec neobjevují a za ty nové DZR chtějí 2x tolik, než je náš budget. Takže to asi vidím na DXR… :)

Uživatelský avatar
Nejsem Dave Rat

Re: Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od Nejsem Dave Rat » čtv 07. črc 2022 9:15:30

A má to být ozvučeno "hezky" nebo nahlas ?

Tomstr22
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 17. čer 2020 11:19:14

Re: Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od Tomstr22 » čtv 07. črc 2022 10:24:19

Nejsem Dave Rat píše:
čtv 07. črc 2022 9:15:30
A má to být ozvučeno "hezky" nebo nahlas ?
Hezky nahlas!! 🤣🤣
Né, tak nejsme Krucipusk, kterej s tím potřebuje uhrát Strahov. Nicméně z vlastní zkušenosti se mi osvědčilo mít výkonovou rezervu. Víš co - když se bubeník rozvášní! :D
Samozřejmě se nebráním alternativním aktivkám, nemusí to být jen RCF nebo Yamaha. Jen ten budget bych rád dodržel,no…

Tomstr22
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 17. čer 2020 11:19:14

Re: Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od Tomstr22 » ned 10. črc 2022 17:18:44

Tak z koupi DXR12 bohužel sešlo, takže svoji situaci budu muset řešit nákupem nových.
Pečlivě jsem si projel Damtonem zmíněné aktivky a nejvíce mě padla do oka značka EV. Shodou okolností jsme včera hráli na festivalu, kde měl zvukař sestavu EV se satelity EKX 12, ktere jsou tedy přes můj budget, ale ten zvuk se mi vyloženě líbil!
Damton zmínil verzi ELX-200, ale při zkoumání nabídky se mi více líbily ELX 112p a to hlavně kvůli tomu, že mají dřevěnou ozvučnici. Ale děsí mě ten na papíře udávaný nízký výkon RMS - jen 400W (DXR mají uvedeno 700W). A taky to, že na Muzikeru je napsané, že nemají DSP (ale ony asi nějaký vnitřní DSP mít budou, že? Jen to není nastavitelné DSP) a celkově už se asi jedná o starší model…

Dalo by se o nich na to naše použití uvažovat?

Tomstr22
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 17. čer 2020 11:19:14

Re: Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od Tomstr22 » úte 26. črc 2022 11:03:04

Tak nakonec jsem po přečtení mnoha recenzí, článků apod. pořídil LD SYSTEMS STINGER 12 A G3 a jsem nadmíru spokojen. Skvělé dřevěné zpracování, výborný rovný a silný zvuk. Už sem na nich stihl i zvučit kapelu o 6 nástrojích a 7 zpěvech a zvládli to bravurně. Kapelám je jednoznačně doporučuju!

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ozvučení zkušebny a DIY koncertů

Příspěvek od exxxi » úte 26. črc 2022 11:13:11

No, ELX-200 hrají pěkně, ovšem ne nejhlasitěji. Když je použiju s 18* suby na bigbeat pro 50 neplatících diváků, tak limiter bliká pěkně do rytmu.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“