Ladění PA

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Michal mariánek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: pát 07. črc 2023 16:57:27

Ladění PA

Příspěvek od Michal mariánek » pát 07. črc 2023 17:46:45

Zdravím všechny, jsem "zvukař" začátečník. Ve dvou lidech děláme akce kde se jedná hlavně o moderování a podkresovou hudbu, ale taky rockotéky a sem tam se jedná i o zvučení např. dechovky nebo sboru dětí z místní školy+ nějaká vystoupení. Vlastníme PA o výkonu cca 5,2kW. Složení High/mid 2x Megaton ND2129 (900W) zesilovač yamaha P7000S, Low 2x Megaton MT18 SUB (1000W) Zesilovač QSC PLX 3602, suby 2x RCF 702 AS-II (700W). Potřeboval bych poradit jaké dělící frekvence použít a popřípadě jak PA ladit jestli na styl FLAT nebo popřípadě nějak jinak. Nevlastním měřící mikrofon ani věci potřebné k měření takže měřit pa nemohu zkoušel jsem to zatím nastavit aby to fungovalo když jsem to postavil hlasitosti jsem nechal všechny stejně dělicí frekvence vrchy od 60Hz spodky do 300hz suby do 200hz, do sestavy jsem pustil projetí frekvenčího pásma od 20hz do 20Khz a měřil pomocí mobilní aplikace spectroid a naměřil několik mezer a to hlavně mezi 200hz - 500hz kde byla opravdu velká propadlina. vše ovládám přes mix midas MR18. Pokud by jste potřebovali ještě nějaké informace ohledně PA nebo čehokoliv ptejte se jinak moderátorský mikrofone je Shure Beta58 combo S8. předem díky za rady

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ladění PA

Příspěvek od Návštěvník » pát 07. črc 2023 18:25:15

Ještě dodám že mám bedny postavené následovně ty RCF suby jsou uprostřed u sebe na vozících cca 10 cm nad zemí
Ty megatony suby mám na stranách a na nich mám takové kostky abych zvedl ty vrchy cca 80cm a na nich ty vrchy. Vše je děleno v mixu midas mr18 přes auxy. Vrchy a spodky megaton jsou LR a rcf uprostřed jsou v monu (link). Jinak ladit chci PA proto že sám o sobě hraje vyloženě strašně mikrofony i podkresovou hudbu musím hodně ořezávat a to hlavně okolo 1,18Khz a to teměř o -15 dB

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Ladění PA

Příspěvek od CharlesBass » sob 08. črc 2023 0:37:47

Michal mariánek píše:
pát 07. črc 2023 17:46:45
dělicí frekvence vrchy od 60Hz spodky do 300hz suby do 200hz, do sestavy jsem pustil projetí frekvenčího pásma od 20hz do 20Khz a měřil pomocí mobilní aplikace spectroid a naměřil několik mezer a to hlavně mezi 200hz - 500hz kde byla opravdu velká propadlina
Ježiš, já sem si to musel přečíst dvakrát, jestli mě nešálí zrak :-) To musí bejt na tej dechovce hukot :-)
Je ale chvályhodné, že svoje poznatky o zvuku a jeho nastavení chceš zlepšit..
Máš celkem slušné bedny, které umí nadělat hodně kraválu a nejsou to už šustítka, která se dají libovolně naházet na hromadu - jejich citlivost a výkon už při špatném umístění a nastavení opravdu může způsobit dost rotiku. Netuším kde jsi přišel k takovému nastavení - že od 60, do 200 a do 300 (!)

Popsaná konfigurace a rozmístění už si víceméně vyžaduje dospělejší procesing než poskytuje MR18. V první řadě ale udělěj dvě pásma, která se nepřekrývají - SW do 100(120)Hz vrchy od 100(120)Hz

Postuduj datasheety jednotlivých beden, jejich frekvenční rozsah a nastavení DSP - což je procesor -"výhybka" - kterou napodobuješ v mixáku s nastavením HPF LPF pro jednotlivé výstupy. V jednoduchých aplikacích s použitím fullrangeboxu a subwooferu se to spolu s nastavitelným zpožděním daného výstupu dá úspěšně použít, ale nikoliv při použití různých a různě umístěných subwooferů...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Marián

Re: Ladění PA

Příspěvek od Marián » sob 08. črc 2023 21:47:41

Myslím si že popri dvoch MT18 sú tie 712 viac-menej zbytočné a situáciu to skôr skomplikuje než jej pomôže, chcelo by to prípadne ešte jeden pár MT18 aby boli po 2 na stranu aby to bolo ako-tak adekvátne k vrchom, každopádne na dychovku a pod. to aj v 1ks na strane postačuje. Do sredu skôr nejaký frontfill než subbas. Megaton ND2129 by mali zvládnuť delenie aj okolo 75-80Hz malo by to by lepšie ten MT18 sa na vyšších basoch nespráva zrovna kultivovane pri delení na 200Hz to muselo robiť kravál resp. si to musel hodne stiahnt na EQ aby to nebučalo.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ladění PA

Příspěvek od Návštěvník » sob 22. črc 2023 12:38:58

Jako frontfill mám k dispozici RCF Art 715. Ohledně těch 200hz to právě že nebučelo naopak tam těch 200hz bylo málo jak už jsem psal celí systém strácel sílu okolo 120-300hz (proto ty suby do 300hz) a hrály hodně okolo 1Khz.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“