Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
zzbar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: úte 12. dub 2011 3:48:02
Bydliště: někde u Uh.Hradiště

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od zzbar » pon 09. kvě 2011 13:07:47

Jasně, souhlas.
Reaguju jen na původní dotaz, ze kterého jsem pochopil, že kapela chce natočit nějaké své první demo (promo).
Vzpomínám, jak kdysi dávno jsme řešili stejnou otázku. Tímto způsobem se nám to celkem podařilo...

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od Grazlll » pon 09. kvě 2011 13:53:02

Ahoj a děkuju všem za tunu názorů a rad. Jen vás trochu vyvedu z omylu.
Nejsme tak uplně začínající kapela, jen já jsem začínající "zvukař". Jde o to, že chci maximálně svou silou vyplodit nahrávku a leccos se na tom ještě naučit. V tuhle chvíli máme k dispozici mikrofon na kopák a trojici dynamických mikrofonů na TOMs, virbl a kotel. Na plechy chci použít kondenzátor APEX 415 (snad to půjde) a druhý kondenzátor bych ještě potřeboval sehnat. Na ten virbl buď PG57 nebo SM57.
Finance nejsou tak uplně limitujícím faktorem, spíš jde o to, že je toho celkem dost a tak se snažim najít přijatelná řešení.
V tuhle chvíli jsme limitovaný počtem šesti vstupů každý samostatně mapovatelný na PC. Tudíž to mam naplánované tak, že jeden bude kopák, virbl, dvojice TOMs, kotel a ride, hajtka a crash bude muset být na jedné stopě. A posléze doufám, že si s tim trochu dokážu pohrát a udělat z toho bicí alespoň na úrovni lepšího dema :-)
Co se bicích týče tak toho se nebojim, náš mistr škopkař už nějaký ten pátek hraje a naladit mu nedělá problém :-) Takže zbývá už jen trochu horší akustika, správné rozestavení mikrofonů a dodatečná úprava... :-)
Dokázal by mi někdo doporučit cenově průměrnou sadu mikrofonů na bicí?

Harman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 221
Registrován: sob 12. pro 2009 14:52:04
Kontaktovat uživatele:

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od Harman » pon 09. kvě 2011 16:02:17

V tom případě radši dej 1 - kopák, 2 - virbl, 3 - tomy, 4 - kotel, 5 a 6 overheady. Trošku si ubereš možnosti sterea, na druhou stranu získáš podstatně lepší možnost eq a zpracování dynamiky na přechodech.
PG sérii se vyhni, pokud můžeš

z levnějších sad (cca do 10K)
Audix FP4/5/7 (podle počtu mikrofonů)
Shure PGDMK4/6

z lepších
Beyerdynamic Opus Drumset
Audix DP
Shure Beta 52 + 3x Beta 56


s Betou nemám zkušenosti (ale bylo tady na foru o nich napsáno až až)
Audix F serie se dá celkem použít do klubů, ale chce to silnější korekce
Audix D serie mi většinou dělala moc dlouhej zvuk, ale měla v sobě tu tečku, takže gate a trochu eq. Snímají zvuk velice pěkně, takže se z toho dají vykroutit klidně i metalový bicí. Ovšem na jazz jsou bez korekcí takřka ideální
Beyerdynamic jsem zatím měl jenom na test a byl jsem víc než mile překvapenej. Malý, praktický, hráli už dobře prakticky bez korekcí
PG jsem v ruce neměl až asi na dvě akce a nic moc. Když jsem je slyšel na nějakém koncertu, tak jsem se celkem chytal za hlavu...

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od blaha » pon 09. kvě 2011 21:42:56

No už jsem to tu několikrát psal na PG52 + PG56, se dá uslušnejch biciích nakroutit použitelnej zvuk, nicméně při dnešních cenách bych osobně volil na bicí sadu AKG Rythm Pack, D112 + D40 + C430. Mám jak D40 tak SM57 a na rytmičáku se mi víc líbí ta D40, je taková plnější, kompletnější. Jedinej průšvih jsou držáky, mikrofony jsou moc blízko blan a nabírá to divný rezonance, hlavně na bubínku, ale při použití držáku od sady Shure a oddálení mikrofonu cca o 5cm od blány je vše naprosto v pohodě.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Pijan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25. zář 2010 14:28:40

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od Pijan » úte 10. kvě 2011 1:32:17

Jestli máš trochu času a není problém angličtina, tak bych ti doporučil si přečíst http://www.shure.com/europe/how-to/micr ... -recording. Mají to tam celkem hezky udělaný.
Určitě bych doporučil hodně věnovat pozornost pozici mikrofonů. Jinak můžeš mít sebelepší bicí, do digitální podoby je skrz špatný mikrofony dobře nedostaneš. Pak se můžeš snažit to nějakým způsobem dokroutit, ale už neděláš dobrou nahrávku, jen zachraňuješ. Někdy se to dá, někdy je naopak "garážovej" zvuk ku prospěchu a někdy ti nezbude než přetriggerovat.
Taky je možnost napsat si bicí komplet do not v midi a prohnat to samplerem, kde dneska nahrávací software nemají špatný zvuky (třeba v Samplitudu Beatbox nebo v Cubase Helion zněly celkem dobře). Případně si můžeš koupit další banky, ale to je asi zbytečný.

Nejvíc bych ale radil (zvlášť jestli jde o první nahrávání) nejdřív vyrazit do studia a tam se snažit pochytit co nejvíc zkušeností a rad. Je velkej rozdíl mezi zvučením a hudební režií.

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od Grazlll » stř 07. zář 2011 15:21:17

Do háje, tak jsem se po pár měsíích vrátil k myšlence pořádně nazvučit bicí ale mam převeliký dilema...
Už mam sice SM57, kterou používám na virbl..
Ale co dál... Nakopák tady padlo doporučení na SOUNDKING ED007. Cenová relace super, máte někdo konkrétnější zkušenosti se zvukem?
Teď už "jen" TOMs a Overheady. Chtěl jsem použít na TOMs 3x PG56, ale pak zase padl názor, že PG serii nee.. Z jakého důvodu? Špatný zvuk? Lze doporučit nějakou alternativu v podobné cenové relaci?
No a na závěr OH. Ceny za tyhle dva mikrofony se trochu bojim...:-)
Jen tak pro informaci - máte někdo nějaké zkušenosti se sadou AKG Rhythm Pack? Nemusim mít nic mega extra, ale zvuk "papírovejch krabic" taky nechci :-)
No a na závěr... Několikrát tady již padla zmínka o trigerování bicích... Prosím, vysvětlil by jste mi někdo co to přesně znamená? :-)
Děkuju moc

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od blaha » stř 07. zář 2011 15:48:27

PG56 na tomy bych se nebál, pokud jsou solidní bicí tak neprosto bez problémů, to samé platí i o PG52.

AKG Rythm Pack, můj favorit, bohužel mám už PGčka.
D112 by měl být OK
D40 mám jednu, dávám ji na rytmičák, dle mne má lepší zvuk než SM57, jen to chce použít jinej držák než dodávanej, aby byl mikrofon tak 5cm od blány (používám od PG56), jinak má takovej plechovej dozvuk (s origišem je tak 1cm)
Koďany netuším, ale budou dle mne taky v pohodě, já používám AKG Perception 170 (3x)
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

zblebt
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 02. čer 2011 11:06:28
Bydliště: Uherské Hradiště

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od zblebt » stř 07. zář 2011 16:46:05

Myslim, ze te vyjde o moc levneji a kvalitneji, kdyz si mikrofony na tohle nahravani od nekoho pujcis... Mozna jsem to prehledl, ale nikde si nepsal, ze bys mikrofony potreboval i potom...

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od Grazlll » stř 07. zář 2011 16:59:27

Dejme tomu, že to mam jako koníčka a chci s nima následně i hodně experimentovat doma takže je určitě chci mít fyzicky...:-)

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od pavlii » čtv 08. zář 2011 8:11:00

Tak a k tomu triggerování - potřebuješ nějaký plug-in umožňující vygenerování MIDI eventů not na základě úrovně audio signálu. Takže třebas KTDrumTrigger.
"Zavěsíš" na audio stopu, kterou potřebuješ triggerovat (třeba stopu s kopákem), pustíš přehrávání a poladíš eventuelně nastavení tak, aby byla aktivita plug-inu na špičky, kdy opravdu hraje kopák (čili aby ti to bralo ideálně žádný bordel okolo).
Pak vytvoříš MIDI stopu a normálka pustíš nahrávání. Projedeš celou nahrávku a výsledkem je MIDI stopa plná MIDI not, které sedí s kopákem. Vybereš nějakej VST nástroj (třeba) na bicí, zavěsíš na výstup MIDI stopy a voila - čistý zvuk kopáku je na světě :-)

Samozřejmě může být třeba určitá ruční práce (vyčištění od nechtěných not - může se stát, posun o určité zpoždění, ....), ale to už záleží na situaci.

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od Grazlll » čtv 08. zář 2011 9:18:32

Takže jestli to dobře chápu...Nahraju si osm stop s bicíma, zvuk bude na kokos tak na každou stopu "pověsim" MIDI stopu, přiřadim k ní VST bicí a po mírném doladění mam fajn zvuk bicích...
No jo, jenže... "Naklikat" si bicí v nějakym drumeru není až takovej problém - jde tam hlavně o to, že z VST bicích je prostě cítit, že jsou dělaný na PC.. A stejný problém je i při trigerování, ne?
Ale samozřejmě je to hodně elegantní řešení, které tím pádem, pokud tomu dobře rozumim nemusí řešit kvalitu mikrofonů...
Nebo to chápu blbě? :-)

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od pavlii » čtv 08. zář 2011 9:41:45

Právě že ne - triggerování vychází z toho audia, je to vlastně jakási "mapa", takže veškeré arytmičnosti jsou zachované (pokud samozřejmě nemáš aktivní AutoQuantize při záznamu MIDI :lol: ).

A ve výsledku to chápeš naprosto správně.

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Re: Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od Grazlll » ned 12. říj 2014 9:18:29

Zdarec všem...
Před nějakým časem jsem tady rozpoutal debatu na téma nahrávání bicích, kvalita MIC, atp.. Z dnešního pohledu tenkrát pořízená nahrávka byla tragická, z tehdejšího pohledu jsme na ní byli hrdý :-D
Nicméně, čas postoupil a již v dnešní době není až takový problém "za drobnou úplatu" zapůjčit MIC v hodnotě cca 80000 takže zvuk se malinko posunul...
Stále mi zůstalo to, že nechci do studia - prostě mě baví si to udělat sám a nahrávat s partou v klídku a beze stresu, i za cenu toho, že nahrávka nebude profi, ale jen "poloprofi" :-D
Nicméně o co mi jde.. S rozestavěním MIC si poradim, mam i celkem jasnou představu o zvuku, jediný co mi vrtá hlavou je.. Proč vždycky ty bubeníci maj u sebe ten lampovej preamp... Co tim docílí... Tak jsem pátral na youtube a pochopil jsem, že hlavně z důvodu komprimace OH.. Je tomu opravdu tak...?
A do jaké míry je lepší toto udělat už při náběru a ne až posléze při mixu..? Samozřejmě abych si koupil Presonuse nebo podobné značky za 50000 - na to prostě nemam - neživí mě to, ale teoreticky by se dal někde půjčit(ano, v ruce jsem ho v životě nedržel takže někdo namítne, že bych jej stejně správně nepoužil, ale já jsem učenlivej :-D )...A proto by mě zajímalo co by jste mi poradili vy, studiama protřelí odborníci :-)
Díkes moc!!!

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od KamilV » ned 12. říj 2014 17:21:48

Není dobré vyzdvihnout nástroj (lampový preamp) a ptát se po účelu. Je potřeba vyzdvihnout účel a ptát se po nástroji (jak toho docílit). Jinými slovy: pokud necítíš potřebu OVH komprimovat, tak to prostě nedělej. Ani za cenu, že máš možnost někde půjčit kus HW.

Já třeba OVH nekomprimuju vůbec, až pak celou grupu bicích. Nevnímám zatím potřebu je komprimovat zvlášť. A su klidný :)

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Re: Jak snímat bicí v domácích podmínkách?

Příspěvek od Grazlll » ned 12. říj 2014 21:25:36

Krásně řečeno Kamile :-) Jsem jen šťoural, proto jsem se ptal :-)
Díky

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“