Zemní smyčka

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Olda

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od Olda » úte 23. led 2018 16:26:14

Tak jedna společná zásuvka a žádná změna. Musím zkusit DI BOX. Snad to za ty peníze pomůže:))

Olda

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od TomasVv » úte 23. led 2018 17:13:26

Dělám, co mě baví.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od kelly.ok » úte 23. led 2018 18:54:48

Konkrétně tohle neznám, fungovat to nějak bude, pokud je to tak jak tvrdí... Mám doma dva podobné produkty. Jeden fungoval (překvapivě ten levnější z nich), ale jeho naprosto zanedbatelný průřez kablíků mu po stránce mechanické odolnosti nedal sebemenší šanci. Druhý je šmejd, přestože prezentovaný jako galvanické oddělení, je uvnitř pouze kablík namotaný kolem válečkového magnetu... čili proti zemní smyčce k ničemu, pokud vůbec proti nějakému jinému rušení.

Uživatelský avatar
Olda

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od Olda » úte 23. led 2018 19:50:43

Díky kluci. Zkusím postupně, napíšu sem potom výsledek. Třeba se to někomu dalšímu bude potom někdy hodit.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od blaha » úte 23. led 2018 20:15:45

DJDI je v pohodě, pak je ještě druhá varianta Art DTI, ten má i CINCHE
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Olda

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od Olda » stř 24. led 2018 9:56:43

Tak to nakonec vyřešil Sinus Live GL-205. Krásný, čistý. Děkuji moc všem za rady.

Olda

elmartin
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pát 12. úno 2021 12:28:11

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od elmartin » pát 12. úno 2021 13:43:55

Zdravím, mám doma v paneláku problém s brumem v pasivních reproduktorech napojených na zesilovač. Do něj posílám dva digitální vstupy přes Toslink - jeden z počítače, druhý z televize (plazma). Zesilovač i zdroj počítače mám připojený do jednoho UPS (tedy v podstatě do jedné zásuvky), televize je sice zapojená v jiné zásuvce, ale ani její zapojení do téže UPS brum nezmírnilo. Právě při vstupu z TV brumí repráky nejvíc, po vypnutí TV se brum zmírní a je podobný jako v případě vstupu z PC. Ani připojení do zásuvek mimo UPS situaci nezměnilo. Navíc, nedávno jsem testoval studiové monitory, které též silně brumily, ať jsem je zapojil do kterékoliv zásuvky doma. Přitom jsem do monitorů pouštěl pouze signál z mp3 přehrávače (napájeného baterií, ne zásuvkou) a v jiném domě monitory nebrumily. Takže hádám, že na vině budou rozvody v paneláku. Mám tedy dotaz, jaké mám možnosti tento brum odstranit a kterou byste doporučili. Jestli pomůže např. síťový oddělovací transformátor, do kterého bych připojil zesilovač, PC i TV, ale to už by chtělo tak 800W trafo, což by nebylo nejlevnější a nejmenší. Odrušovací filtry jsem na e-shopech našel jen pro Cinche a Jacky, ne pro optiku. Nové rozvody v bytě momentálně nepřipadají v úvahu.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od mmmartin » pát 12. úno 2021 15:32:40

Jako první bych zkusil odpojit od televize kabel z antény. Je to jedna součást zařízení, která je spojená se dvěma zeměmi - jednou přes anténu, podruhé přes rozvod elektřiny.
Problém by mohlo dělat i případné spojení počítače se vstupem televize pro video. To je druhá cesta, kudy by se nějaká smyčka mohla uzavírat.
Dál bych zkusil od zesilovače obě optiky odpojit a připojovat postupně, aby se zjistilo, co je zdrojem brumu. Téměř jistě se smyčka neuzavírá po optice [-X , ale nedá se vyloučit, že tam brum po optice přichází spolu se signálem.

atrakce
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: pon 01. črc 2013 18:55:44

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od atrakce » pát 12. úno 2021 18:05:33

Můžeš dát typ studiových monitorů ? Pokud zapojíš jeden studiový monitor bez signálu, jenom s napájením, neměl by sám o sobě brumit. Mám tapco S5 a několik ADAM audio, a všechny jsou zařízení třídy 2, tj. dvojitá izolace (laicky bez zemního kolíku).Pokud jsi zloušel 1 mp3 přehrávač do obou aktivních beden, asi si vytvořil zemnící smyčku kabelem k mp3 (signálovou zemí). Pokud ti bude pouze s připojeným napájením studiový monitor brumět, je něco opravdu špatně, pak zkus laborovat s polohou / umístěním tohoto monitoru v prostoru (vyloučit vliv transformátoru z jiného zařízení,.......).
Avantis, SQ5, CQ20B,DL1608, Ui24, Megaton NP377, ENGL Fireball II, TC G system,TC G major 2,Sennheiser IEM G4 ....

elmartin
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pát 12. úno 2021 12:28:11

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od elmartin » pát 12. úno 2021 19:09:13

mmmartin: Děkuji za odpověď, zkusil jsem Vámi navržené postupy, ale zdroj brumu jsem bohužel stále nenašel. K televizi napřímo připojenou anténu nemám. Mám tam zapojený DVB-T2 set-top box, IPTV set-top box a výstup z PC - vše přes HDMI. Všechny tyto 3 HDMI konektory jsem z televize vypojil, ale úroveň brumu se nezměnila. Stejně tak jsem zkoušel ze zesilovače odpojit oba optické vstupy a brum se výrazně snížil (úplně nevymyzel, ale je registrovatelný až při vysoké hlasitosti). Při připojování jednotlivých vstupů začal vždy silně brumět jen příslušný vstup a brum druhého vstupu to nijak neovlivnilo. Tedy např. při nastaveném vstupu zesilovače na PC se po zapojení optiky z PC výrazné zvýšil brum, zatímco při nastaveném (a vypojeném) vstupu zesilovače na TV byl brum téměř neslyšitelný (do doby, než jsem zapojil optiku z TV).
Konkrétně se brum (při zapojených obou optických vstupech) chová takto: Při zapnuté televizi je značný brum jak na výstupu z TV, tak na výstupu z PC a je zhruba stejný. Jakmile vypnu televizi, tak při nastaveném vstupu zesilovače na TV se brum výrazně omezí (stejně jako bych odpojil optiku z TV), při přepnutí vstupu na PC zůstane brum stejný jako při zapnuté televizi. Po zapnutí televize to na jejím výstupu začně opět silně brumit, zatímco brum na výstupu z PC to opět neovlivní a oba brumy jsou v tento okamžik podobné.

elmartin
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pát 12. úno 2021 12:28:11

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od elmartin » pát 12. úno 2021 19:17:38

atrakce: Měl jsem na test levné monitory Alesis Elevate 5 MKII, nyní už je nemám. Mám pocit, že oba zapojené mi bruměly i bez připojeného vstupu, zkoušel jsem je zapojovat a přemísťovat všude po bytě, ale brum byl stále stejný. V jiném domě už nebrumily. Odpojit jeden monitor jsem nezkoušel.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od mmmartin » sob 13. úno 2021 11:56:05

Není nic neobvyklého, že když vstup zesilovače není zatížený výstupním odporem zdroje signálu, objevuje se na jeho výstupu brum, který se do vstupu naindukuje "z luftu", případně šum vstupního odporu zesilovače. Se zemní smyčkou to nesouvisí.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od mkarr » pon 15. úno 2021 13:04:51

Zkusil bych ty přístroje rozeskládat na větší plochu, aby nebyly příliš pohromadě. A taky jejich případné externí napájecí zdroje aby neležely blízko u jiných přístrojů. Když jsem tu viděl zmíněné Tapco, tak mám doma mix Tapco blend s externím zdrojem, a ten fakt musí ležet pod stolem aby nerušil ostatní zařízení.

Uživatelský avatar
mc.vlada

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od mc.vlada » pon 25. říj 2021 10:42:43

Podělím se s Vámi o jednu zkušenost. Mám přes mixážní pultík připojené basové kombo na PC a baskytaru. Dlouho jsem se potýkal s brumem a s různými ruchy vycházejícími prokazatelně z PC. Začal jsem uvažovat o nějakém DI boxu. Pak jsem náhodou zjistil, kde je hlavní problém. A tím je pětizásuvka z TESCA. Síťové kolíky v ní mají špatný kontakt - málo napružené kontakty zásuvek, dochází tam k přechodovým odporům a vzniká tam celý problém. Začněte tím, že všechna zařízení zapojíte do jedné zásuvky s kvalitní "rozdvojkou".

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Zemní smyčka

Příspěvek od zahy » pon 25. říj 2021 11:19:33

Takže i zemnící kolík byl volný?
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“