....proč to musí hrát tak nahlas?

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od CharlesBass » ned 21. úno 2010 20:54:28

V nějakým dokumentu, který se zabýval rovnováhou člověka jsem vyrozuměl, že velká hlasitost a to především na basech působí na rovnovážné ústrojí, které těsně sousedí se slyšícím. Vyvolává to "pocit pohybu", zvýrazňuje to hudební vjem a pocit z něho vycházející....

My zvukaři jsme na to zvyklý, ale hodnotíme to hlavně z "profesního hlediska". Ale určitě naše honba za věrným podáním zvuku vychází i z tohoto pocitu.

Vemte si, že mohutnost symfonického orchestru je právě na tomhle založená, neměli před sto lety repráky, tak násobili počty nástrojů. Pak poslech dvousetčlenýho bandu fidlajícího vážnou hudbu opravdu vyvolával a vyvolává husí kůži. To samý hraný v deseti lidech už tak nevyzní.

Ale když máme aparaturu, stačí na to i tři lidi u kytary, bubnů a basy, že? Když vemem v potas úlohu basů v hudbě a jeijich akustiku, tak kopák a basa venku vždy zní trošku jinak než je zdroj, musí to víc dunět, musít to bejt plocha, která nebude působit jen na uši. Celkově to tak chápu a je pravdou, že kytaristé a bubeníci to často v zápalu přeháněj... nicméně nelze se jim divit, nedělaj nám to naschvál. Má to hranici v tom, že je potřeba slyšet kvalitně i jiné věci než kytaru a deset činelů...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Neznámý

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Neznámý » pon 22. úno 2010 22:53:31

Ono kdyby nám to nehrálo nahlas by to nebylo ono. :lol:

Podle mého hlediska musí zvuk mít jisté vzrušení , zvuk nesmí obtěžovat posluchače, jak někdy to bývá i u velkých akcí. Zažil jsem i případ , že na jedné akci odešla v jedné bedně výšková sekce, ,,no odešla tak přihulíme více basů,, Fuj co potom lezlo z EAV aparátu co měly byl děs a hnus, hotový paglajš. Podotýkám že měli asi tak 10KW zvuku.

Mě se osvědčuje použiti pomocných delay reprosoustav, kde si nastavím jisté parametry a tudiž nemusím toliko vytáčet aparát a obtěžovat tím lidi nějakým obušzvukem :lol: Raději si pohraji se zvukem , než potom poslouchat že jsem jako zvukař, dj přednostně, stál po zvukové stránce za prd. :D

Díky této mojí koncepce řešení zvuku se setkávám s kladnými ohlasy.

:lol: Potom to nemusí tolik hrát nahlas. :lol:

Daveid95
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 11. zář 2008 21:28:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Daveid95 » pát 02. dub 2010 13:45:25

No na stejnou otázku (proč je to tak nahlas...) se mě zeptala moje babička :-) (hrajem melody-punk) sem ji na to odpověděl že to je bicími, ty ztlumit nejdou (bavíme se o sálech max pro 150lidí) že se u nich nic nezvučí (max kopák) a ostatní nástroje to ''jen doháněj'' ale asi má citlivější sluch

Tak tohlencto by byla taková laická odpověď pro menší sály. Pro ty větší prostory jen: TEN BIG BEAT MUSÍ BEJT NAHLAS !!! :)

Jeden zvukař mě naučil točit si kombo na sebe a ne do lidí (občas odkoukávám od zvukařů a vím že ven si ten zvuk zařídí zvukař sám a že o to se nemám starat) a pak to zní dobře i ten můj Fender 4x12'' 100W :-P, faktem u toho zůstává, že to mám eště potišejš (Gain5, Volume3,5) než ve zkušebně (G5, V4,5)

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od OK2MDK » čtv 17. čer 2010 11:01:28

No tak po dvou akcích na místním fotbalovém stadionu, kdy první akci sem dohrával s "pomocníkem a ochrácem" za zády, že delám moc rachot, (akce povolena) sešly se 3 akce v jednom večeru, a tichá noc... proste se ten zvuk nesl, a ve finále diky nasměrování proti sobě se navzájem sestřeloval "rockový kopačák" s "tanec 2010" prostě dva styly, a ten stadion místy prý nechutně rušil balet (metalové kytarové solo). Týden nato znovu stejé místo jen o pár metrů vedle a opět (tentokrát hrála pouze jedna akce), ovšem jak jsme zjistili víc jim vadili bučicí kolotočáři než my...
A to se pak človek zjeví u spolužáka a jeho rodiče by ho ukamenovali, že se v tom nedá spát jak to mají v přímém přenosu.
A to nás v sobotu škrtil přívod neuveřitelných 200V pri zaplých koncích! se svetlama místy skoro 185V :mrgreen: to se pak vypíná, a když se mě spolužák ptal tak prsote na tolik lídí se roštovat musí, to mi nevzal, no ale mladá kapelá The Cérky si to prostě zasloužila (mladé holky a umí - tak to už mi prošlo :-D :-D :-D )

Uživatelský avatar
petrsch1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pát 05. úno 2010 19:54:24
Bydliště: Chotěšov Plzeň-jih
Kontaktovat uživatele:

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od petrsch1 » úte 22. čer 2010 19:22:51

ZDRAVIM VŠECHNY U BARU. Je to vcelku pěkné počteníčko tady na toto téma také mam podobnou zkušenost jezdim s naší kapelou Brufen po tancovčkach a s nima to jde vcelku dobře jsou to větrem ošlehaní rokeři a ví co a jak horší je to s mladýma předkapelama hlavně punk zabít to nemůžete a poradit si nedaj vyhulený komba na podiu bubeník do škopků buší jak hluchej do vrat když jim člověk řekne aby to ztlumili odpoví že to pak nehraje udělam jednoduchou věc všechny nástroje necham ztažený zpěv vytáhnu dam si špunty a tu hodinu přetrpim ale když mi zpěvák 2x za sebou utrhne šňůru od mikr tak bych ho nejraděj zrakvil tak mam nejraději zábavy bez předkapel kde si vychutnávám každičký ton a když rokovej tak pěkně nahlas a to má tak být když kopák vás příjemně nakopne do hrudi a basa zaduní tak to je to pravé ořechové

http://www.brufen.wbs.cz/Novinky.html
BRUFEN
http://www.brufen.wbs.cz/Novinky.html" onclick="window.open(this.href);return false;

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od kalfar » čtv 24. čer 2010 19:13:34

Mám tu něco zajímavého k tématu:
Backstage rumours: 1. Zvukař Metaliky na Sonisphere odpalil 50 beden.
Zdroj: Facebook profil Bandzone.cz

Co myslíte, kolik beden tam měli celkem? Řek bych, že na konci už to muselo být znát, že tam ten výkon chybí. A kolik ty škody tak můžou koštovat?
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od safa » čtv 24. čer 2010 19:20:51

Odpalil ? Jako BIG MICK ? Hmm...

Mimochodem at hledam jak hledam nemuzu ten zdroj najit... ale asi googlim spatne

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od kalfar » čtv 24. čer 2010 19:38:02

JJ přesně ten, už o tom padla i zmínka na fóru Prodance. Jinak zdroj ještě jednou: profil Bandzone.cz na Facebooku, takže šup na Facebook a tam najít Bandzone.cz. Mají to tam na zdi.
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od safa » čtv 24. čer 2010 20:04:15

Hmm to asi musim ale mit ucet a bejt prihlasenej na FB ze ? Tak to nemam... (jsem exot ;-) )

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od safa » pát 25. čer 2010 16:50:30

kalfar píše:Mám tu něco zajímavého k tématu:
Backstage rumours: 1. Zvukař Metaliky na Sonisphere odpalil 50 beden.
Zdroj: Facebook profil Bandzone.cz

Co myslíte, kolik beden tam měli celkem? Řek bych, že na konci už to muselo být znát, že tam ten výkon chybí.
Napocital jsem 80 beden i s basovkama (na PAcku). Tech 50 vadnejch by teda urcite muselo bejt znat ;-))

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- ... 7835_n.jpg

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Frenk » pát 25. čer 2010 18:39:38

To si asi nekdo omylem pripsal nulu ne?? Prece si Metallica sebou nevozi nejakeho lempla.
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
Jakub.p

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Jakub.p » sob 26. čer 2010 12:38:53

Taky se mi zdá...že by jim odešla polovina PA a nikde jinde by se o tom nepsalo? To bych se divil... :) Kdyby napsali, že spálili 50 reproduktorů, tak bych tomu možná i věřil...ale tohle? Zkuste si pustit "na doraz" vaše PAčka a při tom vypnout polovinu konců...takže za mě je to blbost :)

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Pavel Sedlák » ned 27. čer 2010 14:17:13

Nevypnul spíš padesát beden ?

Co to je za aparát ?
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od TomasVv » ned 27. čer 2010 14:42:54

V-Dosc, basovek 40, kolik bylo na banánu nevím. Ale moc se mi tomu nechce věřit, snad to má nějaký speaker management.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Pavel Sedlák » ned 27. čer 2010 20:24:24

Tak jedině, že by to někdo blbě propojil, což se mi nezdá...

Nicméně na PD se traduje, že jeden zákazník odpálil na jedné akci 16ks nových SB1000 najednou - to už chce taky talent
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Odpovědět

Zpět na „Bar“