Jak se stát zvukařem?

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Janick
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: pon 16. dub 2007 20:20:14

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Janick » pon 16. dub 2007 20:25:17

Chtěl bych se zaptat jak jste začínali se zvukařinou a zajímali se o zvuk? Chtěl bych poradit jak mám začít, abych rozuměl všem věcem a dobře se do toho dostával. Bohužel nemám možnost od někoho kdo by mi to moh vysvětlit od začátku a vyzkoušet si něco i v praxi. Díky za odpovědi.

haromax
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 65
Registrován: stř 13. zář 2006 9:02:43
Bydliště: morava

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od haromax » úte 17. dub 2007 20:18:22

No já si myslím a i má zkušenost to potvrzuje že zvukař by měl mít vztah k hudbě / NEJLÍP MUZIKANT/ a pak k elektrice ,co z toho že umí vše teoreticky vysvětlit snad i zapojit ,ale pokud nemá ucho a neví jak co má znít a k tomu cit ,tak pak to je pase .
pokud to myslíš vážně opravdu poslouchej hudbu ,jednotlivé nástroje, ,poslouchej jak to hraje jiným a pak se podívej po nějaké kapelce v okolí co zkouší, pokud mají zvukaře nabidní mu pomoc - motat kable ,nosit bedny být k ruce atd. to si myslím je nejlepší začátek a tak jsem i já začínal a to už je hafo let :-D

Uživatelský avatar
Tudy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: pon 01. kvě 2006 10:51:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Tudy » ned 06. kvě 2007 0:41:24

Sežeň si zvukařskou Bibli od Václava Vlachého - Praxe zvukové techniky.

cyz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: ned 07. zář 2008 21:23:08
Bydliště: Uherské Hradiště

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od cyz » pon 08. zář 2008 20:48:16

Tak začínat tím že budeš někomu dělat bedňáka nebo technika je dobré, získáš tím zkušenosti s technikou které se ti budou hodit později při řešení problémů. Je to ale dlouhá a trnitá cesta než se k něčemu dostaneš. K tomu není od věci si udělat základní domácí studio (mikrofon a dobrá zvukovka v PC, při dnešních cenách už to není problém) a hrát si se zvukem takto. Nejsnadnější bys měl chytit se nějaké kapely kterou má např. někdo z tvých příbuzných a tak trochu se vézt, ale tento způsob je mě osobně proti srsti, jednoduše řečeno prostě nesnáším protekční spratky :-D

Mišous
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pon 09. lis 2009 12:48:46

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Mišous » čtv 10. pro 2009 13:51:45

Zdravím Vás zvukaři,
chtěl bych Vás poprosit o radu, jsem začínající zvukař ve věku 16 let, od nějakých 13-14 let se motám kolem zábav, akcí pár jsem i osvětloval, pak dělal bedňáka, ušetřil nějaké peníze a snažím se o to být zvukař.
Jen nevím, jak prorazit, jak se dostat ke kšeftům i třeba k menším, nebo co bych vlastně mohl zvučit.

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Jose1 » čtv 10. pro 2009 15:23:32

Mišous
......snažím se o to být zvukař jen nevím jak prorazit jak se dostat ke kšeftům.....

Tak přesně tohle já taky nevím..... :D

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od frantik » čtv 10. pro 2009 15:30:13

Někde přece bydlíš a a někteří lidi Tě tam dobře znají. Začni nenápadně dělat malé akce, byť za párek a kofolu či pivo. Akce pro děti, malé koncerty v hudebce, akce pro důchodce apod. Jestli to budeš dělat dobře, budou Tě volat pořád dokola a doporučovat dál. Některé akce se každoročně opakují, takže budeš mít některé termíny na rok dopředu zadané. Pak už si sám troufneš na něco většího nebo Tě časem někdo osloví, třeba začínající kapela, která hledá zvukaře.

Je dobré být elektrikář a technik k tomu, abys mohl PA zodpovědně budovat a udržovat vlastními silami. Pak můžeš časem zvyšovat cenu za zvučení a výdělek zas vložit na vylepšení PA. Možná naskočíš do kapely, která slušné vybavení už má - viz případ Katakomb z UH, kteří zrovna zde na fóru externího zvukaře hledají.

Bude potřeba trochu toho štěstí, ale začít se dá hned. Není od věci motat se pořád kolem zvukařů na bigbítech, chodit jim vypomáhat chystat a balit PA ne jenom dělat bedňáka - aktivně v terénu se takto budeš učit daleko rychleji a vyvaruješ se zbytečných omylů. Vyvaruj se zvukařů patlalů, co by Tě hleděli jen využít, abys postál u jejich průserového PA za pětikilo za večer - nic Tě tam nedrží, můžeš si vybírat, tak jdi tam, kde umí a technika je na úrovni. Může se stát, že budeš za zvukaře-učitele i zaskakovat, pokud někdy omarodí nebo se někde zapomene či ožere a nebude schopen funkce...

Měj na paměti, že pořád si můžeš vybrat. Nemáš velké PA na dluh (aspoň doufám) a nic Tě netlačí. Je to jen koníček, budeš ho buď rozvíjet nebo ho utlumíš když to nepůjde. Jestli jsi ale zvukařině propadl, dřív nebo později ji v nějaké formě pro nějaký okruh lidí budeš dělat i kdyby trvalo déle se k tomu propracovat.

Drž se v PA nekompromisně kvality! Co na tom, že profláklý xicht od vedle má větší PA, poruchové, špatně hrající, ale je známý a kšeftů má plný kalendář... Všeho dočasu, stačí když mu vyfoukneš "segment trhu", už si ho nikdy nezavolají.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Uživatelský avatar
einsteincz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 79
Registrován: pát 23. led 2009 18:11:26
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od einsteincz » čtv 10. pro 2009 18:59:38

V tehle branži je často nedostatek lidí. Pokud chcete přičichnout nebo začít jako bedňák tak napište odkud jste, třeba se váš někdo ze zdejších chytí.

Lampionak
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pon 09. led 2012 21:36:37

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Lampionak » pon 09. led 2012 22:21:20

Přeji krásný ničím nerušený dobrý večer :-D
Nebudu chodit okolo horké kaše a zeptám se rovnou. Zajímá mě, jak správně začít se zvukařinou. Zatím mám objednanou základní literaturu od pana Vlachého.
Člověk by měl dělat, co ho baví a myslím, že když to dělá naplno a má k tomu náklonost a cit, tak se výsledek musí dostavit.
Chtěl bych zjistit, jestli na to mám, poslouchám téměř celou škálu hudebních žánrů a to je to co mě baví a líbí se mi, když to hraje, prostě, kvalitně reprodukovaná hudba. Popravdě nevím kde začít. Ještě jsem nezkoušel nic ozvučit, vlastně ano každý den v autě.
Před chvílí jsem se tu zaregistroval, tak věřím že mi nějakej starej pardál poradí. Pár rad jsem už slyšel, jako najít si kapelu od ní zvukaře a od něj se učit, nevím... Možná se tak začíná?
Je mi 32 a živím se tím co mě nebaví, tak uvidím co tady? Jsou nějaké kurzy nebo zkušebny, kde zjistím, jestli na to mám nebo ne? Předem díky za info.
Martin.

Lampionak
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pon 09. led 2012 21:36:37

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Lampionak » úte 10. led 2012 9:55:40

einsteincz píše:V tehle branži je často nedostatek lidí. Pokud chcete přičichnout nebo začít jako bedňák tak napište odkud jste, třeba se váš někdo ze zdejších chytí.
Dobře, reaguji na odpověď a radu einsteinacz,
takže jsem 15km od Vyškova, 30km od Prostějova 35km od Brna.
Martin :-D
P.s. mám vážnej zájem, díky

Ruprecht
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: stř 19. říj 2011 17:43:21
Bydliště: ZČ + JM

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Ruprecht » úte 10. led 2012 17:17:34

Tak v první řadě si ujasni, co chceš s tím ozvučováním jako dělat.

Chceš se zabývat kvalitním zesílením již nahrané hudby? Pro sebe? Pro víc lidí?

Nebo u nějaké kapely snímat jednotlivé nástroje, odstranit nectnosti, nabarvit, nastavit hlasitostní poměry, umístit do panoramy a to celé teprve zesílit?

Obě kategorie mají mnoho společných věcí ale také mnoho rozdílných.
Máš představu kde, koho, případně co bys chtěl ozvučit?

Uživatelský avatar
Hubert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: pát 24. čer 2011 8:19:19

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Hubert » úte 10. led 2012 21:39:16

Ahoj, tak já se taky přidám, 15 let, okolí Blanska (u Brna)
Zvuku jsem takřka propadl, mám menší pultík (ZED 10FX), docela kvalitní kabeláž (konektory Neutrik, metráž Tasker), jeden starší 12 párovej párák a hlavně plno chuti a spousty volného času. Zvučíval jsem asi rok a půl v divadle mluvené slovo, zpěv + reprodukovaná muzika. Pomáhám na akcích jedné ozvučovací + osvětlovací firmy, ale ne tak často jak bych chtěl. Má to ale výhodu že si můžu pujčovat menší techniku. Zvučit mě baví všechno, jenom by to nemuselo být techno :)
Mikrofony: AKG D5, sE 1A
PA: 2x RCF 312-A mk II
Mix: Mackie ProFx12
Master EQ: ART EQ341 (přeosazené OZ)
Kabeláž: Tasker + Neutrik
Příslušenství: Adam Hall, Millenium, ART
Co nemám a potřebuji, si půjčím.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od CharlesBass » čtv 12. led 2012 15:11:58

OT: Já čekal jinýho Huberta :D

Já začínal se zvukem už ve chvíli, kdy mě jako malýho upoutaly velké akce, kde to prostě dunělo. Určitě sem při pohledu směrem k podiu vypadal stejně, jak hromady kluků, který sledujou projíždějcí vlak nebo hasiče, ... :D :D

No a pak sem začal z půdy snášet různé x desítek let saré reprobedny a už to jelo. Na kazeťák Sharp sem navěsil po třech bednách na kanál a už se jelo, co na tom, že to bylo 0,5 Ohmu, řvalo to hezky :) Přehrával jsem na "dětských narozkách" MC kazety, ale to nebylo ono ... (A myslíte soudruzi, že ten kazeťák přežil?? :D )

No a pak po nějakém čase sem se nachomejt ke kapele, která si teprvá jela koupit nástroje a tak jsem jel s ní, koupil si nástroj taky a během dalších let to bylo jasnější a jasnější. Uměl jsem pájet, takže utržený jacky u kytarovejch káblů jsem měl na starosti já. Uměl jsem zapojit reprobox Regent na mixpult Tesla Studiomix 6-100 (v tu ránu sem byl zvukař :D ) V další kapele jsem nedokázal barda kapelníka odradit od koupě reprobeden Omnitronic. Po první zkoušce mi dal za pravdu a na bedny, které jsme pak koupili místo nich hraju dodnes. Takže sem byl ten, co to uměl zapojit, a věděl čím točit atp. Takže já začínal od zvučení samotných zkoušek kapely, přes malé párty, kde jsme prezentovali své dovednosti kamarádům a posléze i v další kapele už "umění" a hudební prostituce platícím tancechtivým zákazníkům v hospodách na malých zábavách a oslavách. Mezi tím i spousty pouštění reprodukované hudby, nebo dokonce už i ozvučení Sokolských sletů v Sokolovně, kde dodneška mám zkušebnu a sklad, zvučení komentáře místních fotbalových zápasů.. Pak přišli další akce, kde už nestačily jen dvě bedny, tak jsem si půjčoval různě SW a zesilovače. To byly akce už klubové, kde jsem byl hlavně jako zvukař a zápolil s akustikou prostoru atp. Tam jsem zvučil i to techno. Není nic snažšího :D No a dneska jsem v zábavovce, do které jsem nastoupil jako zvukař na malé akce a posléze chopil i znovu basu, takže na větší akce bereme zvukaře stejně, neb do aparátu jsem ždycky investoval jen z výdělku na akcích, takže to není taková sláva, ale v tomto momentě už stačí málo, abychom se uzvučili i na větších bigbítech :)

Rady:
1) Nic nejde rychleji než se vkálí pes.
2) Zkušenosti jsou nenahraditelné. A nezaplatitelné! - z akce zadarmo si dovezeš třeba zkušenost, kterou by sis musel někde buď "koupit", nebo bys jí prostě nezískal.
3) Nepodlehnout mánii diskoznačkyzmu a preferovat ověřené profi značky. I omlácené starší bedny od renomovaného výrobce zahrají mnohem lépe než nablejsklanej novej lowend. Veškerý RHSoundy, Citronicy, Omnitronyky, MCKrypty aj jsou vhodné maximálně na reprodukovanou hudbu na malé diskotéce, nebo do dua s klávesami a čímkoliv. Větší akce a živá hudba se s tím zvučí velice obtížně, někteří DJ si vypomáhají násobením počtu takovéto aparatury, ... atp
4) A zvyknout si, že kolikrát je zvukař to poslední, co je na akci vidět ...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Cajs » čtv 12. led 2012 16:06:04

... 5) a zvyknout si, že za všechny chyby může vždycky zvukař. :lol:

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od OK2MDK » čtv 12. led 2012 16:58:12

6. zvyknout si na větu "zase si o víknedu pryč? aaach jo...."

Odpovědět

Zpět na „Bar“