Jak se stát zvukařem?

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od PeBe » pon 11. kvě 2015 7:57:48

Protože mám rád tanec a hudbu všeobecně, tak jsem si pořídil stereo PA Yamaha Stagepass 600i.
... jo, takhle nějak to začalo skoro u všech zvukařů... :D
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
Skeidži
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pon 01. čer 2015 14:46:17

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Skeidži » pon 01. čer 2015 15:43:22

No dobrá nebudu lhát. Prostě mám rád když kvalitní muzika (ne rámus) dostává lidi (i mě) "do varu". :-)
Musím říct, že jsem s Stage600i velice spokojený, ale chybí mi tam basy (Zumba, venku i v menší tělocvičně).
Vylepšit zážitek všech zůčastněných - to je to proč jsem vysypal měšec a koupil tenhle setík.

No, už bych potřeboval další 2 věci:
1. Naučit se to co nejlíp nastavit v různých situacích.
2. Lepší basy (jakej sub doporučíte k týhle sestavě, abych ho byl schopný odnést sám cca 30m od auta?)

---------
edit admin: máš-li dotaz na techniku, najdi nebo založ téma do správné sekce.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od mkarr » stř 03. čer 2015 11:40:37

Skedži:
Skoto bych řekl, že jestli čekáš návod, bude znít "hrát a zkoušet" případně "dívat se pod ruce zvukařům, když to někde jde" ale bacha, to už koketuješ se zvukařinou a jestli budeš kupovat SUB (nehodlám po adminově upozornění řešit jaký) tak to už seš zase o krok blíž dělat s tím i nějaké xˇeftíky. Já du taky kupovat SUB, ale já už se smířil s tím, že se budu o zvukařské řemeslo otírat i když to nikdy nebudu dělat na skvělé úrovni a nikdy z toho nebudu mít výdělek, který by mi zaplatil hračky. Proto jsem malorozpočtový bazarový lozič, co občas uloví slušný mikrofon, občas reverb nebo kompresor, "a hele, teď je tu k mání di-box"...
No a velkým zvukařům s velkými aparáty a velkými znalostmi se moc neplety pod nohy. I tak jsou zvukaři s jedním kombíkem věcí trnem v oku a kazičem cen těm, kdo mají aparáty za miliony ale z nedostatku práce by občas brali i vesnickou ligu.
Na to tu ale bylo zvlášť téma, tak doufám, že jsem nevyprovokoval souběžnou debatu tady.
Přeju úspěšné začátky :-)

Uživatelský avatar
Skeidži
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pon 01. čer 2015 14:46:17

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Skeidži » čtv 04. čer 2015 8:23:45

Díky za správné nasměrování. Budu to tedy zkoušet a ladit a zkoušet atd. Taky nastuduji nějakou tu teorii. Docela rád experimentuji s umístěním beden. Nastavení EQ musím ještě zlepšit.
Nemusíte mít obavy, nikomu nechci kazit ceny ani překážet v rajonu. :-) Mám to jen pro svoje potřeby, ne na xˇefty.
Ještě jednou díky a přeju věm tady dobrý ucho a spokojený posluchače/muzikanty.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od safa » čtv 01. říj 2015 17:12:00

mkarr píše:
Jde to absolvovat za víkend? maximálně prodloužený víkend? Protože o tom byl pokud vím kurz od KnobTweakera.
... ne, kurz je od října do dubna. Vyškolit zvukaře za víkend to bohuzel neumime :roll: . Micmene je to s papirem, jak tu kdosi o par prispevku vejs pozadoval.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od mkarr » stř 07. říj 2015 12:22:10

safa píše: ... ne, kurz je od října do dubna. Vyškolit zvukaře za víkend to bohuzel neumime
Asi nikdo nečeká, že, že jakýkoli kurz udělá hotového zvukaře. Absolvoval jsem hromadu kurzů na různé technologie nebo problematiku v oboru datových sítí a žádný z nich samotný ze mě neudělal síťaře. Ani od zvukařského kurzu nic takového nečekám. Prostě naučit se něco užitečného, nasbírat inspiraci, pak si to v praxi trochu vyzkoušet, zjistit jestli to co jsem se tam naučil je vůbec pro mě a pokiud jo, zažít si to trochu. No a za půl roku nebo za rok jít na kurz pokračovací, nebo zaměřený na jinou problematiku. V IT, mezi lidmi co se něčím živí a chtějí si rozšířit obzory ať už ve svém oboru, nebo v jiném, jsou takové kurzy dost běžné, protože nikdo z nich neobětuje k práci ještě takovou hromadu času na školení a fakt si žádný z nich neklade za cíl udělat hotového profesionála.

Bredy
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 29. říj 2015 17:45:28

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Bredy » čtv 12. lis 2015 23:27:56

Ahoj všem. Rád bych nabídl ochotnému zvukaři své služby bedňáka, tahače kabelů, chodiče pro kafe (pivo přece nikdo při zvučení nepije, nebo ano? :-) ) a to řekněme na jaro/léto 2016. Vím že to je ještě hodně daleko, ale vzhledem k občasnému hraní s různýma kapelama bych si chtěl udělat nějaký plán co nejdřív a pokud by tohle vyšlo tak hraní upozadím, ale to jde až po plesovce.. Rád bych se motal okolo zvuku, okukoval, případně se i ptal co a jak...

Něco o mě - je mi 30 a jsem myslím vcelku spolehlivej člověk s čistým rejstříkem. Jsem od Litoměřic a viděl bych to na okruh cca 100 km že dorazím kamkoliv. Takže třeba Praha není vůbec problém! Nějaké malinko zkušenosti mám a dál se stále vzdělávám v oblasti zvukařiny. Jelikož jsem zvědavej a rychle se učím, tak čím větší výzva (větší akce kde budu tahat cokoliv) tím lépe! :-)

Takže jak by řekl Zdeněk Srtka - jsem mladej, silnej a nekoušu!! Chcete mě??!! Pište soukromé zprávy, rád pošlu kontakt. Díky!!

Uživatelský avatar
Tudy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: pon 01. kvě 2006 10:51:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Tudy » pát 18. bře 2016 21:47:25

Přátelé, protože jsem (při několika poskytnutých konzultacích) zjistil, že jsou mezi námi i úplná jelita :-) , rozhodl jsem se spískat malou osvětu pro úplné začátečníky. Pokud víte o někom, kdo s tím začíná a zajímalo by ho to, dejte mu prosím odkaz.

Pořád si myslím, že nejlepší začátek je, začít jezdit s někým zkušeným, jako podržtaška. Ale pokud má dotyčný aspoň vědět, na co se má dívat, musí mít přehled alespoň o nejdůležitějších věcech, mezi které rozhodně patří ANALOGOVÝ MIXÁŽNÍ PULT.
Druhá cílová skupina by mohli být i zkušenější klávesáci, kteří sice umí skvěle hrát a doma mají úžasný nástroje, ale pult jim i přes to nějak divně šumí... :-)



Kurz "Základní práce s mixážním pultem"

Individuální kurz pro úplné začátečníky, v délce dvou hodin.
Cílem kurzu je seznámení se základními principy práce s mixážním pultem, v deseti bodech:

1) Hlavní účel a funkce mixpultu.
2) Blokové schéma - interní routing.
3) Správné nastavení vstupní úrovně.
4) Využití insertů.
5) Korekční obvody - HiPass filter, ekvalizér, parametrický ekvalizér.
6) Propojení s externími efektovými jednotkami a správné nastavení send/return.
7) Monitoring a efektování, využití PRE/POST fader.
8 ) Využití podskupin (GROUPS).
9) Master sekce - funkce a routing.
10) Individuální dotazy, případně návrh systému pro konkrétní potřeby (domácí nahrávací studio, zkušebna, základní live aplikace...), a podle času - seznámení s kompresorem a gatem, princip dělené reprodukce (speaker management system) atd.

Pokud se u více jak poloviny bodů nechytáš, je kurz určený právě pro Tebe! :-)

Cena kurzu: 500,- Kč

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od PeBe » sob 19. bře 2016 9:45:08

Omlouvám se. Včera jsem popil vtipnou vodu a ráno posnídal vtipnou kaši, takže musím... :-D

Na škole jsme říkali: "Kdo umí, umí... Kdo neumí, učí.." :-D :-D :-D
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Havlis » sob 19. bře 2016 9:50:48

Já jsem učitel a proto bych tohle rčení rád opravil. Správně to je:
"kdo umí, umí... Kdo neumí učí... A kdo neumí učit, učí tělocvik"
:)

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od PeBe » sob 19. bře 2016 11:09:17

... my měli skvělýho tělocvikáře, který byl vyjímkou z tohoto pravidla, tak jsme to zkrátili. :-D

Můj kamarád je učitel - přírodopis, matika, fyzika a... tělocvik. Aby si to pojistil, stal se ředitelem na základce. To je vražedná kombinace :-D
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od Pavel Sedlák » sob 19. bře 2016 11:56:34

Můj kolega má manželku kantorku (na základce) a tvrdí že učitelka, to je diagnóza...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od PeBe » sob 19. bře 2016 13:12:09

Tak o tom nepochybuji. Kamarád je nejenom učitel, ale i kytarista našeho šramlu, se kterým se střídám o řízení, když jedeme hrát. Děs je, když řídím domů já a on má v žíle pár piv, důvěrně tomu říkám "cesta s idiotem na sedadle spolujezce". Nezapře v sobě svou profesi a celou cestu, dokud neusne, což bývá až cca 20 minut od domova, mě bombarduje polodebilními dotazy. "Proč stojíme?", "Protože je červená.", "Na to jsem se tě neptal, mě zajímá, proč stojíme...", "Proč jsi odbočil doprava?", "Protože doprava je to na Plzeň.", "Na to se tě neptám, já chci vědět, proč jedeme vpravo."... Kategorií somotnou pak je průjezd okolo jakéhokoliv McDonalda, kde je schopný prožrat celý honorář, že prý ho to naučili jeho žáci a domáhá se zastavení průhlednou výmluvou, že když bude mít hlad, usne a se mnou si nebude mít kdo povídat a budu pak smutný... :-D
Dneska večer naštěstí řídí on... :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od zahy » sob 19. bře 2016 16:45:18

Proč řídí on ?
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
xxx3

Re: Jak se stát zvukařem?

Příspěvek od xxx3 » sob 19. bře 2016 21:49:29

já znám variantu - "kdo neumí ani učit, ten to řídí";)

Odpovědět

Zpět na „Bar“