TL072

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od safa » čtv 28. črc 2011 17:52:58

sledge píše:...a s použitím L'Hospitalova pravidla....
... hosi vy me, polovzdelaneho primitiva s usima, nespis dostanete do L`Hospitalu. Takovy krasny, jednoduchy, libozvucny, mirumilovny analogovy tema jsem si tu zalozil...

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

TL072

Příspěvek od Cajs » čtv 28. črc 2011 18:31:07

safa píše:Takovy krasny, jednoduchy, libozvucny, mirumilovny analogovy tema jsem si tu zalozil...

No jo, ale když se ho zmocní militantní pohádkář, může se i mírumilovné téma změnit ve zbraň hromadnýho ničení :lol:

Ber to ale z tý lepší stránky - takovou snůšku bájí a pověstí na jednom místě hned tak nenajdeš... :-D

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » čtv 28. črc 2011 20:25:23

TomasVv píše:Sledge to krásně vystihl.
Pro připomenutí dodám, že ucho není citlivé na změnu fáze, tedy tvarová změna signálu může být radikální, ale pokud je zachováno spektrum, neslyšíme žádný rozdíl.
Tohle doufám nemyslíš vážně? Znáš pojem "prostor" ? Lidské ucho změnu fáze vnímá a to zcela jasně. Ta změna se projevuje právě v té hloubce , tedy detailech zvuku. Právě to přispívá k lepší srozumitelnosti a lokalizaci jednotlivých složek signálu.
K tomu CD ještě - Trošku jsme to řešili s kámíkem a dejme tomu že hudební signál je spektrum různých signálů různých průběhů. No a teď když na těch 10kHz bude signál trvat jen 50 mikrosekund a nebude se opakovat, dokáže ho ten převodník zpracovat? Pro jednoduchost to řešme na kladné půlvlně toho sinusu.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

TL072

Příspěvek od sledge » čtv 28. črc 2011 21:06:17

Dobrá tedy. Sinus má 10 kHz, ten dokážeme bez problémů přenést. Když z něj nehcháš jen jednu půlperiodu, tak se z toho stane jen jakýsi impulz, který je z principu širokopásmový a tedy má složky nad 20 kHz. Když je odstraníš, bude impulz zkreslený - zpravidla bude déle dokmitávat.

Schválně si zkus něco podobného, ale na 1 kHz. Udělej si např. na PC půlvlnu sinusovky a pusť si ji (nejlépe s co nejvyššívzorkovací frekvencí). Pak počet půlvln přidávej a schválně kolik těch půlvln budeš potřebovat mít v kuse za sebou, aby jsi dokázal určit výšku tónu, tedy to, že jde o burstík sinusovky na 1 kHz. Pak snad budeš mít lepší představu o tom, jak se sinus liší od impulzu.

PS: fázi a lokalizaci tady raději nerozváděj, neboť každý se bavíte o něčem jiném.

Navrhuji založit vlákno na téma "Co je to fáze" :o).
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » ned 31. črc 2011 21:38:27

Zdar, tak jsem našel poznámky a pokusím se napsat co mám asi tak s tou dynamikou na mysli...

Dejme tomu že použijem signál 10kHz sinus. Když si představíte ten signál jako plochu obdélníku, kde svislá část (osay) je 0 nebo 1 / signál je nebo není, jinak to nejde/ pak osa X vodorovná vyjadřuje frekvenci. Takže, máme-li 10kHz 0dB úroveň, obsah toho obdélníka je plný a představuje tuto úroveň. V momentě , kdy chceme -20dB , musíme úměrně zmenšit plochu toho obdélníka aby se poderivaci signálu filtrem tento objevil v této úrovni a to tak, že svislou osu 0 či 1 měnit nemůžeme, musíme teda hnout s vodorovnou a to na 1/10 , tedy 10k x 10 (pro 20dB platí zesílení či zeslabení prakticky přesně 10x) takže dostanem 1MHz, modulace sigma-delta je u CD 2.3MHz pokud to dobře mám poznamenané. Takže po této úrovni dochází už ke ztrátě dat protože nižší úroveň už CD vyjádřit vlastně neumí, pak se ve vzorkách střídavě opakuje 10kHz a 5kHz.
-60dB v tomhle případě (běžně umí většina analogů) potřebuje tedy 1000x víc, tedy 1000x 10kHz a to je 10MHz. Ale pozor, bavíme se zatím o 10kHz.

ps - je - li v tom chyba prosím nekamenovat, nemám moc čas a píšu to rychle :-D A tedy ta dynamika vychází na 40dB , špatně jsem si to pamatoval.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

TL072

Příspěvek od sledge » pon 01. srp 2011 12:12:42

Teda pan kolego [-X .

To, cos napsal, by platilo tak možná pro delta modulaci (v podstatě PWM), implementovanou dle návrhu z let 1940. Delta-sigma modulace se chová zcela jinak, šum "tvaruje" a šoupe ho ven z akustického pásma. Výsledkem je, že například u zvukárny EMU 0404 USB se zvyšování šumu odehrává až nad 40 kHz, do té doby je "noise floor" jak přibitý, takže i na 10 kHz máš plnou dynamiku
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » pon 01. srp 2011 12:40:10

No o šumu tu není přece řeč. Jde spíš o to hrubé rozlišení a vlastně to, že pak ty slabší úrovně to zařízne ne?
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

TL072

Příspěvek od sledge » pon 01. srp 2011 13:19:04

Právě že o šumu/zkreslení to je - "hrubé" rozlišení = kvantizační šum. Kde není kvantizační šum, tam není hrubé rozlišení. Pomineme to, že u PCM v principu není důvod pro nárůst šumu u vyšších frekvencí. Ty jsi zmínil však jednobitový "převod" (pokud sis toho vůbec všimnul :D ), tak jsem se tomu přizpůsobil. Vtip delta/sigma, tedy DSD je v tom, že vhodnou filtrací dokážu u signálu přenést "kvantizační" šum mimo akustické pásmo, kde mě až tak nezajímá. Najdi si někde vysvětlení termínu Noise Shaping.

Koukni se pak na měření třeba té EMU - http://sledge.myserver.cz/audio/Mereni_EMU_0404_USB.pdf

A najdi mi tam, kde je vysoký šum či zkreslení na 7 kHz (při -8 dBFS je toto zkreslení v režimu smyčky/loopback -98 dB), pro 20 kHz byla druhá harmonická v režimu AD převodu stále pod 100 dB.

Ty tvoje informace jsou buď přesné, ale hrozně staré (cca 25 let), nebo nepřesné a nové (záměrně zavádějící marketingová masáž).


PS: Založil jsem radši nové téma k digitalizaci: http://www.zvukarina.cz/ze-zivota-nezar ... t3163.html
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
HONZA T.

Re: TL072

Příspěvek od HONZA T. » ned 31. kvě 2015 17:17:51

Je možné jako náhradu TL072 Použít OPA2604 AP od (BURR-BROWN) ?
http://www.ges.cz/sheets/o/opa2604.pdf

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: TL072

Příspěvek od Otas » ned 31. kvě 2015 18:53:39

Testoval jsem OPA2604 a OPA2134 a OPA2132 (vše Burn-Brown) v zapojení 1. stupeň zesílení 4 x a druhý stupeň invertující zesilovač, čili v běžném zapojení pro TL072.
Vyhrály zvukově ty druhé dva (stejně tak i nižším šumem), ale fungovaly všechny.

Edit - uvědomil jsem si, že potřebuješ nejen názor na zvuk :): Do horních - dolních propustí a výhybek raději OPA2134. Do zapojení se zatěžovacím odporem menším, než 2 kohmy raději oba jiné (2132, 2604). 2132 potřebuje raději větší zesílení (tuším 3x a více), při menším by mohla i kmitat. U 2604 toto nemám v hlavě, nevím, viz datasheet.

Uživatelský avatar
HONZA T.

Re: TL072

Příspěvek od HONZA T. » úte 02. čer 2015 17:15:18

Moc Děkuji za rady . Mám předzesilovač pro gramofon, a chci zkusit nahradit původní TL072 Jiným obvodem s lepšími parametry,
Který by zlepšil hudební zážitek . O integrovaném obvodu OPA2604 AP od (BURR-BROWN) Jsem četl pozitivní názory .
Jaky obvod, typ by jste v gramofonovém předzesilovači použili jako náhradu za TL072 s (2x operačním zesilovačem v jednom pouzdru) .
http://www.ges.cz/sheets/t/tl071_74.pdf
Předem děkuji za Názory a Rady .
Odkazy na nabídkový sortiment místních prodejců.
http://www.ges.cz/cz/hledat/?search=OP-IC+2x+DIP8
http://www.gme.cz/operacni-zesilovace-v ... zesilovace

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: TL072

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 02. čer 2015 17:45:01

Já bych si pořídil lepší přenosku. A třeba i předzesilovač, ale celý. Ono to prohazování operáků má svoje poměrně blízké meze, asi jako je má vyměňování trysek v karburátoru nebo čipů ve vstřikování. Děsně oblíbené je to hlavně proto, že je to hned a skoro nic to nestojí a jdou o tom vést dlouhé zasvěcené řeči.

H.M.

Uživatelský avatar
HONZA T.

Re: TL072

Příspěvek od HONZA T. » stř 03. čer 2015 15:49:03

Přenosku také asi obměním, mam tam základ Ortofon OMB 5 Uvažuji o Ortofon Red
Už jsem zkusil nahradit původní TL072 obvodem NE5532 AP , od stejného výrobce Texas Instrument, a výsledek byl velmi dobrý . Zvuk je mnohem lepší Přirozenější Čistější .

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: TL072

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 03. čer 2015 16:15:56

To je tak vždycky. Nikdy jsem se nesetkal s nikým, kdo by řekl, že vytunil cokoli výměnou čehokoli za něco jiného a hned to nehrálo mnohem líp. Také proto je to tak oblíbené, neexistuje žádné riziko, že by se těch pár korun nevyplatilo. Taky můžeš vyměnit kondenzátory (bacha, budou mnohem dražší, než OZ) a odpory. Nejdražší ze všeho jsou kabely mezi gramcem a předzesilovačem, ovšem jejich vliv je také naprosto nesrovnatelný s vlivem všeho ostatního, včetně úplně jiné desky s jinou nahrávkou jiné muziky :-)
Pokud na tom má někdo něco alespoň přibližně posuzovat, tak dej odkaz na schema, případně další použitelné info (například měření, fotky...) Důležitý je samozřejmě i gramofon včetně raménka.

H.M.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: TL072

Příspěvek od Otas » stř 03. čer 2015 17:16:49

Ono skutečně a priori záleží, do jakého zapojení se OZ použije, schéma je bezpodmínečně nutné.
Mám doma samodomo mix a (samodomo) měřič šumu. Je skutečně zajímavé, jak lze z původně nevhodného zapojení úpravami obvodů (tedy nejen výměnami OZ) udělat postupně vcelku slušný stroj. Např. vhodněji navržená zpětná vazba srazila šum o cca 3 dB a vyjasnila zvuk.
O dlouhých chvílích vždy o něco pokročím (na jednom kanálu), oměřím šum a nechám mladého kolegu s ještě nezničenýma ušima, aby si to odvezl a připojil na své hifi. A sluchově otestoval bez znalosti, v čem (L - P) jsem se šťoural. Mimochodem vybíral právě vliv výstupu osazeného viz výše. Předtím byly samé OPA 132 (teď jsem přešel na 134, to se kámošovi víc líbilo). Mít více času, tak bych o tom mohl napsat nějaký traktát, jenže to by bylo nošení dříví do lesa a rovněž můj sortiment OZ (z farnelu, to bývají originály, u GESu bych za to ruku do ohně nedal) je omezen.
Na to jsou tu jiní borci.

Odpovědět

Zpět na „Bar“