TL072

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
HONZA2

Re: TL072

Příspěvek od HONZA2 » čtv 04. čer 2015 22:24:46

Zdravím
Schéma předzesilovače mám nafotím. Je to jen jednoduché jednostupňové zapojení.
Našel jsem zajímavý zahraniční odkaz, na téma operační zesilovače .
http://nwavguy.blogspot.cz/2011/08/op-a ... facts.html
Méně jazykově zdatným překladač pomůže https://translate.google.cz/

Uživatelský avatar
HONZA T.

Re: TL072

Příspěvek od HONZA T. » čtv 04. čer 2015 22:39:59

Operační zesilovače parametry Odkaz Je tam i názor na TL072. ( je hodnocen jako jeden z nejhorších )
http://tangentsoft.net/audio/opamps.html
( internetový překladač )To je jellybean čip, který byl populární pro audio zpátky v 80. letech. Otevřete staré CD přehrávač nebo předzesilovač, a tam je docela dobrá šance, najdete TL072.

071 je jediná verze, a 072 je duální. K dispozici je také písmeno nebo tři tam, což naznačuje, toleranci ze strany a někdy i variační kód. V rostoucí úrovní kvality, oni jsou: C, AC, BC. (Já jsem ignorovat účelové průmyslové a mil-spec stupně). Nemůžu slyšet rozdíl mezi stupňů, takže dostat známku C. Cena je za TI verzi, protože vynalezli čip.

Tato rodina čipů není tak dobrý jako OPA132 / 4 rodiny. Čísla výstřižek výše jsou zde informativní: je to jeden z mála čipů jsem testovaných, které vyžadovaly větší napájecí napětí na 33 Ω testu, než na zkoušku 330 Ω. Sečteno a podtrženo, tento čip nemá rád řídit nízkou impedancí. Slyšel jsem, že členové tohoto op-amp rodiny narušit i na čipu plného provozního napětí 30V. Nemluvím o menších problémech tady - mluvím o křupavou, ošklivý, zjevné zkreslení. Proto doporučuji používat tento čip pouze pod nátlakem, a to pouze pokud jste ochotni dát to poměrně vysoké napětí.

Sečteno a podtrženo: Tento čip je velmi časté a levné, ale i zvukově horší než všechny ostatní čipů dosud testovaných. Použijte jej pouze v případě, že nemůžete najít nic lepšího.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: TL072

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 05. čer 2015 2:45:29

Honzo, už jsem tady viděl dost, ale aby sem někdo pastoval šílené výsledky strojního překladu, protože sám anglicky neumí, to je i na mne silná káva. Jsi si jistý, že jsi sám pochopil něco z toho prvního odkazu ? Četl jsi i jeho druhou část ? Je ti jasné, že tvoje zapojení s jedním operákem je něco úplně jiného, než se vyskytuje ve většině elektroniky a že když je někde těch operáků pár desítek až stovek, tak už jsou taky i jiná kritéria pro optimální osazení ? Nemíním nijak propagovat např. TL072, ale ono jich opravdu hraje a hrálo všude možně tolik, že je dost nepravděpodobné, že by aspoň několika už to, co z nějaké zvukové konzervy posloucháme, dávno neprošlo. Pak je skutečně těžké odstraněním jednoho posledního něco zásadně zlepšit. Samozřejmě pokud nejde právě o sluchátkový zesilovač, jako v tom prvním odkazu.

H.M.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: TL072

Příspěvek od Návštěvník » pát 05. čer 2015 8:55:52

ááááno... internet dneska umožní i úplnému prosťáčkovi přečíst si o výhodách Stirlingova motoru pro pohon na kukuřičném kombajnu, nebo poutavé povídání o zesilovačích instrumentu, které pěkně do tabulky sepsal 15 letý školák na Filipínách. Pak takové rychlopoučené jelito přijde s reklamací, že se mu na zesilovači zpožďují výšky za basama :-(

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: TL072

Příspěvek od Otas » pát 05. čer 2015 17:46:07

Honzové, proboha co jste to překládali. Zaběhněte si například na Audioweb, je tam mnoho o OZ napsáno. A česky. Ale bude to náročné na myšlení.
Nicméně představa, že si řeknete, že tam namísto TL072 vrazíte OPA2604 nebo OPA2134 nebo jaký OZ a bude to hned vše o třídu lepší bývá obvykle zcestná.

Uživatelský avatar
HONZA T.

Re: TL072

Příspěvek od HONZA T. » pát 05. čer 2015 18:20:01

Nalezený zahraniční odkaz OZ na zahraničních internetových stránkách, jsem četl pozdě večer. Těsně před tím, než jsem šel spát a chtěl jsem se podělit. Čekal jsem názory na Obsah spíše, než kritiku formy . Je tam přece odkaz na zdrojovou IT adresu.
Ano https://translate.google.cz/ je spíše nouzové řešení, ale rychlé .
Odkaz Fotky zapojení a rozpis součástek předzesilovač gramofon Snad půjde otevřít?
http://www.rajce.net/a11451701

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: TL072

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 05. čer 2015 19:24:23

Honzo, i jen zkoušet debatovat o čemkoli z toho prvního článku a jeho pokračování, znamená hodně toho vědět. Jinak půjde jen o prázdné plácání. S tebou o tom debatovat nepůjde rozhodně dlouho, možná nikdy, to záleží na tom, co budeš příštích pár let dost intenzivně studovat a dělat. Ano, to schema bylo opravdu hodně potřeba, abychom pochopili, na jaké úrovni se tím ty nyní zabýváš. Zkus si nejdřív najít nějaká pokročilejší zapojení RIAA předzesilovačů, začni se zabývat třeba i jinými součástkami, než jen OZ (a jejich přesností a stabilitou), přizpůsobením konkrétní přenosky vstupu a kabelu mezi nimi atd. Jinak jsi přesně prototypem toho člověka, který slyší jen to, co vidí a protože to vidí, několikrát zmiňovaným v tom prvním článku. Nauč se používat alespoň jednoduché slepé testování, protože se nedá čekat, že bys dosáhl třeba na ten dScope.
Ne, strojní překlad není u odborných textů žádné řešení ničeho, protože je prostě vadný. Kdo chce používat takové texty, musí se naučit jazyk v potřebném rozsahu sám anebo si to nechat přeložit někým z oboru, kdo to už umí. Nestačí ani běžný angličtinář i kdyby mluvil bez přízvuku.

H.M.

Uživatelský avatar
HONZA T.

Re: TL072

Příspěvek od HONZA T. » pát 05. čer 2015 20:35:53

Když jsem sem napsal svůj dotaz. Čím nahradit levnou masovku OZ TL072. Tak jsem doufal, že možná narazím na někoho, kdo provádí opravy-úpravy el.zařízení s těmito obvody a má praktickou zkušenost. Čím lze nahradit a zlepšit vlastnosti předzesilovače pro gramofonovou přenosku . Už výměna obvodu za OZ, který měli skladem na prodejně NE5532 zlepšila zvuk .Možná časem postavím elektronkový předzesilovač k tomu mému samodomo elektronkovému zesilovači 2*40w (parallel push pull amplifier) . Děkuji za rady a odkazy . Honza

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: TL072

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 05. čer 2015 21:00:25

Nahraď především to zapojení. Včetně jiných součástek, než je právě operák. Můžu tě uklidnit, že zkušenosti s tím nějaké mám z dob, kdy vinyl byl jediné dostupné relativně kvalitní medium a dokonce od těch časů, kdy se v RIAA předzesilovačích ani jinde žádné operáky nevyskytovaly, neb nebyly na trhu dostupné. Ano, 5534 je lepší ve většině věcí, které jsou v takovém zesilovači relevantní, ale to zdaleka nestačí. Vzal jsi to za úplně špatný konec a nastuduj si nejdřív ty předzesilovače, toto je spíš atrapa, včetně nesymetrického napájení, keramických kondenzátorů, dokonce ani tolerance součástek nejsou udané a i jejich samotné hodnoty budí silný dojem, že taky nemusí být dobře.

H.M.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: TL072

Příspěvek od Otas » sob 06. čer 2015 15:33:10

Postav si Actidamp a máš vystaráno, těžko pak postavíš něco lepšího. Ten o moc předběhl dobu (respektive autor Pavel Dudek) a je stále top předzesilovač pro gramofony. Pak si to můžeš v elektronkách zesilovače očkovat jejich příjemným zkreslením.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: TL072

Příspěvek od sledge » pát 19. čer 2015 8:43:33

...a navíc otcem atidampu je Bohouš Sýkora a jeho idea navíc pochází tuším z dánska :-)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
honza6370

Re: TL072

Příspěvek od honza6370 » pon 22. čer 2015 21:48:23

Ale prd, dneska jsou preampy mnohem lepší a rychlejší. Při nejmenším se vyplatí toho Actidampa trochu upravit. Součástková základna je daná dobou vzniku a dneska se to dá doladit mnohem líp.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: TL072

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 23. čer 2015 3:27:13

Honzo, máš dojem, že jsou dnes rychlejší i gramofony ? Mně to někdy připadá, že vy opravdu blbnete na kvadrát s tou "rychlostí", totiž soustřeďujete se právě a jedině na ten prvek celého řetězce, který je přinejmenším desítky let nejrychlejší a ten ještě "urychlujete". Já to chápu, ono je to tak nějak nejjednodušší, prostě se napíše, že součástka Y je lepší než součástka X, jaksi se do nekonečna protáhne ta linka vývoje, která opravdu kdysi byla významná (řekněme horní přenášený kmitočet mezi 5-50kHz), ale kde vidíte adekvátní zdroje signálu a adekvátní elektromechanické/elektroakustické měniče ? Stranou ponechávám, jestli by to bylo nebo nebylo slyšet, ale ono to prostě slyšet nejde, není z čeho.
Já osobně dost bojuju s nápady i praxí lidí, co jim 10kHz přijde už jako moc vysoko a domnívají se, že tam sami nic neslyší a že to tam už může leda nežádoucně šumět (tedy kdyby to někdo náhodou ještě slyšel :-) a tohle mi přijde jako druhý extrém, oba jsou nesmyslné a škodlivé.
Jinak nepochybuju, že se dá zlepšit i cokoli od Sýkory a Dudka a možná to už udělali sami, jen holt to nemá podobnou publicitu, jako ve slavnějších dobách AR. Dej nějaký odkaz, ať víme, o čem je konkrétně řeč.

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: TL072

Příspěvek od MADMAX » úte 23. čer 2015 10:50:45

Jinak k démonizaci "zastaralých" operáků NE5532 aTL072 mohu jen uvést, že třeba letošní novinka DRAWMER, třípásmový kompresor 1973 v ceně okolo 45.000 je jich také plný. Přesto jsem si nevšiml, že by fungoval markantně špatně... :-D
MAD

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: TL072

Příspěvek od sledge » stř 24. čer 2015 18:12:05

No právě - a jsou tam téelka nebo enéčka? :-). Jinak s tou rychlostí ano. Mám Actidampa mk2 a musím říci, že dnes je mnohem rychlejší, než byl kdysi, když jsem ho stavěl....
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Odpovědět

Zpět na „Bar“