Dřevostavby

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 27. črc 2013 1:36:53

Plyn má jednak u každého kotle a pak venku na ulici uzávěr a tím jde prakticky okamžitě vypnout. Hromada pevného paliva se ani nehasí, jen se počká, až to shoří, i s barákem. Je to prostě ohromné množství energie na jednom místě a i když nemusí být snadné to zapálit, tak jednou zapálené už hoří a stále lépe. Já jsem si jednou z blbosti zapálil dílnu (mechanickou) a vzhledem k tomu, že to bylo rozlitým benzinem, tak to šlo tak rychle, že jsem sotva utekl. Stihnul jsem použít halonový hasičák, což mne sice téměř udusilo, ale naštěstí to za pár desítek vteřin udusilo i otevřený plamen. Okna praskla jen vnitřní, dveře jsem za sebou stihl zavřít. Měl jsem velikou kliku, žiju a dílna a přilehlé dřevěné budovy stojí, ale od té doby, co jsem viděl, jak rychle se rozhořel dřevotřískový strop (přitom v kamnech si dřevotřískou moc nezatopíte), tak žádné palivo v baráku ani blízko u něj skladovat nikdy nebudu.
Jak říkám, kde není plyn, zvažoval bych elektriku, ono to není o moc horší, protože se zlevní běžný odběr a v podstatě jediný problém je těch pár hodin, kdy je sazba vyšší, bez topení s možností akumulace teplota znatelně klesá topení hybridní je proti čistým přímotopům výrazně vyšší investice. Co bych za nedostatek pokládal, je nulová záloha při nějaké kalamitě, v tom je plyn mnohem lepší.
Mimochodem teď jsem to zkusil nějak porovnat, nepočítám baráky na kubíky, ale ve dvou menších, patrových, s půdorysem cca 60-80m2 (v každém dvě garsonky a jeden 2+1 nebo 3+1) dáme v každém za plyn asi třicet tisíc ročně, včetně TUV. Bydlí tam (nebo bydlelo, jeden teď brácha prodal) 6-8 lidí a to jeden má zateplený pouze strop nad patrem, jinak je to převážně kámen a stojí tam "odpradávna", rozhodně dávno před třicetiletou válkou.

H.M.

Uživatelský avatar
maro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 273
Registrován: stř 26. led 2011 18:49:13

Re: Dřevostavby

Příspěvek od maro » sob 27. črc 2013 18:32:49

Já bych zase nikdy nechtěl v baráku plyn. Je to větší nebezpeči než složená hromada třeba dřeva. Nejlepší je dle mě elektrika. ne přímotop ale tepelné čerpadlo. Ale je fakt že je třeba myslet na výpadky elektriky.zvlášť v zimě na samotě....
Listen... and enjoy the sound

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 27. črc 2013 18:56:54

Nevím z čeho vycházíš, vzhledem k počtu nemovitostí zemním plynem vytápěných je těch problémů s ním neuvěřitelně málo. Dřív bylo dost otrav, ovšem to je zemním plynem prakticky nemožné, není v něm CO jako ve svítiplynu. Dokonce i LPG je horší, já znám jen z okolí dva případy výbuchu (jednou nateklý do sklepa z netěsnosti a jednou "ohřívaná bomba" zapomenutá na sporáku - patrový dům na náměstí museli strhnout). Požárů od topidel na pevná paliva a skladů dřeva je spousta a nedávno tady vyhodil barák do luftu i elektrokotel. U tepelných čerpadel skoro všeho druhu je nejhorší to, že přesně v období, kdy jsou požadavky na výkon největší, jsou nejmíň schopné ho dodávat, takže se obvykle musí dotápět přímo elektrikou a samozřejmě i jejich cena a složitost. Já bydlím na břehu řeky a mám tady mělko spodní vodu, v písku, takže jsem zvažoval systém voda-voda několikrát (ten má skoro stálý topný faktor celý rok), ale pořizovací náklady versus údržba versus záruka versus životnost a nemožnost zálohovat výpadek proudu mne od toho zatím odrazují. A tepelné čerpadlo na plyn se v této výkonové kategorii (50kW) koupit nedá. Mimochodem jen s plynem jsou zajímavé kogenerační jednotky a v těch nedávno Viessmann předvedl moc hezkou hračku.

H.M.

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Petr V. » sob 27. črc 2013 23:28:14

Naprostá většina požárů je způsobena havarijním stavem komína. Kamna či kotle na dřevo jsou dnes velmi bezpečné. Suché dřevo se skladuje mimo dům, venku chytne jedině když ho někdo úmyslně zapálí, U kotle nebo kamen je jen zásoba pro jedno či dvě přiložení. U nás prakticky celá ves, topí dřevem. Okolní obce jakbysmet, pokud tu někde hořelo bylo to od komína (prasklý, zadehtovaný, atd). Není nad to ,když se můžu v zimě ohřát u kamen. Při tom dnešním OZE šílenstvím, čekám blackout každou zimu. To že přijde je jisté a pak nebude ani elektřina a ani plyn, i ten potřebuje elektřinu k dopravě. Nehledě na to ,že plynové kotle se bez elektřiny nedají dlouhodobě provozovat.
Když u nás sníh polámal stromy, nešla elektřina cca 1,5 dne. Musím říct ,že to nebylo nic příjemného. Bez možnosti topit v mrazech by to bylo dost krutý.
Někdo si bude myslet, že se to stává jen ve filmu, ale v mnoha státech záp. Evropy , je povinnost ,či doporučení mít zásobu potravin na týden.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 28. črc 2013 1:02:32

Plyn mi zatím nešel jen jednou, za hodně let. Nějaký blbec při kontrole někde zavřel hlavní uzávěr, už ho neotevřel a celé město postupně "dojelo". Jelikož to vlastně nebyla porucha, tak to nemohli hned najít, trvalo to pár hodin. Něco jako blackout u plynu neexistuje a můj kotel jde libovolně dlouho zálohovat i z té nejmenší elektrocentrály na trhu a dokonce i na baterku z auta a měnič za pár stovek by jel řadu hodin. Ano, každou zimu stoupá riziko většího kolapsu elektrické sítě, ale na tu už jsme tak navázaní, že zálohování nejnutnějších spotřebičů je v podstatě nezbytné a pak je zálohovaný i plynový kotel. I velmi slušná záloha je zadarmo proti komínu a je univerzální, kdežto komín pomůže jen s teplem. Navíc všechny modernější kotle na tuhá paliva potřebují elektriku taky...
Natopil jsem se dřevem, uhlím, koksem atd. víc než dost abych věděl, že už o to nestojím. Stálo to na práci a nepohodlí a bordelu tolik, že plyn je proti tomu zadarmo (ano, hodně zdražil, jenže když jsem na něj přecházel, tak byl tak laciný, že jsme proti uhlí začali platit POLOVINU, bylo jasné, že to nemůže tak zůstat). Cca 1,3Kč/kWh nepokládám za žádnou tragedii a kdyby to stálo výrazně míň, tak by se ani nevyplácely zateplení, kondenzační kotle atd. a všichni by regulovali teplotu otevíráním oken, jak to pamatuju z komunistických sídlišť. Musím říct, že topení a elektrika mne ani zdaleka tak neštvou, jako vodné a stočné, to jsou úplně porovnatelné sumy a přitom protihodnota je velmi výrazně jiná, na vodě se evidentně kapsuje jeden příživník vedle druhého. Přitom infrastruktura pro její získání a distribuci, včetně vracení vyčištěné zpět, je proti těžbě a distribuci plynu nebo výrobě a rozvodu elektrické energie doslova směšná, aspoň v našich podmínkách. Řekl bych, že tunel velikosti OZE zde celkem nenápadně probíhá už dvě desítky let a nijak není vidět jeho konec.

H.M.

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Petr V. » ned 28. črc 2013 9:41:30

Co se týká distribuce vody a odvodu vody odpadní , to je kapitola sama pro sebe. To co tady ty svině politici a jejich kumpáni provedli nemá obdoby. Každý rok odchází na dividendách z poplatků za vodné/stočné do zahraničí cca 50miliard korun. Mimochodem to by pokrylo prakticky celý schodek na důchodovém účtu.
Moc dobře si pamatuji vyhrožování jedné velké distribuční firmy s vodou , když chtěli před lety převzít náš obecní vodovod. Chovali se jako arogantní dobytek, v závěru jednání jsme používali slovník jako zlodějské kurvy , atd. Bez investic , chtěli zdražit na 45kč /m3, jen vodné.
Máme obecní , gravitační vodovod , m3, u nás stojí 25kč. Získali jsme dotaci ,takže budeme příští rok stavět kanalizaci, která u nás nebyla, přitom se bude rekonstruovat větší část vodovodního řádu.
Už pár týdnů shromažďuji podklady o provozních nákladech z okolních obcí, kde mají vodovod a kanalizaci. Zatím nám vychází vodné/stočné okolo 45kč/m3 vč. DPH. Počítám v tom i s trvale rostoucí cenou el.energie, protože musíme mít dvě přečerpávačky . Tak trochu doufám, že se růst cen elektřiny zastaví, takže soustava bude vytvářet , kromě fondu oprav a pokrytí provozních nákladů i nějaký malý zisk.

P.S.: Omlouvám se za ta vulgární slova, ale s nestoudným okrádáním obyvatel ČR ,těmi rádobydemokraty se nesmířím nikdy.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Uživatelský avatar
striska
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 17. zář 2006 18:45:25
Bydliště: Chrudim, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevostavby

Příspěvek od striska » stř 31. črc 2013 16:48:57

Jen pro zajímavost, bratr má dřevostavbu MS 07 ve variantě E, užitná plocha tedy cca 125m2. Stěny v základu. Vytápění podlahové, plyn. V zimě měsíční náklady na plyn nepřesáhly 1.300,- Kč (tzn. vytápění + ohřev vody pro 5 osob). I když je fakt, že si občas přitopil v krbu v obýváku. Žádné tepelné čerpadlo, žádná rekuperace.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 31. črc 2013 17:53:21

Já myslím, že by mu měli plynaři ještě vracet. Vzhledem k tomu, že papundeklový barák je kromě co nejnižší výrobní ceny zaměřený už jen na izolaci (nemá žádnou další vlastnost a izolační materiály představují naprostou většinu toho, co se na stavbu doveze), tak je nízká spotřeba samozřejmá. Uvítal bych ale celoroční a specifikaci topného systému, já neznám skoro žádný kotel, který by normálně fungoval s tak malým výkonem (a to předpokládám, že jste uvedl spotřebu při těch -20°C, které byly dost dlouho).

H.M.

Uživatelský avatar
striska
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 17. zář 2006 18:45:25
Bydliště: Chrudim, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevostavby

Příspěvek od striska » čtv 01. srp 2013 12:09:32

Zase ty Vaše nesmyslné narážky. Radši nemyslete, myslet znamená ho*vno vědět.

Abych Vás nemátl, tak jsem to pro jistotu ověřil. Největší spotřebu v těch mrazech měli 102 kubíků za měsíc, ale např. za únor bylo jen 67 kubíků. Plynový kotel Vaillant, kondenzační.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 01. srp 2013 13:36:23

Pane Stříško, vy neustále omylem předpokládáte, že o tom nic nevím. Já musím náklady na topení apod. řešit už hodně dlouhé roky v několika různých nemovitostech, jak soukromých, tak firemních. Proto VÍM, že s tak malou spotřebou bude mít každý plynový kotel velký problém. Zkuste si o tom někdy něco také aspoň přečíst, ano ? Dva kubíky za den včetně TUV (ta z toho bude dělat skoro polovinu, celkem snadno to zjistíte podle spotřeby, jakou má nyní) představují průměrný příkon do topení cca 600-700W. Já mít tak malou spotřebu plynu, tak ho okamžitě odhlásím, abych nemusel platit paušál a topím elektrikou. Pokud by si to bratr pořádně spočítal a rozmyslel dřív, tak mohl všechny peníze investované do plynu ušetřit. Tedy pokud jsou vaše údaje správné a nebylo třeba toho topení v krbu poněkud víc atd. Model kotle a systém vytápění (např. s akumulační nádrží, v čem je podlahové topení uloženo...) by bylo zajímavé znát. Znovu opakuji, že izolační vlastnosti cca 25 cm příslušných materiálů v té konstrukci nikdo nezpochybňuje, ale uvědomte si, že úplně stejně anebo líp by fungovaly všude. Cena je cca 1000Kč/m3, na celém tom domku je toho jen za asi za 100 000Kč. V podstatě byste mohl nakoupit nějaký hustší pěnový polystyren v této tlouštce, slepit ho do podobného tvaru, zapěnit do něj okna a dveře, nahoře položit jakoukoli nepropustnou folii a topit v tom jedním olejovým radiátorem ze sběrného dvora - úspora energie by byla minimálně stejná, náklady směšné a největší starost byste měl s tím, aby vám to neodnesl i jen trochu čerstvější větřík. Jak říkám, na mne ta firma nedělá špatný dojem už proto, že opravdu zveřejňuje, z čeho to dělá, zkuste si to někdy přečíst. Já tomu ale odmítám říkat barák, pro mne je to až moc dobře zateplená kůlna :-)

http://www.vaillant.cz/zavesny-plynovy- ... -p223.html

To je ono ?


H.M.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Pavel Sedlák » čtv 01. srp 2013 17:49:40

Já jsem vyrost v klasické krkonošské chalupě, kde zdi jsou sestaveny z trámů asi 40 x 40 cm.
To je pro mně dřevostavba.

Normálně se uvnitř dýchá, nic moc nevrže, zpravidla v tom nežijou breberky a tepelná pohoda je odpovídající.
Neodfoukne to vítr a jarní tání z toho neudělá hromádku bláta.

Bohužel jsem zatím nepotkal "moderní" dřevostavbu, která by byla tak robustní jako moje rodná chalupa, nevyžadovala úzkostlivou údržbu a kde by nebyl slyšet "každej prd".
Tím nechci říct, že nejsou.

Pravda je, že když někde začalo hořet, tak to taky většinou shořelo...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 01. srp 2013 18:27:31

On je ten název trochu zavádějící, sice je stále dřevo hlavním (nebo spíš jediným) konstrukčním (tedy jakékoli namáhání přenášejícím) prvkem, ale už ho je v té stavbě hodně málo. Hranoly 140x60 a příhradové vazníky jsou právě prostředkem, jak při výrobě utratit za jakýkoli materiál co nejméně. Nejen masivní stěna, ale i klasický krov spotřebují dřeva (a lepšího) víc. Já bych tomu asi radši říkal sádrovláknostavba s polystyrenem navrch, ale to by neznělo už vůbec pěkně. Viděl jsem ale někde horší, tam už byla ve stěnách pomalu všude jen OSB - tedy to by byla hoblovláknostavba :-)

H.M.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 01. srp 2013 19:42:40

Tak vám musím, pane Stříško, dát za pravdu, skutečně jsem blbec, který ví úplné hovno. Mne až doteď nenapadlo, že vy si pouze děláte reklamu na vlastní (nebo rodinnou) firmu. Napadnout mne to samozřejmě mělo, protože vy přece bez podobného důvodu nic jen tak chválit a ještě hodně usilovně chválit, nebudete, jste 100% profík. To jsem si zase naběhl, asi už jsem opravdu z moc staré školy a ty moderní metody marketingu nechápu :-(
Přesto bych vás rád poprosil, jestli byste si nemohl dolů k tomu podpisu přidat ještě tuto firmu, ano ? Já rovnou prohlašuju, že žádné kotle, cihly, plyn ani nic podobného v portfoliu nemám, jsem toho čistým konzumentem.

H.M.

Uživatelský avatar
striska
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 17. zář 2006 18:45:25
Bydliště: Chrudim, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevostavby

Příspěvek od striska » čtv 01. srp 2013 20:15:17

Mohu Vás ujistit, že se o vlastní ani rodinnou firmu nejedná :-))))))))

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 01. srp 2013 21:02:50

Tedy jen shoda jmen ? To by mi spadl kámen ze srdce, nerad jsem za úplného vola, který se pokouší o něčem debatovat s kandelábrem případně podobně vhodným partnerem :-)
Co ten kotel, on mu skutečně někdo prodal kotel se skoro desetkrát větším MINIMÁLNÍM výkonem, než reálně potřebuje ? Proč tam nemá aspoň ten nejmenší Geminox, ten by alespoň při velkých mrazech běžet trvale mohl :

http://www.geminox.cz/cz/thri-1-10-dc

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Bar“