Kecají Vám účinkující do konfigurace aparatury??

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Kecají Vám účinkující do konfigurace aparatury??

Příspěvek od Robert » ned 11. zář 2016 19:22:25

Docela by mne zajímalo, jak je to v širším měřítku s prosazováním názoru účinkujícího do rozmístění a nastavení aparatury. Úmyslně nejmenuji, ale setkávám se s tímhle jevem tak 50 / 50. Přijedu na akci, prohlédnu prostor, zhodnotím požadavky, odhadnu konfiguraci ze znalostí vyzařovacích úhlů a daného prostoru, do svého odhadu samozřejmě dávám předpokládané odrazy a snažím se je eliminovat, zprovozním, nastavím, projdu si prostory, hlavní "kotel" ale i prostory přilehlé (protože mi přijde nefér, aby ti, co nejsou ve středu dění ze zvuku měli paskvil a když to uznám za dobré, vyčkávám a zabývám se požadavky na jevišti. Tohle popisované mi zabere cca 2 hodiny, pak přijede hvězda a začne třenice - tyhle bedny se přestavějí támhle, tadyto se dá jinam, tady musím mít světla... Hvězda si tvrdí, že dělá desítky akcí a přece ví, jak to má vypadat. Já mu oponuji, že mi to dalo dost práce, běhání, poslouchání a volení nejlepších úhlů beden tak, aby to znělo dobře a vyrovnaně pokud možno všude, že mne platí za to, aby byl zvuk co nejlepší a že z toho ve finále kvůli zbytečným blikátkům neudělám paskvil. ... odpověď "kdybys takhle oponoval Oldovi Říhovi, rozseká to na kaši". Neustoupil jsem a nepřestavěl. Před koncem akce za mnou přišel zadavatel a mecenáš akce, jestli se mi to tam líbí a jak jsem spokojený. Odpověděl jsem mu, že nejsem kvůli své spokojenosti, ale kvůli spokojenosti jeho a lidí, kteří přišli a tak jak to vidí z této strany. Spokojenost moc. Zeptal jsem se hvězdy večera, jestli se mu zdá být něco v nepořádku a jak je se zvukem spokojený. Odpověď ...dobrý, spokojenost, ...ale příště mne musíš poslechnout. Já: "Kamaráde, Víš že Tě mám rád? Tak si to nepokaž!
Jenže tohle si dovolím k lidem, které znám a mohu si dovolit se s nimi dohadovat. Když je to někdo pro mne cizí, buď je v polovině těch normálních a dohodneme se, nebo je to ta druhá polovina, kde mi dají "tady se musíš vejít a tady nic být nesmí" a to jsem pak v depresích ze zbytečné snahy. Z ho..a bič neupleteš, když upleteš tak nezapráskáš.

Uživatelský avatar
Milan T.

Re: Kecají Vám účinkující do konfigurace aparatury??

Příspěvek od Milan T. » ned 11. zář 2016 23:30:12

Sorry, ale neuvažoval si už o konci zvukarské kariéry? :-D

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Kecají Vám účinkující do konfigurace aparatury??

Příspěvek od MADMAX » pon 12. zář 2016 13:27:34

tak popravdě řečeno, s tímhle jsem se zatím nesetkal - rozhodně ne ze strany účinkujících. Ano, pokud dodávám pouze techniku a "účinkující" má vlastní tým lidí, zodpovědných za zvuk a světla, kteří budou akci realizovat, tak je konfigurace na nich a "jak si to z...ví, tak to budou mít", v reálu jsou to ovšem většinou lidi, kteří umí víc než já, takže výsledek bývá standardně dobrý, a tyhle věci se většinou řeší mailem dopředu (těžko se může stát, aby když přijede Lisa Stransfield do Lucerny, její zvukař řekl, že ten hotový Ground Support chce posunout o metr dopředu a to KUDO pověsit jinak). "Umělec" do toho nemá co mluvit, poněvadž 1) Ty bys měl vědět lépe co je správně 2) není to jeho starost.

Spíš se setkávám s tlakem ze strany organizátorů různých pochybných VIP akcí, jako že zvukař nemůže být vprostřed sálu, ale že by měl být támhle v lóži nebo na balkóně, nebo že monitorový pult může být za dveřmi v místnosti vedle pódia... naštěstí mají většinou na akci pozvanou nějakou "normální" kapelu, která má v rideru jasně napsáno, že takhle teda ne, a ty papíry jim otloukám o hlavu s tím, že až kapela odmítne hrát, bude to na jejich triko, a většinou uspěju. Znám však i kolegy, kterým bylo řečeno, že "takhle to bude, jinak akci ozvučí nějaká jiná firma" a vyměkli - a už jsem kroutil odposlechy zpoza dveří...

Jinak bych řekl, že buď prostě "klient" věří, že jsi profesionál, tudíž to vymyslíš a uděláš nejlépe jak je možné, anebo ne a v tom případě je to špatné a neměli by jste spolu pracovat. Tak jak jsi to popsal, je to čirý - a dost trapný - amatérismus.
MAD

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Kecají Vám účinkující do konfigurace aparatury??

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 12. zář 2016 14:48:41

Na tohle musí být spousta různých názorů, protože se skutečně nezbytně střetají zájmy. Pokud byste někdo byli současně jak tím, kdo to platí a naopak i vybírá (za lístky, od sponzorů, stánkařů...), také vystupuje a chce být vidět odevšad doslova v co nejlepším světle, také tím kdo na to svítí a je dejme tomu i autorem návrhu scény, možná i scénáře a třeba i choreografem a režisérem, taky byste měli na starost video s projekcemi, stavbu, rigging a v neposlední řadě zvukový aparát, od jeho pořízení až po obsluhu, tak se budou všechny střetat přímo v jednom mozku a to by teprve byla noční můra. Proti tomu je občasné pohádání se a prosazení nebo neprosazení své představy ještě celkem sranda, příště to bude jinak a vždycky si můžu nechat pocit, že jsem měl pravdu.
Abych byl konkrétnější - i výrobci beden respektují požadavek na minimální rozměry a vizuální nenápadnost, protože kvůli koukání na bedny dneska fakt nikdo nikam nechodí (já to ale ještě pamatuju a ze starých fotek a různých technoaparátů je vidět, že to nebyl fenomén jedné generace za železnou oponou). A ta zvukařsko/svítičská lovecká chatka či menší cirkusový stan postavená na místě nejlepšího poslechu a výhledu, dost často totéž likvidující desítkám návštěvníků, zabírající celou uličku, takže nemají ani kudy jít na WC nebo pro pivo, mi pije krev kdykoli ji zase v našem letňáku vidím (naposledy Nohavica i když koncert sám byl výborný a ulička byla částečně blokovaná i přístavkovými židlemi).

H.M.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Kecají Vám účinkující do konfigurace aparatury??

Příspěvek od Robert » pon 12. zář 2016 19:01:44

Já to ve svém amoku přehnal s 50/50, ono je to reálně tak 20/80, ale mne i těch 20 rozhodí náladu docela dost. A je fakt, že z toho část mají na svědomí pořadatelé, kteří moc neberou v potaz potřeby techniky už kvůli bezpečnosti účinkujících a návštěvníků. Mne víc zajímal např přístup Oldy Říhy a jemu podobných legend, kterým se tak oháněl. Jsem rád za podporu od MADa. O tom, jestli bych se už neměl vzdát svého koníčka mne už taky na mysl přišlo, možná jsem už málo tvárný a ne splachovací, ale kdo by pak tyhle mé "kamarády" chránil před sebou samými? A kdo by se jim měl opřít jiný, než kamarád.

Kdyby si při zvukovce připomínkovaly barvu zvuku jednotlivých nástrojů, beru to. Jsou to autoři a k aranži si mají co říct. To je obor, který je mimo můj a rád se přiučím a podvolím. Mám radost z dialogu se zkušenějšími lidmi, např setkání s Ivo Pavlíkem byl zážitek k nezaplacení.
...a k ostatním oborům, jako je osvětlovač a tvorba scény jsem zatím nedospěl. Nemám čas, nastudovat vše potřebné a asi by toho na mne potom mohlo viset moc a mám obavu že za jedny peníze.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Kecají Vám účinkující do konfigurace aparatury??

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 12. zář 2016 19:38:40

Tak Oldu jsme tady několikrát měli, ale mám dojem, že pokaždé měl nějakého svého zvukaře s aparátem, takže tohle nebylo potřeba řešit, a taky je samozřejmě jiná situace na koncertu jedné kapely a jiná na plesech nebo fesťácích, kde se samozřejmě nemůže každý účinkující z principu zas tak moc prosazovat, protože by to neúnosně dlouho trvalo přestavět.
Neber to tak, že tě někdo "podpoří" a jiný ne, ve skutečnosti je podporou už na nastolené téma se začít vážně bavit a pokud by člověk měl názor nesmyslný, tak mu ani masový a bezvýhradný souhlas s ním rozhodně nijak nepomáhá...
Nemyslel jsem to tak, že zvukař má taky dělat všechno ostatní, jen že zvuk rozhodně není všechno a některá blikátka jistě mohou skutečně být úplně zbytečná, ale svítit a vidět je taky potřeba a dělá to s úrovní vystoupení hodně.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Bar“