Co vyjadruje dB metr na mixaznim pultu?

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Peterson

Co vyjadruje dB metr na mixaznim pultu?

Příspěvek od Peterson » čtv 20. říj 2016 20:31:02

Zdravim, mam otazku nevim kam ji zaradit. Chtel bych se zeptat, co vyjadruje dB metr na mixaznim pultu, jako co mi to rekne, hledal jsem po internetu, asi chapu teorii decibelu co vyjadruji jaka je to jednotka a ze je vazana na nejaky vykon, ale treba priklad 2 playery/gramofony dj a mixazni pult, co mi ukazuje db metr na mixaku kdyz budu michat hudbu jako dj. Vim ze spousta lidi vlastne ani nevi naco to tam je krom toho ze kdyz to je asi v cervenym je to spatne. Cetl jsem ze bych mel silu signalu udrzovat okolo 0 db ze je to idealni pro vysledny zvuk, ale vsiml jsem si u nekterych dj, ze to rvou i do cervenych hodnot, chtel bych nejaky strucny popis co mi db metr rekne jsko uzivateli a jak se ridit zobrazenymi hodnotami, priznam se nerozumim tomu, jsem amater, ale zajimalo by me to, diky za Vase postrehy ;)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Co vyjadruje dB metr na mixaznim pultu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 21. říj 2016 3:30:35

Já si naopak myslím, že nechápeš nic. Drž se toho, že čím víc zelené, tím líp a čím míň červené, tím taky líp. Proto to má tyhle barvy, které každý i bez jakýchkoli znalostí automaticky vnímá podobně. I tak na tom budeš zřejmě líp, než spousta kolegů, co si myslí, že dokud nesvítí vše, tak jaksi nevyužili možnosti zařízení a jejich hudba stále něco postrádá. Pokud je to možné, používej i svoje uši a nepožívej při hraní žádné chemické substance, které výrazně jejich funkci mění k horšímu (začíná to už alkoholem). Dalo by se samozřejmě sáhodlouze rozebírat, kde je možná lepší nechat blikat první tři červené a kde už je jedna moc (mixy se v tomhle od sebe liší, stejně jako se liší ve spoustě jiných věcí), ale to by na téhle úrovni nemělo žádný smysl, k tomu potřebuješ už mít nějaké zkušenosti a taky ty aparáty při ruce. Jako hypotetická debata je to ztráta času pro obě strany.

H.M.

Uživatelský avatar
Peterson

Re: Co vyjadruje dB metr na mixaznim pultu?

Příspěvek od Peterson » pát 21. říj 2016 8:48:08

Diky za odpoved, jeste jeden hypoteticky dotaz ;) muzu podle zobrazenych hodnot tedy i usoudit ze pokudbudou podobne hodnoty na obou vystupech bude uroven vysledneho zvuku stejna? Takze muzu to pouzivat i jako " merak hladiny vysledneho zvuku " je jasny ze hlavni jsou usi :) spis jsem jen chtel vedet co to udava a jak to funguje ale diky moc za odpoved.

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Co vyjadruje dB metr na mixaznim pultu?

Příspěvek od Bassman » pát 21. říj 2016 9:58:57

Problem je ze u tych "merakov" tie dB nie su vzdy vypisane, je to skor orientacne a pocet diod jednotlivych farieb je rozny. Skratka, nie je to nijak normovane a teda uroven signalu ktoru ukazuje jedno zariadenie nemusi vobec zodpovedat urovni signalu na inom, aj ked bude pocet a farby diod rovnaky. Meraky mozu byt totiz rozneho rozsahu.

Ak na to chces ist cez meraky, tak sa drz niekde medzi zelenou a zltou ale porovnavat uroven signalu sa takto asi neda. Mozno keby tie zariadenia boli uplne rovnake, ale islo by len o nejake nominalne hodnoty, na presnost tych merakov sa urcite spolahnut neda.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Co vyjadruje dB metr na mixaznim pultu?

Příspěvek od Bassman » pát 21. říj 2016 10:04:24

Dokonca by som doplnil, ze aj na tom istom zariadeni analyzova dvoch skladieb moze dopadnut matuco. Zatial co jedna skladba s velkym dynamickym rozsahom, respektive s velkymi spickami sa podla meraku moze zdat hlasnejsia ako druha, ktora je dynamicky vyrovnanejsia a nema nejaky velke "vystreli", vysledok pre ucho moze byt uplne opacny.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Co vyjadruje dB metr na mixaznim pultu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 21. říj 2016 12:14:12

Ano, nemusí to příliš dobře souhlasit ani s hlasitostí, i když nějaká snaha obvykle u měřáků tohoto typu bývá. Co se týká porovnání obou kanálů ve stereu, tam je šance větší, ale nikoli v každém okamžiku, je potřeba si to trochu zprůměrovat za delší dobu, protože trvale úplně stejná indikace v obou kanálech obvykle znamená, že signál je monofonní. Nechtěl jsem vzbudit dojem, že je to k ničemu a sledovat se to nemá, naopak jde o užitečné vybavení a některé mixy ho mají i slušně nastavené a popsané (a čemu odpovídá 0dB je v manuálu) a pouhý poslech má také svá úskalí, například různou vzdálenost od LR PA beden, jen jednu monitorovou bednu anebo sluchátko na jednom uchu (i když si pak nasadím druhé, neslyším na obě uši stejně) atd.

H.M.

Uživatelský avatar
Peterson

Re: Co vyjadruje dB metr na mixaznim pultu?

Příspěvek od Peterson » sob 22. říj 2016 1:28:51

Diky za Vase odpovedi a nektera vysvetleni ;)

Odpovědět

Zpět na „Bar“