LED náhrady divadelních světel

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od blaha » stř 13. dub 2016 9:09:43

Řeším teď požadavek našeho ředitele, v malém sále máme použitých 6ks 500W reflektorů FHR na nasvícení jeviště. Jenže se tam účinkujícím zdá být moc teplo.
Tzn. hledám nějakou adekvátní náhradu jak a jestli je vůbec možné tyhle světla nahradit něčím z méně topících zdrojů při zachování svítivosti stmívání a barvy.
http://www.divadlojaromer.cz/jaromir-img_5064-o/

Takže jestli má někdo nějakou zkušenost, tak sem s ní.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Jan Strnad

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od Jan Strnad » stř 20. črc 2016 13:12:55

Snadno dostupná náhrada neexistuje. NA veletrhu mě zaujalo zdroje od ETC. Barva trochu ještě pokulhává ale myslím že to bude ideální výměna profilu. Bohužel cena za světlo je pro mě zatím likvidační viz odkaz.
http://www.pnta.com/lighting/fixtures/l ... -four-led/

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od blaha » stř 20. črc 2016 15:56:02

Jo tak jsem něco našel, ale výkonově tak na úrovni 300W, cenově přes 10k,a to neřeším ještě barevnost.

Nakonec jsme to vyřešili jinak, světla sundáme ze stativů, kde jsou asi 3m od účinkujících a namontujeme je na pevné konzole na stěny, čímž se vzdálenost zdvoj až ztrojnásobí, tím se sníží přímá grilovačka.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od Petr Z. » čtv 21. črc 2016 11:20:42

A nebyla by vhodnější -pokud se jedná o jednobarevné scénické svícení jeviště- ta varianta s 3000°K?
To je, pokud se příliš nepletu, zhruba barevná teplota projekčních i filmařských žárovek, používali - či používají tuhle BT i televizáci a kameramani. FHR500 i FHR1000 měly tuším GX9,5 žárovky 2700°K, kdysi moc dávno jsem je komusi do těchto FHR1000 kostek sháněl. Ještě mám schovaných pár těchhle 1000W Philipsek, taky mají uvedeno přímo na krabičce 2700°K.
Do štychů HHR650 se sháněly tuším GX6,35 a 3000°K. Ty ale byly nejdostupnější od Osramů.
A mám ještě schovaných pár fakt rarit - Tesla HFP 1000W, jsou to jakoby hodně zkrácené HXJ, lineární R7s. Tenčí trubka a vlákno jako klacek. Ty mají na krabičce uvedeno 3400°K. Do ničeho to nepasuje, tak si to ani nerozsvítím. Původně jsem si myslel, že je to stejná délka, jako HXJ 500W, ale je o 1cm kratší :-) To samé HPS 650W do Meotaru - 3000°K a taky to do ničeho nepasuje :-)
Je mi divné, že by už dávno nebyly výkonné LED svítidla na takové to běžné směrované osvětlení scény. Není to dávno, co jsem viděl přes hodně tmavé brýle svítit 2, 5 a 10W čipy od Kingbrightu a právě "teple bílé" - a fakt palba. 2W teple bílý čip na základně z nějakého lehkého kovu stál okolo 200,-Kč. V téhle souvislosti mě teda udivuje, že ještě nic tokem podobného a cenově dostupného není. Možná to má souvislost s módou, dnes kdekdo svítí LEDkami, je o to zájem a tak je to oroštované.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od MADMAX » čtv 21. črc 2016 15:05:16

Co třeba některá z menších LED hlav s možností míchání teplá bílá/studená bílá, nebo white/amber (v této verzi určitě existovala JB VaryLED A7) s motorovým zoomem? Zároveň by odpadla potřeba někam lézt a světla manuálně nastřelovat a "špicovat" - po DMX by by se dalo směrovat, zužovat i měnit barevnou teplotu přímo z pultu... ??
Je mi ovšem jasné, že cenově to oproti FHR je někde úplně jinde, na druhou stranu - máme 21. století...
MAD

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od MADMAX » čtv 21. črc 2016 15:09:29

Anebo - pokud by mělo jít o prostou náhradu stávajících světel - co tohle?


http://www.robe.cz/products/article/robinR-parfect-s1/
MAD

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od Návštěvník » čtv 21. črc 2016 15:39:56

parfect myslím nemá zoom a to je v divadle problém. Ak je to naviac nejaký komorný priestor tak lacné čínské produkty majú zásadný handicap - hlučný ventilátor.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od blaha » čtv 21. črc 2016 16:04:58

Odzadu, robe není ani čínský,, ani laciný, ani hlučný, ani šmejd :-).

Jedná se o světla do malého sálu, kde jsou tak jedna až dvě akce do měsíce, které vyžadují scénické osvětlení, k tomu tam chodí jednou týdně zkoušet sbor. Takže nějaká masivní investice je spíš zbytečná.

Za tu dobu co jsem v divadle jsem snad nezažil, že by bylo nutné před akcí štelovat světla, jednou jsme nasvítili prostor, a pak už jen rozsvítit a zhasnout. Toť i k otázce nastavování světel, prostě se tam jednou vyleze a pak už se s nima hejbat nebude.

DMX verze světel by vyžadovala ještě vyřešit ovládání pomocí nějakého controleru, takže další investice (neřeším teď jak velká). Navíc jsem masochista a asi bych nějak nesnesl myšlenku, že by se nám tam zbytečně válel 6ti kanálovej dimmer, napotvoru ještě jen s 0-10V ovládáním. Tzn. dimmer bych chtěl dát do tanečního sálu, kterej pod nás taky spadá a aby to šlo ovládat, tak by se k němu musel pořídit ještě převodník a pochopitelně nějaká nutná elektroinstalace pro napojení na stávající světla.

Ten Robin vypadá fajn a mohlo by to i svítit, jenž by stejně byly potřeba min. 4ks a to je prostě sakum prdum investice 100k. A vzhledem k tomu, že jsou prostě z pohledu investic prioritnější věci, tak momentálně bude dostačující řešení instalace těch konzol (které se dají v budoucnu využít i na LED světla).
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od Návštěvník » čtv 21. črc 2016 18:17:21

lacný, hlučný, čínský pochopiteľne nepatrilo k parfectu :) Jeho problém je absencia zoomu. Riešim podobné dilema. V dnešnej dobe, fungujúce divadelné led svetlá solídnej firmy ktorá garantuje servis a náhr. diely aj pár rokov po uplinutí záruky sú pre "okresný" kultúrák mimo rozpočet.

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od KarlosSou » čtv 21. črc 2016 21:15:06

v led verzi je jich tam několik:
http://www.hdt.cz/divadelni-osvetleni/cz/c-5383-p-2/
značkový to není, ale drahý taky ne ...

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: LED náhrady divadelních světel

Příspěvek od Petr Z. » pát 22. črc 2016 21:40:11

Blaho, podobně jsem to pořešil v jednom kině s "víceúčelovým" jevištěm. Původně tam používali na plošné nasvícení šest van CHR1000 na rampě těsně nad jevištěm a taky jim bylo pěkně horko. Navíc to místní osli používali celé i jako pracák, nešlo rozsvítit třeba jen jednu vanu, na dimmery bylo natvrdo připojeno všech šest. Při stavbě někdy 1984 tam do hlediště sice dali dvě 1,5m konzoly i po čtyřech zásuvkách na každé, ale na světla už nedošlo a nikdo ani nevěděl, kde kábly od těch zásuvek končí. Vyřešilo se to, na konzoly se dalo po třech FHR1000, konce káblů se našly v rozvodně tři metry od dimmerů :-), celé se to přepojilo jinak /dimmerů SKP6.2 tam bylo dohromady pět a skoro nanic/ a na jeviště se dal individuálně vyrobený ovládací panel 0-10V s autorizačním spínačem na klíč, jen dvě vany CHR500 se daly zapnout kdykoli jako pracák. A bylo po problémech a skoro zadara. Nové FHR1000 i CHR500 bez žárovek se totiž "našly" ve skladě kina, ve kterém nejmíň deset let nikdo nebyl a dokonce od něj nikdo ani neměl klíč - musela se odvrtat vložka. Skoro archeologický adrenalin:-) Vedoucí totiž jen tušila, že je tam asi něčeho sklad, ale co tam najdeme netušil nikdo. Okno to nemělo /suterén/. A tam byly doslova poklady - téměř všecko, co stavitelé a montážníci v těch 80.letech "už nestihli" namontovat či instalovat. Od komplet motorových pohonů horizontů a kdečeho na jevišti, přes ND pro tahy, další tři kinobedny AKR303, náhradní karty do dimmerů i celé náhradní karty SJR5B pro řízení světel hlediště kina až po reflektory všech druhů snad. No na tehdejší dobu tam bylo utopených snad čtvrt mega. Byly tam i nějaké takové placaté krátké potvory s velkou parabolou a na žárovky CP40, ale tenkrát byly tak drahé, že jsme je nechali ležet-ani přesně nevím, jestli to vůbec byl výrobek DiT Újezd. Tak se to zainventarizovalo /celou dobu to nikomu a nikde nechybělo!/ a s jejich přístupem jsem přesvědčen, že tam dnes už neprodejný zbytek leží dodnes :-)

Odpovědět

Zpět na „Světla, lasery, mlhy...“