Jaký mixpult?

Analogové, digitální, powermixy, D.J. mixy...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od CharlesBass » úte 28. led 2020 20:21:39

Ale názor to je, však zas není úplně mimo. Pokud by to dostal za těch 10tis i s párákem a převodníkama, tak lze nadšencovi i doporučit. Ale táké si myslím, že je to překonaný a za podobnou cenu (20-25tis) dostane mnohem komfortnější řešení, plug and play, nové, nebo nepříliš staré...

V současnosti Ddejay používá cca 10vstupů, pravděpodobně bez páráku a má rozpočet jen cca 400€ - to je přesně cena Behringera XAIR XR18. A už to bude velkej skok v možnostech...

I tak bych pak opět doporučil vydržet, vydělat behrošem/přišetřit - cca +/-1000€ - buď na nějakou bazarovou, kompletní analogovou režii (pult, párák, nějaký základní efekťák) nebo nějakej dospělejší digitál, cca Behrynger X32, nebo opravdu i něco přes tablet. Dost často dělám na UI24 15 šavlí u stabilní kapely, a kolega si to půjčuje na malý metalový fesťáky v menších klubech, kde zvučí komplet všechno a jde to i přes ten 10" tablet.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od Damton » úte 28. led 2020 21:11:09

Já používal na větší akce dotykáč 24" kde se vlezlo vše na jednu plochu, všechny fadery i kompresor a EQ kanálu na který jsi šáhnul. Ale stejně jsem přesedlal na fyzické fadery :-D
https://www.youtube.com/watch?v=2D85BgNRl7M&t=86s

Můžu se dívat na pódium a přitom mít fader pod rukou.
Do levnější základní analogové režie bych opravdu v roce 2020 nešel. Z důvodu pohodlnosti určitě...

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od mkarr » úte 28. led 2020 23:04:14

Kdyby tazatel trval na těch deseti tisících a nebál se analogu, tak teď někdo prodává A&H ZED 428 na facebooku.
https://www.facebook.com/marketplace/it ... ct_details
za desítku.24 šavlí 6 AUXů, 4 másmový EQ s parametrem na obojích středech 4 podskupiny.
No nemá to efekty a kompresory.
Jinak už jsem taky pár digitálů měl možnost srovnat a nemám pocit že by ta 01V96 byla nějaká hrůza. Pro mě nejhorší byl právě Presonus se svými LED bary. V tom aby se prase vyznalo. Všechny ostatní byly o zvyku, ale nejintuitivnější mi přišel Midas.
Šmrdlat na tabletu ani za zlatý prase. Jak to nemá ovládací prvky který bych mohl vzít do prstů, tlačítka u kterých prostě kliknu a vím že to udělá co má a nemusím se přesvědčovat jestli to udělalo, nebo na to koukat kam šahám a jestli jsem se vůbec trefil, na to mám svoje nervy příliš rád. Sám jsem si ji právě po testování a zvažování koupil a jsem celkem spokojený. Ano, některé funkce se tam dělají složitě, jiné jednodušeji než na jiných mixech, ale celkově mi to vyhovuje víc než jakýkoli dotykáč a než presonus... Brrr!!
A nezapomínejme, že chce mix za desítku. Takže asi spíš něco malého, rozšiřitelného, než malého nerozšiřitelného. A že chce zvučit různé kapely, takže nic jako vyvolání presetu, doladění a jede se setrvačností s minimálními zásahy a bez překvapení, se moc nebude konat.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od asterix1 » stř 29. led 2020 9:59:54

Akokoľvek to zhrnieme, tak XR18 je jediná možnosť pri rozpočte cca10000,-KČ. XR18 je obrovský skok z doterajšieho analógového mixu PV14. Ano XR18 je ovládatelná len cez aplikácie (ak nepočítam P16) a môže to niekomu prekážať, no ak už popritom vlastní napr. dotykové PC s 23" monitorom kde na plochu sa vlezú všetky fadery tak už to, že človek nemá v ruke fyzické fadery nemusí byť zvlášť hendikep. Ide len o to zvyknúť si na dotykové ovládanie. Pri určitých činnostiach mám pocit, že dotykovým ovládaním urobím rýchlejší zásah ako fyzicky sa preklikať tlačidlami na pulte, keď potrebujem docieliť zmenu parametru potenciometrom príp. faderom. Okrem horeuvedeného však XR18 plní funkciu stage boxu, kde tým pádom ušetrí nejakú korunu. Ja by som naopak dnes kupovať znova bazarový analog nedoporučoval, akýkoľvek.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od Damton » stř 29. led 2020 17:01:34


mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od mifune » stř 29. led 2020 19:42:07

To ale vyhodí 11.000,- protože až přejde na digitál a to určitě velmi rychle udělá, tak analog už nikomu neprodá......

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od Damton » stř 29. led 2020 20:01:47

To dávám jako protinávrh tomu "šmrdlání po tabletu"
Já bych to taky nekupoval já jsem už 7 let "šmrdlač displejový"

Nicméně stále tu postrádám "tazatele"?

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od mkarr » stř 29. led 2020 23:34:32

Tak se pojďme hádat dál. Třeba si to tazatel jednoho krásného dne, kdy už bude mít stejně nakoupeno, i přečte :-)
Hele šmrdlači tabletoví... nechci tvrdit že něco je obecně horší nebo lepší, já mám osobní problém s tím, že nesnáším dotykáče. Kdekoli. Telefon, autorádio, varná deska v kuchyni, a samozřejmě i mixpulty. Podle mě ovládání musí fungovat vždycky a né jen když se trefím do správného místa a ještě musí mít ta věc náladu a zareaguje správně. Ale chci se zeptat, Já na mixech dělám nejraději částečně po hmatu, třeba když někomu vytahuju sólo, přidávám hall na určitou pasáž, prostě v situacích kdy je lepší mít voči na pódiu, než na displayi. Jak todleto děláte? Nepochybuju že buchnout krabicu na pódium, zapojit do ní dráty, vzít tablet a vyvolat nějaké výchozí nastavení pro zpěv, pro kytaru, pro jednotlivé bicí a pak chodit po sále a dolaďovat, může být relativně míň práce, než tahat párák a zařizovat si hnízdo někde ve dvou třetinách sálu, a to nemluvím o venkovních akcích, ale nechybí vám možnost šáhnout na fader a vědět že teď prostě mix dělá co má? Občas do toho rychle vlítnout, když se vám moderátor odhodlaným krokem přesouvá před bednu, nebo zpěvák klesne rukou s mikrofonem rovnou do odposlechu? Já si dovedu představit že za komplikovanější lovení ovladačů na displeyi možná to pohodlí při chystání a balení stojí, ale fakt nevím jak bych dělal tyhle rychlé zásahy, kdy mi jedna ruka vyletí na přepnutí vrstvy, druhá na fader a i tak nejsem dost rychlý.

Ddejay
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: úte 15. říj 2019 16:21:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od Ddejay » čtv 30. led 2020 5:40:40

Díky všem za rady. Budu si tedy kupovat behringer X Air XR18 a k tomu nějaký ipad. Teď jen nastává otázka, jaký ipad zvolit aby se nesekal... Jelikož koupím mix za cca 10k. Tak pak si budu muset rychle nasetrit na ipad. Jaký si myslíte že mám zvolit? Jaký používáte? Od rodičů bych si mohl na začátek půjčit jejich ipad 4... Dotykový pc nemám. Do ipadu bych chtěl vrazit něco okolo 5k... Najde se nějaký ipad v této cen. relaci který se nebude sekat a zvládl by toho behringera? Děkuji.

Ddejay
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: úte 15. říj 2019 16:21:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od Ddejay » čtv 30. led 2020 6:19:55

Spletl jsem se, rodiče mají ipad 2...

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 808
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od PeBe » čtv 30. led 2020 7:01:19

nechybí vám možnost šáhnout na fader a vědět že teď prostě mix dělá co má?
Chybí :-) A proto: viz téma viewtopic.php?f=54&t=8188

Ddejay: iPad2 to jistě výkonově zvládne, aniž by si sáhnul ke dnu svých možností. Problémem bude jeho 30pinový konektor, do něhož je dnes již problém koupit cokoliv. Já jsem kupoval před vánoci iPadAir v excelentním stavu za tři a půl u Gigacomputer. Ještě tam snad něco mají.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od asterix1 » čtv 30. led 2020 7:53:30

Ja myslím, že IPad2 by nemal byť problém. Ja mám odskúšané ovládanie cez Android mobil, tablet a notebook s W10/64 a Linux. Na všetkých platformách to ide bez problémov. Jediný problém, ktorý sa môže vyskytnúť bude problém s wifi pásmom 2,4 Ghz, najmä ak diváci sa ti začnú skúšať pripájať s mobilmi na XR18 v domnení, že ide o internetové pripojenie. Takže je dôrazne doporučené v tomto prípade pripojiť k XR18 5GHz router alebo ovládať XR18 len cez LAN po drôte z notebooku. Inak stratíš kontrolu nad XR18, čo môže byť prúser. Ono by bolo vhodné najprv si niekde zapožičať XR18 na vyskúšanie, či vôbec ti bude vyhovovať z hladiska ovládania a až potom definitívne kúpiť. Prácu s aplikáciou si môžeš odskúšať aj hneď offline.

mkarr : Ano v mnohom máš pravdu a je zrejmé, že tabletové mixy nikdy nebudú tvoji kandidáti, to plne chápem, lenže je tu rozpočet cca10K. Nosiť ťažký analóg v kufri, efektový rack + parák k tomu? Ja už nikdy. Nie je tak dávno, zvučil som na MR18 ZUŠ vystúpenie, kde boli 4 huslisti, 4x spevy, cimbal, basa a harmonika t.j. 12 mikrofónov cez notebook. Nemal som problém vytiahnuť sólo, či pridať alebo ubrať Hall :-) Nepotrebujem sa stále pozerať na pódium a zároveň držať v ruke fader :-) Je však nutné si fyzicky na XR18 usporiadať káble a označiť vstupy v aplikácii tak, aby sedeli s rozložením účinkujúcich na pódiu, aby bolo jasné "kdo je kdo" :-)

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od asterix1 » čtv 30. led 2020 8:27:01

nechybí vám možnost šáhnout na fader a vědět že teď prostě mix dělá co má?
Nemôžeme porovnávať "tabletové" mixy s dospelými digitálmi, keď cenovo sme rádove 10x drahší. To sa nemusíme hádať :-) Alebo je niekde digitál + stage box + Cat kabel za cenu cca 400,-€? :-) Ja myslím, že ak kliknem na imaginárny fader na tablete a pohnem prstom tak robí to čo má. Ešte sa mi nestalo, že by to bolo inak. To isté myšou na notebooku, stačí nabehnúť kurzorom na fader a pohnem otočným koliečkom hore alebo dole a robí to čo má a nič iné. Ja som som zato, že MIDAS MR18 alebo XR18 má aplikácie pre mňa na ovládanie najviac užívateľsky a graficky prepracované. Na väčšej obrazovke notebooku sú všetky fadery dostupné hneď. Určite najviac sťažené to je na android mobile, pretože tam je súčasne viditelných len 8 faderov. Takže ovládať XR18 na android mobile len ako doplnkovo. Hlavné ovládanie XR18 by malo byť cez aplikáciu na notebooku. Na originál aplikácii cez android mobil sú tlačidlá MUTE hneď dolu pod faderom pri hrane displeja čo je nepraktické a človek si nechceným dotykom zamutuje vstup či master :-) Lepšia je v tomto ohľade apka MIX Station.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 808
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od PeBe » čtv 30. led 2020 8:55:08

[OffTopic]
Trochu utíkáme od tématu. Ale...
Každý to má a dělá, jak jemu vyhovuje. Já jsem se dal ke šmrdlačům asi před pěti lety, když vylezly na světlo světa první Soundcraftí UI. Já do toho šel hlavně kvůli skladnosti. Žádný párák, žádný rack, žádný stůl "v lidech". U nás je to tak prakticky nutnost. Svatby, mejdany, vinárny,... Málo místa, opilci všech hrubostí zrna :-) Nikdy mi to šmrdlání moc nesedělo, právě proto, že jsem si musel hlídat, kde mám prst až TO přijde. Vystřídal jsem pár tabletů s Androidem počínaje, po dotykový notes s WIN10 a později Linuxem. Všechno to funguje. ALE! Něco tomu chybí. Ano je to 100mm fader, poctivý potenciometr a tlačítko. Proto jsem uvítal možnost ovládat to přes pult X-Touch, kde se pojí výhody obojího. Fadery+bezdrát...

ad ovládání myší: Tak to mi přijde tuplem, jako sebemrskačství... zlatej tablet :-)
[/OffTopic]
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Jaký mixpult?

Příspěvek od exxxi » čtv 30. led 2020 12:48:43

Kolikrát do roka vytáhnu normální pult? Tak desetkrát. Jinak poctivě šmrdlám. A není problém mít na stole jeden tablet s hlavním oknem a druhý, kde se vrtám v hallech apod.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Odpovědět

Zpět na „Mixážní pulty“