Sampler nebo notebook?

Analogové, digitální, powermixy, D.J. mixy...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Sampler nebo notebook?

Příspěvek od Peca » úte 24. kvě 2016 17:05:52

Zdravím,
potřebuji někdy pustit základy pro zpěv, příp. kapelu přes mix (používám Craaft acm 24+2/4/2) . Základy jsou dělané v Cakewalku. Mám je v notebooku, zatím ve formátu mp3. Pouštím je přes sluchátkový výstup na dvě mikrofonní šavle, zapojuji jackem do LINE vstupu. Na tomhle mixu jsem zvučil poprvé. Live hraní byla brnkačka, všude 0 dB a jen jsem si nastavil master a občas korigoval šavle. Pak jsem spustil základy a bylo vymalováno! Vyděsilo mě, že z toho lezl naprosto šílený balík sajrajtu. Snažil jsem se rychle něco ukroutit, ale byla to docela marnost.
Zvučím velmi málo, snad 10x v roce, takže sampler je asi zbytečný a noťas by měl odvést myslím podobnou práci. Na kolik by mi pomohlo, kdybych zvolil menší komprimaci než mp3? Nebo jsem na něco zapomněl a dělal nějakou základní chybu?
Většinou jezdíme na akce, kde je zvukař. Pak se jen připojím k jeho mixu a pouštím podklady, pořád ze stejného noťasu. Někde to hraje dobře, jinde to zní podobně, jako se to povedlo mě. Tak buď se noťas nemá rád s některými mixy, nebo je chyba mezi stoličkou a mixpultem.
Teď mě ještě napadlo, že bych ty dvě šavle mohl pustit na skupinu, pak bych na tomto mixu mohl sledovat úrovně. Ale to asi nevyřeší ten sajrajt....

aandree
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: stř 20. kvě 2015 14:50:13

Re: Sampler nebo notebook?

Příspěvek od aandree » stř 25. kvě 2016 9:27:45

Samply pro live hraní bych do mp3 rozhodně nekomprimoval nikdy, to je základ. I tak ale výsledek nemusí bejt stoprocentní, hodně záleží na masteringu. A to jestli se notebook nesnese s mixem poznáš většinou už jenom když ho připojíš, že to všechno šumí, je slyšet HDD a zdroj notebooku v PA. Taky jsem se setkal s tim, že některý mixy maj různý režimy reprodukce, jako mluvený slovo/hudba - to si chce ohlídat a zkusit přepínat, výsledek je někdy hodně rozdílnej. Každopádně ale základ je samozřejmě v kvalitě samotnejch podkladů, když jseš si jistej v tomhle, pak teprv můžeš hledat chybu v ozvučovacim řetězci.
Goydovy Přízraky - http://www.goydovyprizraky.cz/

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sampler nebo notebook?

Příspěvek od pavlii » stř 25. kvě 2016 9:37:57

Na masteringu záleží prakticky nejmíň, ale to jen tak na okraj. Nabízí se otázka, jak moc zesílený byl výstup z NTB - jde o to, že propojuješ výstup pro sluchátka se vstupem pro linku. Docela bych tipnul, že jsi vstupy přebudil, čímž jsi zvuk znehodnotil.

Pokud ti na NTB hraje MP3 poslouchatelně, není žádný důvod, proč by přes mix na velké repro měla hrát neposlouchatelně - pokud se vše správně propojí a nastaví.

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Sampler nebo notebook?

Příspěvek od exxxi » stř 25. kvě 2016 10:10:29

Nepises, jaky pouzivas kabel a diboxy.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Sampler nebo notebook?

Příspěvek od Ondráš » stř 25. kvě 2016 23:18:48

Kefalín, definujte zvukový sajrajt... :lol:

Řekl bych, že obecně je dobrá praxe propojení ntb s live ozvučovací soustavou slušnou externí zvukovkou se symetrickými výstupy (+4dBu). Tady bude asi zakopaný pes. Plus nezbytná kosmetika (kvalitní správně zapojené kabely, po ruce také pasivní oddělovací linkové trafo pro oddělení zemní smyčky, případně a/nebo DI box vybavený fcí Ground-lift).

Ideální MP3 není (určitě 256Kbps a výš), ale hodně performerů tento formát pro finální přehrávání používá, tam bych problém v sajrajtu neviděl (koncert není přece mastering zlaté platně).

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Sampler nebo notebook?

Příspěvek od Palko » čtv 26. kvě 2016 23:08:35

Používám toto zapojení ze sluchátkového výstupu NTB do linky mixu, a při správně nastavé vstupní citlivosti nemám nikdy problém. Podle mě to přesně popsal pavlii - hlavně ta poslední věta:
pavlii píše:Nabízí se otázka, jak moc zesílený byl výstup z NTB - jde o to, že propojuješ výstup pro sluchátka se vstupem pro linku. Docela bych tipnul, že jsi vstupy přebudil, čímž jsi zvuk znehodnotil.

Pokud ti na NTB hraje MP3 poslouchatelně, není žádný důvod, proč by přes mix na velké repro měla hrát neposlouchatelně - pokud se vše správně propojí a nastaví.
Palko.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Sampler nebo notebook?

Příspěvek od Robert » pát 27. kvě 2016 5:43:05

Peca píše:Zdravím,
......a bylo vymalováno! Vyděsilo mě, že z toho lezl naprosto šílený balík sajrajtu. Snažil jsem se rychle něco ukroutit, ale byla to docela marnost.
....
Docela dlouho jsem čekal, jestli se někdo zeptá co si vlastně představit pod pojmem sajrajt. Je to velmi obecná otázka a všechny rady jsou taky obecné. Z NTB někdy prolézá do zvuku digitální šum, jindy síťový brum (s tím se často nepotkávám) a nebo se interní zvukovka přebudí a pak zkresluje. Přebuzení vstupu na mixu je už docela snadno odhalitelné (poblikává kontrolka clip u šavle). Takže co si máme představit pod tvým pojmem sajrajt?

Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Re: Sampler nebo notebook?

Příspěvek od Peca » ned 29. kvě 2016 17:34:50

Zdravím a dík za rady. Zatím to možná vypadá na to, že jsem přepálil ten výstupní signál. Sajrajtem jsem myslel zahuhlanej balík. Výšky upištěný a basy neořezaný, převážně hučení. Z notebooku posílám signál rovnou na šavle, ale děláme to tak i na fesťácích se zvukaři. Asi budu muset aparát vytahat na zahradu a zkoušet. Jestli nebude ale nějakej průser v tom mixu, protože jsem připojil na vedlejší šavli i připínací mikrofon na dechy. Celá lajna byla strašně přebuzená, gain na nule a měřák úrovní letěl přes červený. Neměl jsem u sebe redukci na jack, abych to zkusil přeoíchnout na LINE. Včera jsme hráli taky na analogu, ale tam byl ten mikrofon úplně v cajku. Navíc i mikrofony byly zahuhlaný, musím na to mrknout asi celkově.

Odpovědět

Zpět na „Mixážní pulty“