Mackie profx22

  • Reklama
  • DEMO 15
vmte
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 28. zář 2015 19:02:30

Mackie profx22

Příspěvek od vmte » čtv 08. říj 2015 20:45:07

Ahoj všem, nemáte někdo cz manuál? Potom mám dotaz jak funguje aux send když je jen jeden a returny jsou dva jako stereo? Vypnu použitím auxu interní efx? Dá se interní efx poslat -regulovat subem?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mackie profx22

Příspěvek od blaha » čtv 08. říj 2015 20:56:59

návod k pultu, k čemu?, tohle je poměrně jednoduchej pult, manuál máš tady
https://supportloudtech.netx.net/loud-p ... asset/9094
je to sice anglicky, ale už jen pohledem na blokové schema se můžeš dopátrat co kam. No a pokud nebudeš vědět, zeptej se přímo.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

vmte
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 28. zář 2015 19:02:30

Re: Mackie profx22

Příspěvek od vmte » čtv 08. říj 2015 21:13:11

v blokových schématech se bohužel nedokážu orientovat tak se ptám

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie profx22

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 08. říj 2015 21:24:20

Nauč se to, je to mimořádně jednoduché, protože je to dělané právě pro takové, co by normální schema neměli šanci používat. Jinak se budeš ptát furt dokola na každou blbost extra. Je to něco jako plán města nebo automapa, to se snad naučí používat každý. Je to podle mne jednodušší používat, než manuál, protože jde hlavně o topologii, ne funkci. Ta se mnohem líp zobrazí než popíše slovně.

H.M.

vmte
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 28. zář 2015 19:02:30

Re: Mackie profx22

Příspěvek od vmte » čtv 08. říj 2015 21:58:20

To asi jo ale např. u behringera byl u efx led meter na přebuzení tady je jen jedna ledka svítí zeleně (bliká) při přebuzení změní barvu? To v blokáči nenajdu a anglicky neumím. Vstup line in ztrácí podle mně smysl když signál vědu 20m kabelem proto ty di-ičká. Má smysl tam dát redukci xlr-jack?Nebo když housle s piezzo snimačem nejdou vytáhnout a jsou na hraně s gainem jestli jim pomoct subem. Jo prostě mám mraky otázek

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mackie profx22

Příspěvek od blaha » čtv 08. říj 2015 22:06:27

Není na nich nic složitého, vlevo máš vstupy, vpravo výstupy, uprostřed sběrnice, uzlíky jsou spoje, signál jde po plnejch čarách, většinou zleva doprava, pokud tomu je jinak, je na čáře šipka. Pak tam jsou ještě přepínače, některé spojené přerušovanou čarou, ty se ovládají najednou.
Vstupy se kreslí vždy pro celou skupinu, která je stejná, takže se neopakuje třeba 24x to samý. Je tam u mic. XLR konektor, k tomu ještě Jackový, ten je rozkreslený "v řezu", protože má většinou rozpojovací kontakty (s takovou tou stříškou, rozuměj po zasunutí konektoru se odkloní a třeba rozpojí z mona na stereo, tady je to třeba u těch AUX Return).
Je tam znázorněný blok Ekvalizéru, knoflíky, regulátory, posuvné potenciometry, indikátory.
Zvlášť blokem je efektová jednotka, která má opět znázorněné odkud kam je připojená.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie profx22

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 08. říj 2015 22:25:45

Ano, ledka je značená jako SIG/OL a při přebuzení zčervená. V blokáči samozřejmě je a to označení je relativně výmluvné, aby to šlo předpokládat a je velmi snadné si předpoklad ověřit - ty jsi to neudělal ?
Nerozumím proč by měl linkový vstup ztrácet nějak opodstatnění podle délky připojeného kabelu. Housle s piezosnímačem buď musí mít vestavěný předzesilovač (nebo přímo aktivní snímač) anebo na co nejkratším kabelu od nich aktivní dibox s vysokým vstupním odporem - to je splněno ? Kam jsou připojené ty housle a jak jim míníš pomáhat tím subem konkrétně ? Jestli máš mraky otázek, tak rozhodně vyviň sám nějaké úsilí a ten blokáč se nauč používat, nikdo ti ho nebude po kouskách česky převypravovat.

H.M.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mackie profx22

Příspěvek od blaha » čtv 08. říj 2015 22:30:11

Když to vezmu postupně

- AUX Send 1 a 2 jsou výstupy AUXů a to PreFader, tzn. nezávisle na vytažení šavle, pak je tam ještě výstup FX, ten je společný s interním efektem, nevypíná jej a je tam signál ještě nezefektovaný.
- AUX Return, stereo pro návrat třeba z efektu, který stereo dělá i z mona (třeba Stereo Delay), pokud máš z externího efektu jen jeden výstup, zapojuješ do L, automaticky je distribuován i do R
- SUBem, pokud myslíš submasterovou šavlí, se výstup interního efektu regulovat nedá
- do AUX Return, se nemusí zapojovat jen návrat z externího efektu, ale i jiný zdroj na linkové úrovni, jen není možnost korekcí
- LED kontrolka u efektu (zelená/červená) vykládáš si to správně, zelená - signál, červená přebuzení
- linkové vstupy - symetrické, nezaměňuj s výstupem z kytary, ten je většinou nesymetrický, mají význam pro připojení "na krátko", nebo zdrojů zvuku s linkovou úrovní a to u pultů, které nemají PAD, což je většina pultů s cenou do 100tis., takže nějaká redukce XLR-TRS se hodí (já jich mám asi 10)
- housle - to je asi na samostatný dotaz, měl by to nejspíš řešit aktivní DIBox, pochopitelně si SUBmasterovými šavlemi můžeš pomoct i na zdvojení signálu (přímo do MAIN + navíc přes SUB1,2 nebo 3,4)

ale to už pomalu zacházíš do zvučení jako takového, co nesouvisí jen a pouze s tímto mixem a opět to tu na fóru vše už několikrát bylo řečeno, takže trochu hledej
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

vmte
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 28. zář 2015 19:02:30

Re: Mackie profx22

Příspěvek od vmte » čtv 08. říj 2015 22:52:53

Děkuji za exaktní výklad. Tu efektovou kontrolku budu muset otestovat. Teď se hrabu v blokovém schématu, jo jde to ještě musím najít jak myslí L-bal/unbal tedy jak je rozeznat na schematu. A co se týká zacházení do zvučení to byl důvod proč jsem začal s vláknem zrovna tam... Postupně bych se dopracoval asi ke všem možným věcem. A třeba ozvučení houslí na foru řeší- mikrofony,přeslechy atp.ale ne "vazbu" i tak moc děkuju protože každá rada drahá

vmte
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 28. zář 2015 19:02:30

Re: Mackie profx22

Příspěvek od vmte » čtv 08. říj 2015 23:11:44

Ještě pro Zdeňka,přebuzeni jsem zkoušel ale asi jsem neřval dost nezčervenala. Co se týče redukcí každý zvukař na mně koukal jak jojo-proč když máš párák. A s těmi houslemi se mi to stalo dvakrát u různých houslí; jednou 8m linka a podruhé přes párák nutno podotknout přes různé mixy. Oba měli aktivní snímače. Bohužel vychytat to nemůžu nezvučím je pravidelně tak e snažím dohledat možné alternativy. A tím sunbem jsem myslel ulevit gainu a zesílit signál do sálu.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie profx22

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 09. říj 2015 3:12:01

Gain nepotřebuje žádné "ulevování", pokud stačí na něm přidat a hraje to dost, tak není žádný rozumný důvod honit ten samý signál do PA současně přímo a ještě přes sub, aby byl na výstupu silnější. Navíc samozřejmě přidáním na gainu je silnější všude, včetně těch pomocných sběrnic pro efekty a monitory.
Stejně nechápu, jak v těch případech souvisel slabý signál s délkou kabelu - on někdo zkoušel ty housle dát kratším a to bylo v pořádku ? Ano, kapacita kabelu a tím i útlum signálu spolu souvisí, ale jen když má zdroj signálu vysoký výstupní odpor (což je případ samotných snímačů, především piezo, ale i těch běžných "kytarových", kde to ale mění hlavně barvu). Což by aktivní snímač ale mít neměl.
Kde konkrétně vidíš L-bal/unbal ? To by nemělo patřit k sobě, L je označení levého u stereovstupů, pravý má R a běžně bývá napsáno L/mono, protože levý je vnitřními rozpínacími kontakty spojený s pravým, takže pokud nezasuneš pravý, hraje do obou kanálů. I to je vidět na blokovém schema, blaha to už popisoval. Naopak bal/unbal znamená, že vstup bude fungovat s TS i TRS Jackem, tedy symetrickým i nesymetrickým zdrojem signálu. Oboje označení se může vyskytnout u stejného vstupu, ale nebývá to napsané tak dohromady, jako jsi to udělal ty, protože jde o různé věci.
S vazbou přes housle se to má podobně jako s vazbou přes mikrofony, z hlediska mixu jde o totéž a především i tady platí, že je jedno, jakou kombinací nastavení dílčích zisků a útlumů se k němu došlo, takže samotné změny gainu (kompenzované vzápětí opačnou změnou například na výstupu pro monitor i PA) nic nezlepší.

H.M.

vmte
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 28. zář 2015 19:02:30

Re: Mackie profx22

Příspěvek od vmte » pát 09. říj 2015 8:17:55

Ulevit jsem myslel kvuli monitorům s tím že subem opravdu zesílím signál jen ven... nevím třeba mněl slabou baterku.
L(mono) souhlasí přiložím fotku nad tím je bal/unbal t. zn. TS i TRS Jack. Je to i nad AUX send proto jsem se někde na začátku ptal proč je jeden send a dva returny. Nemám zatím ext.efx takže nevím jak je řešený ale zdá se mi divný že by si sám rozdělil mono signál na stereo. Takže spíš by měl být hnán přes insert ne?
Přílohy
IMAG0345.jpg
IMAG0345.jpg (24.23 KiB) Zobrazeno 3681 x

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mackie profx22

Příspěvek od blaha » pát 09. říj 2015 8:35:11

Bal/Unbal, ono totiž, když do symetrického vstupu zapojíš TS Jack, tak se vlastně spojí stínění s kontaktem, který je normálně na kroužek a tím se ze vstupu stane nesymetrický, obráceně to tak jednoduše nejde.

Ohledně efektu, do toho se posílá nějaký signál a většinou se z něj vrací pouze signál upravený, ne že by to nešlo na efektu namíchat a dát ho třeba i do Insertu, ale je to nepohodlný a vždy jen pro ten daný kanál.
Do Insertu se dávají většinou kompresory, nebo gate. Naopak z Post AUX (FX) se vytahuje reverb, delay, atp., ten se pak vrací do pultu, buď přes ty returny, nebo většina z nás to vrací do nějaké šavle, kde je více možností si signál ještě upravit na korekcích, a líp se na šavli manipuluje s množstvím, kolik se toho přimíchává. Jedinou vadu to má, že ten vstup ho umí poslat znovu do efektu a tím ho zavazbit, tzn. že s příslušným knoflíkem se neotáčí.

A ke stereoefektu z mona, zrovna třeba Delaye mají funkci stereo Delay, ty vezmou mono signál a jeho opakování střídavě pouští doleva, nebo doprava, takže proto stereo Return.
Ale jak jsem psal, klidně tam můžeš píchnout třeba noťas, nebo nějaký přehrávadlo, je to prostě další vstup, jen bez korekcí.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mackie profx22

Příspěvek od blaha » pát 09. říj 2015 8:45:36

A ještě jedna věc, na kterou by jsi mohl u tohoto pultu narazit, u kombinovaných vstupů 15/16 a 17/18, funguje knoflík Gain a HPF pouze na vstup mikrofonní (XLR), linkové jdou na přímo bez možnosti regulace vstupní síly signálu.
Mackie to tak má bohužel řešený, co mi to dalo než jsem na to přišel (máme 1642VLZ3), bo jsem to z kraje nepotřeboval, pak byl větší pult a potřeba nastala asi tak po 2 letech používání a to už je nějakej blokáč v zapomění :-). Potřeboval jsem protáhnout mixem 3 stereovstupy najednou a ten jeden mi šel pořád moc nahlas a vstupní síla nešla samostatně zregulovat, takže pak jsem spíš naopak využil podskupinu k zeslabení signálu, aby se s ním na šavli dalo pracovat.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

vmte
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 28. zář 2015 19:02:30

Re: Mackie profx22

Příspěvek od vmte » pát 09. říj 2015 11:02:01

Áha, to jsem si ani na blok.sch. neuvědomil. Popravdě jsem to vlastně ani neřešil na malým pultu v hospodě to bylo seřízený jen na nás takže nastavení pořád stejný. Pak se to začalo rozšiřovat a každá funkce navíc byla víceméně pokus omyl kompresory suby atp. Takže bys doporučil tyhle linky spíš pro elektriky? Zas odbočím na el. basu spíš pasivní Di?

Odpovědět

Zpět na „Mackie“