Zkušenosti s QSC GX5

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od Pavel Sedlák » čtv 26. úno 2009 13:57:28

Asi po 200 akcích, kdy jel jako zesilovač pro odposlechy, přez sidefily na větších pódiích až po buzení PA satelitů musím konstatovat, že jde o odolného jedince.

Jednou dokonce zažil 208V v síti a to v režimu, kdy jeden kanál jel pro suby a druhý pro satelity - 6 hodin bigbítovýho trápení se zátěží 4 ohmy a často v klipu.

Nejčastěji pracuje jako buzení satelitů, občas jako fulrange.

Troufnul jsem si s ním i ven (akustika, elektrika, dva zpěvy) do 2x EM151 - docela příjemnej zvuk to vyrobilo.

Nikdy nikde neměl problém, nic se nevypíná, zvukově docela dobré, na větší akce pochopitelně slabej.

Co mi chybí je můstek, jinak si nemůžu stěžovat.
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Pavel Sulek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 120
Registrován: ned 04. led 2009 19:52:13
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od Pavel Sulek » pát 27. úno 2009 19:52:04

ako som nedavno v inej teme avizoval, kupil som si novu GX5. Zvuk je OK, a celkom sa mi lubi aj ten cross na 100Hz. Taky univerzalny. Koncak mi ide na odposluchy 12+1". A vdaka spinanemu zdruju celkom lahucky a maly.

Len som akosi pri zapnuti a vypnuti nezasluchol relatka ochran. Neviete, ako je to riesene?

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od frantik » pát 27. úno 2009 20:36:29

Pavel Sulek píše:ako som nedavno v inej teme avizoval, kupil som si novu GX5. Zvuk je OK, a celkom sa mi lubi aj ten cross na 100Hz. Taky univerzalny. Koncak mi ide na odposluchy 12+1". A vdaka spinanemu zdruju celkom lahucky a maly.

Len som akosi pri zapnuti a vypnuti nezasluchol relatka ochran. Neviete, ako je to riesene?
Spínaný zdroj GX5 nemá, je tam klasický toroid, akorát je to celé odlehčené. Relátka tam nebudou, protože koncepce je zajisté stejná jako u jiných zesů QSC - vazba na výstup je vyvedená z "plovoucího" středu kondenzátorů zdroje a při poruše jedné větve se to prostě nabije na jednu stranu a pak je klid. Pro horší případy je tam triaková ochrana, která výstup šlusne natvrdo na zem. Najdi si na stránkách QSC v sekci Support nějaké schéma, třeba od RMX850 a bude Ti to jasné nebo mi pošli kontaktní mail na fhruby@volny.cz , já Ti to pošlu přímo. Taky mám ještě staré prapůvodní velmi jednoduché schéma konce QSC, které je ještě názornější. Ve starších koncích řady USA sice ty relátka byly, ale časem je vypustili, nejsou pro bezpečnost konce nutná.

U konců QSC je skloubeno hned několik věcí, které je činí jedinečnými, jednoduchými a vzájemně si jednotlivé vychytávky hrají do ruky: Výkonové tranzistory jsou montované přímo na chladič bez izolačních podložek, protože jejich kolektory jsou stejně vodivě spojené, z toho plyne lepší přestup tepla na chaldič. Chladič je uzemněný a výstup se odebírá ze středu zdroje, čili výstupní relé odpadá - vazda je střídavá a zároveň slouží jako ochrana proti ss složce na výstupu při poruše konce. Chladiče obou kanálů jsou umístěny těsně vedle sebe a vzniklý tunel je profukován zezadu dopředu - teplo jde tedy ven a ne do racku, čili opět výhoda. Tím, že se funí jen do tunelu netlačí se prach na součástky kolem a pajšl pak není zbytečně zaliskaný.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Pavel Sulek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 120
Registrován: ned 04. led 2009 19:52:13
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od Pavel Sulek » sob 28. úno 2009 10:39:15

Dakujem za info,

popri ostatných veciach som nestihal este prestudovat schémy. Tak s takýmto späsobom ochrán sa stretám poprvé. Môžeš mi poslať na sulek@isolar.sk aj to staré zapojenie, rád si to mrknem. Dík ešte raz.

Uživatelský avatar
host

Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od host » úte 31. bře 2009 20:13:17

1(toroid ve zdroji
2(GX3 plovoucí střed napájení,jako RMX850
3(GX5 triakové ochrana repra , třída H
4(ano speciální zapojení, kdy konec zesiluje napěťově
Zhodnocení:
Dobře provedený zesilovače, bohužel u GX3, při poruše výk. tranzistoru příslušný elyt, neb na něm bude celé napětí zdroje, takže tento odejde i s reprem
U GX 5, protože pracuje ve třídě H, jsou konc.tranz. méně namáhané
Jinak oba zesilovače jsou vzhledem k osazení jen dvěma páry výk. tranz. dost na hraně.
Takže osobně doporučuji přidat a koupit již řadu RMX!

blefa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 54
Registrován: úte 31. bře 2009 19:50:03
Bydliště: Pardubický kraj

Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od blefa » úte 31. bře 2009 23:30:47

Zkušeností s GX3 a GX5
1)toroidní prafo
2)GX3 jak bylo již uvedeno, repro na plovoucí střed napájení
3)CX5 třída H
4)zajímavé zapojení,koncové tranzistory zesilují napěťově
5)kvalitní souřástky a dobré zpracování
U GX5 jsou přece jen tranzistory méně namáhány...třída H
U GX5 kvalitní triaková ochrana výstupu
Zápory:
Právě že konec zesiluje, má .... vliv při třídě H na zkreslení
U GX3 při odchodu koncového tranz. nastaně přepětí jedné strany, takže odejde elyt i repro
Osobně se vyplatí raději připlatit a jít do RMX, neb dva páry koncových tranzistorů se mě jeví dost na hraně

Uživatelský avatar
a

Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od a » čtv 09. dub 2009 6:20:34

Zesilovače QSC nemají střídavou vazbu na výstupu a toto zapojení nechrání proti ss složce.

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od frantik » čtv 09. dub 2009 19:10:23

Doplněk: U prapůvodního zapojení QSC z roku 1979 střídavá vazba byla, pokud tam "zem" u dnešních modelů je, tak např. u RMX2450 je klasická triaková šlusovací ochrana, při poruše vyzkratuje výstup a přepálí takto pojistku v sérii s výstupem.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

sinclair
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: sob 27. pro 2008 10:18:08
Bydliště: Luhačovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od sinclair » pon 24. kvě 2010 9:11:58

Zmatkařu :-), GX3 i GX5 je ten opravdu nejnižší entry level, jsou to "cut cost" konce očesané až na hranu a projeví se to pár měsíců po záruční lhůtě, kdy koncové tranzistory začnou odcházet tepelnou únavou čipů. Nic není zadarmo a každá ojebávka se časem provalí. GX5-ek jsem opravoval už pět a všechny stejná závada. Vyhněte se tomu, jsou to sráče, připlaťte si aspoň na řadu RMX, nebo si vyberte z nabídky Crestaudio, řada CC není špatná, měřil jsem model CC2800 a nemám námitek.
Fámy, že Crestaudio je jiná liga a jsou drahé jsou nepodložené. Nejsou o nic dražší /nebo jen o fous/ proti QSC a Cresty hrají naprosto nesrovnatelně.
Františku, mám doma jeden rezervní Crest CPX2600, přijeď si ho půjčit a potom mudruj o QSC.
QSC není co do zapojení o nic lepší než Transiwatt, taky se tam hraje do kýblů...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od Pavel Sedlák » pon 24. kvě 2010 10:46:21

Můžu se zeptat, co a kdy v GX5 odchází ?
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od frantik » úte 25. kvě 2010 10:11:47

Leoši, neobhajuji tu v žádném případě GX5 a GX3, tyto modely vznikly podle mě úplně zbytečně a vůbec mě nezajímají. Úplné mimimum je pro mě řada RMX, kteroužto jsem si pořídil v začátku jako kompromis užitné hodnoty, výdrže, ceny a dostupnosti servisu. Používám RMX2450 toliko do 8 Ohm na kanál, tak nevím, jestli v tomto režimu bude velmi podstatný rozdíl ve zvuku při srovnání s CPX2600.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

sinclair
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: sob 27. pro 2008 10:18:08
Bydliště: Luhačovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od sinclair » čtv 27. kvě 2010 2:48:34

Bude Františku, bude. CPXy mají značně inteligentnější limitéry, o kterých člověk v podstatě ani neví, nebýt poblikávání červených ledek. Koncové stupně jsou zapojeny u CPX2600 v klasickém AB-Hčku, tedy nikoliv Quilterovo zapojení a na zvuku je to hodně znát. Model CPX1500 pak je čistá AB třída a to je co do výšek s těmi Sankeny, co to má na konci, jiné kafe.
Jak už jsem napsal kdesi jinde, nejsou jenom QSCčka jako střední proud kvality a výdrže, jsou i jiné značky, z nichž Crest Audio patří k nejrenomovanějším, i když o fous dražším.
Záměrně se nebudu rozepisovat o srágorách typu T-Amp, American Audio, Omnitronic, Raveland a dalších, to jsou hobby shity, kdy vyhoření takového konce znamená jen mírnou, případně žádnou ostudu, pokud si toho vůbec někdo všimne...

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od frantik » čtv 27. kvě 2010 7:16:44

Řada CPX není nijak drahá, když porovnám schémata RMX a CPX tak je to v podstatě ve stejné cenové relaci. Leoši, viděls už schémata řady CC? Je to obdoba - pokračování řady CPX? Co si tak prohlížím dlouhodobé koncepce zapojení např. u QSCček a u Crestů, je tam vždy v jádru takový ten osvědčený základ, výrobce od toho moc neuhýbá a proč taky, že jo.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Uživatelský avatar
kubiq

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od kubiq » úte 06. srp 2013 18:58:06

Kucííí mám gx5 a z ničeho nic mi začala hrát na jednom kanálu o cca 50 méně výkonu, nemáte nějaký nápad co by to tak mohlo být?

Uživatelský avatar
kubiq

Re: Zkušenosti s QSC GX5

Příspěvek od kubiq » úte 06. srp 2013 19:05:05

Nějak sem zapomněl na procenta - o 50% méně na kanál ;-)

Odpovědět

Zpět na „QSC“