vylepšení MIDI

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
  • Reklama
  • DEMO 15
djkubas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: ned 07. čer 2009 19:13:12

vylepšení MIDI

Příspěvek od djkubas » sob 05. zář 2009 15:55:41

V rámci výuky populárního zpěvu naše hudební škola používá MIDI doprovody. Některé "zpěvačky", které si chtějí trénovat a zpívat i doma a nemají vlastní keyboard ale mají problém (MIDI z počítače jsou většinou nepoužitelné). Nahráváme je tedy jako jednu stopu do PC s následným exportem do WAV nebo FLAC. Neexistuje ale ještě nějaký vhodný filtr (nebo celý postup) na "zdynamičtní" a "zreálnění" (protože MIDI se pozná :( ) skladby?

Nick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 240
Registrován: ned 19. lis 2006 21:28:59

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od Nick » úte 15. zář 2009 17:44:18

na MIDI nejsem vůbec odborník, ale aby téma nezůstalo nezodpovězeno:
MIDI bude hrát vždy jako MIDI, přesto ve WAVu může být znatelný rozdíl... záleží, jak kvalitní banka samplů karty či softwaru se pro přehrávání použije

co jiného s výsledkem nevím, přidal bych reverb, ten výsledek trochu zreální

pisty
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 19. úno 2009 18:18:10
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od pisty » stř 16. zář 2009 12:49:20

Vše záleží na "bankách" zvuku, které použiješ, potažmo na programu, ve kterém je upravuješ...
S dobrými zvuky a dobře udělanými stopami to hraje jak prase... Ale jsou za tím dlouhé hodiny práce - vím o čem mluvím...
Udělat jednu písničku, tak aby to znělo jako profesionální karaoke skladba - tzn. přesně tak jak jí znáš z nahrávky, jen bez zpěvu je práce na několik hodin, či spíš na desítky hodin...

Veškeré MIDI podklady které jsem zatím slyšel (včetně těch z hudební školy Yamaha, o které je asi řeč), jsou nedodělaný patvary původních skladeb...

Programy na úpravu MIDI mívají možnost uložit skladbu jako wav, nebo dokonce i jako mp3...
Pokud tu možnost nemáš, není nic lehčího než nahrát to přímo v počítači pomocí například goldwavu...

Samozřejmě MIDI neumí dělat dynamiku zvuků, proto vše zní tak nějak sinteticky, jako když se to zahraje na levné klávesy bez dynamiky...

TAkže echo či hall není špatný nápad :-)
klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
einsteincz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 79
Registrován: pát 23. led 2009 18:11:26
Kontaktovat uživatele:

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od einsteincz » stř 16. zář 2009 16:51:37

pisty píše: Samozřejmě MIDI neumí dělat dynamiku zvuků, proto vše zní tak nějak sinteticky, jako když se to zahraje na levné klávesy bez dynamiky...
Samozřejmě, že umí :) záleží jen jak to midi napíšeš.

Uživatelský avatar
Jakub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 250
Registrován: čtv 02. úno 2006 11:40:53
Kontaktovat uživatele:

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od Jakub » stř 16. zář 2009 17:10:17

MIDI skladba vseobecne je silenej pruser. Kdyz to nekde slysim, jak se tim prizivujou a parazytujou na tom vselijaky mistni kapely, tak se mi otvira kudla v kapse a nekdy mam chut zapalit mix i s PAckem a muzikantama :(

Pruser vidim ve dvou rovinach - jednak ta hudba nezni vubec realne. Synteticke kytary, kde kdyz na klavesach drzim jeden ton hodinu, tak to kvici jako prase, hnusne, silene. Klavesy, smycce, synteticka basa, syntaky a la Misa David a podobne, to pouzitelne je. Bici uz taky obezretne, kdyz v kazdy skladbe zni hajtka porad stejne, virbl porad stejne a vsechno porad stejne, je to divny. Pravda je ta, ze tyhle automataci maji ty MIDI skladby blbe udelane, hlavne bez dynamiky, kolikrat se ani uz neobtezuji do toho neco hrat live. A to je ta druha rovina - vsechny tyhle radoby muzikanty bych nechal hrat pekne zive, zadny samohrajky. Nereknu, jde-li mala parta na svatbu, kde svatebcani vic jak 2 litry za hudbu nedaji, ale i to mi prijde takovy... no prinejmensim divny. Je to spis takova karaoke. Argumenty typu "velkou kapelu nikdo nezaplati" jsou akorat kecy, ty neberu vazne. Takze obhajovat automatizmus timhle argumentem je blbost. Je to spis lenosti, nebo nedostatkem muzikantu? Nerekl bych. Ono i blbe vypada kdyz slysim smycce, nebo silenou kytarovou vyhravku a smyccova sekce nikce a kytarista sudla soustavne tri akordy dokola.

Neco jineho jsou ale zaklady ktere jsou delane profesionalne, napriklad do poradu typu SuperStar. Kde je nahraje ziva kapela, pekne vsechno hezky na novo a na zive nastroje.

Tak a ted se do me pusti vsechna ta dua a tria jezdizi se samohrajkou... :)

btw: a abych prispel alespon necim do mlyna k tematu - rozhodne pomuze pridat hall, to uz jsem vyzkousel nekolikrat a funguje to. Pak mozna trochu ladit EQ a malicko pridat na basech.

...není třeba hrát nahlas...

pisty
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 19. úno 2009 18:18:10
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od pisty » stř 16. zář 2009 17:53:34

S tou dynamikou jsem se špatně vyjádřil - myslel jsem konkrétně třeba bicí, klávesy, kytaru - tam dynamický údery vytvářejí jisté nepřesnosti v tonu, které z MIDI prostě nedoženeš - podle nich se poznává dobrý (nebo špatný) nástroj...
klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
einsteincz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 79
Registrován: pát 23. led 2009 18:11:26
Kontaktovat uživatele:

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od einsteincz » stř 16. zář 2009 18:05:39

Samozřejmě, že vím jak jsi to myslel :D Je to podobný problém, jako s dvojtým uderem u bicích. Pokud není nasamplovaný, tak to prostě pomocí virtuálního nastroje nejde udělat.

djkubas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: ned 07. čer 2009 19:13:12

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od djkubas » stř 16. zář 2009 18:32:33

Já vím, že midi jsou na hovn...no určitě víte co myslím. Sám apeluji u ředitelky, aby se co nejdříve začalo pracóvat na skupině, ale znáte to, je plno práce s organizací celé školy a žádný čas na nějakou bonusovou kapelu...

Každopádně si zkusím pohrát s tím reverbem a hallem. Ještě by mě zajímalo, který program by byl na úpravu MIDI nejlepší... Z těch co znám by se dalo použít snad jen Cubase nebo Nuendo, není ještě něco lepšího. A kde sehnat samplované zvuky? Na dotaz "MIDI sample sound" mi google vydá asi osm miliard milionů stránek s MIDI doprovody.

Uživatelský avatar
einsteincz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 79
Registrován: pát 23. led 2009 18:11:26
Kontaktovat uživatele:

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od einsteincz » stř 16. zář 2009 18:46:04

hledej: vst instruments

djkubas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: ned 07. čer 2009 19:13:12

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od djkubas » stř 16. zář 2009 18:49:03

Ouki, instrumenty mám... Mohl bys mi poradit ještě s tím softwarem? Stačí ten Cubase nebo se mám kouknout po něčem lepším?

Uživatelský avatar
einsteincz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 79
Registrován: pát 23. led 2009 18:11:26
Kontaktovat uživatele:

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od einsteincz » stř 16. zář 2009 20:14:45

Cubase je jeden z nejlepších software, který v této oblasti seženeš ;)

Uživatelský avatar
Mirek1972

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od Mirek1972 » sob 11. říj 2014 16:54:51

I když toto téma je totálně mrtvé tak si stejně dovolím napsat příspěvek.
Nejjednodušší způsob přehrávání KARAOKE skladeb ve formátu MIDI XG je soft. synthesizátor...
Bohužel dnešní OS nejsou tomuto užití přiliš nakloněná.Nejlepší k tomuto účelu je OS Win XP a YAMAHA XG SoftSynthesizer S-YXG50.Bohužel i tento program je těžce k sehnání.Legálně to ani nejde.Další možnost je při použití ještě staršího OS a to Win 98 a tady už je legální možnost užití http://www.yamahamusicsoft.com/en/categ ... ct/1024440 nemám osobně vyzkoušeno...

Pro OS Win 7 je možnost užití http://coolsoft.altervista.org/en/virtualmidisynth kde jsou i odkazy na stažení SF2 vzorky zvuku.Na YouTube jsou i ukázky s možností zvukového porovnání.Rozdil je značný,ale nejlepší je stejně YAMAHA soft :-)

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od Návštěvník » úte 04. lis 2014 11:42:13

Co tak koupit zvukový modul renovované firmy. Zbývá ještě maličkost, naučit se midi formát a všechy písničky upravovat pro konkrétní značku a typ..... Je to běh na dlouhou trat a není zadarmo.

vitek_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 428
Registrován: ned 10. črc 2011 12:25:24
Bydliště: Praha 6

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od vitek_cz » úte 04. lis 2014 15:27:32

Nemuzete generalizovat, ze midi je ne houby. Jak uz tu zaznelo, tak dobre napsane midi a dobre VSTi instrumenty udelaji profesionalni podklad, ktery se bude velmi podobat realne nahranym nastrojum.

Ale nemuzete jen naklikat mysi noty a myslet si, ze je to vsechno. Musi se editovat ruzne parametry. Respektovt, co nastroj dokaze zahrat, co nejde. Ktere noty muzou hrat zaroven, ktere ne. Lze napodobit vibrato, dynamiku, atd. Ruzne virtual instrumenty treba na bici umi simulovat preznivani struniku, atd.

Pak se to musi take umet smichat...

Je to veda, ale da se udelat skvele MIDI zaklady. Nebo si nejake kupte. Na Audiozone.cz najdete hodne lidi, co se tim zabyvaji.

Vitek.

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: vylepšení MIDI

Příspěvek od Mike76 » úte 04. lis 2014 17:50:49

Jakub píše: Tak a ted se do me pusti vsechna ta dua a tria jezdizi se samohrajkou... :)
Plná taška Evy a Vaška :-)
Nejsem prodavač

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“