Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od PeBe » čtv 11. led 2018 11:41:07

Před pár lety jsem byl v jednom Plzeňském klubu na křtu CD jedné tamní kapely a Radim Hladík tam s nima hrál, jako host. Usměvavý, pohodový chlapík s prsty jako špalky, kterými hrál, jako bůh... Když přijel, nesl v jedné ruce kufr s kytarou a pod druhou měl futrál s pedálem. Pedál hodil na zem, jeden kabel do kytary, druhý kabel do stagegoxu a ke zvukařovi: "Pošli mi to trochu do vodposlechu."... :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Honza29
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: úte 09. led 2018 11:28:31

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od Honza29 » čtv 11. led 2018 12:08:48

Děkuji všem za odpovědi. Vše se vším souvisí. Po konzultaci s různými prodejci avšak nevím jestli chtějí za každou cenu prodat či poradit jsem dostal následující složení aparátu na výsledný zvuk:
Kurzweil PC3 LE, Boss GE-7 Graphic Equalizer, Laney IRT-Pulse, DB TECHNOLOGIES LVX XM12
Nevím ,co vy na to?

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od exxxi » čtv 11. led 2018 13:10:41

Proc nam konecne nepeozradis, pres co ty klavesy hrajes ted?
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od kelly.ok » čtv 11. led 2018 13:22:47

EQ je dobrý sluha ale špatný pán, čili použít jej ANO, ale pokud se ví jak a čeho tím chci dosáhnout... Z vlastní zkušenosti z kytarového prostředí, neumělé a nepřiměřené použití GEQ umí jinak i skvělý zvuk totálně potopit. Lampový preamp... OK, proč ne, může to být řešení, ale stejně se nevyhneš tomu, abys to zkusil, jestli to bude mít ten efekt který chceš.

Spíš bych se nad tím zamyslel jinak... stojí toto všechno za to, aby to "pouze" zpracovalo zvuk do monitoru? Předpokládám že naživo to ven do mixu jde přímo z výstupu toho Kurzweilu. Zkoušel jsi ve zkušebně jiné (jednodušší, levnější) alternativy, jak dosáhnout toho, aby se ti nástroj mezi ostatními neztratil? Přecijen to co jsi dostal navrženo je investice za 30kKč... ve chvíli kdy je to na "pouhý" odposlech, mi to přijde docela dost...nehledě na to, že si zkomplikuješ zapojování před koncertem, spolehlivost (co kabel navíc, to problém navíc) atd. Třeba by stačila samotná pořádná aktivka, nebo naopak samotný lampový preamp do současné aktivky (co vlastně teď používáš?). Třeba by to šlo vyřešit pouze pomocí EQ, nebo si prostě jinak naeditovat zvuky v klávesách... věřím že možností tam bude milion, a že by se tam řešení nejspíš našlo, když by sis s tím dal čas si vyhrát. Nebo třeba pouze jiným umístěním aparatury ve zkušebně, nebo si dej odposlech sobě přímo do uší (mají problém s tím že tě neslyší i spoluhráči, nebo se neslyšíš pouze ty?).

Asi bych prostě nejprve zkoušel, takhle je každá rada drahá... je to dost specifické řešení řetězce na to, aby někdo přesně věděl jak se to bude chovat a jestli to pomůže.

Honza29
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: úte 09. led 2018 11:28:31

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od Honza29 » čtv 11. led 2018 14:01:14

Pro exxxl: Vše co používám mám v profilu.

Honza29
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: úte 09. led 2018 11:28:31

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od Honza29 » čtv 11. led 2018 14:23:29

Tady mohu přeposlat co hrajeme , ovšem tohle je studiovka. Live je to jinak a já bych to chtěl co nejvíce přiblížit....
https://www.youtube.com/watch?v=slf-12aA7QQ a další klavír https://www.youtube.com/watch?v=msGsHfV9rYc na začátku je to v pohodě ale na konci skladby, kdy vše zmohutní mám problém, se zvukem , čitelností prosadit.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od kelly.ok » čtv 11. led 2018 14:55:19

Tu aktivku používáš jako floor monitor u sebe, nebo tím hraješ na všechny ve zkušebně? Co nějaké PA ve zkušebně na zpěvy atd. popřípadě jiné odposlechy dalších spoluhráčů atd.? Nedaly by se klávesy poslat třeba i tam, pokud se tak neděje?

A pokud to teda není řešitelné jinak, než změnou techniky, pak začni určitě nejprve aktivkou, ten Behringer bude tak či tak slabej článek, a pak teprv pokračuj případně něčím dalším. Nejlevnější variantu bych viděl asi ART315, to DBčko co jsi psal by také neměla být špatná varianta, ale šel bych do 15" verze. Ideálně jestli to máš třeba šanci vyzkoušet/porovnat s tím co máš, bude to nejlepší. V této třídě už se toho pak dá vymyslet relativně hodně... RCF ST 15-SMA, nebo pak NX s koaxem, ale je už dražší. Beru to tak, že se stále bavíme o floor monitoru...

Honza29
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: úte 09. led 2018 11:28:31

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od Honza29 » čtv 11. led 2018 15:09:11

....ano jen pro sebe a zkoušeli jsme i do PA odkud jdou jen zpěvy a nebylo to ono, mix Powermix 500W. Včera jsem použil na zkoušce ekvalizer a výrazně to pomohlo kdy monitor byl výškama a basama na půlce. Konečně z toho vylezly ty středy . Monitor jsem měl před sebou na zemi cca 2 metry a bylo to lepší. Ale ten lampový zvuk tam není :-) díky kouknu se na ty RCF apod.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od kelly.ok » čtv 11. led 2018 15:29:31

Možná by by nebylo od věci si to strčit blíž, pokud to je možné. Proč hrát zbytečně ze 2m když to třeba můžu mít od sebe půl metru (hlasitost klesá s druhou mocninou vzdálenosti). Pokud ti jde o lampový zvuk, pak se bez lampového preampu neobejdeš (pokud necheš to svěřit nějaké více či méně povedené simulaci). Pokud by to bylo tak, že preampem upravený zvuk do PA je prostě výrazně lepší než syrový co leze z kláves, pak mi to samozřejmě smysl dává... ale používat elektronkový preamp jen za účelem poslání takto upraveného zvuku pouze do monitoru, mi přijde zbytečné (nehledě na to, že to opravdu na průraznost zvuku skrz kapelu nemusí mít nutně vždy vliv).

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od CharlesBass » čtv 11. led 2018 15:34:48

Teda, ono pár klávesáků sem měl tu čest zvučit, a zvučil sem i klávesáka, co si tahá nejenom originál Hammondy i s Leslie boxem, asi troje další klávesy a kompletní PA (mix+amprack a dvě asi 2x15+1" pasivní bedny)... :-D moc takovejch šílenců v ČR nebude :-)

Co mám zkušenosti s méně majetnějšími (málo drahé výbavy,malé auto :-D ) a línějšími (tři metráky herberku :-D ) tak těm postačoval standartní odposlech s 15", málokdy si něco vezli svýho. A především - málokdy chtěli aby klávesy detailně slyšeli všichni členové kapely. Mluvím o kapelách, kde ty klávesy jsou sekundárním nástrojem a ty tzv "harmonické plochy" nejsou nosnou melodií. A to jedno 10s sólo za koncert .... hmm zvládli to i s tím, že ho slyšel jen v podstatě klávesák a posluchači. Věc jiná je to samozřejmě v momentě kdy klávesy zastupují klavír a hrají nosný podklad.... to bývají ale žánry kde nějaký "tlučení" vesměs nevzníká.....

Dále sem zachytil něco o tom že se to tluče s basou..... to samozřejmě bude, pokud bude hráč hrát levou rukou akordy v "sub-kontra" oktávě..... tak buď vyhodit basáka, nebo vymylset lépe a účelněji aranže.... jestlipak nakonec to kytarové kombíčko přirozeně nepotlačilo basy a nezvýraznilo středy, bez ohledu na "krásu zvuku" (barvu) a celá aranž najednou nebyla čitelnější ???
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

betaron
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: sob 18. črc 2009 15:43:15

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od betaron » čtv 11. led 2018 19:16:14

Zajímavé téma, evokuje to ve mně vzpomínky na mou čtyřicetiletou muzikantskou praxi (baskytara) v různých kapelách (rock, hardrock, jazz) a zápas s pódiovým zvukem - hlasitostní poměry mezi hudebními nástroji.
Njn, chce to nějaký čas a určitou dobu uměleckého zrání…. :oops:
No nic, dnes už se věnuji pouze zvukařině a kontrabasu v cimbálovce :D

Honzo, pokud by jsi byl ty nebo některý tvůj kolega muzikant elektrotechnicky zdatný, udělej si jednoduchý elektronkový preamp a určitě budeš se zvukem, dynamikou spokojen.
Před časem jsem zde na foru uvedl něco na toto téma. Mimo jiné nástroje i ke klávesám jsem flaškový preamp použil.
viewtopic.php?f=147&t=7026

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od Návštěvník » pon 27. kvě 2019 19:24:30

Poslechl jsem si odkazy a souhlasím s výše citovaným upřesněním v oblasti aranží. Zkuste ty kytary nedublovat, rozhodit, - riff/vyhrávky/sóla, rozložit je na stereo panorámě ( L ~ C ~ R), oříznout spodek cca od 90 Hz (E struna). KEY - taky mívám potíž se svou levou rukou a Bg., většinou lehce oříznu své basy, abych nelez, kam nemám, v mixu basu nenechávám přesně na "C" a ejhle, ono to pak ožije a proleze. Těch nastavení je víc, ale společně s tím pohráním aranže to hodně pomůže.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Zvuk kláves přes lampový zesilovač, kombo

Příspěvek od Návštěvník » pon 01. črc 2019 20:06:57

Řešil jsem podobný problém a po cca roce omylů se mi gear ustálil na 1, z kláves do malého příručního mixíku, 2, z mixíku jedna cesta pro zvukaře, druhá cesta do mého osobního monitoru - se separátní“podiovou hlasitostí“ Co si na podiu potřebuju přidat, přidám si…a nehýbu zvukařovi s úrovní signálu. Podiový/zkušební monitor je aktivní bedna Kustom HiPAC12 1000W (mno…podium s hardrockovou kapelou s dvěma dalšími kytarami to uhraje). Monitor se při live snažím mít cca nejdál metr od sebe – hlasitosti si nastavuju tak cca „na půl“.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“