Od centrály po zásuvky

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
FreeTekno
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 14. led 2021 15:02:11

Od centrály po zásuvky

Příspěvek od FreeTekno » stř 23. úno 2022 14:27:46

Zdravím,

mal by som otázku ohľadne napájania z centrály. Prečítal som tu hádam všetko čo sa dalo, ale aj tak v tom nemám jasno. V elektrike sa nevyznám a potreboval by som poradiť, čo všetko treba zaobstarať aby bola aparatúra chránená. Ak by mi niekto vedel popísať celý reťazec od centrály až po "zásuvky so zosikmi",najlepšie aj s konkrétnymi príkladmi produktov bol by som nesmierne vďačný.

Aparatúra pozostáva z 2x EM151 ( 2x 500w) a spodky 4x MT18 (4x 700w) + 8x LED PAR, Laser (800w). Časom ale plánujem rozširovanie aparatúry, takže požadovaný výkon pôjde hore.

Z toho čo som vyčítal, som si spravil akú takú predstavu. Všetko chcem kupovať nové. Pozeral som rozvádzače na thomanne a prodance a všimol som si, že sa ceny dosť líšia jeden od druhého. Preto by som uvítal ak by mi niekto vedel poradiť už konkrétny produkt alebo aspoň čoho sa držať pri výbere.

Centrálu budem požičiavať a bude cca 15-20m od podia. Ohľadom výkonu centrály mám tiež pochybnosti, pretože raz som čítal že stačí polovica výkonu bední, potom zase že to treba mať cca rovnako s miernou rezervou nahor a niekde zase že je potrebný dvakrát taký výkon centrály ako je výkon bední. Tak ako to je ?

Za všetky odpovede vopred ďakujem.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Návštěvník » sob 26. úno 2022 1:17:44

Ahoj, doporučil bych nějakou elektrocentrálu od Hondy, která má AVR regulaci, výkon aspoň 4500W a nejlépe použít analogové zesilovače, po zkušenosti, když jsem začínal hrát a koupil si jednou a naposled aktivní digitální reprobedny, jsem na hasičském plesu, na elektrocentrále, přišel o 4 kusy a to jsem ani nezačal hrát, po zapnutí, ve všech 4 kusech padla rána a zakouřilo se, mix pult a cd přehrávače zůstali, funkční. Od té doby, používám pouze analogovou techniku, kde je toroidní transformátor, nebo staré trafo a žádný problém sem nikdy neměl a to už jsem zažil na akcích různé elektrocentrály i bez AVR regulace. Jarda

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od zahy » sob 26. úno 2022 18:44:45

A o jaké "bedny" se jednalo? Jaký byl důvod poruchy? Nějak se mi nezdá že shořely protože jsou "digitální".
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 808
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od PeBe » ned 27. úno 2022 8:15:29

[OT]
Nevím, nechci polemizovat, ale také si myslím, že bedny neodkráčely protože byly digi. Spojení hasičů a centrály, tedy amatérské provizorium, ve mě evokuje spíše pocit, že bylo někde něco špatně, viz třeba uhnilá nula ve třífázovém rozvodu.
[/OT]
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od zahy » pon 28. úno 2022 13:54:23

Správně udělaný zdroj hlavně ten spínaný je navržen tak aby se při vyskytnutí poruchy na napájení ( podpětí, přepětí ) buď "odpojil" nebo aby zareagovat ochranný prvek ( třebaže destruktivně ale opravitelně ) a uchránil tak jak reproduktory tak samotný zesilovač. u Toroidních či klasický trafo zdrojích tato ochrana není přítomna nebo jen u drahších (profi) přístrojích. Prostě se tam přes vypínač lupne to co je na zásuvce hlava nehlava.
To že nic jako digitální zesilovač v PA neexistuje se nebudu rozepisovat, terminologie jen dostala na holou.
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od asterix1 » pon 28. úno 2022 14:19:09

Treba skôr používať centrály s invertorovou reguláciou a nie AVR. Napr. Honda EU 22i, EU30is a EU70is.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od CharlesBass » stř 02. bře 2022 16:34:42

Samozťejmé že základem je kvalitní elektrocentrála, vhodná pro napájení citlivé elktroniky tedy s pokročilou regulací výstupního napětí. Nikoliv kterákoliv stavební, která je nevhodná i z hlediska velké hlučnosti.

Dalším elementem by mohl být i kvalitní rozvaděč který monitoruje podpětí i přepětí a podle toho reaguje, což se ale neobejde bez kompletního vypnutí aparatury.

Já jel na elektrocentrálu jen jednou jedinkrát, a ačkoli byla invertorová (přidávala si sama otáčky podle zátěže) měla problém udržet "volnoběh" - zřejmě jí poznamenal biobenzín a jeho úsady v karburátoru. vyřešil sem to tedhy rychlým obratem pro UPS od APC, která dokázala přejít na bateriový provoz při podpětí ale i případném přepětí a tak promptně ochránill před poškozením aparaturu svou, ale i nepřerušený průběh produkce, kdy se několikrat na baterku chviličku jelo. Po skončení jsem ještě asi půl hodiny jel podkres jen na tu UPS a pak už sem pobalil i zbztek...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1329
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Pavel Sedlák » čtv 03. bře 2022 22:56:32

Tyhle centrály na domácí žvýkání, to je fakt děs.
Já se s tím peru tak, že na každou fázi pověsím jeden PAR56 - trvalá odporová zátěž udělá své.
Jenom v létě to holt trochu nepříjemně topí...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 688
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od mkarr » sob 05. bře 2022 21:24:23

Máte někdo vyzkoušené při připojení techniky k neznámým centrálám automatické stabilizátory síťového napětí? Ať už ty co mají v sobě transformátor a elektronika pouze přepíná odbočky na vinutí podle toho, jak se to na vstupu houpe, nebo ty kde fungují elektronické měniče jako v UPSkách?
Přijde mi to jako způsob co by mohl fungovat, zvlášť pokud to bude ten elektronický. Přepínání odboček asi může u méně odolné techniky dělat lupance, bych čekal. ale vyzkoušené to nemám.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 449
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Robert » ned 06. bře 2022 14:30:45

Nevím, jestli se tu řeší vyřešitelné věci. Na malou centrálu KIPOR IG2500 , což je invertorová centrála s trvalým výkonem 2200 W jsem bez problémů odbavil menší venkovní akci pro cca 150 lidí. Jediné nebezpečí při přetížení bylo, že elektronické pojistka zátěž odpojí. Z velké centrály 60kW se jelo jako ze sítě, nepozoroval jsem žádnou odlišnost, takže bych doporučil centrálu s invertorem, kde jsou až do maxima parametry výstupního napětí neměnné nebo centrálu předimenzovat tak, aby se nedala rozhodit krátkodobými proudovými nárazy. Skvěle se chovala stará vojenská dvoutaktní 4kW centrála, která dokázala díky své setrvačné hmotě vykrýt v jednofázovém módu rozdíly ve spotřebě 0 - 20A . Byl to ale hrozný drnčák a docela jí chutnalo. Snahu o to mít stabilizátory, UPSky apod jako ochranu za centrálou nevidím ekonomicky dobře. Jaká UPS by držela hlavní PA s hudebním výkonem desítky kW? Určitě nebude levná a přepětí jí také může poškodit.

FreeTekno
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 14. led 2021 15:02:11

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od FreeTekno » ned 06. bře 2022 18:06:44

Trošku sa tu odbehlo od témy ale nevadí. Hľadal som a našiel som jeden, ktorý by mal spĺňať moje požiadavky. Nemáte s ním skúsenosti poprípade nevedel by niekto zhodnotiť ci by bol vhodny na moje použitie?
https://www.thomann.de/gb/botex_psa_162_s.htm
A ak budem mať kábel od centraly dlhý 15m bude stačiť hrúbka 2,5mm alebo radšej viac ?
Bol by som rád ak by sa mi niekto vyjadril už aj k téme lebo to začína súriť :D

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1329
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Pavel Sedlák » ned 06. bře 2022 19:08:05

Kdyby nic jiného, tak zásuvky schuko nejsou v ČR a SK legální...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

FreeTekno
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 14. led 2021 15:02:11

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od FreeTekno » pon 07. bře 2022 7:41:28

Dúfal som, že aspoň tento ich nebude mať. Tak sa mi zdá, že na thomanne majú iba so Schuko zásuvkami. Vedel by mi niekto poradiť inú stránku ?

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1329
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Pavel Sedlák » pon 07. bře 2022 8:36:57

Určitě najdete spoustu dodavatelů, něco vyrábí třeba Jirka Kliment - třeba toto: http://www.jklsound.cz/images/Rozv%20Jason.jpg
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 808
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od PeBe » pon 07. bře 2022 9:05:54

Dúfal som, že aspoň tento ich nebude mať.
Tak doufat, že na německém E-shopu bude k dostání něco jiného, než výrobek dle německých norem, je přinejmenším podivné :-)
Ten kousek od jklsound mi přijde mnohem profesionálnější, ještě kdyby byl doplněný o hlídání nadpětí/podpětí, tak by neměl chybu :-) Ještě bych zvážil možnost samovýroby.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“