Powermix + zesilovač?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
djkubas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: ned 07. čer 2009 19:13:12

Powermix + zesilovač?

Příspěvek od djkubas » úte 12. led 2010 11:43:51

Dobrý den, narazil jsem na problém, který mi asi všichni tady odsoudíte, nicméně bych ho potřeboval vyřešit.

Odešel mi mixpul a já mám zvučit menší akci v KD (žádnej luxus). Je to jen pá mikrofonů a stereovstup, takže bych na to použil záložní powermix (starší yamaha 2*300W) ten ale nejspíš nebude mít takový výkon aby to nazvučilo v pohodě celý sál. Moje otázka tedy je, jestli můžu připojit powermix do zesilovače (YAMAHA PS-5000 nebo PS-7500 - používáme to propojené na basovou a výškovou sekci). Nestane se těm zesilovačům nic, když do nich půjde zesílený signál?

janek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 18. zář 2008 13:40:53
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od janek » úte 12. led 2010 12:20:52

Do zosikov neposielaj silovy vystup (kam by si pripojil repraky) ale linkovy. Hladaj Main1 OUT alebo nieco take (Stereo out, Master, L/R,...), 2 jacky niekde vedla AUX1, AUX2 out a pod. Niekedy maju powermixy este druhy nezavisly vystup MAIN2, na ktory je druha sabla alebo potak. Ak napises presne typ, mozem sa pozriet, ale snad to najdes aj sam.

Uživatelský avatar
noxus
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: pon 28. črc 2008 21:34:35
Bydliště: BB, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od noxus » úte 12. led 2010 12:23:05

No neviem co to mas za powermix uplne presne, ale pokial viem tak logicky kazdy co len trochu slusnejsi powermix ma aj symetricky vystup na Master, nie len zosilneny z vnutorneho konca. Tak isto ak ma GRUP out mozes pouzit ten. Pustat vykonovy signal do dalsieho konca je uplna blbost z ktorej nevzide nic dobreho! V krajnom pripade su myslim nejaky di-boxy ktore to dokazu "utlmit" ale namam s tym skusenost. Proste kukni ci na mixe Master vystup v symetrii je alebo rovno napis sem typ mixu a pozreme to v maualoch.

Edit: predbehol ma Janek :)

djkubas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: ned 07. čer 2009 19:13:12

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od djkubas » úte 12. led 2010 12:26:39

Já ten mix teď nemám u sebe, takže přesně nevím... je to asi deset let stará 12/4 Yamaha... Jak říkám, je to fakt nouzovka jen teď na jednu akci... Takže to prostě vyhodit ne klasickým OUTem (tím, kterým se k tomu připojují bedny), ale nějakou symetrikou? Něco takového tam myslím je, tak to snad půjde...

Uživatelský avatar
Kalik

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od Kalik » úte 19. říj 2010 22:18:50

Chci se zeptat Vás zkušenějších, mám stejný problém. Mám powermix Yamaha EMX2000 , ve vejškách 2x500W a teď jsem přikoupil suby 2x650W pro posílení výkonu, ale mám zatím jen jen jeden zesilovač. Tak sem myslel, že bych zesilovačem krmil vejšky (neboť zesilovač je silnejší než ten v powermixu) a mixem krmil suby. Ale jak sem to tady pročetl, tak sem asi pochopil že to tak neudělám. Nebo udělám, ale budu muset vést z klasického výstupu mixu pro suby a z nesymetrického výstupu do zesilovače pro vejšky. Ale je tady problém, že místo v páráku neni. Chci se zeptat, jestli je tedy nějaký způsob, jak tohle vyřešit, když vezmu v potaz, že chci aby z mixu šli pouza dva signály L a P do crossu a z crosu do zesíku a do beden? Snad sem to nenapsal moc zmatečně, Díky za rady Kalik

Pijan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25. zář 2010 14:28:40

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od Pijan » stř 20. říj 2010 17:09:15

Jestli jsem tě dobře pochopil, tak bych to zapojil takhle: Z výstupu na mixu bych vyvedl mono (nebo oba kanály jestli jedeš basy stereo), ten zapojil do Xoveru a basovýho zesilovače a z mixovýho zesilovače bych nakrmil (neořezaný) středovrchy. Neni to žádná sláva, ale nechá se to použít. Jinak kdybys chtěl ořezat středovrchy od spoda, musel bys použít preampový inserty, který by powermixy měly mít.

Uživatelský avatar
Kalik

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od Kalik » čtv 21. říj 2010 8:11:46

Takže ty středovrchy rvát zesílený rovnou z mixu. A jenom suby přes cross? A jesště teda takhle, vadí crossoveru a koncáku, když do nich příde už zesílenej signál z mixu? Jestli ano, musim to rešit touhle složitější variantou :P. Díky za odpovědi Kalik

Pijan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25. zář 2010 14:28:40

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od Pijan » čtv 21. říj 2010 11:01:23

No to docela vadí.. :D Co jsem se koukal do manuálu tvýho mixu, tak tam máš nohoře v pravo jackovej výstup mono. Ten vyveď co Xoveru, zesilovače a subů. Zesílenej signál z mixu rovnou do středovrchů a nic mezi to.

Uživatelský avatar
Kalik

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od Kalik » čtv 21. říj 2010 11:54:56

Jo jasně, o tom mono výstupu vím. akorát stejně je to pro mě problém. Kvůli páráku :( . Notak zkusím ještě že to zapojím normálně vše do crossu, bez koncáku. a uvidíme jak moc to bude slabý :? ZKU*VENEJ POWERMIX :D

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od blaha » čtv 21. říj 2010 12:07:56

Jestli to chápu dobře tak máš párák, kde máš všechny linky obsazený vstupama a max. AUXama. Přední bedny pak táhneš 2ma silovejma kabelama ze zesu v mixu přímo do beden. Další linky v páráku volný nemáš.

A teď vymejšlíš co? Že ten silovej výstup z konce píchneš do výhybky a budeš čekat co se stane, budou kouřový efekty :D .

Jsou tu 2 možnosti:
1. Buď vyšpatníš alespoň jednu signálovou linku pro natažení SUBu. Vrchní bedny natáhneš ze zesu v powermixu na přímo těma silovejma kabelama (celej signál včetně basů). A basy potáhneš z mono OUTu do výhybky (jedno jestli ji budeš mít u sebe nebo na pódiu), z té potáhneš signál do zesu (stále se bavíme o signálové úrovni na symetrických kabelech) a ze zesu silovejma kabelama zesílenej signál do SUBů.

2. Nevyšetříš žádnou linku. Pak potáhneš silovejma kabelama signál z powermixu k bednám, ale zapojíš to do 2 DiBoxů od Behringeru, který umí na vstupu až tuším 3kW, použiješ útlum (20-50dB podle tpu DiBoxu), tim srazíš signál na linkovou úroveň. Pak s ním můžeš jít do výhybky a z ní do zesilovačů. Problém, máš jen jeden zasilovač, takže to je nesmysl :D .

Pouze variant 1 je použitelná, i za cenu toho, že by jsi koupil 30m mikrofonního kabelu a prostě ho natáh ješt vedle páráku pro ty SUBy :wink: .
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Kalik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 21. říj 2010 12:06:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od Kalik » čtv 21. říj 2010 12:24:19

Jo, přesně tak to mám, a asi mi nic jinýho nezbyde než rešení co si psal v bodu 1 :P. Nicméně asi časem ten power vyhodím a koupím něco normálního :P + ještě jeden zesík. Díky za rady.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od blaha » čtv 21. říj 2010 15:07:26

Ještě je tu jedna varianta, čím krmíš odposlechy? Teda jestli je používáš.

Jinak mix bych úplně nezatracoval jen kvůli tomu, že je to Power, nikdo tě nenutí zesilovač v něm používat, na druhou stranu na nějakou malou akcičku, kde nemusíš bejt 20m od pódia bych v něm viděl spíš výhodu, že namusíš tahat ještě bednu se zesilovačema, připojíš mikrofony bedny a elektriku a hraješ.

Tvůj hlavní problém je v malém počtu kanálů v páráku.

Jinak tak jako tak ten mix umí ve stereu (L/P) jen 2x200W@4ohm, tzn. 2x100W@8ohm.

Tím se dostávám oslím můstkem k mému nápadu, pokud používáš oba kanály odposlechů, odposlechy máš pasivní + zesilovač, tak je tu možnost použít zesilovač v pultu pro monitory, protože podle blokovýho schématu přes vstupy PAMP IN se vyřadí interní vstupy z mixu a v podstatě si s interním zesem můžeš zesilovat co chceš. Každopádně se ti tím uvolní 2 kanály v páráku, které můžeš použít pro vedení L+R signálu do výhybky. A taky se ti uvolní druhý zesilovač, takže jeden můžeš použít pro vrchy a druhý pro suby.

Jsou to jen teorie, protože krom typu pultu a výkonu beden (a to nevíme při jaké impedanci a jestli je to RMS, Programm nebo Peak) toho moc o tvém vybavení nevíme.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Kalik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 21. říj 2010 12:06:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od Kalik » čtv 21. říj 2010 15:24:07

jojo, trošku sem se v tom teď ztratil, ale myslím že chápu, odposlechy používám, ale řeším to pouze nějakou pasivní bednou bez koncáku. Neni tolik peněz :P

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od blaha » čtv 21. říj 2010 16:09:50

Tak teď jsem se v tom ztratil já, jak může hrát pasivní bedna bez zesilovače to mi není absolutně jasný.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Kalik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 21. říj 2010 12:06:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Powermix + zesilovač?

Příspěvek od Kalik » čtv 21. říj 2010 18:09:15

je krmená ze zesíku v mixu, s tim že mix je zapojen v monu ( je to někdy popsaný v návodu to mono)

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“