problémy s nazvučením basy

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
M.a.t.t.e

problémy s nazvučením basy

Příspěvek od M.a.t.t.e » pon 25. led 2010 13:29:54

Zdravím, jsem muzikant a zvukař amatér, tak mě prosím nekamenujte za můj hloupý dotaz. Mám problém s nazvučením basy - vždy nějaký tón rezonuje (basuje) o něco víc než ostatní tóny. Mohl byste mi prosím poradit jak se s tím vypořádat, aby se to srovnalo a žádný tón z toho "nevystupoval"? Těžko se to formuluje a budu rád za jakoukoli radu. Předem díky

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: problémy s nazvučením basy

Příspěvek od blaha » pon 25. led 2010 13:36:58

Na to se používá kompresor :D .
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: problémy s nazvučením basy

Příspěvek od maly_medved » pon 25. led 2010 13:41:38

Spíš bych šáhl po ekvalizéru , nejlépe s laditelným parametrem a zmíněnou frekvenci ( jeden kytarář tomu říká - že ten nástroj má "vlka" ) dohledal a mírně potlačil

Uživatelský avatar
M.a.t.t.e

Re: problémy s nazvučením basy

Příspěvek od M.a.t.t.e » pon 25. led 2010 16:12:03

děkuju moc za rady...dosud jsem jen hrál a o tyhle věci se moc nezajímal...takže vyzkouším ;-)

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: problémy s nazvučením basy

Příspěvek od TomasVv » pon 25. led 2010 20:28:21

Otázka je co je špatně. Může být špatně seřízená basa, pak jednoznačně seřídít.
Může mít prostě zvihy na některých tónech (špatná konstrukce, špatná technika hry) pak kompresor (i krabička na podlahu).

Může zlobit basová bedna, pak předřadit eq, nejlíp do efektové smyčky, může být špatně místnost, pak zase eq.
Dělám, co mě baví.

jeany
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 03. zář 2009 14:50:02

Re: problémy s nazvučením basy

Příspěvek od jeany » úte 26. led 2010 9:07:28

Pokud je špatná technika hry, pak se typicky děje při střídaní hlubokých a vyšších tónů (Ečko hraje míň než třeba G, dobrý basák s tím ale počítá) a nerezonuje jeden konkrétní tón,
toto řeší, jak už napsali přede mnou, kompresor

Pokud rezonuje určitej tón, skoro vždycky v hlubokých tónech je nečastějším viníkem místnost (bo koncertní místa jsou zhusta akusticky upravený jen málo, nebo neupravený vůbec...), může to být i kombo nebo basa (je dobré poslechnout zblízka a při nižší hlasitosti - tím se potlačí vliv místnosti)
pak to řeší parametrický EQ (ideálně se štelovatelným Q)

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: problémy s nazvučením basy

Příspěvek od Návštěvník » úte 26. led 2010 11:23:53

takže myslim, že si asi zkusim pohrat s ekvalizerem, jelikoz basak zase uz neco odehrano ma a aparat ma taky docela slusny...a popripade budu zkouset dal ;-)jinak zatim moc dekuju

pisty
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 19. úno 2009 18:18:10
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: problémy s nazvučením basy

Příspěvek od pisty » úte 26. led 2010 17:13:18

No basák který má hodně odehráno ješte nutně neznamená, že zvládá dynamiku (potkal jsem jich mnoho) je prostě potřeba vysledovat podle kriterií, které psali pánové víše, kdy, jak a proč se to děje a podle toho nasadit Kompresor/EQ

Když není na vině basák, ale bedna, či místnost, jedná se spíš o nahoukávající, rezonující, dlouho doznívající tón...

Když je naopak chyba v basákovi, či nástroji, jedná se většinou o konkrétní, ostře znějící "skokové zvuky"
klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: problémy s nazvučením basy

Příspěvek od safa » pát 04. čer 2010 0:07:56

Nemyslel M.a.t.t.e spis kontrabas ? To byva problem ...s houbou na Fku to asi uplne nepujde. Ale hodne se mi i tady osvedcuje DPA4099 jen je potreba najit idealni misto pro danej nastroj... zajimavy jak na kazdem nastroji je trochu jinde. Info ... viz:

http://www.audiopro.cz/prodejni-katalog ... kontrabas/

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“