Jak používat aktivky?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Peca » úte 26. úno 2013 20:11:32

Vidíš, a já myslel že jsem tam napsal, že pokud pohnu poťákem na bedně doprava, musím na to zřejmě reagovat snížením zesílení na Main mix nebo faderech svého mixu. Navíc pokud pohnu doleva, ztratím výkon (tzn. že se k němu vrátím vytažením faderů, nebo Main mix)... já se prostě asi neumím vjádřit, ostatní mě snad pochopili, když neprotestovali (nebo se mýlím?)...psal jsem taky poznatek, že se při nastavování (počátečním) aparátu musím motat kolem dvanáctky...takže jsem asi myslel, že je zbytečný v tomto případě začít nastavovat aparát s bednou vytočenou doprava, nebo doleva......kurník, copak jsem to fakt napsal nesrozumitelně ??????
Promiň, vážím si tvých rad, ale ta podivná arogance.... ale to se koukám na jiné příspěvky, se netýká jen mě....vždyť to zní jako nějakej mindrák, ovšem se svýma znalostma jej snad mít nemusíš.....promiň, za tohle ti fakt děkovat nemůžu, ostatním klidně poděkuji i za blbost....byli totiž ochotni pomáhat a vysvětlovat, aniž by se snažili někoho ponižovat....

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 26. úno 2013 20:41:15

Neřeš moje mindráky, předpokládám, že k tomu taky nemáš kvalifikaci a každopádně je na to zde špatné forum. Kdyby pro nic jiného, tak jen pro jednoduchost předpokládej, že ve mně není žádný problém, nýbrž je v tvém aparátu nebo tvých schopnostech ho ovládat. Snaž se poctivě chápat, co ti VŠICHNI píšeme a nevybírej si z toho jen to, co sis už myslel sám nebo co se ti líbí.
Ano, vztah mezi přidáním a ubráním, případně naopak je snad tak samozřejmý a sluchem zjistitelný, že nikdo nečeká, že ty bys na to nepřišel. Ovšem celý problém je přece od začátku jen v tom, že ti TRVALE nejde správně indikace na mixu. Ta má (v podstatě musí, jinak není použitelná) využívat zhruba všechny zelené diody a někdy jít i do dalších, jinak se ti signál zbytečně utápí v šumu a brumu samotného mixu. Něco takového (zřejmě ještě s vyšším nastavením) ti doporučovali všichni, ovšem ty asi ještě stále nemáš vyzkoušeno, jestli to bedna s knoflíkem na půlce normálně vezme a zahraje. O tom jsi nic nenapsal, ačkoli tě o to opakovaně žádám. Pak by bylo po záhadě a ty prostě jenom chceš hrát na 10% výkonu a víc nepotřebuješ. Stáhneš si tedy knoflík bedny tak nízko, aby to (podle tebe naplno) hrálo když mix ukazuje nulu a budeš spokojený. Je to sice nepraktické, nastavovat přesně dva (či více) takové knoflíky tak nízko, ale jediné další správné východisko je útlumový článek a do toho bych snad ani já nešel (víceméně z lenosti dělat a tahat další kus zařízení nebo speciální kabely).
S těmi díky to byl samozřejmě pokus o žert, já se nijak netajím tím, že kvůli jednomu člověku bych se s psaním do diskuzí vůbec nenamáhal, na to je můj čas příliš vzácný, já píšu pouze proto, že vím, že si to přečte hodně lidí. Takže žádné osobní díky nečekám a je mi dokonce úplně jedno, když mi někdo bude osobně nadávat - to je pouze jeho problém :-)
Mým problémem by bylo, vykládat nějaké nesmysly.
Mimochodem, až se v tom možná někdy zorientuješ, tak ti vůbec nebudou připadat ponižující moje příspěvky, ale tvoje vlastní. Což je ale úplně stejně zbytečné.

H.M.

Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Peca » úte 26. úno 2013 21:38:18

Pokud dám aktivky něco za polovinu, nebo na polovinu, ukazatele na mixu povyskočí výš a dá se s nimi pracovat, prostě fungují v pásmu pro mě viditelném.....


........ tohle jsem napsal hned na první straně týhle diskuse......tzn. že na tohle jsem hrál, páč jinak to nebylo vybuzený a nic jsem neviděl na ukazatelích a tady to podle mě hrálo nejlíp. Tohle jsem vyzkoušel a nastavil....chtěl jsem vědět, jestli nedělám blbost a jak je možný že to takhle funguje, kde dělám chybu, že je mi to nepochopitelný.......chjo a stačí.....vypadá to, že ostatní taky můj problém pochopili, psal jsem, že to takhle funguje, jen nevím proč... tahle diskuse by nebrala konce

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od KamilV » úte 26. úno 2013 22:17:23

No podívej, na začátku jsi psal, že máš aktivky ve 3/4, resp. za ní. Napsal jsi, že snížením citlivosti na aktivkách povyskočí metry na pultu, já myslím, že ne. Povyskočí, až když úbytek na poťáku aktivky dorovnáš faderem na mixu.
Tudíž si myslím, že tě ty metry fungují a ukazují dobře. Protože jsi měl vytaženou citlivost aktivky, stačil k randálu slabý a asi i zašuměný signál v mixu. Tím, že jsi aktivku stáhl, mohl sis dovolit přidat na mixu, čímž vylezly metry a signál se patrně stal o něco čistší....

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 26. úno 2013 23:55:51

Diskuze nebere konce jednoduše proto, že ty si stále myslíš, že já ti z nějakého nepochopitelného důvodu radím blbě. Proč prostě neuděláš, co píšu stále dokola a dokonce to trochu jinými slovy píšou i všichni ostatní ? Proč ses zasekl na takovém nesmyslu, jako že nastavení bedny nějak přímo ovlivňuje indikaci na mixu a proč prostě nevybudíš mix na nulu a bednám pomalu (od levého dorazu k pravému)nepřidáváš, dokud to nepřestane hrát víc a víc ? Jak JINAK si myslíš, že se dá ověřit lautr všechno, co jsme tady všichni pro tebe napsali ? Proč nemůžeš pochopit tak samozřejmou a jednoduchou věc, jako že ta indikace na mixu MUSÍ chodit asi tak zpoloviny - ty máš dojem, že ji tam dali zbytečně ? Že to nic neznamená ? Můžu vědět, jaká je tvoje profese nebo vzdělání, abych mohl zkusit vymyslet nějakou analogii, která by ti to třeba vysvětlila ? Sorry, ale pro nás elektrikáře je občas opravdu těžké pochopit, co se může někomu honit hlavou, když čte slova jako napětí nebo výkon nebo citlivost nebo úroveň, ono to třeba pro tebe znamená úplně jiné věci...
Jestli máš v autě otáčkoměr nebo teploměr, tak si podobně představ funkci toho indikátoru vybuzení. Nesmí na něm být málo (šumí to) nesmí na něm být moc (zkresluje to). Bohužel neznámá citlivost bedny trochu komplikuje přesnější doporučení, ale vypadá to, že ten knoflík na ní je potřeba dát spíš blíž k levému dorazu, jinak prostě výstup z mixu normálně vybudit nepůjde.

H.M.

Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Peca » stř 27. úno 2013 6:52:09

Myslím, že Kamil V moji situaci popsal přesně.....věděl jsem, že bednu nesmím hulit naplno, proto jsem čaroval s faderama a nevěděl si s tím rady. Bedny dobře hrály kolem poloviny, ovšem předpokládal jsem, že docílím vyššího výkonu při otočení poťáku doprava na hodnotu max, proto jsem jej tlačil až do 2/3. V tento moment nebyla o citlivosti vstupu ani řeč, páč jsem o tom neměl ani páru. Bral jsem to jako zesílení na radiu. Proto jsem Vás žádal o pomoc. Nad tou informací o citlivosti jsem žasnul asi na druhé straně diskuse.... Dříve jsem hrál na RH sound po kterých je v podstatě prd, ale byly jasně čitený. Tady jsem se motal v kruhu.

Huberte, blbě mi neradíš.....já si tady pročítám i jiná vlákna, která potřebuju,nebo mě jen prostě zajímají a tvých rad si vážím a to vážně....jen je někdy čtu jako Scifi, protože mi připomínají hvězdný války. Tím myslím, že do tvojí odbornosti vidím jen málo. Mě jen docela vadí ty výkřiky o neschopnosti jiných atp. Je to zbytečný, já chtěl poradit, ne zesměšnit. Původní profesí jsem stavební architekt :? Takže rozvody v domech mi nejsou úplně cizí, ale tohle je maso.....

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 27. úno 2013 9:08:48

No sláva, technický obor, tak to snad nebude takový problém. Ona to totiž JE taková hlasitost na radiu, ne že ne. Rozdíl je v tom, že jich je víc za sebou, první hned u vstupních konektorů na mixu, další dole na šavli obvykle jako fadery kanálů, pak ještě minimálně jedna na výstupu mixu a poslední na zesilovači nebo aktivní bedně. Mezitím můžou být další, například na skupinách, na DSP, předtím ještě na výstupu z kláves nebo prostě na kytaře.
Dohromady je v tom řetězci velmi mnoho zisku, protože ten se sčítá (respektive zesílení jednotlivých stupňů se násobí). Současně musí v každém tom stupni být velikost signálu od-do, jinak se ztrácí v šumu a brumu anebo se zkresluje. Jednou zašuměný nebo zkreslený signál se nedá v dalším stupni už napravit, takže může nastat i kombinace, že ho na začátku zkreslí přebuzený mikrofonní zesilovač a na konci bude zbytečně šumět ekvalizér, vybuzený na 10%. Proto má každý stupeň také nějakou (obvykle ruční) regulaci. K měření "správné" úrovně slouží různé indikátory, tady je hlavně ten na mixu.
"Hulit bednu naplno" nemá mnoho společného s polohou toho knoflíku na ní, to je jen jeden z mnoha. Zatím se to jeví tak, že bys měl nastavit správně výstupní úroveň z mixu (zhruba všechny zelené ledky se rozsvěcí) a požadovanou hlasitost poslechu dorovnat knoflíkem na bedně. Já osobně bych si zkusil i jak to dopadne zvukově, když se mix vybudí víc (problikne předposlední ledka) a knoflík na bedně se stáhne ještě trochu doleva, je to kontrola rezervy, ještě stále by to nemělo zkreslovat.
Ano, také Kamil samozřejmě radil podobně, já bych jen byl trochu opatrnější, protože vstup bedny opravdu jde přebudit a tato se zdá být právě tím adeptem (regulace až v digitální doméně a vysoká citlivost vstupu by to naznačovaly, údaje nejsou kompletní). Prohlédni si bloková schemata mixů, jejich úrovňové diagramy, určitě se veledůležitému udržování správné úrovně signálu po celé délce signálové řetězce věnují i nějaké publikace pro zvukaře (Vlachý ?). Je to něco jako statika pro stavaře, celkem nudná, ale nezbytná část řemesla.
Jinak s tím Stříškou to nebyl vtip, kdyby přinesl nějaká tvrdá data, tak jsme se nemuseli tolik dohadovat.

H.M.

Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Peca » stř 27. úno 2013 13:31:37

Díky za vyčerpávající souhrn.....musím si to ale vzít večer do postele a před spaním si to srovnat v hlavě. Pořídil jsem si knihu "Základy zvukařské techniky", nebo tak nějak se to jmenuje, autora z hlavy nevím, ale je to poměrně čtivé. Nemám ji teď nadostřel. Fakt je, že nejsem zatím ani ve třetině a začátkem roku nemám moc čas na čtení......ale polepším se.
Každopádně statika pro mě není nuda:) tu mám docela rád, jen kapánek smrdí kriminálem.
Pavel

Uživatelský avatar
Bredy

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Bredy » úte 02. dub 2013 20:56:52

Dobrý den. Se zájmem sem si přečetl celé tohle vlákno. Měl bych dotaz. Doma mám RCF ART 315 A. Mohl by ste mi někdo poradit jak nastavit knoflík volume na téhle bedně? Kde má tahle bedna tu nulu "0"? Abych mohl použít tady popsaný návod na nastavení nejlepšího zvuku.

Děkuju za odpoveď. Marek

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 02. dub 2013 21:29:21

Tak jak je to v datasheetu i v manuálu a nakonec i na bedně popsáno, je citlivost 0dBu pro potenciometr volume na pravém dorazu (MAX). Žádná jiná poloha není označena a manuál požaduje, aby se bedna uváděla do chodu s potenciometrem staženým na levý doraz a po zapnutí a nastavení zdroje signálu se tímto potenciometrem dorovnala požadovaná hlasitost. To je myslím celkem jednoduché a logické a pokud s tím nejsou žádné podobné problémy jako s bednou dosud řešenou, tak se toho stačí držet. Samozřejmě platí všechny obecné zásady, které se probíraly, tedy například indikace výstupní úrovně na mixu by měla chodit někam k 0dB, aby byla použitelná a mix byl v obvyklém pracovním rozsahu. Pokud to nebude v souladu s požadovanou hlasitostí, lze na bedně přidat nebo ubrat. Není potřeba se bát ani pravého dorazu, naopak poloha hodně vlevo je podezřelá, zvlášť pokud to stále hraje hodně nahlas. Musím ale říct, že jsem se nikdy nesetkal s žádným skutečným problémem (kromě toho přepínače MIC/LINE), většina lidí to nastaví správně čistě podle intuice nebo ucha, není to například proti udržování správné úrovně při průchodu signálu celým mixem včetně outboardu nic složitého nebo nepochopitelného a indikace bedny i mixu je obvykle velmi nápomocná.

H.M.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Ota » stř 03. dub 2013 11:21:41

Zdeněk Prodance píše: ...manuál požaduje, aby se bedna uváděla do chodu s potenciometrem staženým na levý doraz...
H.M.
No jo, ale co když je bedna součástí pevné instalace a bez větších štaflí se k ní nikdo nedostane? :-)

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od KamilV » stř 03. dub 2013 12:14:27

Zdeněk Prodance píše:Tak jak je to v datasheetu i v manuálu a nakonec i na bedně popsáno, je citlivost 0dBu pro potenciometr volume na pravém dorazu (MAX).
Je možné dát link na nějaký PDF a raději i stranu, kde je napsáno, že se jedná o 0dBu? Protože zrovna u RCF napříč celou řadou ART jsem to nikdy nikde neobjevil.
Zdeněk Prodance píše:Žádná jiná poloha není označena [...]
To taky není tak úplně pravda, na mnohých (raději neříkám, že na všech, nevím) je vyznačena poloha "na 12 hodinách" trojúhelníčkem, ostatní polohy jsou puntíky. To je co za polohu, když 0dBu je pravý doraz na MAX?

Ad Ota: on někdo používá na pevné nepřístupné instalace aktivky? Takže i vestavěný zes jede pořád? Nebo to vypínají rozpojením prodlužky? :o

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od blaha » stř 03. dub 2013 12:28:29

Ad Ota: on někdo používá na pevné nepřístupné instalace aktivky? Takže i vestavěný zes jede pořád? Nebo to vypínají rozpojením prodlužky? :o
Trochu OT, ale související: Tak u nás sice nemáme aktivky, ale pasivní systém. Vypínáme a zapínáme to celý 3f jističem v rozvaděči v kabině. Pravda zesy (většina) se vypíná ještě vypínačem. Ale to spíš pro to aby nevyletěl při zapnutí jistič hlavní, kterej je na druhý straně baráku :( .

Ale proč to říkám, nevím jak aktivky RCF, ale dnes už většina zesilovačů má stejně zpoždění zapnutí a to i nejprve jednoho a pak druhého kanálu. Takže nic nenabíhá nahned a najednou. A stejně jsou power vypínače připojené hned za Eurozásuvkou, takže je celkem jedno kam vypínač v přívodu zapojíš.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 03. dub 2013 13:08:23

Nechce se mi to znova hledat, ale normálně na stránce RCF, v discontinued, jak datasheet, tak manuál. Já neříkám, že to tak je (nikdy mne nenapadlo zkoušet kontrolovat vstupní citlivost ART, obvykle k tomu není žádný důvod na ničem), ale udávají to. Buď je u knoflíku někde vyznačená "nula" anebo citlivost platí pro pravý doraz. Ano, některé bedny RCF to mají jinak, vyšší řady obvykle nejdou v moc velkém rozsahu, protože se to používá jinak, u těch nízkých je potřeba počítat i s tím, že knoflík na bedně může být jediný v celém "aparátu", viz mikrofonní vstup. To nakonec může být i důvodem k nečekaně vysoké citlivosti toho dB, možná chtěli, aby to vybudil i nějaký telefon nebo miniaturní MP3 přehrávač.

H.M.

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Jak používat aktivky?

Příspěvek od KamilV » stř 03. dub 2013 13:32:36

Datasheet má 4 strany, manuál 7 i s úvodní stránkou. To by výhradní dovozce prohlédnout mohl. Na rcf.it jsem si otevřel manuál i ke starým ARTům, na které se tu tazatel ptal. Opravdu si myslím, že tam jasně a explicitně nikde není napsáno, kde je 0 dBu. Manuál k nové řadě MK II/III na rcf.it vrací 404 Not Found, když si otevřu manuál na prodance.cz, tak tam ta informace taky není (ano, domnívám se, že ten trojúhelníček 0 dBu označuje, ale proč mám vsázet na domněnky?).
Dotaz tazatele Bredyho tedy vidím jako naprosto legitimní a dovozce ho "odpálkoval" stylem "najdi si to". Nejsem si jist, že je kde.

RCF 315-A manual: http://www.rcf.it/c/document_library/ge ... FE-911.pdf
RCF 315-A datasheet: http://www.rcf.it/c/document_library/ge ... E-1024.pdf

RCF 315-A MK III manual: http://eshop.prodance.cz/Files/RCF/ART3 ... evA_EN.pdf
RCF 315-A MK III datasheet: http://eshop.prodance.cz/Files/RCF/ART3 ... ion_EN.pdf

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“