compressor ako limiter

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
vantagerr

compressor ako limiter

Příspěvek od vantagerr » ned 12. črc 2015 16:19:05

Ahojte chalani.S veľkou oblubou i rešpektom a pokorou čítam Vaše príspevky už snad x-tý deň, mnohí z Vás su machri,ale sú aj "zotierači", ktorí velmi rýchlo zotru, alebo odkážu inde, a ako vidím ,čím vačší macher, tým menší zotierač : )), tak ma prosím hneď nezotrite a keď môžte prosím poraďte ,ide mi o prakticku radu.
Situácia: mám obavy o sluch pri IEM a chcem použiť compressor ROLLS CL 151 /napr. tu: http://www.thomann.de/intl/rolls_cl_151.htm/ako limiter na signal, ktorý ide linkou z mixu FOH do môjho ROLLS PM351 /napr. tu:http://www.thomann.de/intl/rolls_pm_351.htm
Moja otázka znie : Má zmysel zapojit CL151 pred PM 351 alebo po PM351?Ak áno, aké hodnoty mám nastaviť na CL 151?Podľa mňa má zmysel zapojiť PRED PM351.Vyhovujucu silu dám asi TRESHOLDOM. ostatne nastavenia na PM351?
Som klávesák, silu signálu z mojich klavesov do PM351-ky cez vstup INST. IN viem ovládať poťákom volume na klávesoch, tam nejaké prudké zvýšenie hlasitosti nepredpokladám, obávam sa však zlyhania compresoru-limitera na MIX-e /náhoda, ludský faktor/a preto táto moja snaha.Poznámka: Tá PM351 vyzerá skvele, ale nenašiel som tam nikde, že by mal v sebe limiter, škoda.Vopred vďaka.

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od thomas » ned 12. črc 2015 21:17:39

Takže v PM351 si miešaš klávesy s monitorovou cestou od zvukára, áno? Ak Ti ide prioritne o ochranu sluchu v prípade nepredvídateľných okolností, tak by som limitér zaradil až za PM351 - aj z kláves Ti môže prísť nečakaná rana (napríklad ak Ti niekto zakopne o kábel). Okrem toho, limitovanie vstupného signálu dáva zmysel iba vtedy, ak by si mal na výstupe (v tomto prípade na PM351) nastavenú maximálnu možnú úroveň daného signálu. Inak sa môže stať, že si nastavíš "bezpečný" threshold podľa uší a potom si na PM351 v priebehu hrania nastavíš vyššiu hlasitosť celkového výstupu. Limitér síce zaberie a špičku oreže, ale v sluchátkach toho aj tak budeš mať viac, ako by si chcel...

Inak, tie Rolls-y už máš? Lebo ak nie, možno by stálo za to zamyslieť sa nad celkovou koncepciou odposluchov v kapele a to najmä ak sa zvučíte sami. Aj máte napríklad IEM viacerí a každý potrebuje tie dva Rolls-y, tak dnes lacnejšie vyjde nákup menšieho digitálneho pultu, ktorý toto (a mnoho ďalšieho) v pohode zvládne.

Uživatelský avatar
vantagerr

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od vantagerr » ned 12. črc 2015 21:56:17

Áno , plánujem miešať zvuk od zvukára v PM 351 s mojimi klavesami.Je to len moja iniciatíva, ostatní členovia sú " stará škola", technicky i ekonomicky poddimenzovaní, takže koncepcia IEM monitorimgu u nich ako i teda celej kapely je nereálna .Záujem o IEM mám len ja. PM351 už mám, v rámci nácviku hu testujem a je to fakt "nebe a dudy" voči odposluchu z komba.Teda IEM je ako nebe .... :))) A zrejme posluchnem tvoju radu a zapojím compressor až za PM351-ale až keď mi dojde /malo by to byť cca za 2-3 dni/, náhoda je vôl, môže sa asi stať fakt hocičo .Uvidím, aký bude výsledok a dám vedieť.
Ešte k tomu nastaveniu na CL 151-ke aby fungovala ako limiter??Má s ňou niekto skúsenosti?
Ďakujem za každu radu i reakciu.

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od thomas » ned 12. črc 2015 22:17:19

Konkrétne s CL 151 skúsenosť nemám, ale čo sa týka nastavenia, tak vo všeobecnosti je - zjednodušene povedané - limitér hraničným nastavením kompresora s pomerom nekonešno k jednej, v Tvojom prípade treba teda potenciometer COMP RATIO nastaviť úplne doprava. Ideálne je trochu sa s tým pohrať a vyskúšať to na nácvikoch, možno sa Ti bude hodiť použiť to nakoniec ako kompresor na cestu od zvukára.

Uživatelský avatar
vantagerr

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od vantagerr » ned 12. črc 2015 22:29:27

Ano, thomass,nejak som si to tak aj predstavoval podla tejto "predlohy"/keďže nemám velké technické skusenosti/-viď bod 3 Extrém-Limiter:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Komprese_ ... 94_Limiter
Vzhladom na to, že su tam 2 "čudlíky" označené TRESH,asi fakt sa budem musieť trochu s tým pohrať.
Prvotné zapojenie CL 151 -ky teda bude "medzi PM351 a sluchátka".Ostatné sa uvidí.
Ďakujem Ti za názory.

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od thomas » ned 12. črc 2015 22:43:54

http://www.rolls.com/pdf/M_CL151.pdf
Správny je ten COMP THRESH, druhý poťák je gate threshold. V manuále sa toho dočítaš viac.

Inak, teraz som si uvedomil, že zapojenie za PM351 nemusí byť celkom vhodné v prípade, ak v sluchátkach potrebuješ stereo signál, keďže CL 151 je iba jednokanálové zariadenie.

Uživatelský avatar
vantagerr

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od vantagerr » ned 12. črc 2015 23:23:14

Hej,Veď preto bol môj pôvodný zámysel, že ho zapojím pred PM351 len na link od MIX-u, ktorý býva vačšinou mono.Z klávesov mi ide do PM351 stereo signál, na ktorý som možno už i trochu zvyknutý.Ale v záujme bezpečnosti a zdraveho sluchu, možno to stereo oželiem a CL 151 zapojím medzi "uši a PM351",tak ako si mi pôvodne radil.
To pdf-ko už mám stiahnuté, len som ho nestihol preložiť a detailnejšie prejsť.
Inak k tomuto IEM som sa odhodlal preto, lebo ma už prestávalo baviť mať pískanie v ušiach ešte aj niekedy 1-2 dni po vystúpení, resp. nácviku, vzhladom na nepoučitelnosť kolegov z kapely. Myslím na nepoučitelnost týkajucu sa hlasitosti komb. A tam stačí, ked 1 je hlasný/ u nás je to zvyčajne sólová gytaraa/,potom sa postupne na neho "ostatní doťahujú,aby sa počuli/, až je to pomaly hluk štartujúcej stíhačky. Toto je elementárna chyba, ktorú by mal každý i len trochu skusený inštrumentalista v sebe poriešiť.Alebo si dať vyšetriť sluch, či nie je nedoslýchavý.Nuž niekedy je to ťažké a nie každého baví stále opakovať dokola tú istú vetu / "Stíš sa, si moc hlasný!!!"/.Kapelu neplánujem opustiť, akže v mojom prípade IEM je cesta menšieho odporu hlavne v moj zdravotný prospech.Takže tak.

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od Bassman » pon 13. črc 2015 10:25:12

Predpokladam ze pojdes z klavesov do Rolls PM351 Inst. IN a z Rolls PM351 Left/Right OUT do Rolls CL151 Line IN. Potom chces ist ale do sluchatok a Rolls CL151 nema sluchatkovy vystup a pichnut sluchatka do Rolls CL151 Line out by sice mohlo fungovat, ale to zavisi aj od sluchatok, respektive to fungovat nemusi. Moze to byt velmi potichu.

Prehodit poradie tych krabiciek tento problem samozrejme vyriesi, ale moze sa stat to o com ste uz hovorili, ze mozes dostat ranu do ucha od klavira.

Jeden aj druhy problem vyriesi to ze z klavesov pojdes do mixu a do IEM ti pomery namiesa zvukar, vratane klaviru, ale to asi chciet nebudes.

No kazdopadne, su to len take moje uvahy, daj potom vediet ako to funguje.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od MADMAX » pon 13. črc 2015 15:25:39

Ahoj Vantagerr - po několikaletých zkušenostech s používáním IEM (i když pravda na trochu jiné úrovni) si dovolím tvrdit, že pokud zvukař není úplné a naprosté ho..do, tak limiter není zapotřebí. Momentálně - asi rok - mají v "mojí" kapele bezdrátové IEM už všichni členové (2x LD systems, Sennheiser IEM300, Mipro IEM 808; basista si míchá v mixmódu do jednoho kanálu linku z basy a do druhého mu posílám já monitorovou cestu, bubeník si sám přimíchává kopáky z modulu a zbytek jde rovněž ode mne z pultu, oba zpívající kytaristi používají IEM ve stereu a míchám jim je kompletně já) a nikdy mi nikdo z muzikantů nevyčetl, že jsem se mu pokusil "odstřelit" uši. Přestože všechny typy mají vypínatelné limitery s nastavitelným prahem, nikdo z muzikantů jej nepoužívá... spíš bych se, bez urážky, snažil najít zařízení s lepší zvukovou kvalitou, než jsou komponenty Rolls (např. dnes už oba uživatelé LD systems vědí, že ušetřili na nepravém místě a že investice do SHURE, Sennheiseru či Mipro se nevyhnou). Je mi jasné, že jako zřejmě "mladý chalan" a amatérský muzikant si nebudeš moci dovolit bezdrátový systém za +/- 20.000,- korun - na Tvém místě bych si pořídil spíše nějaký miniaturní mixážní pult se sluchátkovým výstupem, mohlo by to být levnější a kvalitnější řešení než ten Rolls... (který opravdu není žádný rolls-royce) :-D
MAD

Uživatelský avatar
vantagerr

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od vantagerr » pon 13. črc 2015 21:35:07

To Bassman:chýbajuci vystup na sluchadla z SL151 by sa dal riešiť asi sluchadlovým predzosilovačom.Ten spôsob cez MIX všetko aj klávesy uplne nezavrhujem, ale nechávam to ako poslednu možnosť.Viem , že sa vraví: a poslední budú prví...možno.Uvidím.K tej rane od klavíra :jedná sa o kabel Y mono-mono jack z klavesov do stereo jack v PM351, dlžka asi 70 cm, ozaj tam hrozí "rana",keď PM 351 mám na klávesoch v dosahu ruky na pevnom podklade?, či na čo iné si myslel? I tak ďakujem za názor. Podelím sa rád o skusenosti, ak už budú.

To Madmax :Takže principiálne vravíš, že limiter na ochranu pred poškodením sluchu je hovadina.OK.Potom mám zopár otázok: Pri ktorom malom mixe nehrozí náhly vystup intenzity signalu do sluchatok?.Je to nejako zabezpečené?
Je dobré, že máš dlholeté skusenosti, lebo tieto veci ja neovládam a ide mi hlavne v prvom rade o moje ucho.Aká je výhoda nejakého malého mixu voči ROLLS PM 351? Je to naozaj shit ten ROLLS?Máš skusenosti s ich vyrobkami?Čo je v danej cenovej hladine lepšie a levnější a kvalitnější řešení než ten Rolls a prečo? Myslím konkrétne výrobok aj značku, keď môžeš.Podľa ich ceny to asi nebude to najhoršie a vyrábaju sa v USA / i keď ruku by som do ohňa zato nedal/nie niekde v Ázii.Nevidím u mňa dovod na bezdrát. Je drahý,káble ma pri klavesoch neobmedzujú a myslím si, že kábel je kábel.Aj doma radšej používam RJ-45 miesto wifi, keď sa dá.Ešte k tomu "odstreleniu".V rámci vystupenia si myslím,že nikto nemá úmysel poškodiť vedome fyzicky toho druhého,myslel som tu na náhodné veci.A vôbec nemám nič proti zvukárom, ak to tak vyznelo, tak sorry.Tých niekolko , ktorých som doteraz stretol bolo úplne fajnových.Vždy sme sa dohodli .Ale vždy to tak nemusí byť...Inak, ten ideálny stav, ktorý maju chalani zo skupiny,ktorú zvučíš , že maju stáleho asi kvalitného zvukára,je pre nás amaterov z veľkej vačšiny nedosiahnutelné scifi.Ďakujem aj Tebe za názory a úvahy.

Dufam, že sa ozve niekto , kto používa v praxi In eary, či používa aj limiter-ako ochranu sluchu.Alebo je to len teoria a v praxi to nikto nerobí?Mám sa na to uplne vykašlať?Rád si vypočujem -teda prečítam aj názory iných.

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od thomas » pon 13. črc 2015 22:26:37

Ja zvučím aj hudobníkov s inearmi, limitéry vstavané v zariadeniach však väčšinou nepoužívajú, veľmi im nevyhovujú. S nejakými problémami sme sa zatiaľ nestretli a aj keď máme digitál, tak ich na tie inear cesty nezaraďujem. Ale pokiaľ nemáte svojho zvukára zvučí Vás kadekto, s kým nemáte dobré skúsenosti, tak je to možno iné.

Myslím, že MAD to myslel tak, že ten Rolls PM351 by nekupoval, pretože za tie peniaze (a aj za menej) by sa dal kúpiť malý mix, ktorý by dokázal toho ešte viac. Presne preto som sa pýtal aj ja, či ho už máš, ale keďže áno, tak výmena za mix by sa už asi finančne až tak neoplatila. Štandardne mixy limitéry vstavané nemajú, ale napríklad Yamahy MG mali na vstupoch kompresory.

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od Bassman » úte 14. črc 2015 10:17:54

Ten sluchatkovy predzosik, to uz mas dalsiu krabicku, a to uz zacina byt "prekrabickovane" :)

Ta rana z klavia moze prist tak ze niekto pojde okolo a zavadi o kabel, pripadne ti niekto nechtiac vypne stavu do klavesov a oni sa vypnu ked budes mat vsetko pekne vytiahnute a sluchatka na usiach.

Ale po pravde by som to asi neriesil. Su to take situacie, ktore nemusia prist cely zivot. Ja by som to nehal len na tom malom mixe. Este stale som viac muzikant ako zvukar a klaviristi (respektive vseobecne muzikanti) s ktorymi hravam to nejak neriesia a veria zvukarovi.

Ta krabicka ktoru mas vyzera fajn a asi to je aj v pohode, za tie peniaze by uz asi malo a na nejaky limiter by som sa vykaslal. A ak uz, tak by som ho dal pred ten tvoj mix aby to strazilo zvukara a klavir si uz ustrazis aj sam, aby si si nepustil do sluchatok nejaku ranu. Usetris tak peniaze za dalsi sluchatkovy predzosik.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od MADMAX » úte 14. črc 2015 11:09:46

Naprosto souhlasím s Bassmanem. Jinak limiter úplná "hovadina" není, ale je třeba si uvědomit, jak funguje - zpravidla dojde na to, že ti začne ořezávat dynamiku v hlasitějších pasážích, a při náhodné "pecce" - třeba od vytrženého kabelu, nebo při silné zpětné vazbě nějakého mikrofonu, který máš i "v uchu" - stejně prostě dostaneš do uší nepříjemně pokouřit. Osobní zkušenost mám jen s nějakými DI boxy Rolls a s Radialem nebo BSS se to opravdu srovnat nedá... Jinak se omlouvám, nezaregistroval jsem, že Rollse už máš - v tom případě bych to asi už neměnil. Nejde ani o to, že by to byl takový "shit" - celá řada podobných výrobků, třeba ART, je stejný "shit", spíš na to, co to nabízí, je to dost předražené. Na druhou stranu je třeba chápat, že profesionální řešení - třeba SHURE P6HW - nestojí okolo 12.000,- pro nic za nic...
MAD

Uživatelský avatar
vantagerr

Re: compressor ako limiter

Příspěvek od vantagerr » úte 14. črc 2015 14:04:40

Páni, som Vám nesmierne vďačný za názory. Kompresor-Limiter prehráva na body.Už mi došiel, idem ho vyskušať. Ak zostane, tak len na link z MIX-u, pretože PM351 nemá out, ktorým by sa dal kompletný signál / t.j.kláves, link z mixu resp. aj MIC/ vyviesť do CL151,len klavesy cez 2x XLR /za predpokladu, že do MIXU by išla linka priamo z klavesov, technicky na mojich by to aj šlo/ navyše by pribudla ďalšia krabička medzi CL151 a sluchátkami ako písal Bassman, fakt by to nebolo dobré.
Predbežný môj záver pred odskušavaním CL 151-ky: vrátiť-predať-použiť na iné.Ak ju zaradiť, tak medzi MIX a PM351.
BTW: ano ta 351 je aj podla mňa predražená-u nás.Ja ho mám z Amazonu za konečnu cenu:104 éčok.A to už až tak zlé nie je.Že som to tu mal za 16 dní-to nie je podstatné.Trochu ma mrzí ta CL151, ktorá nie je spoza mláky /nebola cenovo až tak výhodná/ a je dosť drahá.Ale možno sa použije inde.Uvidím.Na doplnenie udajov : k PM351 používám /zatial stale len skušobne/ SE 215 CL-E, alebo SRH 840, ak pôjdem naostro tak planujem použiť to SE.
Thomas, Bassman, Madmax-všetkým Vám ešte raz ďakujem za strávený čas a názory.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“