Jak zapojit subbas

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 12. úno 2016 20:31:07

To rozhodně ne. Pokud to bylo míněno tak, jestli je lepší mít na dva a více subů aspoň dva kanály zesilovače (aby tedy vůbec šlo hrát stereo), tak to ano, to lepší je, dává to daleko víc možností, včetně hraní mono, kardiodní sestavy subů apod. Navíc pouhé otočení jednoho subu jde realizovat kdykoli, stačí mezi sebou prohodit ty dva dráty. Daleko nejmíň možností (v podstatě žádné) dává jeden kanál nebo dva zmůstkované kanály pro všechny suby najednou. To přímo vyžaduje už budící signál monofonní a elektricky s tím nejde vlastně nic dělat, lze pouze různě rozmisťovat bedny.

H.M.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od strapal » pát 12. úno 2016 20:49:14

Ano, tak jsem to myslel. Mam 4ks subu, krmene zvlast zesakem pres crossover ve stereo zapojeni. Ted mne napada jeste jedna vec. Mam k nim QSC RMX 2450 a tam je Low-cut bud 30 nebo 50Hz nebo off. No ale mam taky DBX 223XS a tam je taky zapinatelny filtr, ale na 40Hz. Otas mi spocital basreflex na 38Hz, takze vlastne neni co resit. Na zesaku zapnu pro sichr 30HZ a na crossoveru 40Hz a smytec. Takze jsem si tady pokecal a muzu jit... :-))

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 12. úno 2016 23:18:01

Není to tak prosté, součet (nebo spíš vektorový součin ?) funkce těch dvou filtrů nemusí být nic hezkého ani vhodného. Zkusil bych buď 30Hz anebo 40Hz a sledoval výsledek. Jde o kompromis mezi ztrátou basů a "lítáním membrány jako nudle v bandě" a záleží i na tom, co v této oblasti obsahuje budicí signál, jak na tom jsou mechanické vlastnosti závěsů reproduktorů atd.

H.M.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od strapal » ned 14. úno 2016 8:13:29

Narazil jsem na vlakno, kde se resila vhodnost zesilovacu pro provoz subbasu a trosku jsem znejistel. Mam k dispozici QSC RMX 1850 HD a RMX 2450. Vrchy mam Yamaha S115V (cca 300W 8ohm) a suby 4x 600W 8ohm. Jelikoz je 1850 HD udajne vybaven silnejsim trafem, mam ho zapojit k subum zapojenych do 4ohm 1200W nebo pouzit 2450 ? Pak je otazka, ze bych v male mistnosti hral jen 2 suby, to zn 600W 8ohm a tam by jste zesaky pouzili jak?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 14. úno 2016 12:51:00

Není vybaven žádným silnějším trafem, to by u zesilovače s nižším výkonem a cenou nedávalo žádný smysl. Je o něco lépe přizpůsobený hraní do 2ohmů, což začíná už tím, že má trafo sekundár vinutý silnějším drátem menší délky. Pokud bude impedance 4-8ohmů na kanál, tak bych zůstal u 2450 pro suby. Není ale problém si to zkusit oboje a řídit se čistě sluchem. Ty zesilovače klidně můžou mít například částečně vyschlé elyty a pak by za delší konec tahal ten se zachovalejšími. U satelitu se to ani nemusí projevit anebo dopadne jinak.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“