Kde a jak zaplatit OSU?

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
ProsteMarten
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: ned 05. úno 2017 0:01:24

Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od ProsteMarten » ned 05. úno 2017 0:20:41

Dobrý den jsem tu uplně nový tak nevím kam toto téma zařadit. Jsem celkem nováček v tomto a nevím jakou OSU vybrat a zaplatit mám totiž poprvé hrát na veřejnosti. Přesněji hasičský ples 100-150 lidí. Potřebuju zjistit na kolik mne přijde osa-gastronomie tzv. poslechová hudba aspoň tak mi to psal zájemce o moje služby :D prosil bych o radu nevyznám se v tom. Děkuji :)

potok54
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: ned 27. bře 2016 10:32:50

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od potok54 » ned 05. úno 2017 0:34:19

OSU platí pořadatel akce. Více k tomu na:
http://www.osa.cz/hlavn%C3%AD-menu/lice ... bavy).aspx

potok54
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: ned 27. bře 2016 10:32:50

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od potok54 » ned 05. úno 2017 1:45:03


ProsteMarten
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: ned 05. úno 2017 0:01:24

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od ProsteMarten » ned 05. úno 2017 9:42:37

Můžu hrát když mi je 15 až za 2 měsíce?

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od Návštěvník » ned 05. úno 2017 10:43:14

To závisí jakou hru chceš hrát, některé jsou do 15 let nevhodné a některé až od 18.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od Otas » ned 05. úno 2017 12:25:22

Kde není žalobce, není soudce. Pokud to někdo nepráskne, není problém.
Je to principem dětská práce, jenže i tady jsou možné výjimky právě v uměleckém směru (co by si počal takový čtrnáctiletý Jacob Sartorius), jen by měl být souhlas zákonného zástupce. Neřešil bych to. Jen neudělej ostudu a měj k dispozici široký repertuár hudby třebas i včetně dechovek. Je to ples, kde jsou i starší lidi a zmíněný JS jim určitě stačit nebude.

Jinak slovo do pranice pro DJe:
Při kontrole možností jsem nalezl uvádění diskoték jako povinnou aktivitu pro ohlášení na ŽÚ (ve výkladu oboru: Provozování kulturních, kulturně vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek a podobných akcí). Našel jsem to ale jen v ministerské prováděcí vyhlášce, což nemá sílu zákona. Pěkně si to úředníčci chtějí ošetřit.

ProsteMarten
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: ned 05. úno 2017 0:01:24

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od ProsteMarten » ned 05. úno 2017 14:49:01

No ples bude až mi bude 15 let. Jde mi spíše o to o jaké povolení OSY mám zažádat :) Teď mi jedna paní napsala že by měla zájem je to oslava narozenin o 40 lidech a aby mi ta OSA případně platila i na ten ples :) V tom jejich ceníku se nevyznám a úplně nechci volat n tu jejich infolinku. Prostě nevím jaké povolení vybrat a zaplatit. Všem děkuju za rady :D :)

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od Otas » ned 05. úno 2017 16:14:17

I v 15 letech budeš podle českých zákonů dítě (až do 17 let včetně, věř, nevěř), dále platí zmínka o zákonném zástupci, nicméně s dětskou prací je to benevolentnější.
Na soukromou oslavu narozenin (nejsou-li to narozeniny šéfa OSAy :)) se OSA neplatí, i když by teoreticky také měla. Pro ten ples překopni odkaz pořadateli, aby si zaplatil podle vstupného a kapacity sálu poplatky sám. Takové je pravidlo, ty si přeci neurčuješ výši vstupného ani kapacitu sálu. Na tom, co zahraješ, vůbec nezáleží.

Uživatelský avatar
Mayo

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od Mayo » ned 05. úno 2017 17:38:40

V Čechách máte veľkú výhodu, že u vás je zodpovedný vysporiadať sa ohľadom autorského zákona prevádzkovateľ/organizátor. V podstate keď DJ hrá s originálnych nosičov nemá sa čoho obávať. V čechách má aj uzavretá spoločnosť ak sa nekoná na súkromnom pozemku niekoho z rodiny oslávenca štatút verejného kulturného podujatia.

U nás na Slovensku je to o ničo horšie, keďže u nás je zodpovedný ten kto hudbu produkuje pomocou tech. zariadenia, tj. DJ, kapela, súbor, ak sa výslovenie nedohodne s organizátorom alebo prevadzkovateľom zariadenia, že sa vysporiada ohľadom AZ. Obvykle to väčšina rieši v dohode o vykonaní práce (ak sa jedná o FO) alebo v prípade ak je kapela či dj živnostník či s.r.o. tak zmluva o poskytnutí služie, zmluva o dielo, kde zvyknu zakomponovať takú klavzulu aby s toho boli vonku. Je to s praktického hľadiska väčšinou aj výhodné, nakoľko v podstate takmer všetky podniky typu hotel, reštika, bar by si mali platiť ročný paušal podľa kapacity a nedochádza tak k dvojitej platbe, viem že keď sa to zistilo dodatočne, tak bol problém z vrátením peňazí. DJ resp kapela by mali zakaždým poslať bonzlist so zoznamom odohraných diel. V kulturákoch však musí niekto zaplatiť a berie kapacita podľa požiarnej správy miestnosti nie reálny počet účastníkov. U nás takisto keď chce mať človek pokoj od kontrol (buzerujú aj tých čo hrajú s originál nosičov), tak si musí zaplatiť poplatok za "pracovnú rozmnoženinu" obom spoločnostiam dokopy to vychádza tak na 220+239€=459€/rok, potom už neplatí ďalší poplatok. Ak DJ hrá vlastnú akciu s originál nosičov tak platí polatok, ktorý sa vypočítava s kapacity a vstupného napr. kapacita do 100 ludí vstupné 3€ víde odmena 39,6€ soze (s toho sa dá pri dodržaní všetkych podmienok dá získať zľava 30% čiže 27,72) plus 13,8€ slovgramu spolu min 41,52€/akcia v menšom dedinsko kulturáku :twisted:. U vás je to "iba" 5000 kč + depeha...

Uživatelský avatar
Mayo

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od Mayo » ned 05. úno 2017 17:41:16

... ročne =D> #-o

ProsteMarten
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: ned 05. úno 2017 0:01:24

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od ProsteMarten » ned 05. úno 2017 18:09:22

Otas takže když je to oslava 50tých narozenin která čítá 40 lidí, ale koná se v obecním domě tak platit nemusím?
Děkuji :)

mr.b
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: ned 27. bře 2016 12:26:09

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od mr.b » ned 05. úno 2017 18:46:46

Správné by bylo poplatky zaplatit, už s ohledem na umělce, kteří skladby vytvořili.
Praxe je ale věc druhá a to obvykle taková, že pokud se nejedná o veřejnou produkci, ale jednorázovou akci a uzavřenou společnost, tak se poplatky neplatí, neboť se předpokládá, že se to zástupci OSA, potažmo ti umělci, nedozví.
Rozhodnutí musí ale udělat každý sám.

ProsteMarten
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: ned 05. úno 2017 0:01:24

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od ProsteMarten » ned 05. úno 2017 19:06:11

A když bych to platit chtěl kolik by to stálo? Vybavení: Reproduktory Genius GX Gaming SW-G2.1 1250
Notebook Dell
DJ MID Numark party mix
počet lidí max 150

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od Otas » ned 05. úno 2017 19:38:05

Zařízení v poplatcích OSA nehraje roli (kromě toho, že 38 Watty neozvučíš ani větší obývák, proboha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Profici používají aparaturu o výkonu minimálně 1000 Wattů a někdy ani to pro dobrou kvalitu zvuku nestačí. Nech to dospělým, kteří mají příslušné vybavení, to je něco stálo a tak si také musí říci o vyšší cenu. Pokud chtějí hasani šetřit na muzice, budou mít z plesu výbuch.

Když se podíváš do tabulek pro skupiny A a B, najdeš tam pro 150 lidí a vstupné do 50 Kč (bez DPH, čili cca do 60 Kč skutečně) poplatek buď 816 nebo 638 Kč, samo, že bez DPH - čili na složenku dostane OSA od hasičů s DPH buď 987 Kč nebo 772 Kč. Do které skupiny patří, je nutno zjistit. Placení předem bývá levnější. Ale už v tom nedělám, tak neznám všechny fígle a finty z obou stran.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Kde a jak zaplatit OSU?

Příspěvek od Robert » ned 05. úno 2017 19:44:31

Česká hasičská jednota má poplatky za OSU placenou centrálně a jednotlivé spolky jsou již z dalšího placení zproštěni. Tzn že pokud je akce pod hlavičkou Hasičů, neplatí se za jednotlivé akce OSe nic. Ale to by mělo vedení spolku vědět.

Odpovědět

Zpět na „Bar“