Výměna vložky

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Výměna vložky

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 19. led 2013 3:01:47

Bráno na této obecné úrovni, není jistě žádným zásadním technickým problémem vlastně nic. Ve všech učebnicích světa jsou potřebné jednoduché vztahy a někdy i postupy. Pak už to chce jen vzdělaného a cílevědomého inženýra, který je kdekoli rázně uvede v život (to neberte osobně, Cyruse Smithe nejde jinak popsat, za to může Jules Verne). Takže v mém oblíbeném Tajuplném ostrově trosečníci vypadlí z balonu nejprve zapálili oheň za pomoci dvou sklíček z hodinek, pak určili svoji polohu na globu, časem už trhali skály vlastnoručně vyrobenými výbušninami, telegrafovali si vlastnoručně vyrobeným telegrafem po vlastnoručně vyrobených drátech a pěstovali vlastnoručně vyšlechtěnou pšenici ohromných výnosů, vypěstovanou z jediného nalezeného zrnka. Mám to rád dodneška, je v tom neuvěřitelný etos, ale mezi principem a výsledkem je delší cesta, která se do knížky pro děti nevejde.
Jaký jiný mechanismus toho "nakopnutí" předpokládáte ? Připomínám, že jde o trafa ve stínících pouzdrech, nepoškozených. Kromě vyššího zkreslení se chovají stejně. U transformátorů nových nebyl žádný podobný rozptyl zjištěn ani v průběhu několika let dodávek.

H.M.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Výměna vložky

Příspěvek od sledge » sob 19. led 2013 16:30:13

Například vybití kondenzátoru z nevhodně zapojeného fantomu (nebo při zapojivání)?

Nebo společným jmenovatelem těch nakopnutých traf bylo, že jim někdo měřil SS odpor? :-)

To zkreslení bylo vyšší sudými nebo lichými harmonickými?
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Výměna vložky

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 19. led 2013 18:44:13

Já samozřejmě nemám tušení, co bylo skutečně příčinou, ale nárůst zkreslení se u trafa dá spojovat asi jen se změnou vlastností jeho jádra a konstatuji, že snahy vrátit se k normálu tzv. demagnetizací, jak je popisována v různých zdrojích, nikdy nevedly k úplnému odstranění rozdílu, přitom jisté dílčí zlepšení pozorovat šlo. V naprostém rozporu s tím nejjednodušším modelem, který je často prezentován, NEŠLO o zkreslení hlavně sudými harmonickými a ještě jen při velkých signálech, není to tedy nic obdobného asymetrickému klipu u zesilovače. Vůbec musím konstatovat, že představa, jak je každé trafo dobré při slabém signálu, je nesprávná. Vyloženě špatná signálová trafa zkreslují stále a to i slabé signály a na vyšších kmitočtech. Daleko víc to připomíná tzv. přechodové zkreslení u zesilovačů než cokoli podobného klipu. Mimochodem ten poměr sudých a lichých harmonických je běžně závislý nejen na úrovni, ale i na kmitočtu.
Nechci se tady zahrabat do něčeho, co je asi tak 99,5% čtenářů úplně putna a co ani já rozhodně nijak nerozlousknu, jenom chci upozornit, že se signálovými trafy se z dobrých důvodů má zacházet maximálně opatrně a nevěřit tomu, že je těžké je poškodit a snadné opravit. Anebo že ta 10x a více drahá jsou nějaký podfuk anebo "pro normální lidi zbytečná". Opak je pravdou ve všech případech, možná to na první pohled nevyplývá z teorie, ale z praxe ano.

H.M.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Výměna vložky

Příspěvek od sledge » sob 19. led 2013 18:58:37

A máte nějaký takový vadný kousek na zbyt? Docela by mě to zajímalo...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Výměna vložky

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 19. led 2013 20:29:15

Určitě, ale musel bych to hledat (měřením), já tady mám traf spousty a co se nepoužilo z jakéhokoli důvodu (třeba jsem to ještě ani neměřil), tak se prostě válí ve skříni. Pokud na něco do budoucna narazím, tak to můžu dát na stranu. Trochu problém s podobnými experimenty je v tom, že na trafech špatných už od výrobce se toho moc nezjistí a dobrá trafa by to chtělo mít dvě, jedno úmyslně vystavovat různým magnetizačním a demagnetizačním pokusům a druhé držet jako etalon. To jsem nezkusil ani já, je mi ho prostě líto.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Shure“