PA pro mobilní DJ

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Venda M

PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Venda M » čtv 26. dub 2018 17:34:44

Dobrý den,
Co jsem si tak všiml, tak je obdobný dotaz celkem evergreen (asi proto, že nejsme profíci, ale spíš hobíci :))

Ale abych se dostal k věci - vážil bych si toho pokud by mi někdo ze zkušených kolegů mohl říct svůj názor na výběr mé aparatury.
Určení: Svatební/mobilní DJ, firemní večírky, narozeninové oslavy, atd. Převážně vnitřní akce po menších sálech, restaracích a klubech. Pokud venku, tak jen "na zahradě" žádné obří openAiry ani malé festivaly. Počet posluchačů bývá max 100.
80% reprodukovaná hudba, zbytek mluvené slovo a živá hudba.

Má představa by byla 2x12" aktivní satelit + 2x15" aktivní subbas. S představou o ceně cca 15tis/ks u satelitů. K tomu nějaký odpovídající sub stejné série a značky. Cena se může trošku lišit, nicméně na 40tis/ks satelitu se opravdu nedostanu.

Na základě těchto kritérií padl můj širší výběr na tyto kousky (myslím, že nikoho nepřekvapí, protože to jsou tady na fóru takové stálice):

Mackie SRM 550
Yamaha DXR 112 A
QSC K12
EV ELX 112P
RCF Art 712-A MK IV

Mzslím, že takovýto výběr by udělal +/- každý. Záměrně jsem se vyhýbal věcím typu Ibiza, Omnitronic, Behringer atd.
Ke každé aktivce by byl samozřejmě odpovídající sub. Rád bych si je všechny samozřejmě všechny poslechl, ale bohužel na to nemám ani tolik času, ani tolik prostředků.Proto bych si velmi vážil Vašeho názoru na výše zmíněné varianty, případně doporučení na některé, které jsem vynechal nebo mě nenapadly.

Shrnutí: Nechci a ani nemá ambice s tím zvučit velké akce, jde mi o to, aby hrál aparát kultivovaně a svatebčany ani mě netřeštila za tři hodiny hlava. Na druhou stranu, až si přijde nějaký "veselý strýček" zahrát AC/DC nebo nějaká omladina nějaký taneční song, rád bych měl výkonovou rezervu, aby to mělo jestě stále nějakou dinamiku, ale já už nebyl až na limiu, možná až za ním...

Ještě jednou moc díky za Vaše odpovědi.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od exxxi » čtv 26. dub 2018 17:37:34

Pridal bych do vyberu EV ELX200-12p.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Venda M

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Venda M » čtv 26. dub 2018 17:43:33

Předpokládám, že u EV ELX200 12P získám navíc jen DSP?
Není to podobné jako QSC K12/K12.2??
Výše jsem to zapomněl napsat, ale DSP pro mě není prorita.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Otas » čtv 26. dub 2018 19:50:18

Já bych vzal aktivní sub a satelity od jedné značky, měly by si spolu rozumět i bez přidaných procesorů.
Ze satelitů teď šilhám po ART732 - lze na ně utáhnout malinkatá místa i bez subu, je to moderně nízko dělené a má to 1,4" driver. Ale: nespoléhal jsem na své uši (jsou staré a nahluchlé) a vzal jsem na poslech svou 15letou muzikální neteř (zpěv, klavír), která o jejich vysoce vychvalovaném zvuku prohlásila, že zní hnusně. Tak nevím, na kolik je to vliv nekvalitního zdroje signálu nebo puberty.... Na grafech měření vypadají nekompromisně dobře.
A k tomu sub, asi lehká ART705, časem nebo na větší akce se to může zdvojit.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Pavel Sedlák » pát 27. dub 2018 8:25:28

ART obecně je nutné pro kultivovaný zvuk hodně kroutit...
To však není vada, ale vlastnost.
Na popsané použití (instantní kultivovaný zvuk) bych se asi podíval i po moderních column array.
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
Venda M

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Venda M » pát 27. dub 2018 9:11:42

Díky za doporučení, ale jestli se v klasických boxech považuji za amatéra, tak v column array jsem úplně, ale úplně out... :(
Myslíte, že bych Vás mohl požádat o trochu podrobnější popis?

Díky :)

Uživatelský avatar
Venda M

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Venda M » pát 27. dub 2018 10:14:43

Mohlo by být například něco takového:
https://www.thomann.de/cz/ld_systems_maui_28_g2.htm
??

Akorát bych měl strach z 8" subwooferů - mělo by smysl pořídit 2x tento systém a k tomu ještě například 1x 15" sub?
Nechci být skeptik, ale jak se říká "objem ničím nenahradíš", tak 8" mi přijde na 100 lidí málo.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od kelly.ok » pát 27. dub 2018 12:44:23

Column array je do jisté míry jen móda... Pokud investuješ 50kKč, které bys dal za pár třeba toho Maui28, do klasiky... čili klasických dvoupásmových aktivek + sub (nebo i dva), bude výsledek lepší. 2x8" suby jsem slyšel od FBT Vertus.. hrálo to výrazně víc než jsem čekal, přesto za ty peníze pořídíš kdejaký aktivní 15" co to přehraje. Chápu ty column arrays v případě, že jde o to aby to bylo co nejmeší, nejlehčí,... Pokud jsi ochoten se tahat s většími bednami, pak ti téměř vždy nabídnou víc.

Quicktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 184
Registrován: úte 07. čer 2016 22:00:31

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Quicktor » pát 27. dub 2018 12:45:28

Nějakej poměrně drahej column array od Bose u nás má jedna ne moc hlasitá kapela.
Do malých prostor se to celkem dá,avšak brzy přichází limit projevující se zkreslením.
Paradoxně basy to má moc hezký ale ne pro reprodukovanou hudbu a sto lidí.
To je zařízení kompatibilní tak pro samohrajku na svatbě a ne pro Dýdžeje nedejbože venku.

Uživatelský avatar
Venda M

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Venda M » pát 27. dub 2018 13:57:26

Věřím, že do nějaké doby bude hrát ten Maui hezky, ale mám právě strach, že se s ním dostanu brzy do limitu. Otázka, či by tomu nějak výrazně pomohla ta 15” navíc??
Jinak, pokud vyřadím z výběru columnarray, tak jsem téměř rozhodnutý pro 2xYamaha DXR12 + 2xYamaha DXS 15 MK II.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od kelly.ok » pát 27. dub 2018 15:04:00

asi bych ke column array 15" sub nepřidával.... přidal bych ho k dvoupásmovým aktivkám, výsledek bude lepší a komapktnost v tom případě už pak taky zhruba stejná.

Uživatelský avatar
Marián

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Marián » pát 27. dub 2018 21:44:30

Pre DJa by som ani veľmi column neuvažoval. Počul som ich niekoľko na kapely pohodového štýlu či ozvučovanie spoločenských akcií pre firmy, oslavy je to OK ale na disco fakt nie, tam treba normalny satelit a pod to 15" subbas, prípadne nejaký fakt namakaný 12" alebo resp 2*10-12". Daju sa nájsť aj slušne hrajúce modely vo veľmi kompaktnej veľkosti s 8-10" basakom napr QSC K8.2, K8, K10.2, K10, EV ETX-10P, RCF 1031A, ART710A, s podporou adekvátneho subbasu dokážu toho uhrať fakt hodne a myslím že hocaký colum to nebude mať problém prehrať ani najslabšia z nich.

Uživatelský avatar
Venda M

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Venda M » pát 27. dub 2018 23:43:20

Ok, díky za Vaše názory a jak to tak vypadá, tak to asi nad columnarray vyhraje osvědčená sestava 2x12”+2x15”sub.
Jen bych poprosil o nějaký ten koment k těm Yamahám - viz výše...

Díky, chlapi :)

Uživatelský avatar
Tondo

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Tondo » ned 29. dub 2018 11:24:30

Osobne by som ti radil medzi tym EVckom a RCFom co si navrhol hned na zaciatku. Pocul som vsetko okrem toho QSC-cka a mozem povedat ze EV a RCF mi prislo take najpocuvatelnejsie pre ucho, zaroven som na oboch uz nieco odohral a mal som tu moznost "hrat sa s tym zvukom", cize prave preto by som sa rozhodoval medzi tymito dvomi. V tejto cenovej kategorii su pomerne skoro rovnake, RCF je trosku taka tvrdsia co sa tyka vysok (nic co by si nevyriesil jemnou ekvalizaciou), EVcko je zasa podla mojho vkusu menej zatazitelne nez Art 712-A . Pocuvat sa daju obe bezproblemov. Vela zalezi aj od toho ako sa s tym clovek co to obsluhuje vie vyhrat na danom mieste kde to ma hrat.

Co sa tyka subov tak jednoznacne by som ti odporucil 18", ako plati - cim vacsia plocha membrany tak tym hutnejsi bas, takze prave preto by som ti radil 12" vrchy a 18" bas. Ale pri 18" to uz bude cenovo pri RCFku asi prestrelene s cenou u teba cize tam asi nieje ina moznost ako 15" suby.

Keby si chcel ist cestou EV tak tie elx 112p + elx 118p je vyborna volba ktorou vobec nic nepokazis.

Column array by som ti ako DJ-ovi neradil. Pri tych najlacnejsich by si prisiel coskoro na limit toho systemu.


Takze aby som to zhrnul. Ked mas viacej penazi chod cestou RCF. Ked to chces za lacnejsie, chod cestou EV :-) obe su podla mna fajn v tejto cenovej kategorii.

Uživatelský avatar
Marián

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Marián » ned 29. dub 2018 15:01:35

Yamaha DXR je v pohode, lacnejšia séria DBR mi príde na svoju cenu pomerne výkonovo slabšia. Tie čísla čo sa týka výkonu tak aj YAm aj EV uvádza vycucane s prsta, realne sa to neda porovnávať s 800 či 1500 octivými wattmi spred 10-15 rokov... DXR da sa to porovnať s EV ELX aj RCF v podobnej cene, všetko ma svoje + aj - a každému vyhovie niečo iné. DXS15 je tiež v pohode možno dolu nezahrá až toľko ako by človek podľa papiera čakal, no za danú cenu hrá slušne, je to podľa mňa najpodarenejší sub od yamahy čo kedy vyrobila, konkuruje EV EKX15, mne sa zdal aj RCF Sub 705 o čosi slabší o porovnaní s dB sub 615 ani nevravím. RCF su trocha agresívnejšie na stredovýškach aj keď u novších modeloch to už nie je až také výrazné preto nemusia vyhovieť každému, seria 4pro je trocha učesanejšia, výkonnejším modelom s 1,4" drivermi (735, 735, 745, HD32) však dosť ťažko hľadať v tej cene konkurenciu.

Odpovědět

Zpět na „Repro“