Zvučení 100 V rozvodem

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Zvučení 100 V rozvodem

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od miro » úte 22. kvě 2018 20:34:18

OK, de iure je to jasný. Normy raději ani nečtu páč kam a jak zařadit 100V (200V) rozvod by byla diskuze na dlouhý zimní večery a stejně by se to nevyřešilo. Ale, na jedný akci byl nedostatek dvojlinky PK2 a tak jsme natáhli PK1 a druhý drát šel na hromosvod. Repráky se pak připojovaly proti svodidlům u cesty. Je jasný, že takovou pra-sárnu si můžeš dovolit jedině s trafem ale ne BOUŘÍ TB 500, ta má bohužel střed sekundáru zemněný. Tedy jede symetricky polovičním napětím proti zemi. Jinak tluče to "hezky", repráky se na víkend většinou připojují pomocí kroucených spojů. No a když bylo třeba někam něco přidat, snažil jsem se zamotat živý drát během moderátorovy pauzy. Ne vždy se to povedlo :D

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od Petr Z. » sob 19. kvě 2018 19:31:57

Rád bych se k tomuto tématu vrátil, protože 100V rozvody jsou stále a hojně používané.
Miro, vezmu to oslím můstkem a obráceně, dotazem na projektanty:
Ještě pořád platí pro nízkofrekvenční 100V rozvody všechny výjimky z oboru nn?
Které ale platí jen za předpokladu, že je celý rozvod spolehlivě izolován a symetrický proti zemi?
Ať projektanti odpoví cokoliv, tak v tom bude i odpověď na Tvou otázku, proč vlastně nesmí být klasický nf rozvod 100V jedním pólem uzemněn.
Pak by se na něj totiž vztahovaly úplně všechny předpisy z oblasti rozvodů nn, včetně vedení a značení vodičů, včetně ochrany proti NDN.
Toto ale žádný zesilovač /třeba můstkový, spínaný, jakýkoliv/, který má nejméně jeden pól výstupu galvanicky spojen s napájecím zdrojem, bez výstupního transformátoru nesplňuje.
Výstupní transformátor 100V zesilovače má za úkol bezpečně galvanicky oddělit oba vodiče 100V rozvodu od obvodů zesilovače a tak rozvod spolehlivě oddělit od země. Plná symetrizace takto odděleného vedení z toho vyplývá automaticky.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od mkarr » ned 13. kvě 2018 21:59:29

Nemám až takové znalosti abych tohle mohl tvrdit a stát si za tím, ale jinak s Tebou Petře souhlasím.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od miro » ned 13. kvě 2018 7:50:14

Petře, že trafo na výstupu 100V (70V, 200V) konce je ideální, nelze než souhlasit. Ale, byl jsem na servisu obecního rozhlasu kde je 500W D konec od Philipse BEZ TRAFA! a jede to už dva roky. A ještě, spíše teoreticky, napiš mi důvod proč jeden drát linky "NESMÍ" být zemněný? To se totiž díky i např svodu linky děje úplně běžně. PS s tím mám osobně bohaté zkušenosti. Můžu později rozepsat...

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od Petr Z. » sob 12. kvě 2018 21:20:47

I když použijete konec 2.500W, který má na výstupu při plném výkonu sinusové napětí právě 100V, tak stejně jeho výstup musíte od venkovního i vnitřního rozvodu oddělit transformátorem. Důvodů je několik, pádných. Tak pádných, že tohle řešení stále používá Philips, Bosch a řada dalších menších firem i u výkonových zesilovačů třídy D, určených k buzení 100V rozvodů.
Každopádně by měl být konektor, kterým je vedena/připojována 100V linka, případně výkon do ní, 100% nezáměnný s čímkoliv jiným. Miro o tom bude vědět svoje z praxe a takový ty bláboly, že silný či můstkový výkonový zesilovač jde připojit na 100V rozvod i bez trafa, si laskavě nechejte někteří od cesty.
Je to možné pouze teoreticky a v praxi /zvlášť u venkovních či napadnutelných rozvodů/ by takové přímé připojení narazilo na takový počet fatálních potíží, že to ještě dnes nikdo takhle nedělá.
Zrovna třeba Robert nemá ani tušení, jak rozvod 100V principiálně funguje /jinak by asi nenapsal, že některé rozvody jsou jedním pólem uzemněný - nesmí být!!!/.
Marián zas neví, že i Yamahy s výstupem 100V mají na výstupech trafa...To samý i ty bastly od SEAKu, sice napájené přímo ze sítě, ale na výstupu měly trafo, přepěťové jistění a proudovou ochranu. Žádný zesilovač od SEAKu nebyl nízkoimpedanční i stovoltový zároveň, ani přes můstkovou koncepci - a pokud ano, pro 100V měl transformátor, byť malý a pracující až od 100Hz.
Ani pan Jozef Sedlák nebyl až takovej debil, jako někteří, zde přispívající.
Konektorů, co nejsou s ničím běžným záměnné, snesou napětí i proudy 100V rozvodů a nejsou ani nesehnatelné, ani drahé, je celkem dost. A nemusí to být zrovna třeba ŠR či podobný "army" speciály. Naopak Speakony to zásadně být nesmí.
A nakonec - zesilovač s typickým 100V výstupem a všemi jeho vlastnostmi, musí být univerzálně použitelný jak pro vnitřní, tak i venkovní rozvody. Výrobce nemá křišťálovou kouli a neví předem, na co zákazník hodlá ten který výrobek použít.
Proto mají všechny seriózní výrobky z tohoto oboru na výstupech transformátory.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od Marián » stř 09. kvě 2018 22:34:18

Samozrejme... je to skor pre instalacie v budovách alebo halach ako pre obecny rozhlas.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od miro » stř 09. kvě 2018 20:48:44

Tak pokud dá konec do 4 Ohmů 2,5 kW, měl by mít na svorkách 100V. A je celkem jedno zda jede v bridge nebo solo. Jen bych takový konec na linku dlouhou pár km raději nepřipojoval.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od Marián » stř 09. kvě 2018 18:56:13

Bežne sa pre 100V rozvody používa priame pripojenie na svorky, alebo konektory wago euroblock. Su aj take zásuvky typu E301FA je to podobne ako zasuvka na 230V no nemalo by to byť zameniteľné. Na speakony by som to radšej nedával, predsa len na 100V rozvody sa bežne nepoužíva. Budiť 100V rozvody nízkoimpedančným zosilňovačom ide aj bezpečne, pokiaľ je na takú prevádzku stavaný. Viem že Yamaha robí taky zosil - seria XP, XM, Tn, čo sa v mostíkovom alebo 2 kanálovom zapojení môže priamo bez trafa pripojiť k 70/100V rozvodu. Takisto aj Seak robil také zosily čo mohli fungovať aj na nizkoimpedančné použitie aj na 100V rozvod a pritom to nemalo žiaden vystupak, tiež sa 100V rozvod napojil na zosil prepnuty do mostikoveho režimu..

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od mkarr » stř 09. kvě 2018 9:01:25

Jenže stovoltový zesilovač asi nebude skákat radostí, když bude hrát do čtyž ohmů a ani slabé nízkoimpedanční repro nebudou nadšené ze stovoltu. Jasně, nikdy to není úplně idioten-sicher, ale když je to jednou pro jiný účel, dal bych tam konektor co nejde prohodit. I když chápu že povedených a osvědčených konektorů není nekonečné množství. Třeba instalační audiotechnika používá na všechno stejné zelené euroblock a když jsi jouda odpálíš si mikrofon nebo naděláš nějakou jinou škodu. Tam už se asi předpokládá nějaká minimální schopnost číst popisky.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od Robert » pát 04. kvě 2018 8:05:08

Co člověk, to názor. Výkonový zesilovač, který má výkon 2500W do 4 ohm má na výstupu právě 100V a výstupní konektor speacon. Nevidím důvod, proč jej nepustit do 100V větve, pokud nebude součet výkonů navěšených repro přesahovat výkon zesilovače. Jiné důvody zná dost dobře miro, ...protože venkovní 100V rozvod je slušná anténa do které se může indukovat atmosferické přepětí, které se zesilovači líbit nemusí a některé rozvody jsou jedním pólem uzemněné, což je pro výstup zesilovače opět problém. Jack 6,3 mm je opravdu čuňačinka vzhledem ke krátkodobému zkratu při připojování a odpojování.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od mkarr » pát 04. kvě 2018 0:18:27

Taky koukám že někdo vzkřísil zaprášené vlákno.
Já bych speakony na 100V nepoužil z jiného důvodu. Protože by mi pak nějakej jouda popletl stovolt s nízkoimpedančním. Je tolik krásných konektorů, že nevidím důvod používat jeden konektpor na dvě neslučitelné věci. Stejně tak bych kopal do pozadí mameluky včetně výrobců, co používají 6,3jack na repro.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od miro » čtv 03. kvě 2018 18:13:25

A všimli jste si, že dotaz je více jak rok starý?

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od jonas » čtv 03. kvě 2018 12:06:01

Ahoj. V tomto pripade je dulezitejsi izolacni pracovni napeti a to je u origo neutriku NL2FX 250V. Urcite to bude pouzitelne bez problemu.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od radiojunk » čtv 03. kvě 2018 11:46:16

Original Neutrik Speakon snese 40A, takze pouziti pro 100V rozhlas bych nevidel problem...

Nevedel by nahodou nekdo kde splasit jety (rozumnej za co nejmensi penize) ovladac hlasitosti do 19" racku, idealne 100W na vetev? Diky!

Re: Zvučení 100 V rozvodem

od Petr Z. » ned 08. led 2017 11:02:45

Existuje vůbec ve světě /u nás už o tom pochybuju úplně/ nějaký standardizovaný konektor, přímo určený pro 70V/100V rozvody? Vždyť přeci takoví Philips s Boschem a další dělají i velmi složité 100V instalace - a že by všecko bylo úplně napevno, nikde nic rozpojitelné, ani venku - třeba při nějaké akci párkrát do roka, kdy se reproduktory schovávají?
Nebo si každý používá, co mu zrovna vyhovuje?
Jako u nás Vráble a VM použili liberecký šestinůž, původně v mnoha verzích určený pro studiové přepojovače? Zjistili totiž /ostatně já dávno taky/, že díky dobrým kontaktům v zásuvkách a samočistící schopnosti nožů tento konektor snese poměrně dost proudu. Navíc lze vyvádět odbočky a různé jiné impedance výstupů najednou.
Myslím, že kdyby se to tak nelámalo v provozu, byl by to na tenhle účel dobrý konektor. Úplně poprvé se na komerčním, běžně prodávaném výrobku nožáky objevily v r. 1970 - na Musicu 130. A pak už to fičelo jen dál.
Dokonce ten Liberec používali i profesionálové od Spojů - "dráťáci" na zesilovacích uzlech a i pro napětí 240V.
Vojáci když už, tak na všecko tvrdošíjně používali ty ŠR - z dobrého důvodu, jsou naprosto vojskuvzdorné. I když na TT300 a jeho 100V výstupu v Bouři II. jsem zahlédl Liberec..:-) a Bouře III. v BVP-1 je jich /liberců/ plná, ale taky v kombinaci se ŠR. Liberce jsou jen uvnitř vozu jako propojovací a přepojovací, na pár místech jsou tam dokonce i tuzemské šroubovací 5-DINky :-) Ale to, co opouští vůz na úrovni 100V je vedeno přes ŠR 3Š7 a i s mraky prodlužovacích kabelů k externím 150W tlampačům.

Standartní Speakon používat pro 100V se asi moc nedoporučuje, nebo je to jedno? Záměna je tam částečně možná..Nebo v nouzi a při kombinovaných systémech na 100V důsledně používat dvoupin a na vše ostatní čtyřpin, částečně je tak záměna ztížená.
A když už k záměně dojde, tak jde neškodně strčit stovolt na dvoupinu do čtyřpinového nízkoohmu, ale opačně to nejde /čtyřpin do dvoupinové zásuvky/.

Nebo máte někdo něco, co je na 100V obecně doporučováno?

Nahoru