Schéma pódiového rozvaděče

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Schéma pódiového rozvaděče

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od mkarr » stř 31. říj 2018 21:04:53

Ale jo, Já právě říkal, že řešení které jsi navrhoval Ty, nebo Lojza.K vypadá, že ohlídá i nulu, která by jinak mohla putovat bůh ví kde a klasické relé spínané některou fází a nulou by to ohlídat nezvládlo, protože by mu k sepnutí stačilo možná skoro jakékoli napětí od sta voltů do čmoudící cívky.

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od pavel242 » pát 26. říj 2018 17:38:25

Ohlídá to i při jednofázovým připojení,potřebuje totiž ke své funkci kvalitní nulu.Některý typ hlídacích relé jsou bez připojené nuly a měří jen mezi fázemi...další typ který lze na hlídání použít je HRN-57N...musí to bejt typ s N na konci...ten to má hlídání nuly i v popisu v manualu...
http://eshop.elkoep.cz/documents/hrn-57 ... 57_57n.pdf

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od Lojza K. » ned 21. říj 2018 1:24:40

Stačí mít do rozvaděče redukci z jedné fáze na tři :D

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od mkarr » sob 20. říj 2018 1:58:24

Často se bohužel na stejný přívod jako zvuk, připojují i další odběratelé. No a pokud se připojí náhodou trošku smysluplně, nula se tam stvoří z čistého vzduchu. Bohužel může během akce putovat dost divoce podle toho co kdo kde zapne nebo vypne ale cívka relé, je dost nenáročný spotřebič a bude ochotná sepnout, nebo držet i při dost nesmyslných napětích jednotlivých fází. to co tady hodil Lojza.K, nebo pavel242 vypadá, že by uhlídalo napětí o dost líp. Jen by to chtělo i něco pro jednofázové připojení. Viděl jsem odpálený aparát proto, že celá akce byla živená benzínovým generátorem ruské výroby, který měl kompaudní zapojení buzení (Rusi nikdy nedělali věci složitější než je nezbytně nutné), a bylo nastavené děličem jako překompaudované. Takže čím větší byl odběr, tím vyšší bylo výstupní napětí. Nevím na jakou hodnotu to napětí vylezlo, ale v aparátu shořelo několik menších traf a v těch větších odešly tepelné pojistky.

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od Petr Z. » čtv 18. říj 2018 13:08:23

pavel242:
Umí to spolehlivě pohlídat "upálenou nulu"? Z výpisu funkce u TME to tak nevypadá.
Velká většina zkušenějších sólo zvukařů s pódiovými rozvaděči nejčastěji používá to, co popsal pan atrakce.
Pokud jde o velký stykač s cívkou na 230V a relativně velkým odběrem /až desítka W/, funguje to velmi spolehlivě.
Není to citlivé na "protizátěž" v jiné fázi, co má tendence vytvořit virtuální nulu. Ten stykač při takto vytvořených 160-180V ještě nesepne. Uhoření nuly za provozu je oříšek i pro drahé a sofistikované přístroje. Často to odskáče hodně přístrojů v aparátu, hlavně ty s větším odběrem, co se zároveň neumí účinně bránit přepětí.
Že v podobných situacích /uhořelá nula při programu/ ještě asi nikdy nevznikl smrtelný úraz, pokládám spíš za náhodu k neuvěření a obrovskou kliku.

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od pavel242 » ned 14. říj 2018 17:22:48

Já používám na hlídání tohle https://www.tme.eu/cz/details/rnpp-311m ... k-electro/
a zatím spokojenost.

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od Lojza K. » čtv 05. črc 2018 16:17:57

Obrázek

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od Návštěvník » úte 03. črc 2018 11:54:14

Jj, omluva. Jako blokování před prvním zapnutím to fakt asi fungovat bude. Jenže mě se bohužel stalo vícekrát, že nula "upadla" nebo se upálila během provozu. A v tom případě smolík.

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od atrakce » pon 02. črc 2018 22:20:09

Miro, řeč byla o nepřipojeném N v dané zásuvce a stykači před dalšími spotřebiči v aparátu, a stavu při zapínání, tam to mé řešeni bude fungovat, jiné případy samozřejmě jsou možné (např. paralelní připojení spotřebičů k této zásuvce) a vytvoření plovoucího N dle zatížení jednotlivých fází. Pokud upadne N ( nebo ho upálíš) při provozu, tak samozřejmě vznikne virtuální N a nic nevypne. Ale to virtuální N ti vytvoří (sice přes velkou impedanci) i relé s detekcí fází mezi fázemi a N.

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od miro » pon 02. črc 2018 20:42:19

Pro atrakci: teoreticky vypadá Tvůj nápad jako geniálně jednoduchý. Bohužel nebude fungovat. Pokusím se vysvětlit, proč to v praxi nefunguje. Pokud budeš mít na třífáz připojené tři stejné spotřebiče na každé fázi, vytvoří se v místě odpojené nuly virtuální nic a bude to fungovat. pokud budou zátěže v jednotlivých fázích rozdílné, relé při odpojení nuláku NEODPADNE!! páč ve společném (nulovém) bodě vznikne určitě jiný potenciál než fáze, která napájí živou část cívky stykače. V horším případě nejenže stykač neodpadne ale na jeho cívce se objeví 400V.

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od Lojza K. » pon 02. črc 2018 10:33:34

z dřevních dob tam máme stykač od šraka :-)
je to řízené napěťovým diskriminátorem na třech fázích, krabičku mám v divadle :-)
dnes bych použil toto od Jirky Klimenta, páč úplně blbuvzdorné zesy jsou ještě příliš drahé :-)
https://www.midi.cz/inzerat/141495/lovato-modul/
My máme hlídané ještě úplně všechno, modul píchneš kde je třeba.
Na 700 akcích nás 3f32Arozváděč od LEFLYho(Malina) 3x spravedlivě odpojil od přepětí, za podpětí mohli většinou bufeťáci :-) Stalose, že nulu rozhodil i catering, nacpali se kilowatama na jednu fázi. A vedení na hrad bylo dlouhé :-)

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od atrakce » pon 02. črc 2018 10:11:21

Jednoduché řešení - na přívod za vstupní jistič (jističochránič nebo kombinaci jistič/chránič) jakoukoliv fázi přes pojistku/jistič (např. B2A, ....) na cívku 230VAC 3-pólového stykače, druhý konec této cívky na N a pak teprve silové kontakty tohoto stykače do všech fází ( 25A/AC3 např.) - pokud není N nebo příslušná fáze napájející cívku stkače, tento nesepne. Není to tak elegantní jak použití specializovaných relé, ale funguje.....

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od Jaris » pon 02. črc 2018 9:55:03

Ahoj, já používam Lovato DMK70R1. Určitě by to šlo dát dovnitř rozvaděče, ale neuvidíš na displej a nebudeš moct na ovládací tlačítka. Na displeji to ukazuje napětí, je důležitý pro nastavení a hlavně když modul nesepne, tak to píše proč - kde je problém.

Re: Schéma pódiového rozvaděče

od blaha » pon 02. črc 2018 0:34:44

Zdravím, potřeboval bych poradit, teď se mi poprvé na akci stalo, nově natažená elektrika a místní elektrikář jak jsme pak zjistili, ten kabel nasvorkoval natvrdo do rozvaděče a nulu i zem napojil na nezapojenou svorku.

Nejdřív nás to všechny pokopalo, a sebralo to sebou jeden koncák (opravu pořadatel uhradí - naštěstí).

Ale chtěl bych tomu do budoucna předejít, tzn. potřeboval bych do rozvaděče doplnit nějaký hlídání nuly, buď jen kontrolkou, nebo což by bylo lepší přímo s odpojením.

Mám dělaný 32A rozvaděč, s chráničem a jištěnými jednotlivými okruhy.

Bohužel už tam nemám volný moduly, ale dovnitř by se nějaká elektronika mohla ještě vejít.

Díky za tipy.

Schéma pódiového rozvaděče

od sledge » sob 25. úno 2012 20:42:13

Tak akorát. Koukni se k výrobcům. Je to trafo jako každé jiné...

Nahoru