Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od kuku » pát 13. zář 2019 22:31:52

Dobrá práce! :-)

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od PeBe » pon 19. srp 2019 10:15:18

Tak konečně máme za sebou ostré křty ohněm. Použitý chránič nemá problémy s pulsními zdroji, nic nevypadává a šlape na první dobrou. Koneckonců, aby ne, takhle primitivní zapojení... :-)
Odběr mě docela překvapil, při hře (2xRCF ART312A, 1xALTO TS318S, 2xALTO TX8,..) a rozsvícených světlech (5x mini hlava 12W RGBW + 1x 5OW LED) cca 1.5-1.7A, při natápění mlhy cca 4.5A.
Přílohy
IMG_20190817_172840.jpg

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od PeBe » pon 10. čer 2019 15:02:35

Schéma přikládám.
Jako vnitřní kryt jsem použil podparapetní PVC žlab Kopos 110x70mm, je dostatečně pevný a zároveň se lehce vrtá, řeže a brousí. Pro vrtání děr pro zásuvky a měřiče, doporučuji použít stupňovité vrtáky.
A a V metry jsem koupil zde: https://www.aliexpress.com/item/22MM-AD ... 4c4d7FY9Rf a https://www.aliexpress.com/item/AC220V- ... 4c4d7FY9Rf

Nic z mých doporučení, není nutné drát, jako dogma. Snad jediné, výsledný výrobek, by měl splňovat nároky kladené na bezpečnost a použité materiály by neměly být příliš křehké, aby z toho za pár dní nečouhaly holé dráty :-)
Přílohy
Hlidani_napeti.pdf
(101.13 KiB) Staženo 115 x

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od Kajman2nd » pon 10. čer 2019 14:13:16

PeBe: mohl bys prosím doplnit to schéma zapojení se zařazením volt- a ampérmetru? Asi se do toho taky pustíme :-)

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od PeBe » pon 10. čer 2019 9:26:21

Nic zlého nevidím... :-) Nejsem naštěstí až tak moc ješitný, abych umíral kvůli kousku kritiky.
Ten přívod je trochu oříšek a vůbec nemyslím kokosový. Nejjednodušší by byly eurozásuvky, ale... Dát je dovnitř by bylo jistě řešením, případně přívod napevno, nechtělo se mi však dělat výřez, protože když se může kabel skřípnout, tak se skřípne :-) Podle stejné logiky pak platí, že když se to může ukopnout, tak se to ukopne... :-D Pro jistotu jsem si tedy koupil PowerCony dva a budu doufat, že když jsme na něco připraveni, tak to nenastane.
Kontrolka tam prakticky je. Ampérmetr je připojený na přívodu a voltmetr na výstupu, dá se tedy podle svitu jejich displejů snadno rozlišit, kam to jde a odkud již ne. Pochopitelně jsem to takto nezamýšlel, jen mi tak vyšly dráty :-)
Rozdvojky vůbec nepoužívám, takže mě nenapadlo na něco podobného myslet, určitě však dobrá připomínka. Svým způsobem jsem vlastně rozdvojku použil. Původně měla být zásuvka jen jedna, ale když jsem měl v šuplíku dvě... :-)

Pokud shrnu svou zkušennost ze stavby, pak bych se do toho podruhé, jen velmi nerad pouštěl, nebo alespoň až za nějaký čas, až zapomenu... :-) Samotná práce není nikterak náročná a pokud má člověk k dispozici trochu slušně vybavenou dílnu, pak to je radost. Problémy přišly až se samotným drátováním ve velmi malém prostoru, kde něco uděláš, abys následně zjistil, že to překáží něčemu jinému a musíš to zase rozebrat a toto několikrát dokola, protože musíš ještě někde přibrousit výřez v "penálu".

Na celý tento "projekt" bych koukal spíš, jako na ukázku toho, že takto nějak by to mohlo vypadat. Respektive, že vždy by to mělo vypadat lépe, ale nikdy ne hůře :-) Při troše zručnosti a polibku elektro můzy, to zvládne postavit jistě každý, do téměř libovolné krabice. Já jsem si oblíbil systainery, ve kterých vozím od kabelů po počítače prakticky všechno. A proto tedy padla volba na systainer. Umím si vcelku dobře představit montáž do upraveného racku, nebo přímo do cívky prodlužovacího kabelu. Možností je mnoho a záleží prakticky jen na fantazii.

PS: kdo nic nepostavil, taky nic nezkazil a kdo nic nezkazil, ten může kecat... :-D

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od mkarr » pát 07. čer 2019 18:03:57

Pěkné, ale zkusím teď být větší šťoura než obvykle a budu na tom hledat nedokonalosti.
Nic ve zlém, jen si říkám, že něco z toho co napíšu třeba bude dávat smysl a postihne to případné příští kusy.
- Trochu by mi vadil ten přívod, že je to trčící věc co se dá ulomit/ukopnout. Použil bych IEC320 C19/C20 který má proudovou zatižitelnost slušnou a dá se koupit rovnou zatavený ve slušné kvalitě, třeba v 5m. No a protože se svým menším bráškou C13/C14 má společné to, že oba drží v zásuvce tak nějak jako pes ježka, jak jsi v tomto duchu i sám psal, dal bych zásuvku dovnitř tak, aby se kabel zajistil tím, že ho protáhnu nějakým pěkným vyřezem pod víkem. (případně ho nechat napevno, když se stejně bude schovávat do bedýnky.)
- Přidal bych tam kontrolku podle které se bude dát na dálku rozlišit, jestli mi nejde proud proto, že se vybavila nějaká ochrana a já se mám vrhnout na krabici a zkoušet to nahodit, nebo jestli to vypadlo někde dřív a celá pixle je sama bez pŕoudu.
- Zásuvky bych dal dál od sebe, občas se hodí mít vraženou rozdvojku rovnou do rozvaděče.
Nikdy jsem nic takového sám nepostavil, tak se mi to kecá.....

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od Kajman2nd » pát 07. čer 2019 10:11:57

Super, netrpělivě čekám na výsledky provozního testu :-)

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od PeBe » stř 05. čer 2019 11:10:57

Takže dokonáno jest. Ještě zbývá provést testy s veškerým aparátem, aby se potvrdila, nebo vyvrátila, vhodnost provedení použitého chrániče, nechat provést revizi a můžeme do provozu.
Pro samotnou realizaci jsem zvolil systainer, který beztak používám pro převoz prodlužovaček. Oproti původnímu schématu jsem zapojení doplnil o ampérmetr a voltmetr, těch cca 100 korun navíc, to nepodělá. Pro přívod jsem zvolil PowerCon od Neutriku, nejen pro jeho vyšší zatížitelnost, než EURO konektor, ale hlavně bych se nerad dočkal jeho vypadnutí na centrálním přívodu během hry. Celkově se cena součástek vyšplhala na cca necelé 4.000,-Kč, bez systaineru a kousku "penálu", který chrání vodiče, zásuvky a měřiče. Práce samotná mi pak zabrala cca jednu pracovní "šichtu".
Vrátím-li se k dotazu ohledně malosériové výroby, pak velmi ochotně předám dokumentaci, nějakou tu radu a zkušennost, komukoliv... :-)
Přílohy
IMG_20190605_095854.jpg
IMG_20190605_095649.jpg
IMG_20190605_095611.jpg

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od Kajman2nd » pát 24. kvě 2019 10:14:13

Díky všem za vysvětlení, netrpělivě tedy čekám, až pan PeBe ověří funkčnost toho jeho hlídače 1 fáze.

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od mkarr » čtv 23. kvě 2019 20:05:38

Online UPS je dobrá věc, ale obvykle chce napájení střídače poměrně vysokým symetrickým napětím a musí uživit připojená zařízení. Třeba 2x48V, takže osm baterek které nejsou nic levného. Je ale fakt že to funguje, je to blbuvzdorné a pokud máte digitální mix, který po jakkoli krátkém výpadku bootuje, tak se to může fakt dost hodit do těžších podmínek. Samotná UPS se dá koupit z druhé ruky poměrně lacino, ale obvykle s odjetýma baterkama. Baterky nekupovat v celé kazetě, ale samostatně a kazetu si repasovat sami. Vyjde to o dost levnějc. Jo a bacha, ty výrazně levnější baterky jsou pro offline UPSky. Pořád ještě je potřeba vybírat to levnější z toho dražšího.

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od Marián » čtv 23. kvě 2019 18:44:16

Kombinácia prepäťovej ochrany a kontrolného rele napätia so sledovačom prerušenia nulového vodiča je veľmi účinna ochrana spotrebčov. Samozrejme v prípade prepäťovej ochrany musí byť viacero stupňov, prípadne kombinovaná ochrana (napr. kiwa PO3+1N je kombinovaná B+C+D má varistory + iskrište medzi N a PE, zaberá už nad 280V), dá sa to spraviť aj v prenosnom rozvádzači len potom aby to malo zmysel musí sa silným vodičom min. CYA16 vytiahnuť PE dakde vonku a zabiť do zeme zemniacu tyč, čo nie stále ide, ak to nejde tak pripojiť k zvodu bleskozvodu (neodporúčam pri búrke). Ďalšou reltívne slušnou ochranou je použitie online UPSky, v prípade krártkodobého výpadku to odstráni ten spínací rambajz, je tam kontrola napätia, to keď v sieti klesne alebo vystúpi nad toleranciu obvykle 230V +/- 5% t.j. pod toleranciou distribučnej siete, tak to prívod odstaví a ide z baterky a patrične to vrieska. Raz mi občasne vrieslkala UPS odmeral som napätie bolo 243V čiže ešte ako-tak OK, po čase zase, tak som nechal merak zapnutý a v okamihu kedy UPS zareagovalo bolo na meraku asi na 5s 256V potom to spadlo na 248V, asi tam bol nejaký motor napájaný z frekvenčného meniča z generátorickým brzdením, alebo elektrikári tam dali poddimenzované trafo a pokles napätia na konci linky kompenzovali odbočkou trafa na hornej hranici tolerancie a objekt bol hneď pri trafe. Riadne to toho káfru aj fotovoltické elektrárne ak sú v blízkosti.

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od PeBe » čtv 23. kvě 2019 11:59:33

Je potřeba rozlišovat pojmy přepětí a nadpětí. Nadpětí je nežádoucí provozní stav, který trvá déle, než cca tři minuty. Přepětí je to, co trvá kratší dobu. Přepěťová ochrana chrání před vysokoenergickými přepětími, způsobenými především blesky. Má-li být přepěťová ochrana v prodlužovačce účinná, musí být na patě baráku přepěťová ochrana třídy B a v rozvaděči třídy C. V praxi to je tak, že přes izolační odpor izolace venkovního kabelu se svede do země přepětí nad 6kV. Přepěťovka na patě baráku svede přepětí nad 4kV. Přepěťovka v rozvaděči nad 2.5kV a konečně přepěťová ochrana u zásuvky, nebo v prodlužovačce, svede přepětí nad 1.5kV, se kterým by si již (prý) měly poradit vstupní obvody napájecích zdrojů.
To, co nastane při odpojení nulového vodiče,kterého se bojíme víc, než čert kříže, je nežádoucí provozní stav, který trvá rozhodně déle než tři minuty a je tudíž nadpětím, proti kterému nás spolehlivě ochrání pouze zařízení k tomu určené. Kupříkladu tedy HRN-33 pro jednofázové obvody, nebo HRN-54, pro obvody třífázové.

Takže k otázce: Ano, nestačí. A nejen to, pokud v rozvodu nejsou přepěťové ochrany třídy B a C, tak je i zbytečná... ;-)

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od Kajman2nd » čtv 23. kvě 2019 9:26:05

Pánové, jak to tady čtu se znepokojením, přepěťová ochrana na to nestačí?
Něco jako toto https://www.mall.cz/elektro-napajeci-ka ... gID2vD_BwE

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

od PeBe » stř 22. kvě 2019 15:30:51

Na jakoukoliv malosériovku bych musel všechno nakoupit a to už by tak lukrativní cena nebyla... ;-)

Ale myslím si, že by nemusel být velký problém, v případě zájmu, pár kousků udělat.

Jen bych raději před nějakými sliby ještě počkal, jak to bude fungovat. Ve skříni jsem měl jen chránič ACéčko a čert ví, jak se mu bude líbit ta plejáda pulsních zdrojů.

Malé digitální voltmetry do panelu dělají čínské děti za pár korun (montážní díra je standard φ22.5mm).

Nahoru