"Buskerský" aparát

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: "Buskerský" aparát

Re: "Buskerský" aparát

od Marián » pát 19. led 2018 17:39:02

Podľa mňa by na to boli priam ideálne boxi RCF série VSA. Je to digitálne nastavovateľný colum array so zabudovaným DSP a zosilmi, sú tri varianty 400,600,1000W. Hrá to na svoje rozmery neuveriteľne, ide to digitálne smerovať presne do priestoru, kde sa chce ozvučovať. Dokonca to ide napájať z 24V batérie. Akurát je s tým problém lebo nie je to do vonkajšieho prostredia, resp. nesmie to zmohnúť. Podobný systém, no čosi lacnejší je Rduch ACML3, ale ten nejde napájať z batérii.

Ja by som na takú aplikáciu použil aj niektorý zo stĺpov Apart audio série COLW asi ten stredný 81 plus nejaký autozosil, je to vhodné do vonkajšieho prostredia, môže to stáť rovno v daždi, hrá to celkom príjemne a je to dosť citlivé, je to repro pre 100V rozvod ale dá sa prepnúť na 8 ohm a napájať s klasicného zosilu, v 4ks by to ozvučilo takmer cely priestor dookola, plus k tomu nejaký subík by trebalo, basy to ktovieako nehrá.

Re: "Buskerský" aparát

od kelly.ok » čtv 18. led 2018 17:24:57

Aha, sorry, přehlédl jsem že jde o 2x10". Tím se to samozřejmě o kousek posune...nicméně i tak bez subu.. nevím nevím. Ta Beta sama o sobě pod 100Hz padá jako kámen... na 50Hz na -14dB. I na té sestavě od H.M. je vidět, že to prostě použitelné bez subu příliš nebude. Nehledě na onu výchylku, která to bude dost limitovat...od středobasu, který má fungovat ve fullrange dvoupásmu bych asi chtěl víc... obzvlášť při primárním použití venku. V nějakém kumbálu nebo malém sále by se z toho samozřejmě nějaké basy vyškrábnout daly, když by bylo nejhůř... venku se to honí podstatně hůř ;) Oproti 15" to naspodu bude pozadu, oproti nějaké hodně slušné 12" taky.

Nicméně to je teď asi stejně vedlejší... zatim je asi stejně aktuálnější sloup s nějakými prcky ;)

Re: "Buskerský" aparát

od Otas » čtv 18. led 2018 16:21:20

Jen drobnost: Ty bety jsou tam dvě, čili plocha membrány je větší, než jeden 12", blíží se 15". A vychází docela dobře k naladění BR. Xmax 3 mm není nic moc, samo. A budou chtít dost litrů. Z výběru Hubertem odměřených 2*10" + driver mi vychází nejuniverzálněji.

Re: "Buskerský" aparát

od kelly.ok » stř 17. led 2018 21:50:23

Škoda že se to nevyskytlo dřív... je to cca 3/4 roku, co šly plně funkční teslácké sloupy k novému majiteli za pár stovek a odvoz. Právě šance, že to bude ztráta času a peněz je u takto "neprobádaného" pískoviště podle mě docela vysoká...

Beta 10 za ty peníze není špatný reprák, neslyšel jsem tedy přímo tuto sestavu, ale s jiným vrškem. Ovšem o nějaké velké basy venku bych se obával... na to prostě 10" stačit nebude. Ale je moc subjektivní než abych to soudil, z mé představy o tom jak by výsledek měl hrát, bych do varianty pouze s 10" satelity nešel. Používám občas bez subu kompakty s Deltou 12. Na všelijaké moderování apod. je to OK, na školní sbor v kulturáku taktéž OK, ikdyž třeba dynamičtější klavír už to přibližujě znatelně k limitu... s 10" bych si netroufl, natož pak venku.

Pokud však půjde i do stavby subu, a vršek by opravdu dopadl na dvoupásmo klasické koncepce, pak bych se nebál ani nějakého 8" nebo i třeba 6" případně 2x6" (Fane sovereign apod.). Chystám se ho 6" Sovereign otestovat v satelitech k superkompaktnímu PAčku s 12" subem... tak pak mohu dát vědět. Ale u mne jsou tyto věci občas na delší čas... takže kdoví kdy na to dojde, protože jsou i akutnější věci k dokončení.

Re: "Buskerský" aparát

od Otas » stř 17. led 2018 17:15:20

Je to hezké téma k experimentům. Já bych si zaexperimentoval, vím, že i ty stařičké sloupy hrály zajímavě s pouhým přidáním basů a výšek na korekcích. Inzerát ke koupi starého sloupu by napomohl k posouzení. Co za něj kdo může chtít?
Ale pro člověka, který má muzikantské - kumštýřské zájmy, je experimentování v elektronice obvykle neúnosný žrout času. A když se to nepovede, tak i peněz.
Nakonec to bude jistit takováto sestava :) - tato má výhodu ceny i dostupnosti komponentů, navíc tahle vcelku zahraje i basy:
http://www.prodance.cz/2x-eminence-beta ... a9060.html
Stačí podle mne zpočátku jedna dobře umístěná (ne na předním okraji vozu). Vejde se to do 30 cm šířky, basy to zahraje (sub bude pro tyhle účely zbytečný) a je to od Huberta vychytané zapojení. 4 ohmová impedance si bude rozumět s autozesilovači. Ekvalizér bude potřeba jen na odstranění vazeb hlavových mikrofonů, popřípadě úpravy zvuku nástrojů... A možná kompresory. A dobrý převodník napětí (nerušící zvuk) 12V ss /230V st. Už jen tyhle úpravy zvuku budou docela výzva ke správné volbě.

Re: "Buskerský" aparát

od kelly.ok » úte 16. led 2018 11:20:40

Když ono to bude asi právě o tom... za prvé ta konstrukce prostě má svá specifická úskalí, specifické požadavky na komponenty, není vhodná/ideální pro každé použití. Určitě firmy, které se tím zabývají si své, ať už strojené nebo skutečné know-how, chrání a nebudou jej veřejně vystavovat. Pro běžného bastliče je pak jednodušší postavit víceméně ověřenou klasiku se zaručeným výsledkem.

Druhá věc je právě to, že kolem column arrays je teď právě taková bublina.. prostě je to v módě, takže každý výrobce je tak trochu nucen, aby postavil svůj produkt, jinak bude v konkurenčním boji v nevýhodě. Za čas přijde do módy zas něco jiného.

Re: "Buskerský" aparát

od Krakonosh » úte 16. led 2018 10:55:53

Snažil jsem se hledat na netu, ale buď nezadávám ta správná slova, nebo tam je o konstrukci moderních sloupových systémů prd...trochu mě to zaráží, v době, kdy je na všechno návod...a těch colum array systémů se vyrojilo děsně moc...

Re: "Buskerský" aparát

od kelly.ok » úte 16. led 2018 10:40:53

Výrobní cena při DIY a výrobní cena továrního produktu nejde porovnávat... Co je téměř jisté, tak že nepoužívají měniče, které tu padly. Bude to s největší pravděpodobností nějaký zakázkově vyráběný OEM, ke kterému nebude snadné se dostat... což bude obecně platit pro většinu (ne-li) vše v této kategorii. Jak to hraje, a jak jsou parametry skutečné nebo zkreslené těžko takhle posoudit. Každopádně už jen 8" sub bude málo... venku tím neuhraješ prakticky vůbec nic.

Varianta v podobě 8x4" sloupku od Thomanna samozřejmě existuje, přijde mi i relativně přijatelná... troufám si tvrdit, že větší průšvih, než DIY z nějakých spíše low-end komponentů to nebude, ale neslyšel jsem je, takže to brát s rezervou. Každopádně při započítání možných neúspěchů při vlastním vývoji atd. to může vyjít i levněji.

Re: "Buskerský" aparát

od Krakonosh » úte 16. led 2018 9:54:29

Tohle na mě vyběhlo... https://www.muziker.cz/ant-b-twig-8?utm ... urce=sklik

Co v tom jsou za fígle? 13 000 mi přijde už fakt málo...120 stupňů...buď teda kecaj a berou charakteristiku někde u 1 kHz nebo maj spešl reproduktory, ale nemůžou bejt moc drahý...

Re: "Buskerský" aparát

od Krakonosh » úte 16. led 2018 9:43:25

Díky za radu, tentokrát asi neuposlechnu :-D...mám opravdu docela chuť ten experiment zkusit, předpokládané ztráty nejsou tak vysoké. Pokud nebude toto fungovat a posléze ani varianta s hornou, asi půjdu cestou nákupu JBL či BOSE, které vím, že pro tyto účely stačí...Případně pro ozvučení vozu nakoupím nějaké hotové sloupy, u thomanna za cca 10 tisíc...

Re: "Buskerský" aparát

od kelly.ok » úte 16. led 2018 9:26:05

Ale ano ;) Pokud má mix náležité možnosti, tak kde se processing udělá, jestli na mixu nebo na externím procesoru je víceméně jedno. Myšleno to bylo tak, že se ten preset musí odladit... Jednoduše, čím složitější konstrukce sloupu bude (vyosení měničů atd.), tím víc bude náchylná na použití/nepoužití vhodného processingu.

Jsem si na 99% jistý, že výsledek pouze se širokopásmy bude výrazně horší než výsledek dvoupásmový, takže být tebou, se na širokopásma rovnou vykašlu a koukám po nějakých malých měničích bez ohledu na to jak se chovají nahoře.

Re: "Buskerský" aparát

od Krakonosh » úte 16. led 2018 8:41:48

Co může člověk dokázat pomocí DSP? Ekvalizaci, zpoždění, kompresi...nedokáže tohle v dnešní době i malý digitální mix? Klidně mě opravte, jestli mi něco uniká...nezdá se mi, že by ve sloupových systémech byl nějaký speciální akustický obvod, repráky snad tolik taky stát nebudou, když komplet stojí 20 tisíc...nepočítám, že bych měl vlastnosti totžné či lepší, ale pokud by se těmto systémům blížily...každopádně ceny komponentů pro jeden sloup nejsou nijak závratné, tak pročto nezkusit...když to nebude hrát pouze se sloupem se širokopásmy, přidá se výhybka či aktivní crossover a horna, pro pokus z vlastních zásob...jediné, co teď ještě nemám jsou ta širokopásma a příslušná bedna na ně...

Díky za naskenovanou knížku, pročtu :-)

Re: "Buskerský" aparát

od kelly.ok » pon 15. led 2018 21:39:25

Přesně jak říkáš, a to je i přesně důvod, proč bych zastával variantu klasického dvoupásma... bez odpovídajícího processingu výsledek nikdy nebude 100%.

Řešení ála Tesla ARS bych prostě viděl jako hezké retro, ale dost překonané... nehledě na to, že se tam pro tento případ vyskytují stále dosti velké reproduktory. Tam bych inspiraci raději vážně nehledal (snad jen ve dvoupásmové koncepci sloupu)... směrové to bylo víc než by bylo přijatelné, citlivost na středech slušná, dole a nahoře slabota. Vyklánění reproduktorů je věc, která by se musela zkusit, ale opravdu bych se toho spíš obával. Vsadil bych na hornu, která bude široká sama o sobě (možnosti tu nějaké už padly) a když se to nebude dělit někde nesmyslně vysoko, tak na středech by to směrování tak drastické být nemělo

Re: "Buskerský" aparát

od Otas » pon 15. led 2018 20:36:06

Informace z knihy určitě nepřesně interpretuji, ono není snadné to zkrátit. Pokusím se dát odkazy. Je to tam včetně ukázek praktického provedení. U Bose určitě nějaký DSP očekávám, protože to je to, čím by se to mohlo kvalitativně posunout od stařičkých reprosloupů na vyšší level - nyní plně akceptovatelnou úroveň kvalitní profi.

https://postimg.org/image/44u46dqwr/
https://postimg.org/image/ym9yxzbpn/
https://postimg.org/image/gjgw6ufvv/
https://postimg.org/image/io197zue3/
https://postimg.org/image/luvsrsmln/
https://postimg.org/image/eg6gywsuz/

Ještě tam byl sloup od Tesla Vráble, kde byly výšky zcela nahoře. To, na co jsme hráli, mělo výšky nahoře také (ale polovička byla mrtvá :o ).

Re: "Buskerský" aparát

od kelly.ok » pon 15. led 2018 17:41:44

Přesně tak, pro sub, který bude na zemi pod "podiem/vozem" bude 200Hz moc.

Vyklánění měničů samozřejmě možnost je, ale pokud by to směřovalo k tomuto řešení, chce to i tak mít měniče, které budou co budou mít co nejvíce konzistentní směrovou charakteristiku... zjednodušeně - směrovější vysoké frekvence sice dostaneš snadno mimo osu reprosoustavy, ale nižší frekvence, které už nebudou tolik směrové se mohou nepředvídatelně potkávat na překryvu vyzařovacích úhlů... výsledkem může být stále dost nepředvídatelné vykrytí prostoru vyrovnaným zvukem. Lze si to snadno ověřit pokusem... stačí dejmetomu 3 prakticky jakékoliv širokopásmové měniče paralelně zapojené, které i pouhým poslechem rozdílů při různém uspořádání je znát. Co to pak udělá, když měničů bude 8 je věštění z křišťálové koule... Z toho důvodu bych viděl klasický rovný sloup jako větší jistotu, pokud není přesně definované chování použitých měničů a k tomu přizpůsobené jejich vyosení. U těchto řešení v továrních reprosoustavách (konkrétně u Bose) se dá očekávat i nějaké korekce možných neduhů v DSP.

Nahoru