Stavba limiteru

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Stavba limiteru

Re: Stavba limiteru

od mkarr » úte 03. zář 2019 22:27:14

A co pitomá žárovka, kterou dávají někteří výrobci třeba rovnou na plošňák výhybky. tady by teda byla prostě v cestě silové HF větve. Jasně, člověk by si musel najít buď hotové doporučení, co tam dát za žárovku, nebo vykoumat a vypočítat, ale pořád je to zdaleka nejjednodušší a povětšinou funkční ochrana. Ano, už jsem viděl cívky odpálené i za žárovkou, ale to jsou výsledky akcí, kdy člověk vidí v bassreflexu žárovku poblikávat celý večer a zvukař to považuje za normální jev.

Re: Stavba limiteru

od honza-K. » pon 24. čer 2019 8:07:58

Díky moc za Vaše nápady a odpovědi. Snad to bude fungovat.

Re: Stavba limiteru

od Aleš » pát 14. čer 2019 15:20:46

To jo, pokud by měl mít zesilovač výkon jen jako je rms příkon driveru, tak je limiter v podstatě zbytečný. Kmitka se tak jako tak dá upéct nevhodným signálem, ořezaným navíc slabým zesilovačem pracujícím v limitaci.
Rychlý limiter je třeba pokud je výkon zesilovače opravdu "overkill", řekněme 500W a víc, s čímž u DP226 nejspíš počítali. Měli jsme před mnoha lety bedny 2x12"+2" napájené biamp a řízené DP226 právě s tímto nastavením limiterů, zesilovač na drivery (RCF ND3020T3) byl QSC PLX2502 (2x750W/4, tuším) a nikdy kmitka neodešla.

Re: Stavba limiteru

od Otas » pát 14. čer 2019 13:53:11

Aleši, vzhledem k plánovanému výkonu zesilovače (snad jen RMS driveru - trpím z toho :( ) bych se pomalejších reakcí vůbec nebál, spíše naopak, preferoval bych je.
Je mi samozřejmě jasné, že když pracuje s driverem zes 1 kW rms, v obdélníku tedy krátkodobě i víc než 2 kW, tak je potřebný veliký fofr, aby se při písknutí akustické vazby neproměnila kmitka ve škvarek.

Re: Stavba limiteru

od Aleš » pát 14. čer 2019 9:58:56

Ano, VR1, a po napasování na konkrétní zesilovač a driver nahradit pevným odporem.

Ještě dvě věci je třeba brát v úvahu:

- ten obvod má zisk 16dB s čímž je třeba počítat v celkovém úrovňovém diagramu od vstupu bedny přes crossover až k výkonovému zesilovači. Případně zvětšit R1 natolik, aby v oblasti pod tresholdem bylo celkové zesílení jednotkové.

- v textu zmiňované hodnoty attack/release 5ms/1s jsou pro ochranu výškového driveru příliš dlouhé, moc by to neochránilo. Pro výškový driver dělený typicky někde kolem 1-1,2kHz by měly být hodnoty attack/ release asi 0,5ms/8ms.
Viz. tabulka z manuálu k procesoru XTA DP226 ukazující jak procesor nastavuje u výstupních limiterů hodnoty automaticky podle zvoleného dělícího kmitočtu:
AttackReleaseLimiter.png

Re: Stavba limiteru

od Otas » čtv 13. čer 2019 16:45:39

Práh funkce (totéž je i v kompresorech) threshold se nastavuje trimrem VR1*. Zmenšení = menší úroveň. Při velmi nízké úrovni citlivosti pak zapojení může mít problém s odstupem šumu. Já bych dal TL072 do patice a po ověření chodu šel do lepšího operáku (mám rád OPA2134 :)).

Re: Stavba limiteru

od honza-K. » čtv 13. čer 2019 10:12:09

Díky moc, snad to bude dobré. Ještě bych se chtěl zeptat ohledně toho druhého schématu. Jak změním výstupní úroveň? Píšou 1,65 V a když budu chtít třeba 1 V?

Re: Stavba limiteru

od Aleš » čtv 13. čer 2019 9:19:18

Není zač, snad to bude i nějak rozumně fungovat. Ty stránky Rod Elliott-ESP jsou pro audio-bastlení vděčný zdroj, najde se tam námět snad na vše. :-)

Re: Stavba limiteru

od Otas » stř 12. čer 2019 16:55:48

Díky Aleši, to, co je popsáno ve figure 2 prvního odkazu je prakticky přesně to, co jsem popisoval výše. Vychytané a s příslušným trandem :).

Re: Stavba limiteru

od Aleš » stř 12. čer 2019 9:58:30

Re: Stavba limiteru

od Aleš » stř 12. čer 2019 9:42:55

Re: Stavba limiteru

od honza-K. » stř 12. čer 2019 6:49:55

Kdybys mi sem něco hodil, byl bych ti vděčný. A aby se to dalo modifikovat, těch 1,5 V jsem tak plácnul, může to být třeba 1 V, nevím to zatím přesně.

Re: Stavba limiteru

od Otas » úte 11. čer 2019 21:31:00

Mno, nebyl bych z toho nervozní, u slušného driveru se dá i zcela amatérsky (zpravidla stačí šroubovák a páječka) vyměnit membrána za podstatně menší peníze. A zatím jsem jich moc neodpálil... O možnostech různých jiných ochran nemluvě.
Schéma mohu modifikovat z jednoho svého zapojení ("krotitel DJů" - tam jim ve dvou skocích snižovalo hlasitost relátky, 100%ní úspěch :)), jen budu mít starost s tím trandem, správný typ a přizpůsobení. Že bych něco opral ze starých magnetofonů?

Re: Stavba limiteru

od honza-K. » úte 11. čer 2019 20:41:58

Limiter chci kvůli zamezení případnému zničení reproduktoru neopatrnou obsluhou nebo nečekanou zpětnou vazbou. Nerad bych odpálil drahý driver. Chtěl jsem tedy, aby zesilovač dal 80 W a více už ne. Neznamená to, že ho nutně budu provozovat na oněch 80 W. Otasi, mohl bys prosím nahodit nějaké schéma tebou popsaného udělátka s případným popisem možného nastavení?

Re: Stavba limiteru

od Otas » úte 11. čer 2019 17:42:44

Trochu mi vadí popsaný princip. Reprák má 80W RMS má přípustný třebas i 160W program.
Oříznout to na 80W je proti využitelným možnostem, ztratí se 3 dB. Kouzlo výborné bedny tkví mimo jiné i v tom, že výborně vyzáří špičky signálu. To není ode mne, to hlásal Klampera (viz K2).
Zesilovač by měl být postaven tak, aby byl schopen krátkodobě dát 160 W (tzv. hudební výkon).
Pak ale přichází požadované udělátko, co snímá napětí na výstupu zesu (může i na vstupu) a usměrní ho, pak paměťový prvek (prachsprostý kondenzátor). Kouzlo tkví v rychlosti nabíjení a rychlosti vybíjení toho kondu. Tam se čaruje (třebas pobídkami od limiteru), když to překročí moc. Od určitého napětí na kondenzátoru (přes OZ) začíná fungovat dělič napětí na vstupu signálu s nějakým tranzistorem, řízeným polem. Čili něco, co jsme již před 40 lety znali jako automatickou regulaci nahrávací úrovně signálu na magnetofonech. Jen s rozdílem, že se do vstupu neplete, dokud na paměťovém prvku nepřesáhne napětí nastavenou mez....
Strašně důležité je, aby to zachovalo co nejvíce tvar signálu, ten trand se musí chovat co nejvíce jako odpor.

Nahoru