Impedance

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Impedance

Re: Impedance

od Zdeněk Prodance » stř 08. úno 2017 12:16:24

Na to se nedá jednoduše odpovědět, protože to není jednoduchý problém (typu víc pruhů víc adidas) a už rozhodně nemá univerzální řešení (tím je až ten vstup s volitelnou impedancí). U kabelu je to jednodušší, ovšem jsou případy (typicky magnetodynamická přenoska), kdy je právě ta kapacita kabelu dost kritická, protože se s ní počítá a pokud zmizí, tak je potřeba přidat kondenzátor, pokud stoupne, tak hledat kondenzátor, který je potřeba zmenšit, občas tam je i přepínač apod. Podobně je to se vstupním odporem, taky má mít určitou hodnotu. Co se týká průřezu a tím sériových odporů, tak ty se asi dají pokládat jen za negativní faktor, ale zase těch pár ohmů nebo desítek ohmů má vliv malý a běžně jsou takové hodnoty osazeny přímo na výstupech a vstupech zařízení, takže se zařazením kabelu moc nezmění.

H.M.

Re: Impedance

od ZOSIL » stř 08. úno 2017 11:35:16

To martin.kucera: boha jeho... si tak hlúpí?

Re: Impedance

od martin.kucera » stř 08. úno 2017 11:17:59

no, k neregistrovanym neurotikom sa netreba vyjadrovat ;)

Zdenek. uplne do opdrobna som to neskumal. ani som to neprepocitaval na konkretne cisla. mam vsak skusenost ze pri dlhom kably je rozdiel vo zvuku, vo farbe aj v citlivosti. je jasne ze kapacita a indukcnost maju tiez vplyv. rev do mikrofonu, suhlasim. to uz nebude 5mV ale podstatne vyssie.
ked vezmeme do uvahy ze realny kabel ma okrem odporu aj indukcnost a kapacitu. kedy budeme na to lepsie ? s mikrofonmi s nizkou impedanciou alebo s "vysokou" ? respektive rovnake mikrofony a rozdielny pult. napriklad tych 2k7 a iny pult s 10k vstupnou Z.

Re: Impedance

od Zdeněk Prodance » stř 08. úno 2017 1:58:51

Ano, ale my jsme dva a já nejsem Zdenek :-)

Na velikosti toho napětí nijak zvlášť nezáleží (teoreticky dokonce vůbec), takže nemá cenu zdůrazňovat, že jde (někdy) o milivolty. Dokonce by se dalo argumentovat tak, že čím je to napětí menší, tím je vliv toho kabelu, vstupní impedance atd. nižší. To je právě případ těch kytarových apod. snímačů, navinutých kvantem závitů právě kvůli vyššímu výstupnímu napětí. Navíc obvykle nejde jen o milivolty, rozhodně ne tam, kde se do mikrofonů řve z minimální vzdálenosti.

H.M.

Re: Impedance

od Milan T. » stř 08. úno 2017 1:52:12

Ty si vážně myslíš, že těch cca 10 ohm na 100m kabelu bude mít nějaký pozorovatelný vliv na reálné složce signálu? Ne! Z toho plyne, že tvá úvaha o útlumu signálu způsobeného odporem vodiče je jaksi zbytečná...

Re: Impedance

od martin.kucera » stř 08. úno 2017 1:07:49

milan.t.. vpliv kabalaze na utlm. ked mas zapojeny 30-40m multikabel a na podiu je dalsich 10-15m tak tak utlm bude pretoze cely okruh ma dlzku 2x. 100metrov vodica s prierezom 0,15mm musimat elektricky odpor (plus indukcnost kapacia) pri 600 ohm mokrofone a vstupe s imp 2k7 to nieco urobi. vystupne napetie mikrofonu ma milivolty.
aj bude pocutelny rozdiel medzi 50m vedenim a kratkym kablom.

Zdenek... Vy ste z firmy Prodance?

Re: Impedance

od Zdeněk Prodance » úte 07. úno 2017 19:23:42

To záleží na tom, kde u tebe ta nízká impedance začíná. Ale nějak moc to opravdu nebývá a myslím, že to občas jde i do dost nízkých kiloohmů (např. Mackie kolem 2k7). Taky jeden z důvodů, proč nejde přímo připojit nejen piezosnímač, ale ani běžný cívkový, pokud má trochu víc drátu.

H.M.

Re: Impedance

od Milan T. » úte 07. úno 2017 19:21:30

Co považuješ za nízkou impedanci vstupu?

Můžeš mi vysvětlit, jaký má tučně zvýrazněná věta na mic a linkové úrovni impedancí význam?

kombinacia vstup z nizkou impedanciou a mikrofon z vysokou imp. by znamenal velky utlm signalu. taktiez vacsi vplyv odporu kabelaze na utlm. mozno z casti aj vplyv na frekvencnu a fazovu charakteristiku.

Re: Impedance

od martin.kucera » úte 07. úno 2017 18:44:02

a je mozne aby sa nasli medzi sucastnymi pultmi ako yamaha soundcraft presonus roland... pulty s nizkou vstupnou impedanciou na mic vstupoch ???

Re: Impedance

od Zdeněk Prodance » úte 07. úno 2017 2:03:27

No, rozhodně bych se moc neoháněl tím "dnes už není problém", ono spíš paradoxně opačně, "kdysi nebyl žádný problém", protože elektronky na tom byly z hlediska vstupní impedance mnohem líp a proto se běžně vstupy osazovaly trafy, ovšem s opačným poměrem, než jsou dnes v diboxech. Dají se najít mikrofonní vstupy, které mají tak malou impedanci, že už to něco ovlivňuje i s běžnými mikrofony a jedním z prostředků, jak dostat z každého takového zdroje (například i různé snímače a přenosky) to nejlepší, je mít možnost vstupní impedanci ovlivnit (i její kapacitní složku). To je stará finta a stále lepší, než něco honit jen pomocí EQ. V běžném každodenním provozním guláši se na to samozřejmě kašle a postupuje se jako u linkových signálů - z menší jmenovité do větší jmenovité vyhovuje bez dalšího zkoumání.

H.M.

Re: Impedance

od martin.kucera » úte 07. úno 2017 1:17:05

pri mikrofonoch by to nemal byt problem. dnes kazdy mixazny pult by mal mat vstupnu impedanciu dostatocne vysoku na to aby to pracovalo dobre s mikrofonmi. teda aby vstup mixazneho pultu nepretazoval cievku mikrofonu "vysokym" odberom prudu. pretazoval, ako sa to vezme. su to desatiny-stotiny miliamperu... kombinacia vstup z nizkou impedanciou a mikrofon z vysokou imp. by znamenal velky utlm signalu. taktiez vacsi vplyv odporu kabelaze na utlm. mozno z casti aj vplyv na frekvencnu a fazovu charakteristiku. no myslim si z takato kombinacia dnes nenastane pri profesionalnej technike.

pruser nastava pri vykonovych zosilnovacoch.

kto nechape rozdielu medzi impedanciou a odporom..
odpor je rovnosmerny parameter. teda odpor kladeny elektrickym obvodom pre jednosmerny prud.

impedancia je frekvencne zavysla.
napriklad 8 ohm reproduktor. rovnosmerny odpor 6.5R. nominalna impedancia 8R a ked sa ten basak odmeria na 4kHz tak tam moze byt aj 50R impedancia

to je zakladny rozdiel

Re: Impedance

od KamilV » stř 26. říj 2016 19:07:27

Mezera tam má být nebo i nemá být podle významu.
"Vstupní napětí je 9 V." = "Vstupní napětí je devět voltů."
"Potřebuješ 9V baterii." = "Potřebuješ devítivoltovou baterii."
"Na vstupu klesne napětí o 10 %." = "Na vstupu klesne napětí o deset procent".
"Na vstupu je 10% úbytek napětí." = "Na vstupu je desetiprocentní úbytek napětí."

Záleží tedy, zda značka či jednotka nahrazuje slovo, či ne.

Re: Impedance

od Pán s otázkou » stř 26. říj 2016 13:16:30

kdybych byl jazykový purista alias grammar-nazi, tak se neptám, ale kritizuji
každopádně děkuji za vysvětlení

Re: Impedance

od MADMAX » stř 26. říj 2016 12:42:39

Tak to si, Pane s otázkou, netroufám říct. Správně by tam měla být velká omega, kterou ale na klávesnici neumím rychle vykouzlit a proto jsem vypsal "Ohm". Pokud by tam byl ten symbol, tak se přikláním k tomu, že by to mělo být bez mezery (např. 10m, 100ms, 110kV taky píšeme bez mezer), takhle to nejspíš správně není a měl jsem vlastně napsat 600 ohmů - 600 ohmů, analogicky jako "200 kilometrů". Sorry, jazykový puristo... :-D

Re: Impedance

od Pán s otázkou » stř 26. říj 2016 10:48:06

MADMAX píše:tak úplně jednoduchá poučka neexistuje. Nicméně PRO LINKOVÉ ÚROVNĚ platí, že zatěžovací impedance následujícího komponentu v řetězci by měla být cca desetinásobek výstupní impedance zdroje signálu. To je dobré vědět, pokud např. připojuji několik zesilovačů paralelně k jednomu výstupu. - Trochu jiná situace nastává v případě, kdy jsou oba přístroje osazeny trafy. - tam, pokud se nemýlím, je optimální 600Ohm - 600Ohm.
promiňte vážení můj off-topic dotaz, ale už několikrát jsem viděl, že někdo píše jednotku Ohm bez mezery hned za číslo. To je správně? Děkuji za odpověď

Nahoru