Problém se studiovými monitory - brum

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Problém se studiovými monitory - brum

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od Otas » čtv 10. led 2019 16:12:24

Jo, kdo neposlouchá rady, ten hledá déle :(. Alespoň se přitom našla druhá závada - ten šroubek :).

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od mkarr » čtv 10. led 2019 2:45:01

Tak že by nebyly monitory zapojené do jedné zásuvky, to mě fakt nenapadlo.
Jasně že tohle může dělat brum a zemní smyčku.
Nedotažený kabel bude spíš možná fungovat jako anténa, ale u stolního PC, které má hromadu komponent a často i několik pospojovaných elektrických spotřebičů na různých kabelech a možná i zásuvkách, to může být o něco složitější.
Každopádně napájet všechno z jedné zásuvky tuším padlo už někde na začátku a vůbec jsem nepomyslel, že by mohl někdo zapojit každý reprák do jiné zásuvky, po takovéto radě.
Pokud mají ty monitory dvojkolíkový přívod, stačí možná i otočit ten přívod a pustit tím pádem fázi do jiného drátu.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od rasgon » stř 09. led 2019 18:47:28

Tak přidám poslední aktualizaci, pro ty, co třeba budou mít v budoucnu podobný probém. Před chvilkou se mi podařilo najít zdroj problému. Na monitoru u PC nebyl ze zadu u DVI kabelu zcela dotažen jeden ze šroubů. Po dotažení monitory zcela zmkli. Dříve jsem zkoušel PC monitor odpojit ze sítě i z PC a to nemělo na brum žádný vliv. Zdá se, že i přesto, že PC monitor není zapojený do sítě, ani do PC, tak volně položený DVI kabel (který stále byl nedotaženě zapojený do PC monitoru) u zdroje počítače rušil studiové monitory. Jsem každopádně rád, že jsem na to přišel a moc děkuji za tipy, které mě nakonec přivedli k řešení.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od rasgon » pon 07. led 2019 19:30:39

Tak pánové mám tu aktualizaci. Kabel byl opravdu špatně zapojený. Napsal jsem do firmy (Bespecco), která je dělá a napsali mi, že jsem náhodou dostal kabel ze špatné várky a že jich takových na skladě mají víc. Poděkovali mě za upozornění a poslali mě kabel nový, už správně zapojený. Bohužel ani to nepomohlo. Koupil jsem proto odrušovač signálu Sinus Live GL-205 a zapojil to mezi zvukovku a výše zmíněným kablem do monitorů. Žádný brum, monitory jsou konečně tiché. Takže to asi je zemní smyčkou? Jinak u těch notebooků jsem zjistil, že to je komplikovanější. Všechny notebooky jsou tiché (i bez odrušovače), pokud oba monitory zapojím do stejné zásuvky. Samotné zapojení notebooku (jestli do sítě, nebo přes baterii) nemá vliv. Samozřejmě jsem to stejné zkusil i s počítačem a monitory jsem zapojil do stejné zásuvky kde je PC a tam to nepomohlo. Opravdu nechápu jak je to možné.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od miro » pát 04. led 2019 14:58:02

Jj, tak jsme pokecali, hlavně jestli si z toho odnesl něco autor vlákna. Byla by dobrá zpětná vazba.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od mkarr » pát 04. led 2019 14:18:51

miro: Pardon, Tak to se omlouvám za křivé nařčení. Jinak s těma periferiema, pokud jsou připojené k čemukoli uzeměnému máš samozřejmě pravdu, jen jsem nepředpokládal, že to bude připojené třeba přes další USB k tiskárně, nebo k něčemu jinému než myš a ona zvukovka.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od miro » čtv 03. led 2019 19:35:54

Analýza zemní smyčky nemusí být mimo mísu a to i když je NB odpojený od sítě. Je nutné kompletní odpojení od veškerých periferií!!! Nemyslím tím např myš, která dále nikam nevede. Pokud to bručí i nadále, pak viz makarr. PS náhodou! jsem přečetl celé vlákno ale přiznám, že výraz odpojení od sítě mi oparvdu unikl.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od mkarr » stř 02. led 2019 17:36:05

Kabel je každopádnbě zapojený blbě, takže bych jej do 14. dnů vrátil raději hned, pokud jej nehodláš přepájet.
Přepájet ho, bych stejně doporučil jako jedinou cestu, jak spolehlivě vyrobit kabel který potřebuješ.
Ono pokud se hodláš pustit do nějaké byť jen základní zvukařiny, udržovat svůj aparát včetně kabelů v nějakém rozumném stavu a utrácet při tom co nejmíň peněz, stejně bude lepší, naučit se pájet alespoň nejzákladnější věci, jako jsou konektory ke kabelům. Jestli jej nehodláš přepájet, tak by bylo vhodné pořídit kabel někde, kde vědí jak funguje XLR. Pro představu.....
Na tvém obrázku je zapojený pin 1 a pin 2. Pin 1 se používá na stínění a nepodíli se na signálu. Pin 2 je kladný pól signálu. Kladný neznamená nutně že na něm nemůže být záporné napětí, protože signál bývá v lepším případě střídavý, ale asi je to lepší označení, než neinvertovaný signál. Tento signál vede dvěma dráty a druhý drát záporný pól (invertovaný) vede na pin 3. Když na pinu 3 nic není, zařízení do kterého se takto přivede signál, si musí ten třetí drát domyslet a domýšlí si jej ze vzduchu, ze stínění a ze všeho co je po ruce. Čili i ze všeho co v tom zvduchu lítá. a protože ve vzduchu úplně nejvíc lítá kmitočet elektrické sítě, nasbírá tam hromadu 50Hz rušení a přimíchá jej k tomu signálu. Pokud se dělá kabel kde jeden konektor je symetrický (XLR) a druhý nesymentrický (RCA) může se buď spojit stínění s invetrujícím signálem do jednoho drátu, resp. stínění, nebo se stínění do nesymetrického konektoru vůbec nepřipojí. Bude to fungovat s o mnoho větší pravděpodobností, než tohle na obrázku. Brrr....
Je docela možné, že ty monitory ve skutečnosti nemají symentrický vstup a jen se tak tváří. Pak by takovéto zapojení nemuselo až tak vadit.

Pokud notebook s externí zvukovkou vrčí i když není připojený do sítě, ignoruj příspěvky kde si přispěvatelé ani nepřečetli zbytek vlákna, kde to už uvádíš, dokonce hned v prvním příspěvku, ale stejně se Ti pokouší dělat analýzy zemních smyček.
Každopádně zmínka o DiBOXu nebyla až tak od věci. Spousta počítačů a jiné elektroniky dost kašle na to, co se jim může nebo nemůže dostávat se zvukového výstupu jako rušení. Totéž platí o napájecím obvodu pro USB konektory. Zvlášť pokud jde o nějaký lacinejší notebook. DiBOX bych ale bral jako dobrou investici jen v případě, že budeš připojovat i jiné nevyzkoušené přístroje jako zdroje signálu, nebo tahat signál na delší vzdálenosti, než těch 1 - 3 metry mezi zvukovkou a monitorem. Pokud teď stávající notebook nebručí a je to ten notebook ze kterého se bude hrát, tak je vyhráno. Každopádně kabel s odpojeným záporným pólem signálu fakt vrať nebo předělej jak má být, protože pokud jsou vstupy do beden fakt symentrické, bude to vždycky fungovat hůř, než správně zapojený kabel.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od miro » ned 30. pro 2018 10:53:52

Některé NB mají napáječe ze sítě třívodičové, kde je PE galvanicky spojené s mínus pólem napájení, následně (chybně) signálovou zemí NB a některé pouze dvouvodičové. Proto se můžou jednotlivé typy NB chovat rozdílně. Pokud se objeví po propojení systémů brum, NIKDY není příčina v připojení zemnícího kolíku. To je pouze důsledek. Příčina je v zavlečení PE vodiče do signálové zemně. Tudíž chyba obsluhy nebo výrobce. Řešení je přísná symetrie, příp. DIBOX-galvanické oddělení. Nikdy ale ne odpojení PE nebo hledání "správné" zásuvky. Tu můžeš sice najít, to se ale určitě změní těsně před produkcí :D , protože někdo připojil další spotřebič. PE vodič je ochranný a nikde by se neměl potkat se signálovou zemí. Taky k tomu není žádný důvod.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od blaha » ned 30. pro 2018 8:29:23

Jestli vidím dobře, tak ten kabel je zapojeny blbe. Cerveny ma byt na pin 2 a stineni na pin 3 pripadne propojeny s pinem 1.
Takhle jak to vypadá se to pro bedny tváři ze do nich pouštíš symetricky signal, ale jedna pulvlna se lovi ze vzduchu coz je spatně.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od rasgon » sob 29. pro 2018 19:12:41

Tak ted jsem vyzkoušel i svůj notebook (předtím jsem zkoušel notebook kamaráda, který vydával brum). Můj notebook je stejně jako notebook v elektro obchodu uplně čistý bez ohledu na zapojení do sítě.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od rasgon » sob 29. pro 2018 15:29:17

mkarr píše:
sob 29. pro 2018 10:55:19
Problém bych viděl především v tom kabelu RCA - XLR.
Když mi jednou leze ze zvukovky nesymetrický výstup, protože to jiný nemá, propojil bych to opět na nesymetrický vstup těch monitorů. použil bych kabel RCA - RCA. Z nesymetrického signálu jde udělat symetrický dobře pouze nějakým aktivním zařízením, nebo di-boxem. Kabelem to jde jen víc špatně nebo míň špatně. Pokud trváš na RCA - XLR kabelu, zapojil bych ho tak, že buď nesymetrický kabel s tím, že živý zapojím na dvojku toho XLR a stínění na trojku, jedničku buď spojit s trojkou, nebo nezapojovat vůbec, těžko říct. nebo v případě symetrického kabelu, bych naopak zapojil na straně XLR všechno jak má být a na straně RCA bych nepřipojoval stnínění a dal tam pouze živý + na pin a živý - na kroužek.
Zemní smyčka ani jiné podobné závěry nepřipadají v úvahu, pokud to bručí i v případě, že je zvukovka živená z notebooku a notebook jede z baterie a nemá to žádné spojení s vnějškem.
Ten kabel XLR-RCA jsem rozebral a je to zapojené asi takhle (viz příloha). RCA - RCA jsem taky zkoušel a taky to vydává brum. Taky jsem si říkal, že to bude tím nesymetrickým připojením nebo vadným kabelem, ale zase když jsem to zkoušel v elektro obchodu, tak jsem tam připojil tu zvukovku (zvukovku přes USB do NTB a pak opět přes XLR-RCA s monitory) na nějaký notebook a monitory byly bez brumu bez ohledu na to či notebook byl připojen k sítí nebo ne. Našel jsem tady podobné vlákno se stejným problémem a borec to nakonec vyřešil odrušovačem signálu (viewtopic.php?t=324). Ten kabel rozhodně přepájet nebudu, jednak to neumím a za druhé, bych to pak nemohl do 14 dnů vrátit za jiný.
xlr.jpg

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od Pavel Sedlák » sob 29. pro 2018 12:28:03

V každém případě bych napájení důkladně prověřil...

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od mkarr » sob 29. pro 2018 10:55:19

Problém bych viděl především v tom kabelu RCA - XLR.
Když mi jednou leze ze zvukovky nesymetrický výstup, protože to jiný nemá, propojil bych to opět na nesymetrický vstup těch monitorů. použil bych kabel RCA - RCA. Z nesymetrického signálu jde udělat symetrický dobře pouze nějakým aktivním zařízením, nebo di-boxem. Kabelem to jde jen víc špatně nebo míň špatně. Pokud trváš na RCA - XLR kabelu, zapojil bych ho tak, že buď nesymetrický kabel s tím, že živý zapojím na dvojku toho XLR a stínění na trojku, jedničku buď spojit s trojkou, nebo nezapojovat vůbec, těžko říct. nebo v případě symetrického kabelu, bych naopak zapojil na straně XLR všechno jak má být a na straně RCA bych nepřipojoval stnínění a dal tam pouze živý + na pin a živý - na kroužek.
Zemní smyčka ani jiné podobné závěry nepřipadají v úvahu, pokud to bručí i v případě, že je zvukovka živená z notebooku a notebook jede z baterie a nemá to žádné spojení s vnějškem.

Re: Problém se studiovými monitory - brum

od rasgon » sob 29. pro 2018 10:53:50

Otas píše:
sob 29. pro 2018 2:09:16
První, co mne napadne:
Jsou monitory připojeny ze sítě 230 V ze stejné zásuvky? Pokud ne, přepoj je na zkoušku do jediné.
Vysvětlení: Pokud máš v bytě v zásuvkách dříve často používanou ochranu nulováním, vzniká mezi zemnícím kolíkem dvou zásuvek určité střídavé napětí...
Jsou zapojeny do stejné zásuvky. Pokud je dám do jiné tak je brum ještě silnější.
Satelit k tomu připojený nemám. Jenom jsem to zkoušel a taky to vydává brum.

Nahoru