EM 121 nebo EM 151

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: EM 121 nebo EM 151

Re: EM 121 nebo EM 151

od NUMI » stř 27. črc 2016 19:36:08

Tak zabezpečení budu muset vykoumat teda jinak, teď mám na všechno času až až a můžu plácat jen lehčí věci .. (jinak není to pro Dj ale když se k tomu dostane kolega v hasičárně, tak umí přidat jen na zesu na jednom kanále). Teď jen nevím na jakej sub se zaměřit, líbí se mi MT18 SUB ale nevím který repro by do něj sedlo líp. Jinak asi bych šel i do těch 8ohmů kde by mohly časem bejt pak na každý straně 2ks zapojený do 4 ohmů..

Re: EM 121 nebo EM 151

od Petr Z. » úte 26. črc 2016 18:24:15

To vypadá na nějakou diskotéku, kde se za ponkem bude střídat víc hustokrutých lovců puberťaček.
Na limitéry v koncových zesilovačích tohoto levelu, jaký chcete Vy použít, bych vůbec nespoléhal. Zrovna právě T-Ampy řady MK-X mají limitery opravdu "jen jako", jsou schopny pouze seříznout špičku, netrvající déle, než asi 50ms a je-li výrazně delší, dochází k deformaci výstupního průběhu. Trvalému hlubokému přebuzení nejsou tyto druhy vestavěných, neodpojitelných limitérů schopny zabránit. Externí limitery jsou nutností hlavně v kombinaci hluché blbé hovado za ponkem + výrazně výkonnější zesilovače, než jsou schopny zpracovat soustavy. Pokud takové riziko existuje, jiné spolehlivé řešení není, nechceteli věčně vyměňovat měniče v soustavách a večer dohrávat jen na subbasy. Takové hluché a blbé hovado, používající kliky na ponku stylem on-off /bez jakékoli regulace/ nezbytně a nutně pro své zbytnělé ego a machrování potřebuje, aby všecky indikace v aparatuře svítily trvale červeně. Znovu opakuju, v takových /častých/ případech je bohužel jediným řešením kvalitní přídavný limiter na výstupu ponku, který při jakémkoli nastavení klik na pultu nedovolí poslat do konců signál, který by je mohl hluboce přebudit. Základní postavení klik na ponku, aby byla eliminována limitace a zkreslení signálu už v ponku je popsáno níže.

Limiter se nastaví tak, aby při hraně rozvícení první červené na masteru ponku spolehlivě nastal záchyt /lehké seříznutí špičky bez slyšitelnosti/, zároveň se multimetrem nastaví vlastními regulátory konců takové jejich výstupní efektivní napětí /ergo výkon/, které jsou ještě soustavy schopny bez poškození zpracovat.
Celá sestava se dá nastavit jednoduchými prostředky. Laptopem s programem "sinusový tónový generátor", zapojený do libovolného line vstupu, vypnuté všechny efekty a korekce rovně, master 80% a klika 70%. Druhý potřebný instrument je pak multimetr alespoň za 400Kč :-), takové již zpravidla měří střídavá napětí sinusového průběhu i výše, než 1kHz.
Nastavovat zpravidla stačí na 40-60Hz dle možností subwooferů a pak na 1kHz, přičemž je zároveň dobré vyvážit poměr subbasů a středovrchů tak, aby to pak s programovým signálem hrálo "vyváženě" i s korekcemi na pultu na nule. I s troškou nezbytné pečlivosti je nastavení otázkou půlhodinky.
Jen velmi málo koncových zesilovačů obsahuje takový typ limiteru, který po dosažení maximálního výkonu obrazně řečeno "zastaví růst sinusovky" a přitom ji nedeformuje. Takový typ limiteru při velkém přebuzení sice zmenšuje dynamiku a poněkud zvětšuje výkonovou hustotu do soustav, ale je to pořád mnohem lepší, než hlubokým přebuzením zesilovače tvořit na jeho výstupu obdélníky, případně u horších zesilovačů i značný stejnosměrný posuv - oboje ničí reproduktory podstatně více, než zlimitovaný, ale nedeformovaný signál. Např. ostré hrany obdélníkového signálu doslova pálí výškové reproduktory.
Jak jsem již napsal - tyto "lepší" limitery obsahují jen o dost vyšší třídy zesilovačů. Levná produkce typu T-Amp, American Audio, Omnitronic a další podobné rozhodně ne.
Slušný externí limiter se dá koupit -používaný- relativně lacino. Limiter-kompresory, např. od firmy dbx a podobných byly vždy nezbytnou součástí efektových racků velkých analogových pultů, kterých se dnes spousta lidí zbavuje. Už si přesně nepamatuji číslo modelu limiter-kompresoru od dbx, instalovali jsme jej před asi 8 lety právě do jedné diskotéky, kde také při střídání lemplů za ponkem neustále hořely reproduktory. Největší paseku pochopitelně dělali hostující "rádioví" moderátoři, protože těm je ve studiu šumafuk, co přesně indikátory ukazují a kde je klika - z vysílače to hraje víceméně stále stejně /možná signál jen "dýchá" ještě víc, než normálně/- protože modulaci na vysílač v rádiích jednak hlídá v režii jeden kompresor a na vysílači jej ještě dynamicky a kmitočtově upravuje Optimod. OptimalizaceModulace je dnes už v režii špičkového signálového procesoru - často je ale nepěkně slyšet, jak blbě je nastavený. Tam totiž platí pravidlo, že čím zkomprimovanější modulační signál přijde na vysílač, tím větší rezervu kmitočtového zdvihu je možné využít - získá se tím vyšší dosah vysílače při stejném ERP.
Dodnes se v oné diskotéce neměnil ani jediný reproduktor přesto, že výkon místních, poměrně dobrých a tvrdých zesilovačů je tam více, než dvojnásobný oproti dovolenému příkonu soustav.
Samozřejmou nutností je limiter po pečlivém nastavení např. zamykatelným krytem zabezpečit tak, aby nebylo možno nastavení změnit. Pokud plánujete větratelnou skříňku a dvířka pro zesilovače, tak samozřejmě dejte i limiter za vrata a hodně pevně uzamkněte - jeden klíč pro případ poruchy do kdykoli dostupné, ale zalepené obálky např. provoznímu podniku.
Druhý klíč servisákovi, který bude za sestavu, její trvalé nastavení a provozuschopnost odpovídat, v zesilovačích bude v pravidelných intervalech kontrolovat a čistit ventilátory i vnitřní chladiče. To je ve stabilních diskotékách a klubech nezbytnou nutností. Stejně jako to, že by nikde neměly být vidět či trčet jakékoliv kabely. Toto se zdá být směšným a skoro samozřejmostí, ale není to tak všude. Směšné to moc nebylo známému Dji - stalo se, že ožralý a nasraný návštěvník, kterému nebyla zahrána muzika, kterou si vyžádal, v amoku kapesní kudlou přešmikl dva modulační kabely od ponku ke koncovým zesilovačům v rohu, jen volně položené na koberci v délce asi 3m..
Popisované řešení je v dané situaci a daných možnostech asi jediné slušné. Vše ostatní budou jen pochybná, nestálá řešení a situaci stejně neřešící kompromisy.

Re: EM 121 nebo EM 151

od Zdeněk Prodance » úte 26. črc 2016 1:10:31

A jak ti pomůžou dvířka proti někomu, kdo prostě vezme na mixu nebo něčem podobném víc za kliku ? Anebo "bude rozdíl v nahrávce" ? To je stále dokola, na zesilovačích NEJSOU ŽÁDNÉ REGULACE VÝKONU, jde měnit jen ten poměr, v jakém vstupní signál napěťově zesílí. RCF je především úspěšnější v prodeji těch 18", to já jako obchodník musím brát velmi vážně, je to mnohem víc, než jen nějaké moje názory, jak by třeba měl ten poměr cena /výkon vypadat. Jak se říká - víc hlav víc ví.
Když to budeme porovnávat technicky, tak třeba mezi poměrně podobnými 18PZB100 a L18S801 je dost velký rozdíl v citlivosti a v Xmax, ovšem žádný z toho nevyjde jako "lepší", protože jen v konkrétní aplikaci jde posoudit, jestli hraje větší roli jedno nebo druhé. Samozřejmě pokud se 4ohmy budou brát jako velká výhoda, tak v tom má B&C jednoznačný náskok.

H.M.

Re: EM 121 nebo EM 151

od NUMI » pon 25. črc 2016 16:26:29

Tak zes bych nenechal jet do clipu a proti blbcům tam chci před zesy dvířka z tahokovu. Mám strach z většího výkonu aby to pak už nebylo moc když bude rozdíl třeba v nahrávce. Jinak subwoofery jsem chtěl 2x 4ohmy kvůli the t.amp TA 2400 MK-X (1200W na kanál) abych nemusel kupovat 2.Včem bejvá RCF lepší, cena/výkon nebo kvalitnější? Koukal jsem i na PD a DAS ale ty se mi moc "nelíbí". U BC už aspoň vím jakou bednu..

Re: EM 121 nebo EM 151

od Zdeněk Prodance » pon 25. črc 2016 13:36:22

Tomu nemůže "menší" jmenovitý výkon zesilovače nijak zabránit, skutečně platí ta paralela s výkonem motoru v autě, to s 40kW nebude o nic bezpečnější než s 80kW. U zesilovače může nižší než potřebný výkon jednak vyrábět obdélníky a těmi reproduktory ničit a také bude zesilovač zřejmě víc na hranici svých možností i z hlediska zatížení součástek nebo chlazení. V autě znamená pomalé rozjezdy na křižovatkách a dlouhé předjížděcí manévry, obojí je o hubu. Bezpečnost je daleko víc v rukách uživatele než ve volbě výkonu zařízení. Co se týká impedance, je vzhledem k možnosti nechat suby v mono volba můstkového zapojení poměrně častá a pak dávají větší smysl 8ohm reproduktory. 18PZB100 se stále dost používá, ale třeba v RCF mi ten výběr 18" přijde lepší a je to už roky znát i na prodejích.

H.M.

Re: EM 121 nebo EM 151

od NUMI » pon 25. črc 2016 11:21:37

Takže radši kouknu na něco okolo 550W aby to nelehlo popelem? Jinak subwoofer jsem myslel 2ks BC 18PZB100/4ohm kterej se mi cenově líbí, nic jinýho v prodance ve 4 ohmech zajímavýho nevvidím. Jinak bouda by byla spíš SUB18 i když váhám nad MT18SUB..

Re: EM 121 nebo EM 151

od Zdeněk Prodance » ned 24. črc 2016 23:59:10

No tak i se zesilovačem 300W/8ohm to bude hrát docela dost, ale nebude to využité, případně se bude zesilovač zbytečně dostávat do klipu v nějakých špičkách, doporučil bych určitě dvojnásobek. Adekvátní sub pod něco takového je minimálně dobrý 18" s minimálně 1000W zesilovačem, ale radši víc (záleží i na prostoru a žánru).

H.M.

Re: EM 121 nebo EM 151

od NUMI » ned 24. črc 2016 21:01:49

Tak jsem to tam nějak rozměřil a vešlo se. Už jen sehnat lepší zesilovač jen nevím, jestli bude stačit při R8 300w nebo radši víc.. Další otázka by byla, jaký subwoofery by byly ideální pod ně (http://www.prodance.cz/bc-speakers-12pl ... 7570u.html) ? Rád bych asi zase od BC nebo pokud bude něco taky R4 od jiných výrobců..

Re: EM 121 nebo EM 151

od Zdeněk Prodance » pon 30. kvě 2016 21:52:01

No a to myslíš, že jiná než 42 litrová bedna s tím hrát nemůže ? EM121 má cca 50 litrů čistých a například dvě 80mm basreflexové trubky se na přední stěnu nejspíš vejdou. Výhodou jejich použití je snadné přelaďování, předpokládám, že sám nevíš (ani já ne), jak to má hrát, aby to vyhovělo. Technicky není problém naladit někde mezi cca 42-60Hz, nedá se předem říct, co bude "nejlíp", je to něco za něco. Ovšem 30cm basreflex už se do hloubky bedny nevejde a musel by se tedy ohýbat (anebo ještě více zmenšovat průřez, což není žádoucí), naopak 10cm by šel klidně zvětšit (průřez i délku), ale už asi ne jako dvě trubky.
Basreflexy trojúhelníkového průřezu v rozích bedny se u trapézového půdorysu dělají nešikovně a přelaďovat je je ještě nešikovnější, navíc takový průřez nejde úplně přesně porovnávat s kruhovým, ty ostré rohy ho efektivně zmenšují. To už je opravdu spíš na nějaký prototyp a měření/úpravy na něm a finální bedny až podle něj. Anebo to umět střelit od oka anebo nějakého koeficientu, ale to se nemusí povést.
Ještě koukám na začátek vlákna a tam je deklarováno, že bez subu ani ránu a není zájem z toho dostat nízké frekvence, takže to bych se držel spíš té horní hranice ladění (i když doporučených 65Hz mi přijde až moc vysoko a bude to mít problémy, pokud se někdo pokusí to honit s větším výkonem a neořeže příslušně kmitočty pod naladěním basreflexu). Souvisí s tím i ten reálně potřebný průřez basreflexu, pokud se nebude hrát pod cca 80Hz, tak je 2x80mm naprosto dostačujících a kdyby to bylo 100Hz, tak už asi vyhoví i ty origo EM121, akorát by se musely nastavit asi na 6cm. Bednu to samozřejmě znehodnotí pro použití bez subu.

H.M.

Re: EM 121 nebo EM 151

od NUMI » pon 30. kvě 2016 19:05:14

Teď mě ten dotaz donutil kouknout na stránky výrobce a je tam i měření ve 42l ozvučnici s basreflexem o průřezu 138,7cm2 a délce 11,9cm, takže problém asi vyřešen a bednu budu muset asi splácat jinou než EM121 nebo jí zůžit trošku..

Re: EM 121 nebo EM 151

od NUMI » pon 30. kvě 2016 18:59:00

No pokud teda je ta sestava měřená v EM121, tak bych rád. Pokud je to měřený v jiný bedně,tak jsem tam, kde Baťa s dřevákama.. Jinak zatím ještě žádný bedny postavený nemám, nerad bych čelní desku několikrát předělával.

Re: EM 121 nebo EM 151

od Zdeněk Prodance » pon 30. kvě 2016 2:13:34

Rozumím tomu dobře, že chceš použít skelet z EM121 a jen basreflexy a hornu přizpůsobit osazení jinou sestavou ?

H.M.

Re: EM 121 nebo EM 151

od NUMI » ned 29. kvě 2016 21:13:38

Doufám že se to dá dohledat, už musí bejt několik beden postavenejch, tak snad se to náhodou někde objeví nebo někdo hodnej poskytne info co a jaký rozměry tam má.. :-)

Re: EM 121 nebo EM 151

od istuchlik » ned 29. kvě 2016 20:40:37

Stejně to bude chtít změřit a doladit podle reality...

Re: EM 121 nebo EM 151

od NUMI » ned 29. kvě 2016 19:27:22

No já mám jen BasCAD a ten asi nebude na to dobrej. Navíc to není v mateřským jazyce :-D možná by byla jednodušší štěrbina vespodu ale zase jde o to, jakej průřez by se dal nacpat.. dole zbejvá 79mm místa pokud se vše šoupne až k vrchnímu okraji těsně k sobě. počítám, že vedle A7570u se basreflexy nevejdou a nějak se mi tam ani pocitově nelíběj...

Nahoru