Zvuky v přírodě

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Zvuky v přírodě

Re: Zvuky v přírodě

od safa » čtv 27. dub 2023 11:58:26

Umim doporučit jen něco co "má kvalitu", ale bohužel pro nás všechny ta kvalita obvykle něco stojí. Nicméně mrkněte sem: malý uffo, který dělá mobilu zvukovku a do kterýho se dá připojit buď miniaturní, nebo standardní mohudálrní mikrofony DPA (což je absolutní špička v oboru)

https://www.dpamicrophones.com/audio-interfaces

Re: Zvuky v přírodě

od Dušan88 » stř 12. dub 2023 9:22:46

Zdravím, jedu na Alijašku a mám záměr nahrávat případné vytí vlků. Existuje něco takové na telefon popř co by jste použil ať to má kvalitu, ale nestojí to úplně moc. Vzhledem k tomu, že to dále nejspíš nevyužiju.

Re: Zvuky v přírodě

od safa » pon 17. kvě 2021 14:23:21

EV Cardiline sice vypadal jinak (mel klasickou interferencni trubici, ne soustavu jako WE a tusim RCA), ale jinak jsi to popsal docela pekne.

electro_voice_model_6431.jpeg

Nicmene nelze si jen jednoduse zvolit nahodne delky, za delkami trubic je nejaka fyzikalni matematika (vlnovy delky a takovy ty kecy). IMO bude nekde i k nalezeni patent.

wepuska.jpg
Přílohy
wepuskabe.png

Re: Zvuky v přírodě

od mkarr » pát 14. kvě 2021 16:37:48

S ohledem na připojování k mobilu je asi dobré vybírat mikrofon pro který je vstup na mobilu určený. Tedy mikrofon s elektretovou vložkou (předpolarizovaný kondenzátorový mikrofon) případně mikrofon, který má svoje vlastní napájení pomocí baterie. Což bývá obvykle to stejné, jen s různě řešenou elektronikou.
Napadá mě, jestli by nestálo za to, pustit se do konstrukce vlastního shotgun mikrofonu. Nevím jaká směrovost se s tím dá dosáhnout v amatérských podmínkách, ale přinejmenším by to byla poměrně laciná záíležitost a třeba by i stačila. I když.. konkrétního ptáka? To spíš odhaduju tak konkrétní strom plný ptáků a to ještě v lepším případě, když nebudou stromy moc na husto. Ale dala by se tam použít právě i velmi laciná elektretová vložka, která si bude rozumět s mobilem. Jen...., když jsem teď zabrousil na nějakou stránku o shotgun mikrofonech,
" How long a tube is needed to cancel the entire audible spectrum? Elecro-Voice made the 7 foot long Model 643, designed to cancel as low as 700 Hz. I don’t know about you, but a 7 foot mic nicknamed “bazooka” isn’t something I’ll be carrying in my gig bag. "
Nicméně mosazné trubičky se dají koupit lacino, vložka taky, trocha vhodného tmelu a rozšroubovatelná komůrka, třeba ze silné kovové propisky, s tím by se dalo trošku vyblbnout. Jo a vložku něčím zatížit a usadit do pružného závěsu, jinak tam bude slyšet i revma v zápěstí. Kvalitu zvuku z takové domácí konstrukce si teda představit neumím, ale pro identifikaci by to třeba bralo pěkně.
Teď mi to někdo kdo mikrofnům rozumí doufám strašlivě sepsuje, protože konstrukci mikrofonů nerozumím lautr vůbec.

Re: Zvuky v přírodě

od safa » pát 14. kvě 2021 11:10:42

Mirous píše:
stř 12. kvě 2021 11:40:45
Díky za radu, nesouhlas je v pohodě :) parabola je pro mě ale bohužel kvůli velikosti opravdu zcela mimo hru. Co jsem se díval na tyhle levné mikrofony, úhel je u většiny dokonce kolem 45° chápu-li diagram správně (např. https://cdn1.rode.com/videomicpro_datasheet.pdf).
MMno nevim kde vidis 45, ja vidim neco kolem 140 stupnu - viz obrazek
uhel.PNG
, ale tohle budu muset prostě asi stejně vyzkoušet v terénu.
To bude asi nejlepsi. Osobní zkušenost je nedocenitelná, navíc člověk se skvěle zabaví ;-)
Mohu se ještě zeptat, jak je to vlastně se vstupem v mobilu? Má smysl vybírat s ohledem na to nějaký "speciální" mikrofon, nebo jde v zásadě pouze o správný konektor (TRSxTRRS)?
Můžeš ;-)

Re: Zvuky v přírodě

od Mirous » stř 12. kvě 2021 11:40:45

Díky za radu, nesouhlas je v pohodě :) parabola je pro mě ale bohužel kvůli velikosti opravdu zcela mimo hru. Co jsem se díval na tyhle levné mikrofony, úhel je u většiny dokonce kolem 45° chápu-li diagram správně (např. https://cdn1.rode.com/videomicpro_datasheet.pdf).

Uvažuju zda by to i tak mohlo pomoci (Mým cílem však není získat čistou nahrávku, pokud bych díky směrovosti byť 45° odfiltroval část bočních ruchů a získal alespoň o +/-20% silnější signál z namířeného směru, mohlo by mi to stačit - vzhledem k tomu, že mi nyní ve většině případů stačí i obyčejný mikrofon v mobilu.), ale tohle budu muset prostě asi stejně vyzkoušet v terénu.

Mohu se ještě zeptat, jak je to vlastně se vstupem v mobilu? Má smysl vybírat s ohledem na to nějaký "speciální" mikrofon, nebo jde v zásadě pouze o správný konektor (TRSxTRRS)?

Re: Zvuky v přírodě

od safa » úte 11. kvě 2021 14:18:33

Nerad nesouhlasim, ale ""vytáhnout" ze směsice hlasů jeden konkrétní zvuk v dostatečné hlasitosti a přiměřené zašumělosti umožňují určení" na parabolu je.

Obavam se, ze zadna puska (a z tech lacinych co o nich pisete uz teprve ne) nebude tak uzce smerova (podivejte se na grafy smerovosti) abyste se dokazal ke zdroji dostat na tak blizko abyste jej nevyplasil. V oblasti 2-3k kde je fundament ptaciho zpevu, je smerovost Vami zminovanych mikrofonu cca 12 stupňů... schválně si udělejte výseč tohoto úhlu a podívejte se přes ni co všechno jí uvidíte.

Re: Zvuky v přírodě

od Mirous » úte 11. kvě 2021 12:47:09

Díky :) leč pachatel se vrací na místo činu s odlišným dotazem...

Diktafon jsem nakonec odložil, protože jsem si oblíbil aplikaci pro Android, která umožňuje rozeznávat hlasy ptáků dle zvuku a funguje jak z pohledu rozpoznávání tak citlivosti vestavěného mikrofonu v mobilu překvapivě dobře (pro zájemce o ptáčkaření jde o BirdNET, případně viz zde). Jenomže občas bych potřeboval v ranní plejádě hlasů zachytit jeden konkrétní zvuk (jak kvůli rozpoznání, tak pro mě jako důkaz nebo podklad pro určování) a to mobil nedává, nahrávka je zahlcena směsicí hlasů.

Cílem není pořídit krásnou nahrávku (zvukařům se omlouvám :oops: ) ale "vytáhnout" ze směsice hlasů jeden konkrétní zvuk v dostatečné hlasitosti a přiměřené zašumělosti umožňují určení. Tak jsem se vrátil k původnímu nápadu - použít nějaký levný směrový mikrofon pro zrkadlovky typu Rode VideoMic GO, Comica V30PRO, Rode VideoMic PRO atp. Výhodou ve srovnání s vestavěným mic v mobilu by byla určitě směrovost (v tomto směru věřím bude rozdíl znát), ale nemám představu nakolik má smysl koukat na další parametry a připlatit si např. za vyšší úroveň výstupního signálu (+20dB u VideoMic PRO... eh, ale jaký má vlastně mobil "preamp"?), případně za lepší hodnoty SnR.

Máte někdo zkušenosti s nahrávaním do mobilu? Díky za radu, Mirek

PS: Na parabolu to není - byla by co do směrovosti nejlepší, ale už tak jsem v terénu ověšenej jako stromeček a zvlášť kdybych šel na těžko s batohem, neměl bych jí kam dát. Výhodu shotgun mic vidím i v jeho skladnosti - přistrčím ho do brašny nebo k foťáku a příležitostně bude po ruce.

Re: Zvuky v přírodě

od Bassman » pát 24. dub 2020 7:48:13

Dik za info.
Malokedy sa stane ze nam nakoniec pomoze ten kto pomoc pytal :)

Re: Zvuky v přírodě

od Mirous » čtv 23. dub 2020 12:20:16

Pro informaci: Dostal se mi do ruky Olympus DS-40 s "přídavnou hlavou", vyzkoušel jsem a výsledky jsou překvapivé! Pro zvukaře to nic nebude - nahrávka je plná hutného šumu. Ale hlasy ptáků nahrávané ze vzdálenosti 10-30 metrů (rehek, budníček atp.) je možné ze záznamu rozeznat a dodatečně určit. Překvapilo a pro můj účel je dostatečné.
Zdraví, Mirek

Re: Zvuky v přírodě

od Mirous » pát 17. dub 2020 15:46:52

Dobrý den, mám dotaz na obdobné téma leč s odlišným účelem. Snažím se určovat ptáky podle hlasu, občas bych při vycházkách uvítal možnost neznámé zvuky "poznamenat", abych se mohl k jejich určení vrátit. Zatím používám textové poznámky což není na zvuky ideální, napadla mě možnost užít mikrofon (RODE GO) + mobil, případně diktafon (Zoon H1n). Mým cílem je tahat toho sebou co nejméně (už tak mám krámů dost) a pořídit nahrávku pouze v kvalitě postačující na domácí identifikaci, nic víc

S uvedenou technikou však nemám praktickou zkušenost, vzdálenost opeřenců může být cca 10-20 metrů. Je to reálné, nebo by nezbylo než sebou tahat "brokovnici" alá doporučovaný NTG? Děkuji za názory

Re: Zvuky v přírodě

od Damton » pát 02. srp 2019 20:27:56

Pokud potřebujete zapujčit na např 14 dnů. Tak můžu zapujčit
Recorder: TASCAM DR-60D mkII
Mikrofonek: SONY ECM XM1
To by mohlo stačit.
damborskytonda@gmail.com

Re: Zvuky v přírodě

od marx » pát 02. srp 2019 10:48:35

v zoo rozmýšlame nad aplikáciou, ktorá by obsahovala zvuky zvierat.

+ máme vcelku rozumnú predstavu, kedy zvieratá vydávajú zvuky (vďaka ošetrovateľom)
+ dokážeme sa dostať aj na miesta, kde návštevníci nemôžu
+ dokážeme nahrávať mimo otváracej doby
+ vieme, že nahrávanie bude dlhodobé (ale veríme, že po víkende by sme mohli mať 10-20 prvých zvierat)

- nemáme predstavu, aký potrebujeme mikrofón/techniku, aby sme dosiahli rozumnú kvalitu
- nevieme na čo si dávať pozor

Budeme vďačný za každú radu. Ak by niekto bol ochotný si s nami prejsť zoo (Brno) so svojou technikou a poradiť/ukázať na mieste

Re: Zvuky v přírodě

od slava » ned 28. dub 2019 10:43:31

Pusť si na idnesu Slowradio a můžeš si zpěváčky nahrát,případně s nahrávkou pracovat.Vyjde to nejlaciněji.

Re: Zvuky v přírodě

od Hajes » ned 21. dub 2019 15:18:03

Zdar,

narazil jsem na tento prispevek pri hledani ceske firmy co dela nejaky audio rekorder s predzesilovacem.

Mam Zoom H4n...na nahravani prirody k nicemu, pokud nestoji clovek primo u zdroje zvuku. Koupil jsem Rode NTG-2 pripojeny pres XLR...bohuzel Zoom H4n a jine podobne rekordery maji XLR input se ztratami a vyrobci to jaksi zapominaji napsat ve sve specfikaci. Vysledek je kvalitni zvuk, ale potichu...protoze Zoom H4n ma -4dB ztraty pres XLR.

Kdyz jsem jej kupoval pred lety, byl to nejlepsi a nejlevnejsi audio rekorder pro chude...cena porad cca 200€

Rekorder ma prilis moc šumu pro nejake realne nahravani...INPUT LEVEL 70 je optimalni rovnovaha sum a kvalita zvuku...coz znamena, ze interni mikrofony musi byt cca 0.5m od zdroje zvuku a externi mic jako Rode NTG-2, i prestoze je to smerovej sniper mic, musi byt jeste bliz skrz ztraty XLR vstupu.

Obavam se, ze zvuky prirody se daji jen ztezka nahravat s cenou pod 1000€

Zatim jsem nasel akorat doporuceni profi zvukaru prirody...mobilni rekordery s tichymi pred zesilovaci...Zoom F4 a nebo legendarni zarizeni co otraslo trhem pred nekolika lety Sound Deviced MixPre 3.

Zoom F4 stoji cca 500€ a SD MixPre 3 stoji cca 650€ + mikrofony a clovek je na zakladu 1000€

At se snazim jak se snazim...Zoom H4n a dalsi levne rekordery jsou dobre pouze pro zdroje zvuku co jsou blizko cloveka. Jsou navrzene pro bezne studio nahravani nebo jako diktafon...pro prirodu to chce neco co ma "tiche predzesilovace". Dalsi moznost je popularni Zoom H4n + predzesilovac. "levne" reseni za cca 450€, proc tahat dve krabiocky kdyz muzes mit o uroven lepsi zarizeni za 500€ kde je vse pohropmade.

Obavam se, ze co pani hleda je nemozne za par korun docilit. Samozrejme s trpelivosti a strategii kdy se upevni rekorder nekde na strom a necha se nahravat...mozna se za den nahraje nejaky zvuk...asi by to slo.

Nahoru