Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :-D :) :-) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: ;-) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od miro » pát 02. říj 2020 20:09:46

Ota píše, že dosah je na jednom konkrétním místě. Jinak souhlas s Honzou. Když chystám akci, v pátek běhám s handkou (handkama) a zkouším dosah. Když najdu free kmitočet, dosah mívám o řád větší než potřebuji. A pak přijde sobotní ráno, přijedou hasiči, zdravoťáci, securťáci, traťáci, policie, všichni s nějakejma radiostanicema, časomíra obsadí všechny kanály WiFi a pak se modlím aby se tam ten chudák mikroport vešel. Všeobecně v takové situaci selhávají laciné sety bez laděných vstupních obvodů. Dobře si s tím naopak poradí značkové sady jak např. Sennheiser, Mipro, Shure. Ale to je záležitost od 10k nahoru.

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od safa » pát 02. říj 2020 11:29:57

Otas píše:
pát 11. zář 2020 5:57:31
Ve spolehlivosti přenosu signálu jsou i dle kolegů skutečně špička (na jednom svatebním místě ho dokonce s úspěchem pravidelně používám pro přenos signálu na cca 150 m bez vzájemné viditelnosti přijímač - vysílač).
Chapu co chces rict, Oto, ale tohle je strasne nebezpecne prohlaseni: Jak asi sam vis to, zda bezdrat dunguje nebo ne zalezi na odstupu nostny od okolniho RF sumu, tedy mistniho zaruseni... a vtom je prave ten problem. Ty tady svym prispevkem "navnadis" uzivatele na 150m dosah a on si pak zarizeni vezme treba do O2 areny a bude se divit, ze tam bude mit vinou vyssiho mistniho zaruseni dosah sotva patnact metru... a pak si bude stezovat vyrobci, protazmo Tobe.

Spousta uzivatelu bere bezdrat co se prace s nim tyce jen jako "drat kterej se na druhy strane musi strcit do zasuvky" a podle toho k tomu pristupuje: zadne skenovani, zadna uvaha nad pouzitym typem anten, neresi umisteni prijimace ani nastaveni anten a o nejake koordinaci ci pouziti RF filtru se nezminuju uz vubec. Bohuzel i bezdratu je potreba venovat na kazde akci trochu pece (kytarista si taky svoji kytaru na kazde akci naladi znovu a nespoleha se na to ze je naladena od minule) coz rada uzivatelu zejmena z rad muzikantstva bud nevi (manualy se nectou), nebo ignoruje.

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od Otas » čtv 17. zář 2020 15:08:08

Tak jsem si ty doma dostupné handky změřil, zdrojem byly dva aku Eneloop 1900 mAh, naplno nabité (cca 1,3 V na článek při odběru). Neměřil jsem to mA rozsahem multimetru, nýbrž dle napětí na kondenzátoru u bočníku z 10 odporů 1 ohm paralelně a RC členem 15k/2,7 uF, abych zprůměroval rychlé změny.

Odběry:
Sennheiser EW100 G4 935 tuším cca 560 MHz po zapnutí 210 mA, po ustálení 180 mA (nebylo ho možno při mechanicky otevřeném stavu dostat z MUTE)
Doběhové, díky rozdělení kmitočtů bohužel už leda tak na krátké karaoke nebo na samotu u lesa :( :
Sennheiser EW145 G2 (vl. 135) cca 780MHz po zapnutí cca 150 mA, po ustálení 135 mA (otevřený plně funkční)
Shure Beta58A PGX4 cca 810 MHz ustálený stav 155 mA (otevřený plně funkční)

Trochu mne překvapuje malá výdrž aku, neodpovídá to možnostem. Asi vypíná při přísných napěťových parametrech.

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od mkarr » stř 16. zář 2020 19:12:22

Mute bych rozhodně nepodezíral z toho, že nějak prodlouží výdrž baterie. Mikrofon určitě stále vysílá a mute slouží především na to, aby se dal mikrofon rychle/okamžitě zapnout. Při vypnutí to většině systémů pár sekund trvá, než začnou fungovat. Mute je hned.

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od Otas » pon 14. zář 2020 22:14:33

Pro zajímavost zkusím ten odběr přímo změřit. Uvidím.
Na kapacitu Eneloopů se ze zkušenosti velmi spoléhám, jsou to podle mých testů asi nejkvalitnější běžně dostupné akumulátory. A mám na ně rovněž velmi kvalitní nabíječku Ansmann Powerline 4 PRO (nabíjí po kusech a umí s aku dost dalších věcí).
O tom Mute si to rovněž myslím - na přijímači nezmizí indikace příjmu.

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od miro » pon 14. zář 2020 21:04:43

PS tlačítko MUTE v drtivé většině vypíná pouze modulaci. Ostatní obvody vč vysílače zůstávají dále v činnosti. Proto je odběr při mute prakticky stejný jako při provozu. (Zvukař má stále kontrolu o RF signálu, ev. u novějších typů i o stavu baterií).

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od miro » pon 14. zář 2020 19:10:34

S tím proudovým odběrem je to nějaký divný. Kdysi jsem se o to hodně zajímal. Všeobecně se handky odběrem příliš nelišily. A bylo to při napájení 9V 30-40mA, při napájení 3V (2xAA) 100-120mA. To je dáno tím, že při 3V běží zvyšující měnič který vyrobí 5V pro logiku a cca 9V pro transmitter. Pokud jsi tam vložil akumulátory (2,4V), měnič musel pochopitelně odevzdat stejný výkon a tak byl odběr cca 150mA.

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od Pavel Sedlák » ned 13. zář 2020 20:04:58

Chybička se vloudila, vyrobil jsem překlep - jedná se o pásmo 1G8...
Přímá viditelnost - tak na 100 metrů asi ano, v klubu nám to funguje mezi podlažími a za roh celkem podobně jako B-Band.
Naopak v narvané místnosti se 110 lidmi je to jeden z mála systémů, který výpadky neměl nikdy.
Digitální 2,4 GHz systémy v tomto prostředí nepoužitelné - vyzkoušeny Shure, Sony, Line 6, Rode, AKG

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od Otas » ned 13. zář 2020 0:12:27

Spotřeba je podle výdrže akumulátorů a skutečně bude u té mé EW 145 cca 220 mA a u té G4 kolem 300 mA. EW 145 mi na aku Eneloop 2500 mAh neklekla ani za 11 hodin (ale měla namále), G4 se to po cca 8 hodinách podařilo. G4 má záludnost, že sepnuté tlačítko mic (mute) zřejmě nesnižuje spotřebu.
Jsem-li samojediný moderátor - DJ, mám tlačítko mic (mute) rád, protože k pultu obvykle chodím kolem beden, mohu chytit vazbu.

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od navstevnik » sob 12. zář 2020 13:49:54

U toho pasma 1,6GHz je nezbytne nutna prima viditelnost.
Uz na konci klasickeho UHF pasma a s plnymi 30mW casto byva problem. Zvlaste, jste-li treba i venku, ale v prostredi, co je lokalne doslova zahluseny mobilnimi daty. Typicky - trebars moderator, obklopeny vetsim hlouckem lidi a s mobily v kapsach.

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od navstevnik » sob 12. zář 2020 13:36:26

S tou "spolehlivosti" - asi bych zacal tim, aby nebyl lehce dostupnej ani vypinac, ani mute. I moderatori umi bejt pekne nervozni. Je lepsi, kdyz se zapnuti-vypnuti mikrofonu necha na zvukari. Je to skoro stejny, jako s vypinaci na obycejnych mikrofonech-je lepsi, kdyz tam zadny neni. Je mene o jedno poruchove misto a jednu moznost nechteneho vypnuti.
Nervoznimu, nezkusenemu, ci neprofi moderatorovi sice snadno vysvetlite, ze pripadny vypinac k sobe je zapnuto, od sebe vypnuto. 5 sekund pred vstupem to pod navalem jinych informaci zapomene. Bude si myslet, ze si ho ma sam zapnout - a pritom ho nechtene vypne - a blbec je jako vzdy zvukar.
Imho a dle mych zkusenosti je lepsi, kdyz je vypinac skryty, nebo aspon spatne dostupny.
Otas, tech 300mA je mysleny na smrt vazne, nebo tam nechte mate o jednu nulu navic? :D

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od Otas » sob 12. zář 2020 11:29:48

Ten popisovaný dosah je na staré EW145 G2, resp. po výměně hlav 135 (pozor, použité pásmo cca 770 MHz je již zakázané) a je to na "samotě u lesa" :). V cestě viditelnosti je budova skladu. Věřím, že má výše zmíněná nová EW100 G4 935S by to rovněž zvládla (zajímavé, bere si z baterek o polovinu větší proud, cca 300 mA je ale stále v pohodě). Asi to příště vyzkouším s ní. Tyhle G4 sady mají velké možnosti volby citlivosti, automatické vyhledání volného kmitočtu a sladění s mikrofonem, prostě šikovný rychlý konfort. Ale něco to stojí.

U těch XSW bych rozhodně volil verzi 2, dává větší výběr frekvencí (resp. použitelných kanálů pro přenos) a má rozsáhlejší display, který popisuje stav, vidíš, zda funguje spojení. Tuším, že antény mohou být u verze 1 schované, protože je v plastové krabici. Také by mne to trochu odrazovalo. Ale nemám s nimi zkušenost, je to přeci jen low end, i když od renomované firmy. Ale ta EW145 tehdy také nebyla top výrobek firmy. Samozřejmě bych si připlatil za lepší mikrofon (ne tedy 825 ale 835).

Než se ozve Pavel Sedlák: 1G6 je předpokládám frekvence 1,6 GHz.

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od mira13 » sob 12. zář 2020 9:10:05

Díky moc za odpovědi.

Otas: Na tyto Sennheisery se právě taky dívám. Ten úžasný dosah je s kterou verzí konkrétně? U těch XSW 835 vidím nějaké verze 1 a 2, jednička levnější a jesti tomu dobře rozumím, tak má snad antény integrované uvnitř těla té základny, což mi připadá zvláštní.

Pavel Sedlák: To 1G6 je jaká frekvence? To je něco z těch osmistovkových (823-832 nebo 863-865 MHz)? U mě hrozí souběh většího množství zařízení jen třeba jen při střídání s kapelou, ale to je samozřejmě jen pár ks, po boku velkých produkcí se nejspíš neobjevím :)

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od mifune » pát 11. zář 2020 9:07:02

A asi to funguje, když zakladatel a majitel Rode mohl koupit momentálně nejdražší klofnu na světě....

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

od mifune » pát 11. zář 2020 8:28:56

RODE to má celkem zpracováno do detailu (včetně všeho příslušenství).....Ale su samozřejmě "pod vlivem" jak je tady všeobecně o mě známo.... :D :D :D :D 1x až 2x měsíčně mě chodí novinky, akce apod na mail od RODE- už před několika lety mě zařadili do systému (určitě nejsu tady jedinej) - používám výhradně RODE mikráky už 18 let a su jejich velkej propagátor....a zdá se mně že, je už ani moc nezajímá live zvučení, ale jdou právě cestou moderování - takovýty malý rádiový studia, jak jsou v australii a americe běžný v každým městečku...kdy každej, kdo se rozhodne začne vysílat a moderovat může zakoupením celého systému okamžitě fungovat -(mají vynikající malý digi mix, moderátorský mikráky, stojany, filtry, SW...prostě zpracovaný..)

Nahoru