Jaká značka procesorů aneb test národa

Dynamické, efektové, multifunkční, nástrojové, výhybky...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Horajda
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. úno 2009 14:13:59

Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od Horajda » stř 11. úno 2009 17:04:51

Ahojte, zvažuji koupi procesorů Multicom 4600 a Multigate 4400 od Behringera, ale jak tak pročítám příspěvky spojené s touto problematikou, tak narážím na samé neurčité odpovědi či neodpovědi na otázku vůbec, ale hlavně v čem jsem uplně vedle, tak je fakt, že se tu nejvíce hanobí právě zančka Behringer no a já pořád nevím proč. Protože ten kdo tuto značku sepsuje nikdy nenapíše její možnou alternativu - no, nevím co si o nich mám myslet...

Takže žádám všechny zasvěcené a procesorů znalé - jaká značka je ta pravá a proč?

Jinak jsem začínající zvukař v čochové kapele - plesy, čochy in a out :D s aktivním PA a mixem Yamaha Mg24/14Fx.

Díky, hlavně srozumitelně a jasně!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od honza637 » stř 11. úno 2009 19:00:09

Nojo, tvuj dotaz ale také nevypovídá zrovna o co ti jde. Hlavně chybí tvoje představa o ceně a hlavně o jaký procesor ti jde. Počítám že o zvukový:) Na tom se asi shodnem.
Procesorů totiž existuje strašná hromada a to na různá místa v aparátu.... Měl bys specifikovat, zda ti jde o kompresory, equalizery, crossovery, hally, dynamické procesory a kdo ví co ještě.
K Behringeru - Největší slabina je mizerná technická úroveň hlavně propojek, nekvalitní ovládací prvky (potenciometry, přepínače). Je to firma která dělá levně a taky to podle toho vypadá. Semtam se stane že vypustí něco co je slušné ale je to málokdy. Nicméně vzhledem k ceně se prostě víc čekat nedá. Podobných odpovědí je ale pokud jsem četl já dost. Myslím, že určitější být ani nemůže.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
honza_s
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 119
Registrován: stř 28. kvě 2008 9:46:19
Bydliště: Trutnov

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od honza_s » stř 11. úno 2009 20:08:26

No... Honza637 to napsal celkem jasně, ať tu zbytečně nevzniká flame kvůli Behringeru, tak jako alternativu k Multicomu bych nabídl třeba Alesis 3630 (2ks, protože je dvoukanálový) nebo dbx 266 (taky 2ks) a místo Multigate třeba Drawmera MX40. Nicméně je to o jiných cenách než Behringer.

Nedá se říct, která značka je ta pravá, každý si bude chválit svoje a zas na druhou stranu je fakt, že na spoustu akcí ty Behringery s přehledem stačí. Ono je to hlavně o tom, aby byl aparát vyvýžený jako celek.
The best sound comes from one source...

Horajda
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. úno 2009 14:13:59

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od Horajda » stř 11. úno 2009 20:46:07

Na ten DBX a Alesis už jsem se taky díval cenově by to odpovídalo mé představě. Ten gejt od Drawmeru vypada taky dobře...až na tu cenu, ale je mi jasny, že jeho hodnota neni jen tak z legrace. Byla by i nějaká jiná varianta - cena tak do 6000,- se zachováním 4 kanálů?
U tý XR4400 Ber. je napsáno, že je frekvenčně závislý - a u jiných je třeba napsáno - nezávislé kanály. Co vlastně znamená? Jaký to má vliv na zvuk? Nějakou představu sice mám, ale nejsem si zcela jist zda je správná.

Díky :wink:

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od honza637 » stř 11. úno 2009 21:09:58

Tak ono to už vybízí. U 266 jsem si všiml, že když zabere tak mi přijde že trochu sundá výšky (pokud "zabere komprese"). Možná je to pocit, možná ne. Na vystoupení jsem to nepozoroval ale doma se sluchátky na uších to slyšet lehoučce bylo. Takže bude asi záviset na tom, v jakém kontextu jsi to slyšel ty a jak to myslí výrobce když to uvádí. . Aspoň takhle to chápu teda já, podle toho co jsem měl možnost přečíst či pochytit. Ještě pozor co udělá s výsledným signálem.
Druhá věc je, jestli reaguje konstantně v celém přenášeném kmitočtovém spektru. Tam Určitá frekvenční závislost může být, ale sám jsem ji u DBX nikdy nepozoroval. Musím se teda ale přiznat že co do gate či kompresorů nemám možnost srovnat s ničím, vše mám od DBX.
K té závislosti kanálů - Pokud je v tomhle ohledu nezávislý, pak má oba kanály zcela samostatné a žádná část není společná. Takže se nemůžou navzájem ovlivnit. Třeba DBX 266 má přepínač, který ti umožní oba kanály ovládat jednou sadou potíků. Takže z něj lze udělat závislý i nezávislý.
Furt jsi se ale nevyjádřil, o jaký procesor ti jde. Chvíli mluvíš o DBX 266 či tom behringeru což jsou kombinace - gate, kompresor a limiter a expander/gate (ne 266), pak zas o gate jako takovém .... Zkus upřesnit jaké funkce od toho zařízení potřebuješ. Bez toho se asi nehnem
Naposledy upravil(a) honza637 dne stř 11. úno 2009 21:21:44, celkem upraveno 1 x.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Horajda
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. úno 2009 14:13:59

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od Horajda » stř 11. úno 2009 21:21:22

Ok, takže GATE bych chtěl k bicím 2tomy a kopák a ten kompresor na zpěvy a klávesy - na vyrovnání dynamiky - klávesák mi tvrdí že už více si poměry nevyrovná a i jeho zpěv je sice pěkný ale jako na houpačce nahoru dolu, atd. Takže bych to chtěl nějakým způsobem eliminovat.

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od honza637 » stř 11. úno 2009 21:27:02

Jasně, to můžeš ale měj na paměti, že moc komprese škodí. Můžeš pak dopadnout jako některá soukromá rádia která jsou plochá jak ... no ehm.
S klávesami nemám zkušenost, tak to ti neporadím. Ale na bicí, konkrétně kopák se gate hodí dle mého názoru určitě. Docílí se tím přesnějšího zvuku a zmiznou možné paskvily. U ostatního samozřejmě přeslechy. Tam bych se asi nebál použít ten DBX 266. Na ty vokály si raději pořiď něco ještě lepšího. Můj kamarád na to má 166tku a je s ní náramně spokojen. Já mám 2x DBX903 (zatím mi stačily ale chci další) a tu 266tku. Obojí nechodí špatně ale ty moduly z řady 900 jsou prostě nejlepší. Gate mám DBX 904 8x a taky musim pochválit. Toť moje zkušenost. Víc ti asi za sebe neporadím a snad se připojí další a popřípadě mě zkritizují:)

Jinak ještě jsem lehce modifikoval předchozí zprávu, za což se omlouvám. chvíli mi trvalo než jsem to nějak sesadil dohromady.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od TomasVv » stř 11. úno 2009 23:47:39

Já bych hlasoval pro Gate od Behringera (bicí) a kompresor Alesis 3630 (zpěv).

U těch kláves mi to přijde divný, nemám s tím žádnou zkušenost, nikdy jsem nepotřeboval komprimovat klávesy, zkus to nějak popsat - jaké zvuky používá a tak...
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od frantik » čtv 12. úno 2009 0:59:51

Podle mě na všechno - kompresi i gate - můžeš dát bez obav Alesis 3630. Já ho mám a po pár drobných úpravách mi slouží bez problémů řadu let. Je velmi dobře vybavený a přitom levný. Často je na světových fórech jak totálně zatracovaný, že "žere" při kompresi výšky, tak opěvovaný, že se již tolik let vyrábí právě proto, že se velmi osvědčil.

U bicích nasaď GATE všude kromě plechů, na každý nástroj zvlášť, taky na virbl, nejen na vaška a na tomy. Jelikož má každý kanál jak GATe, tak kompresor, můžeš využít po otevření GATE při úderu též kompresor, buď ke stlačení dynamiky nástroje anebo jen nastavit tvrdou limitaci, přes kterou se nesmí.

Cenová alternativa k 3630 je Tapco Squeez, ten má ale pouze jedny indikátory a to na GAIN-REDUCTION a nemá funkci LINK, čili možnost spřáhnout oba kanály tak, aby se daly ovládat jen jednou sadou kroutítek a aby se takto dal kompresor nasadit např. do podskupiny na zpěvy. Tehdy je vhodné, aby oba kanály "pumpovaly" jednotně, bez ohledu na to, který kanál je více vybuzený, pokud na mixu nastavíš pro jednotlivé vstupy jinou panorámu. Oproti 3630 má Squeez navíc AIR-FILTER proti "žraní" výšek při kompresi zpěvů, nicméně prý to v praxi slyšitelně moc nefunguje, podle mě je ten filtr laděný zbytečně vysoko.

Schéma Squeeze mi laskavě poskytli v Prodancu a kousek Alesise 3630 jsem si rozkreslil pro porovnání. A co nevidím - jádro obou strojů je naprosto totožné i s hodnotami součástek! Liší se ale totálně v zapojení GATE, drobné rozdíly jsou i kolem řízení VCA, změna je vynucená právě tím AIR FILTER u Squeeze. Navíc Squeez nemá RMS detektor s klasickým švábem jako Alesis a jiné kompresory, ale jen jakýsi zjednodušený bastl z diskrétních součástek.

Alesis 3630 má výhodu v tom, že jeho GATE má nastavitelný RELEASE. což může být welmi praktické při gejtování bicích. Taky je zde navíc možnost u kompresoru přepínat HARD-KNEE/SOFT-KNEE, která je u Sqeeze natvrdo zvolená SOFT-KNEE. Navíc je Alesis malý, lehký a že má externí napaječ mi vůbec nevadí - naopak, aspoň nejsou problémy se zemními smyčkami. Všechny stroje, které mají síťová trafa v útrobách, mívají samozřejmě zapojen ochranný vodič ze sítě a nemívají bohužel běžně odpojovač GND-LIFT, takže při více procesorech v racku roste problém s počtem zemních nežádoucích smyček a tím i náchylnosti k chytání brumu a rušení z okolí.

Oba tyto levné stroje bohužel nemají v SIDE CHAINu filtr pro nastavení klíčovací frekvence, ten můžeš pro začátek oželet a pokud by se Ti nedařilo zbavit se falešného spouštění GATE u bicích, tak si nějaké filtry časem vřadíš do konektoru SIDE-CHAIN, možná postačí jen stereojack, ve kterém bude uvnitř svitkový nebo i keramický kondenzátor řádově 100nF, zapojený mezi TIP a RING, hodnota se doladí zkusmo.

Aby napaječ Alesise (a nejen tohoto) lépe držel v síťové zásuvce a nevypadl např. při přepravě, používám na zpevnění welmi jednoduchý fígl:
Vezmu běžnou zahradnickou plastovou 5/4" hadici a uříznu z ní kousek takové délky, aby po jeho zasunutí do tělesa kulaté síťové zásuvky vyčuhoval přes okraj právě tolik, aby podepřel těleso zasunutého AC adapteru. Ještě je potřeba udělat zevnitř tohoto distančního bazmeku dva zářezy tvaru V proti sobě v místech, kde jsou hrany ploché zástrčky AC adapteru, jinak se to do zásuvky nenarve. Potřebná hloubka zářezů se určí zkusmo, distanční hadice se nejdříve nasadí na AC adaptér a pak se celek zasune do zásuvky , naopak se to dělá špatně nebo to nejde vůbec.

Tak hlavně dobře vyber a dobře pořiď! Behroše radši nee, kamoš to měl, furt si liboval, jak je to levné a celkem gut. Pak na jednom motosrazu půl hodiny hledal, proč mu nehraje kopák - pak to konečně našel -bylo "pokakané" tlačítko na Gate od Uliho. Od té doby na tuto značku zanevřel a nesměla se k jeho racku ani přiblížit...
Jsem zmatkař, někdy. No a?

xb
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 189
Registrován: čtv 03. dub 2008 2:15:36
Bydliště: uherske hradiste
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od xb » čtv 12. úno 2009 8:30:06

frantik píše:Tak hlavně dobře vyber a dobře pořiď! Behroše radši nee, kamoš to měl, furt si liboval, jak je to levné a celkem gut. Pak na jednom motosrazu půl hodiny hledal, proč mu nehraje kopák - pak to konečně našel -bylo "pokakané" tlačítko na Gate od Uliho. Od té doby na tuto značku zanevřel a nesměla se k jeho racku ani přiblížit...
Podobny problem me potkal u MDX4600 taky. Od te doby se ho bojim zapojit a pouzivam DBX266XL ke vsi spokojenosti (snad jen diky absenci meteru bych mohl remcat).
Jinak ted se mi u MDX1600 stalo, ze pri kompresi sice zabere, ale G.R. uz se nevrati.

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od frantik » čtv 12. úno 2009 8:51:10

Holt to chce rozebrat a zkusit strojek resuscitovat. Projít všechny ovládací prvky. zda fungují či potřebují vyměnit nebo stačí trochu oživit, dále konektorové spoje a zkusit též objevit studené spoje na desce nebo vše otrocky znovu propájet, pak se to snad umoudří.

DBX prý už taky nejsou zvukově co bývaly, ale na spolehlivost si zatím nikdo nestěžuje. Stále jsou dost oblíbené a používané. Nepovedl se snad jen GATE z nové řady, tuším model 1074, prý tam někde nezhasínají na indikátoru všechny ledky, když jsou gatě zatažené.

Celkově vychází DBX už celkem za dost vaty, zvláště u těch 4 kanálových provedení, pokud ale někdo DBX preferuje, není to zas takový ranec. Má-li se kupovat více kanálů a je dost korunek, volí se třeba Presonus APC88, tam je kanálů 8. Kdo má štěstí, sežene starší Presonusy GTX44 a CTX44 (tak nějak), to jest 4x gatě a 4x kompresor, tedy jednoúčelové procesory, ale velmi dobře vybavené, fungující, spolehlivé a zvukově ok, navíc gatě mají ty požadované laditelné filtry v sidechainu a to hned dva na kanál, takže se dá spouštění gatí omezit zdola i shora.


Tak se dívám, že uživatel xb je z UH. Kde tam působíš? V UH jsem v mládí navštěvoval Ústav na Kollar street (SPŠE), v současné době tam znám kluky z kapely Katakomby a vím toliko, že na zvučení tam má firmu třeba Vlasta Tyl.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od Aleš » čtv 12. úno 2009 11:41:28

Ten čtyřkanál kompresor Presonus se jmenuje CL44. Jinak vše řečené platí, fungují velmi dobře.
Vrátím-li se k prvotnímu dotazu, určitě bych kromě vokálů doporučil nasadit kompresor též na basu (je-li zvučena, předpokládám ano), a to rozhodně spíš než na ty klávesy. Alesis 3630 je na to v Peak módu použitelný docela dobře. MDX4600 je v uvedené kategorii vcelku dobrý na vokály, ovšem na basu jej příliš použít nelze - nemá možnost nastavit attack a release a na "rychlé" špičky (zvlášť hraje-li basák občas slap) je pomalý. Co se týče spolehlivosti, je to individuální kus od kusu, jeden MDX4600 máme v "holícím" racku skoro šest let bez jediné poruchy, ovšem používá se poslední dobou minimálně.

Horajda
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. úno 2009 14:13:59

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od Horajda » čtv 12. úno 2009 17:12:18

Všem moc díky, jsem zase o něco znalejší :wink: jen ješte jeden dotaz. Pokud koupím Procesor např Alesis 3630, který je dvoukanál, mohu, pokud budu chtít využít jeho funkci Gate/expander na ony škopky, zapojit jen pouze dva, předpoklad je ten, že je chci gatovat přímo z faderu onoho daného nástroje samozřejmě přes insert. Je tak?
Co kanál to nástroj - to si myslím já Je má předstva správná? Proto sem chtěl něco více kanálového.

Jinak všem děkuji za trpělovivost - prostě ty začátky sou dycky těžký :? :? :?

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Jaká značka procesorů aneb test národa

Příspěvek od frantik » čtv 12. úno 2009 17:43:20

Samozřejmě, že je to tak správně, co kanál to nástroj (buben) a pěkně do insertu. Tím pádem nebudeš u Alesisu postrádat symetrické vstupy/výstupy na běžbých pultech jsou totiž inserty nesymetrické a propojovat tedy budeš pult s procesorama klasickými nesymetrickými tzv. Y-labely. Aleša necháš v dvoukanálovém módu a parametry si nastavíš jednotlivě. Indikátory ledkové budeš mít na každém kanálu dva, jeden se dá přepínat IN/OUT, druhý ukazuje Gain -reduction, čili přehled o dění a úrovních na šavli bude víc než názorný. Gatě mají svoje dvě ledky - zelená=open, rudá=close, změna svitu je plynulá podle rychlosti zavírání gatí, podle toho, jak si nastavíš release.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Odpovědět

Zpět na „Zvukové procesory“