Kompresor na master

Dynamické, efektové, multifunkční, nástrojové, výhybky...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
O.T.A.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: ned 22. srp 2021 18:10:44

Kompresor na master

Příspěvek od O.T.A. » stř 04. kvě 2022 16:12:43

Zdravím, poprosím o názor a to jak na smysl mého záměru nebo k vhodnému přístroji.

Jsem dj, moje produkce jsou mixy na Denonu Dj Prime 2 výstup 24-bit 44khz house techno, dnb, tekno, breakbeat ale i poslechově hudba téměř všech žánru dle vkusu
Apec:
Rackový Mix Alesis Multimix 10
Dsp Xilica XA2060
Zes. FP 10000Q
2x Sub Fane118s 800wAES 8ohm
2x EV ELX 215 600W rms 4ohm
Monitor
Zes. Dynacord SL1200
2x Turbosound TX115 250wrms

Můj záměr je dát mezi Mix a dsp analogový kompresor ideálně i limiter. Můj výstup by až tak limiter nepotřeboval ale chci mít zlimitovany master z mixu níže než je proudový limiter na FP zesilovači (FP maji napěťový limiter nastavitelný podle repra a proudový je fixní) když hraje někdo jiný. Predstavuji si že kompresor tomu výstupu ještě přidá na dynamice a celkový zvuk to okoření. Vím k čemu se používají kompresory při zvučení a že toto je něco jiného, mixované skladby jsou už namastrované ale mixing je zase jiný stav který by mohl teoreticky z další (vhodně aplikované) komprese těžit.

Mít hromadu peněz na blbosti tak si koupím mpresor a budu zkoušet jestli je to ono xD a vůbec vás přátelé neobtěžuji s najivnimi dotazy. Zvuk mě baví a jako jeden z okrajových koníčku mě i tak už stál dost peněz na to že to vytáhnu párkrát ročně ven (třeba se změní) takže moje představa je koupit nějakého dobrého vysloužilce z druhé ruky do 10 000,-

Nechci Behringer, alesis, dbx ani nic podobného. To dbx bych možná zvážil pokud mě někdo přesvědčí že to dokáže tu přidanou hodnotu tomu zvuku v mém případě dát. Pročetl jsem si celou diskuzi na gearspace.com na téma komp ma techno a našel tam pár kusů co mě zaujaly.

Moje vlastní návrhy:
Focusrite platinum compounder
Drawmer DL241
Chameleon Labs 7720 Stereo VCA Compressor
Aphex Compellor

Chyba asi byla že jsem koupil nejnižší verzi xilica dsp ale vyšší verze stály 40k a ja měl omezený budget. XA2060 nemá totiž comp. Ale zvuk teda mazec, proto Xilica.

Díky za případné rady nebo podněty. Krásný den všem

O.T.A.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: ned 22. srp 2021 18:10:44

Re: Kompresor na master

Příspěvek od O.T.A. » pát 13. kvě 2022 21:44:57

Tak jsem prakticky rozhodnutý koupit nový Art pro VLA II
Dobře stavěný, limitery si nastavím na dsp. Zvuk za tu cenu asi dobrý hlavně by neměl přidat šum, to je pro mě důležité. Možná elektronka není tolik vhodná na techno ale chtěl bych to zkusit. Pokud je tu někdo ochotný, se k tomu vyjádřit než utratím peníze, tak bych byl vděčný.

pedro42
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 28
Registrován: ned 19. úno 2012 3:55:39

Re: Kompresor na master

Příspěvek od pedro42 » pon 16. kvě 2022 8:56:36

Tak já teda něco napíšu, protože taneční muziku mám docela rád, ale bohužel spousta je jí pro mě neposlouchatelná, protože je tak šíleně zkomprimovaná, že mi přijde jako jednolitý hluk.

Dodnes však vzpomínám na skvělý zážitek z Retro music hall Praha (Francouzská), kde jsem kdysi byl na silvestra a hrál tam DJ. DJ měl "standardní" pionýry, celé to bylo zapíchlé do Yamaha LS-9 (asi místní trvalá instalace) a repro nevím. Vím jen, že dloiho jsem neslyšel tak parádní zvuk. Vše bylo srozumitelné, basa zněla jako basa (teda ono to bylo asi syntetické nebo sampl, samozřejmě) a kopák jako kopák - to byla taková šlupka, že jsem se fakt trochu bál, že se ten starý podzemní sál zřítí :). Nestalo se tak. Ta rána na kopák spotřebovala tak 5-10 ti násobek výkonu aparátu oproti spotřebě, kdy kopák/basa nezněl. A přitom to byl průzračně čistý zvuk.

A takovouhle parádu chceš kompresorem zničit a šlupky ořezat limiterem? Dovedu pochopit, pokud bys neměl na příslušnou akci dostatek výkonu, ale jinak si kompresor pro DJ umím představit spíš jenom jako efekt v nějakých přechodech; pak se možná může hodit na kanálu, ale na masteru?

Osobně nechápu. Jenom názor :D

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Kompresor na master

Příspěvek od mmmartin » pon 16. kvě 2022 10:25:28

=D>

O.T.A.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: ned 22. srp 2021 18:10:44

Re: Kompresor na master

Příspěvek od O.T.A. » úte 17. kvě 2022 18:19:21

Díky za reakci, přesně o toto jsem měl zájem, o názor či radu někoho se zkušenostmi. Určitě nic ničit nechci, limiter je samozřejmě jen pojistka která mě bezpečně upozorní že to někdo solí. Nebudu hrát s limiterem přece=stejnosměrná složka a sbohem repra .Já osobně mám rád slušný headroom aby se měli případné skoky kam "vylít". Ale když bude víc lidí a hlavní program, solit se to na hranice limiterů bude že. Já teda roky hudbu i skládal a kompresory tomu podle mě dávají sťávu, můj názor.
Osobně si to predstavuji jako ratio 2:1 a 3-4 db gain reduction. A když přijde někdo s neuceleným výstupem tak ho trošku víc zredukuji a tím i zmenším rozdíly v jeho hlasitosti.
Nedávno jsem viděl jednoho nadšence hrát live přes samplery. Ten borec měl doma sbírku všech možných mašinek ale mastering katastrofa. Trhalo to ten apec na kusy. To samozřejmě nezachrání nic ale určitě by to zlepšilo. To co jsi napsal mě spíš vede k tomu si komp půjčit a vyzkoušet, i kdyby toho Behringera, než do toho vrazím cash. Každopádně dík za odpověď 😄

Odpovědět

Zpět na „Zvukové procesory“