Opera 12 / dB Sub 918 do klubu

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Machinist
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: sob 06. dub 2024 12:59:37

Opera 12 / dB Sub 918 do klubu

Příspěvek od Machinist » sob 06. dub 2024 13:09:01

Zdravím, chci slyšet váš názor na tuto konfiguraci:

2x dB Sub 918
2x dB opera 12

Velikost prostoru cca 15x15m výška 6m, obvyklá návštěvnost 200, max 300 lidí.
Prostor je multižánrový takže živý zpěv, edm, disco, občas dnb a tak vůbec všechno.
Suby jsem si byl poslechnout naživo, avšak v mnohem menším prostoru, hráli luxusně i když byli daleko od limitu.
Vrchy jsem osobně neslyšel ale podle diskuzí jsou správná volba.
Podle toho jak to bude znít plánujeme v budoucnu dokoupit další 2 suby, avšak teď to nedovoluje budget.
Budu rád za každý názor.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Opera 12 / dB Sub 918 do klubu

Příspěvek od Marián » sob 06. dub 2024 17:06:12

Subbas OK.
Na satelity by som bral niečo výkonnejším HF driverom napr. VIO X12 alebo Revo 210.

Machinist
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: sob 06. dub 2024 12:59:37

Re: Opera 12 / dB Sub 918 do klubu

Příspěvek od Machinist » sob 06. dub 2024 17:15:01

To do budgetu nevleze, každopádně díky za info, tím že je prostor před stage dost široký stejně by to časem chtělo 2 topy na každou stranu nebo nějaký front fill.
Tím jakou mají ty Opery geometrii si říkám že by šli pěkně použít v páru nebo hodit jako front fill na sub doprostřed.
Tenhle setup beru jako startovací bod, cílem jsou 4 suby a 2 topy na každé straně.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Opera 12 / dB Sub 918 do klubu

Příspěvek od Marián » ned 07. dub 2024 15:09:49

Je značka dB podmienka? dB medzi tým nič zaujímavé nemá LVX je viac-menej opera v dreve, Revo a VIO je už iná pesnička.

Tie Opery hrajú veľmi pekne ale ten limiter v tom zaberá hodne skoro zrejme kvôli zázračnému basáku s 1,5 cievkou čo znesie 600Wrms/1200Wpeak :-D ... ;-), na pohodový pop, bigbit, country a pod je to OK, ale keď tomu naloží DJ tak to je rýchlo v koncoch.
Keď to má byť univerzálne a je tlak na cenu tak možno ísť do niečoho s agresívnejším prejavom na úkor ľúbosti zvuku Napr. RCF ART710/12, to si nechá nakŕmiť viac a DJ určite bude viac spokojný než s operami, kapely budú frflať ale ide to skorigovať a umravniť len to dá viac práce, niekde medzi tlakom a vyrovnanosťou je QSC CP12, FBT Xlite 110/112, ale aj RCF HD12 má dosť kultivovanejší prejav ako rad ART.
Osobne každému odporúčam radšej šetriť na subbasoch než na satelitoch, takže radšej dva výkonnejšie satelity s jedným subbasom uporostred alebo do rohu (dôležité nastaviť delay), stále to dopadne lepšie než dva low-end satelity s dvoma výkonnými subbasmi, subbas nerobí zvuk!
Pri šírke sály 15m keď sa satelity umiestnia v strede cca 6m od seba a subbas na stred bude to celkom OK aj v 2ks. V prípade 2 boxoch na stranu hľadať niečo s užším vyžarovacím uhlom 60* alebo menej, štandardné 90* robia interferencie.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Opera 12 / dB Sub 918 do klubu

Příspěvek od Marián » ned 07. dub 2024 15:23:02

Opera 12 hrá pomerne doširoka nepoužil by som na hranie v páre. FBT Xlite má otočnú hornu a asi by to fungovalo lepšie v páre ak by sa otočila na 60* H veľa seba nauhlované o 45*, akurát by to asi chcelo umiestniť pomerne vysoko a natočiť dole aby to nehralo do príliš do stropu.

Machinist
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: sob 06. dub 2024 12:59:37

Re: Opera 12 / dB Sub 918 do klubu

Příspěvek od Machinist » ned 07. dub 2024 20:23:03

Tak samozřejmě kdyby byl budget tak jdu do QSC, dB tech proto že ho v okolí používá hodně lidí, jsou tu dostupné díly a servis, mám je naživo naposlouchané, mají peak, rms a teplotní limiter atd. To že to je podznačka RCF jim taky přidává credit.
U subů je super že mají phase flip, delay a rdnet, časem bych to chtěl zkusit postavit do cardioidu / end fire arraye
(až jich bude víc).
Arty jsou bohužel o třetinu dražší a na jiných forech mi řekli že není dobré míchat značky a že ty opery hrajou pěkně, tak jsem chtěl vzít ty db komplet, jeden subbas by to rozhodně neutáhnul.
Původní topy v klubu byly 2 RFC kterým, ikdyž byl zvuk ohulený, sotva blikala konrolka signal, k limitu se ani nepřiblížily tak jsem si říkal že tam žádně rakety nepotřebuju :D
Další věc je že ten prostor má fakt špatnou akustiku.
Celkově jsem strávil dlouho vybíráním dbtech, prošel jsem turbosound, mackie, alto a podobné věci ale po 2 týdnech prolézání for jsem došel k tomuto závěru.

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Opera 12 / dB Sub 918 do klubu

Příspěvek od jarakri » pon 08. dub 2024 0:36:07

No nevím - Opera Reevo 210 nebo 212 nejsou za takový balík a hrají a mají i široký úhel. VIO už je cenově jinde a má úhel menší. Ty dBT reevo bych doporučil.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Opera 12 / dB Sub 918 do klubu

Příspěvek od Marián » pon 08. dub 2024 13:06:40

Ono ta zla akustika je daná aj tým že tá miestnosť je približne štvorec na určitých miestách sa zlúčia alebo vyrušia odrazy od všetkých stien súčasne. Od toho je horšie na tom iba kruh/elipsa (moderné kostoly typ. príklad). Je vhodné inštalovať stroplné akustické panely a aspon na náprotivnú stenu. Dosť dobre funguje obklad z toho vlnkovaného čuda dačo ako nobasil ale tuhé čo je na protihlukové steny k cestám (lacnejšie než original ak.panely a sú z rôznými vzormi stromčeky krúžnice geom.tvary a pod. da sa vybrat pekný dizajn).

Odpovědět

Zpět na „db Technologies“