dB Opera 405 live

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

dB Opera 405 live

Příspěvek od KarlosSou » pon 26. pro 2016 15:09:29

dB Opera 405 live - impedance vestavěných reproduktorů a zatížitelnost vestavného zesilovače
Ahoj vespolek,
prosím majitele nebo toho, kdo ví, jakou impedanci mají repro v této reprobedně.
Mám zesilovače z této aktivky a chtěl bych je dát do reprobedny, kde jsou repra B&C 12HPL76 4/ohm a B&C Speakers - DE12TC 8B.
Mám strach, že ta dvanáctka má "jen" 4ohmy a nevím, jestli je ten zesilovač stavěn na zátěž 4 ohmy (basové pásmo).
Děkuji za případné postřehy a rady.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: dB Opera 405 live

Příspěvek od Petr Z. » úte 27. pro 2016 0:56:27

Jak jsem si u ZESILOVAČŮ aktivek všiml, tak výrobci se vždy snaží o to, aby mohli použít pokud možno standardizovaný materiál k dosažení potřebného výkonu - i za cenu reproduktoru se zákaznickou impedancí.
Je mnohem jednodušší a levnější použít např. kondenzátory na 100V, než nechávat vyrábět zákaznické např. na 125V, protože standardní typy na další stupeň, tedy 160V už jsou o dost dražší a do daného objemu ani nevejde potřebná kapacita.
Obecně jsou i "vysokonapěťové" výkonové tranzistory o dost dražší, než typy pro nižší napětí a o něco vyšší proudy a tak je to obecně s téměř veškerým materiálem - a to nejenom do zesilovačů aktivek, ale obecně.
Jen někteří výrobci /a neplatí to zdaleka jen pro oblast PA/ pro zdání jakési výjimečnosti výrobku a také zisku z výhradně jím poskytovaného servisu a dílů používají vysloveně zákaznický, popř. alespoň zákaznicky šifrovaně značený materiál, mnohdy prakticky nenahraditelný standardním. Ono to ve výsledku vyjde o něco dráže při výrobě, ale zaplatí to vždy zákazník, neboť, jak již bylo řečeno, přístroj vykazuje v několika ohledech zdání výjimečnosti, je možno si dovolit mírně vyšší prodejní cenu a pak je zde onen výhradní servis..
V oboru PA v těchto prasárničkách suverénně vede Peavey, ostatní to až tolik do extrému neženou. Takto to v oboru dražšího HiFi kdysi praktikovala Matsushita, resp. dnešní Panasonic Corp. a jejich bývalá divize Technics.
A dodnes to takto praktikuje ve stejném oboru např. mnou smrtelně nenáviděná Sony, zčásti ještě i Denon a pár dalších "značkových" výrobců.

Pokud tedy konstruktérovi - výrobci vyjde, že při použití řečených standardních, hromadně vyráběných 100V kondenzátorů, hromadně vyráběných standardních tranzistorů a všeho dalšího /i dílů do zdrojů/ se dosáhne potřebného výkonu jen do impedance někde mezi 4 a 8 ohmy, nechají tedy sérii reproduktorů pro daný výrobek vyrobit třeba v 6,5 ohmu. Téměř nic to nestojí a získá se tím i "výhoda nenahraditelnosti" - neboť pro příslušně drahý, "speciální" zákaznický náhradní díl musíte jen k výrobci, nebo jen do jím autorizovaného servisu.
Každý výrobek má jisté rezervy a proti poškození kdejakými druhy přetížení se pokud možno chrání i sám výrobce, veden snahou omezit reklamace na minimum. Takže bych se např. nebál přímo poškození zesilovačů, pokud by opravdu byly konstruovány pro 6R zátěž a připojil se čtyřohmový typ. Je tu ale něco jiného - pro tuto zátěž může mít zdrojová část i zesilovače samotné nastaveny určité proudové limity i další parametry, které s jinou zatěžovací impedancí prostě "nebudou sedět". Tím nejmírnějším následkem pak bude jen citelná ztráta výkonu, nebo dřívější nástup limiterů.
Své o tom jistě bude vědět pan Mašín, lidé ze servisu Prodance a jistě i jiných.

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: dB Opera 405 live

Příspěvek od KarlosSou » úte 27. pro 2016 14:03:39

jasný, moc děkuji.
Ještě počkám na vyjádření dalších, než to risknu .-)

Uživatelský avatar
Marian

Re: dB Opera 405 live

Příspěvek od Marian » úte 27. pro 2016 15:13:01

Podľa ponuky náhradných dielov by tam mal byť repro AEB-W-15-8-64. Čiže 15" 400W 8ohm 2,5" cievka. Osobne by som to zo zosilňovačom do 4 ohm neriskoval. dB vo viacerých aktívnych systémoch používa 8ohm repra a zrejme zosily budú navrhnuté na 8ohm prevádzku. Zosil, čo som videl fotky tak by mal byť klasický AB+integrač a toroid trafo, je tam iba jeden pár koncových tranzistorov v plastovom púzdre pre bas, pre výšky tam je nejaký "šváb" podobný LM3886, fotka nebola dosť kvalitná na to aby sa dalo prečítať označenie. Ďalšia vec je že ten zosil bude mať v sebe pravdepodobne procesing resp. korekčné filtre určené presne pre danú kombináciu repro.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: dB Opera 405 live

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 27. pro 2016 16:31:15

Neriskoval bych to a hlavně bych si od toho nic nesliboval. Je velmi nepravděpodobné, že to spolu udělá jakoukoli přijatelnou kmitočtovou charakteristiku. V podstatě je to ještě horší, než koupit si v Dexonu univerzální dvoupásmovou výhybku a zkoušet tak vytvořit bednu pasivní a samozřejmě mnohem rizikovější.
Já jsem čas od času nucen hledat nějaké náhrady měničů jak do aktivek, tak do pasivek a bez zásahu do výhybky a EQ to jde jen málokdy a to se ještě musí vyzkoušet kdejaký měnič i mimo náš sortiment.
Když to trochu přeženu, tak jde o pasování motoru z Golfa do pikapu Mitsubishi (taky mám za sebou a roky to jezdí), rozhodně ale nic k doporučení lidem bez vybavení.

H.M.

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: dB Opera 405 live

Příspěvek od KarlosSou » úte 27. pro 2016 18:20:47

To jsem potřeboval, děkuji všem.
Jen ještě jednu otázečku. Jedná se o bedny Proel Neos 12P a je mi divné, že udávaná impedance celé bedny je 8 ohm, ale na svorkách basového repra (i podle označení B&C 12HPL76 4) naměřím ss ohmetrem 3,9 ohm. Jak je to možné? Bohužel originální pasivní vyhýbku již nemám.
Mám ještě druhý pár těchto beden a tam je vmontován zesilovač
http://www.dtelektronik.sk/kategoria/oz ... osilnovac/
a sním to hraje relativně slušně (dle mého soudu:-). Bohužel se již nevyrábí.

Uživatelský avatar
Marian

Re: dB Opera 405 live

Příspěvek od Marian » stř 28. pro 2016 0:12:49

Nebude to pôvodné osadenie bedne. Mal by tam byť ND repro s 2,5" cievkou 8Ohm, číže určite nie 12HPL76-4 ten má 3" cievku navyše mi hneď prišlo divné, keďže pri ňom musí DE12 dostať slušne zabrať, čo by v prípade 8 ohmového repra podobného výkonu nebolo tak kritické. Pokiaľ to myslíš s tým vážne kúp k tomu nejaký dva zosily cca 2*350-500W/4ohm a 2*100-200W/4ohm, príp. 4 kanál a DSP 2in/4out, prípadne modul od Monacoru AKB-400DSP so vstavaným DSP, no tam je cena tak zabitá že to rovno môžeš ísť kúpiť hotovú odladenú bedňu ako EV ZLX12P či RCF ART 312 abo dačo podobné v podstate za ie isté peniaze akurát s istým výsledkom...

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: dB Opera 405 live

Příspěvek od KarlosSou » stř 28. pro 2016 15:32:21

aha, já ten typ odhadl (omlouvám se za nepřesné informace) podle vzhledu, orig. nálepka je přelepena Proel štítkem. Každopádně bude určitě původní.
Stejně mi na základě vašich rad a tím, že jsem se v tom začal šťourat a zjistil, že s těma BST zesilovačema bedna není využita, bude nejlepší řešení zesiky vyndat, mít čtyři stejné pasivky a zapojit výškáče na zvlášť zesik a středobasy taky na zvlášt zesik přes x-over, jak říkáte. Suby co k tomu mám jsou aktiv s vlastní vyhýbkou a přepínačem je mám oddělené do 120 Hz. O další dělící kmitočty požádám, až vyndám tu 12´´ reprák a zjistím přesný typ.
Díky moc všem

Uživatelský avatar
Marian

Re: dB Opera 405 live

Příspěvek od Marian » stř 28. pro 2016 16:21:17

V tých Proel neos12P bedňach by mali byť skutočne custom repra od B&C, ono napr. medzi 12HPL76 a 12HPL64 na prvý pohľad je rozdiel záves ma dva vlnky na 64ke má 3 a 76 je čosi ťažší. Jedno riešenie by bolo napájať to biampovo, druhé dať niekomu odladiť pasívnu výhybku to by mohlo vyjsť čosi lacnejšie 2 výhybky + odladenie okolo 150€, to bude menej ako ďalší zosil + crossover aj keby boli z druhej ruky. Čo sa týka výkonu zosilu k 64ke stačí 250-350W 76ka znesie tak do 500-600W zosil samozrejme treba pozerať na údaj pri nom. impedancii repra, záleží aj od toho akým sposobom sa to používa aj účel, napr. ak sa hrá disco hudba s MP3jek tak repra dostávajú viacej zabrať, keďže tam je nižšia dynamika a tým pádom stredný výkon vyšší.

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: dB Opera 405 live

Příspěvek od KarlosSou » stř 28. pro 2016 19:45:29

Je to přesně tak, jak říkáš. Reprák jsem vymontoval, sloupl štítek a je to 12HPL64-4. Pohledám ještě nějaké výhybky od pana Mašína, myslím, že jsem s tímto osazením nějaké viděl. Doposud jsem je napájel signálem ze subu od 120Hz a výškáč byl oddělen jednoduchou výhybkou v bedně. Jenže jak jsem měl druhý pár aktivní, tak jsem chtěl zaaktivovat všechny. Nejlepší bude všechny ale naopak zpasivnit.
Moc si vážím, že jsi se mým problémem zaobíral. Děkuji.

Odpovědět

Zpět na „db Technologies“