HK vs. LD

  • Reklama
  • DEMO 15
unick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pon 02. dub 2012 14:59:26

HK vs. LD

Příspěvek od unick » čtv 10. led 2013 18:59:42

Zajímá mne váš názor na hodnocení těhle dvou systémů
http://www.thomann.de/cz/ld_systems_dave_15_g3.htm
a
http://www.thomann.de/cz/hk_audio_sound ... elucas.htm

Nějaké postřehy ohledně značky LD system a jejich repra ??

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: HK vs. LD

Příspěvek od blaha » čtv 10. led 2013 20:12:39

Začínáš jako většina úplně blbě stavěným dotazem.

Neboj se to rozepsat, potřebuju bedny k čemu? složení kapely? prostory kam? pro kolik lidí? k jaké příležitosti? mám zkušenosti s aparátem? budu to vozit včem? mám na to kolik? atd.
Pak můžeš čekat, že někdo poradí, případně navrhne jinou, lepší variantu.

HK už není to co bývalo, ale i tak bych ho asi nestavěl na úroveň LD. Myslím si, že minimálně na servisu na tom bude podstatně líp.

Ale za těch 25k se určitě najdou lepší alternativy, jak nové, nebo i třeba něco z druhé ruky.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

unick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pon 02. dub 2012 14:59:26

Re: HK vs. LD

Příspěvek od unick » čtv 10. led 2013 20:39:21

Tak to zkusím jinak... ale po přečtení pár příspěvků.. se právě bojím... vy to všichni vidíte na moc profi urovni a kde na to jako brát chechtáky?

Moje představa je sehnat nějaký repro systém na nazvučení kostela.. na příležitostné akce 1 až 2 krát za měsíc..
Na chystání aparátu není moc času a na pořízení není moc peněz... řekněme strop tak 30 000Kč... takže to bude vždy o kompromisu..
a plus na nějaké další příležitostné akce v podobném duchu.... vozit to nebude asi moc potřeba

Složení kapely se často mění.. cca 5 zpěvů.. 2 akustické kytary nebo 1 akustická jedna eletrická.. klapky, housle, a někdy případně nějaký dechový nástroj jako klarinet, příčka, hoboj, ságo a pod.. jen jeden
nějaké perkuse jako djembe, cajon apod a basa

Moje představa byla mít vpředu vprostřed sub a na krajích dva satelity cca s 8" nebo s 10" a pak o cca 8-10 metrů dál další dva podobné satelity

kostel má na délku cca 20m na šířku tak 10m no a výška... jak to tak v kostele bývá ...aspoň 10m...
ta těch 30 000 bych právě koupil sub a dva satelity a na zbytek se musí šetřit...

Uživatelský avatar
jerry.hadr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 230
Registrován: stř 13. kvě 2009 23:52:30
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: HK vs. LD

Příspěvek od jerry.hadr » čtv 10. led 2013 21:24:02

Složení kapely se často mění.. ... apod a basa
Moje zkusenosti ze zvuceni v kostele(ch) jsou takove, ze djembe a cajon se vetsinou prosadi samy (scholy a podobne skupiny nehravaji bigbeat, ktery ma vsemi hybat akustickym tlakem) - coz neni dogma, vy to muzete citit jinak... Pokud ma basak svoje kombo, tak bych to tolik neresil pri danem rozpoctu.
Moje představa byla mít vpředu vprostřed sub a na krajích dva satelity cca s 8" nebo s 10" a pak o cca 8-10 metrů dál další dva podobné satelity
Sub bych asi nedaval doprostred, uz jen kvuli vizualnimu dojmu. Kdyz bude bokem, odvede stejnou praci. Pokud chces pridavat dalsi par beden, bylo by asi vhodnejsi je zpozdit (je fajn mit moznost si to vyzkouset).

Za sebe jsem byl uprimne prekvapen, co na podobnem ansamblu zvladnou samotne 8" bedny bez subbasu (konkretne Coda Audio G308).
Zastoupeni Coda Audio pro ČR, http://www.codaaudio.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Spojaři všech zemí proletujte se!
http://www.pro-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: HK vs. LD

Příspěvek od blaha » čtv 10. led 2013 21:33:44

Tak zrovna o tom to je :D , teď už jsme o moc moudřejší. Ještě teda předpokládám, že nějaký mix, mikrofony, stojany a kabely už máš.

Nejprve k tvé koncepci, nejsem si jistý jestli je v kostele zrovna žádoucá a nutné tlačit basy subem. Navíc umístěným někde uprostřed, kde bude na 90% působit rušivě. Tohle dle mne by měly zvládnout bedny někde s 12" (možná i s 10").
Pak je potřeba si uvědomit, že míň je někdy líp, takže to nikam nehnat.
K bednám uprostřed kostela, byť je to 10m, je posun znát, takže to není jen o přidání dalších beden, ale i o nějakém procesoru, který je zpozdí, což je nutná investice se kterou je potřeba počítat navíc.
Na druhou stranu 20x10m není tolik aby byly vykrývací bedny vyloženě nutné.

Dle mne by na to měly stačit dvě slušné aktivky s 12".

Do limitu se v pohodě vejdou třeba:
RCF ART 312A
RCF ART 312A - MK3
RCF ART 412A - MK2 (ty jsou trochu přes)
ElectroVoice ZXA1
Mackie SRM450 V2
možná nějaké dB

Pokud nemáš je potřeba počítat i s nějakými stativy a připojovací kabeláží (230V + audio XLR). V kostelech nebejvá elektrika nic moc, takže je potřeba si hlídat i rozvod elektriky pro vše z jednoho místa.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: HK vs. LD

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 10. led 2013 22:31:09

Rozdíl nedělají u profesionála peníze, ale schopnosti a přístup. Profesionál to umí líp a levněji a je úplně jedno, jestli jde o pečení chleba, výrobu bot nebo ozvučení kostela. Být neprofesionálem není žádný dar shůry, který by umožňoval ušetřit a dosáhnout téhož.
Bylo by velmi dobře poznat lépe (fotky ?) ten prostor, ve kterém se bude hrát, "kostel" je hodně široký (taky někdy vysoký, dlouhý atd. ) pojem. Pokud jsou ještě jiné požadavky (rozměry, váha, barva, použití pro úplně jiné účely...) tak i ty - předem.
Přikláním se také k tomu, že sub nepotřebujete nebo rozhodně ne hned. Možná bude někdy potřeba ještě druhý pár beden se zpožděným signálem (nebo v jiné konfiguraci než 10m od sebe) pro lepší pokrytí. V každém případě ale pokládám těch asi 150W, které obě navrhované kombinace mají (a bůhví jestli), za velmi málo a vzhledem k ceně za dosti neekonomický nákup. Pořiďte si dvě RCF ART310-A MK III, jestli chcete ještě menší, tak ART 408-A, jestli se bojíte malého rozměru (bez subu), tak ART312-A MK III. Do rozpočtu se vejdete, jde o zdaleka nejprodávanější bedny posledních několika let, s prokázanou spolehlivostí, opravitelností, v tom nejlepším smyslu slova "značkové". Určitě jsou nějaké alternativy, ale předpokládám, že vám nejde o experimentování, nýbrž o jistotu.
Je možné, že by kostel bylo lépe ozvučit pevnou instalací, pasivními bednami anebo jinak tento návrh vylepšit, ale to už opravdu nejde bez znalostí konkrétních reálií, které si profík nikdy jen necucá z prstu :-)

H.M.

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: HK vs. LD

Příspěvek od thomas » pát 11. led 2013 8:40:42

Z vlastnej skúsenosti Ti môžem povedať, že sub na tento účel nepotrebuješ, dokonca by bol podľa mňa v tomto prípade skôr na škodu - basy v kostole znejú až príliš a väčšinou mám problém, ako a ich zbaviť a nie to ich ešte pridať. Ja používam 2x ART 312A a som spokojný. Výkonovo je to s dostatočnou rezervou, skôr, ako na limity repro narazíš skôr na limity akustiky priestoru a fyziky.

unick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pon 02. dub 2012 14:59:26

Re: HK vs. LD

Příspěvek od unick » pát 11. led 2013 13:54:18

Měli jsme možnost si to zkusit hrát na dvě aktivní bedny, bylo to teda půjčené RH s 12"... no takže dost bída..
zvučili jsme zpěvy, ak.kytara, elektrická z komba a před kombem mikrofon, klapky, housle, klarinet, a basa přes DI

mix, mikrofny, kabely, stojany, stativy máme

tak do půlky, možná do dvou třetin kostela to docela znělo..
cajon a djambe jsme nezvučili, a v zadní části kostela se to dost tříštilo..

ano jde nám o jistotu a jednoduchou přípravu.. proto jsem si říkal, že nějaké dobré aktivní bedny s 10" 12" by mohli být správná volba..
jako druhá varianta.. mi právě přišlo mít víc beden s menším reproduktorem a sub, který by dohnal ty basy...

tady pár fotek co se mi podařilo najít
dc32010.jpg
img001.jpg

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: HK vs. LD

Příspěvek od blaha » pát 11. led 2013 14:39:05

RH se s ARTem nedá srovnávat, tříštění vzadu moc neutečeš, leda snížit sílu vpředu, ale to pak musíš dohnat vykrejvacíma 8" bednama. Na ty ti ale rozpočet nedá, je to s i s tim nejlevnějším DSP procesorem dalších 20k-30k, takže časem, pokud by to nestačilo.

Možná se ještě naskýtá otázka pevné instalace s pasivníma bednama, s oželením hraní LR, tzn. do mona, by k tomu mohl stačit i nějaký zesilovač s vestavěným DSP (Behringer iNuke, Crown XTI). Na jednom kanálu paralelně přední bedny, na druhým paralelně zadní bedny zpožděné. Jenže to v podstatě vychází na ty samý peníze.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: HK vs. LD

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 11. led 2013 15:52:16

Delay v sobě mají třeba Mackie DLM, ale opět - je to za jiné peníze. V každém případě platí, že lepší bedny dohrají o něco dál a ART jsou vesměs mnohem lepší bedny než všechno, co jsi zvažoval a tam měl. Možná bude další investice dokoupení ještě jednoho páru se zpožděním signálu, ale to nemá smysl řešit dřív, než zjistíš, do jaké míry to jde nebo nejde uhrát dvěma slušnými satelity. Přimlouval bych se za menší velikost, míň to ruší i pohledově, ale rozhodně ne pasivní osmičky se slabým zesíkem ve společném subu, to je NAPROSTO špatně pro tento účel, může to hrát někde u baru nebo na zahrádce, ne v tomto prostoru. Ideální by bylo kvalitní trvalé ozvučení (žádný Dexon), ale to je o úplně jiných penězích už kvůli vzhledu, délkám kabeláží a celkové náročnosti instalace, která musí respektovat požadavky kdekoho.

H.M.

unick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pon 02. dub 2012 14:59:26

Re: HK vs. LD

Příspěvek od unick » pát 11. led 2013 18:41:35

Jo kvalitní stále ozvučení by bylo nejlepší... ale bohužel, přesně jak píšeš, ovlivňuje to tolik faktorů, že o tom asi nemá cenu uvažovat..

Tak díky za rady, vidím to na nějaký pár ART 312... a nebo 310 ale asi tu 12 raději

Uživatelský avatar
kubin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: stř 23. lis 2011 13:40:45

Re: HK vs. LD

Příspěvek od kubin » sob 12. led 2013 13:50:11

Ještě jsem se díval na Mackie SRM450 V2.. to taky vypadá dost dobře..
jak je to v porovnání s RCF ART 312 A
co říkáte ?
RCF, A&H, AKG, Radial, SommerCable, Neutrik, Amphenol, Hercules, Lexicon,...

unick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pon 02. dub 2012 14:59:26

Re: HK vs. LD

Příspěvek od unick » sob 12. led 2013 15:35:31

Jo taky to tu blaha navrhoval.
Díval jsem se a jsou na tom cenově podobně jako ART 312.
Parametry mají dost podobný, ale SRM450 mají v sobě nějaký procesor nebo tak něco, co ještě nějak upravuje zvuk či co.
Mě se stejně víc asi zdají RCF a jsem rozhodnut. Ale, když mě přesvědčíš, že Mackie budou v něčem lepší tak proč ne.

mirazvuk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 23. úno 2009 19:25:35
Bydliště: poblíž BpH

Re: HK vs. LD

Příspěvek od mirazvuk » sob 12. led 2013 16:57:06

pokud by si měl možnost být na Demo 3 firmy Prodance, tak by sis o SRM udělal obrázek a nekoupil si ji. Hrála naprosto otřesně. Ty první SRM ještě nevyváběné v číně hrají velmi slušně, ale ty SRM V2 děs. Mě osobně na předváděčce naprosto nadchly ART 408 až neuvěřitelným přednesem. Jinak zde doporučované ART 310 + 312 na tom byly zvukově velmi slušně. Sám uvažuji, že některou z těchto tří typů si pořídím na odposlechy a malé akce. Ale to si dám tu práci a zajedu si je znovu poslechnout na prodejnu.
Tímto nechci Mackie házet do jednoho pytle, třeba jejich řada, tuším že "HD" hraje na ucho velmi příjemně a kultivovaně. Ale to už je cenově někde jinde.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: HK vs. LD

Příspěvek od Pavel Sedlák » sob 12. led 2013 20:34:43

BOSE L1 (nebo podobný) jste někdo v kostele nezkoušeli ?
Vím, je to mimo limit, ale zajímá mně to
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Odpovědět

Zpět na „HK audio“