HK vs. LD

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: HK vs. LD

Příspěvek od blaha » ned 13. led 2013 20:20:42

Já ještě doplním, pokud se mrkneš na jiné vlákna, tak uvidíš, že i jí jsem s Hubertem občas v opozici. Ale tady prostě moc jiných šancí s daným rozpočtem nevidím. ARTů jsem navrhl několik a jako první a byť od PD něco občas vemu (a to opravdu asi 2x nebo 3x), tak moc jinejch variant nevidím. Mackie, to už tu padlo, že V2 verze není žádná výhra. Osobně bych to porovnal naživo s těmi EV ZXA1.

Pro odklon od původního tématu HK vs. LD, právě proto, že už víme, že takto položený dotaz má vždy své ale, ža vybrané kusy můžou bejt absolutně blbě, proto jsem požádal o doplnění informací a najednou to taky tak vyšlo. Navíc proto fórum existuje, aby se vyslechlo více názorů, návrhů a ono z toho něco na konci vypadne, třeba i jinde oproti původnímu předpokladu. Pokud by se chtěl někdo zeptat jestli má koupit jedno nebo druhé, bez názoru jiných, je jednodušší hodit si korunou.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: HK vs. LD

Příspěvek od Ondráš » úte 13. kvě 2014 21:00:29

Dobry den,

se zajmem jsem si procetl prispevky a rad bych reagovat svym nazorem naprosteho laika.

Zamerne zduraznuji laika, protoze ackoli mam letite zkusenosti se zvucenim vsemoznych akci v ramci pevne instalace v jednom kongresovem sale (a ruzne dalsi male akce typu tiskovka, firemni party ani vubec nepocitam), tak rozhodne jsem zadnou instalaci sam nenavrhoval a kdyz tak jen jako konzultant s profi firmami (PD, inton, audiopro atd.).

Zato ale v zivote posloucham na co jen prijdu a vsimam si co kde a jak hraje (bavi me to). A slysel jsem
i par koncertu v kostele s pevnou instalaci. Vsude az na jednu vyjimku (sloupy Bosch) byl Bose system.

Reknu Vam to takto:
Zvucit kostel rozmeru jedne uzke lode (dle foto) dvema aktivkami je naprosto spatne a povede k nevalnemu vysledku.

Zasadni je:
- ak, tlak nebude rovnomerne rozprostren, vzadu nebude slyset, vepredu to bude rvat
- diky uzke lodi a uzitym materialum (velke kamenne nebo dlazkove plochy) se bude zvuk pri siroce vyzarujicich aktivkach odrazet od sten a podlahy a tristit, vzadu z toho bude zvukova koule a jeste potichu, srozumitelnost velmi spatna
- basy neni potreba skoro vubec (bigbeat/house/dance se v kostele nehraje)
- zalezi na akustice kostela, nektery ma vynikajici akustiku, kde se bodove vyzarujici zdroj pred oltarem nebo na kuru siri podel sten i do vzdalenejsich mist, pak by stacilo kombo na el. akust. nastroje, zpev a parkuse to uhraji sami, ale to plati spis v malych lokalnich kostelech s ovalnym nebo kruhovym salem

Za 30.000,- kostel ozvucit nelze, proste nejden to je podle me uplne absurdni, dopadne to spatne. Za tohle bych nezvucel ani party (napr. 2x RFC ART310, 312, Yamaha MSR 400, atp.).
V prve rade kostel (pokud se nejedna o novostavbu s danou akustikou) nema normativni akustiku, takze tu je treba pred navrhem ozvuceni zmerit, jen mereni je cena cca 70.000-100.000 Kc.

Kostely co jsem videl a slysel jakoby z oka vypadly te fotce vys. Vsechny instalace meli jedno spolecne:
- pro rovnomerne vykryti prostoru ak. tlakem po obou stranach kostela rozmistene sloupove repro, repro nejsou tak videt, skryta kabelaz a vetsi pocet mensich slabsich repro poskytuje vysokou citlivost a moznost individualne repro nasmerovat dle potreby akustiky, vpredu se voli vetsi repro, vzadu dokryvaci mensi, zato se sirsim rozsahem
- basy se neresi - nejsou treba, pokud hraji varhany, tak ty basuji samy o sobe, v zivote jsem v kostgele nevidel Sub
- zkusenost od znameho z rekonstrukce kostela s pozadavkem na koncertni zvuceni: (tam co jsem byl ja to nejspise nebylo jinak) v instalaci je zarazen speaker management a DSP, resi individualni upravu frekv. charakteristik jednotlivych skupin repro a vzajemne zpozdeni soustav.

Sumasumarum, cele je to ne ve statisicich ale v mil. korun. (Jen za sto litru jsme ted do salu poridili 2 dalsi bedny) Kdyby bylo tak jednoduche kostel zvucit 2 aktivkama, tak by to delali vsichni.

Ja bychse osobne do toho nepoustel, nejlepsi je si tyhle 4 kusy RCF pujcit na den plus nejaky ten zpozdovac od Uliho (Behringer) nebo proste neco co je k dispozici na pronajmu a zkusit si to ozvucit.
Ale jak rikam, dle akustiky kostela to bude to nejspis bida.

Draug
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 82
Registrován: sob 31. srp 2013 12:09:49
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Re: HK vs. LD

Příspěvek od Draug » úte 20. kvě 2014 18:14:01

Čímž jste si i rovnou odpověděl, že v rámci rozpočtu se beztak nic moc lepšího nenajde... je to tak? Ale máte pravdu, že zde asi mělo zaznít, že to není ideální řešení...

Odpovědět

Zpět na „HK audio“