JBL PRX625 a PRX618S XLF

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
adamis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: ned 27. led 2008 17:12:48

JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od adamis » úte 07. říj 2014 16:14:02

Koupil jsem si tyhle aktivní bedny pro duo, hrající podklady připravené doma a přehrávané z tabletu a do toho 2x zpěv. Jsem s tím velmi spokojen, ale nikdy jsem neměl nic lepšího, takže žádné srovnání. Uhrajeme s tím v pohodě tancovačky a plesy do 200-300 lidí, ale dál už by to asi nešlo. Když hrajeme venku tak ten zvuk se vzdáleností zeslabuje, ale to je asi normální. Vím, že je obrovský výběr beden v téhle cenové kategorii, ale mě zaujalo, že 625ka váží jen 27kg a má účinost 139dB a subbas váží 36kg. Mám ho na kolečkách, protože většinou to tahám sám, tak pro mě váha byla na prvním místě...
Zajímalo by mě, jestli někdo má přesně tuhle sestavu, jak je s tím spokojen a jestli nějak využívá ty dva tlačítkový přepínače na bednách. Díky za každý rozumný názor. :)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od blaha » úte 07. říj 2014 20:32:31

Se 139dB bych byl opatrný, v manuálu je citlivost +- vyrovnaná kolem 100dB, pak se tam píše výkon zesilovače 3x500W, tzn. na HF 1000W a to dělá cca 130dB.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
adamis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: ned 27. led 2008 17:12:48

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od adamis » úte 07. říj 2014 20:36:14

Rád se nechám poučit, až tak hluboce tomu nerozumím. Takže bedny dobrý nebo špatný??

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 07. říj 2014 22:00:09

Koupit si bedny a pak se ptát, jestli jsou dobrý, ale pro jistotu si na to předem odpovědět, je legrační přístup. Nechápat ani tak základní funkci, jako je přepínání citlivosti a EQ a vyptávat se, jestli je někdo "využívá" už to jen korunuje.
To blaha - nemyslím, že by zrovna v JBL kopírovali moji snahu zobrazovat průběhy aktivních beden tak, jako kdyby byly pasivní. Aspoň jsem o tom od nich nic nečetl. Samotný průběh je asi věrohodný, nakonec je v tom DSP, může dopadnout jak kdo bude chtít, ale na těch 100dB bych si nevsadil. Ta úvaha je ale stejně špatná celá, driver nemá jen 100dB a není tam pasivní výhybka, která by ho tam stáhla. Skutečný problém budou středy, kombinace dvou 15" a velmi malého 1" je špatná a ani tak moc nezáleží na tom, jestli od JBL nebo Tapco. Předpokládám, že to má ještě jeden dělicí kmitočet a spodní 15" nehraje do 1800Hz, aby to tak nezlobilo.

H.M.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od blaha » úte 07. říj 2014 22:17:07

Teď jsem se v tom trochu ztratil, spíš jsem ale chtěl poukázat, že těch 139dB je opravdu z hodně nasliněného pera.

Ono to je ale celý trochu záhadný, podle toho co našel net k osazenému repru JBL 265F-1 mi to ukazuje, že má reprák 2ohmy, k tomu to má netradiční tvar magnetu a vlastně i cívky. Jo a je to v EONech.

K dotazu beden, nemám vlastní zkušenost. Ale pokud si se zvukem spokojený, stejně už jsi je koupil, neřešil bych, to se mělo řešit a srovnávat před nákupem. Že bych je, ale stavěl jako něco výjimečného, spíš asi ne.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
adamis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: ned 27. led 2008 17:12:48

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od adamis » úte 07. říj 2014 22:31:54

Zdeňku, díky za reakci, i když trochu podrážděnou. Nejsem odborník, ani trochu, jsem muzikant a líbily se mi u těch beden některé parametry, kterým jsem dal přednost před jinými. Jako Ty prodáváš aparáty a asi se v nich vyznáš, můžu já machrovat na Tebe v oblasti plastových oken a dělat z Tebe před ostatními hlupáka. Nevolil bych ovšem tento přístup, snažil bych se Ti pomoci se orientovat v neznámé oblasti a poradit Ti. Každý máme jiný přístup, a myslím, že je to v Tvém případě škoda. Zkus svých určitě velkých znalostí využít k tomu, abys nám neznalým věci pomohl a nezesměšňuj nás, to správný obchodník nedělá. Možná vás v Prodancu učí prodávat, ale měli by vám zaplatit i nějaký kurz psychologie prodeje...
Sorry, ale musel jsem Ti to napsat, vidím to i v jiných vláknech, kde přispíváš. Ne každý muzikant musí být zákonitě i elektromechanik a zvukový inženýr, na to jsi Ty a Tobě podobní, tak nám, prosím, pomožte a neshazujte nás. Díky

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 08. říj 2014 3:37:52

Až se budu někde vyptávat na plastová okna, tak klidně zkus machrovat a dělat ze mne hlupáka, uvidíme, jak to dopadne, ale tady to nepůjde. V Prodance se opravdu dalo za těch víc jak dvacet let naučit hodně, jenže úplně jiným způsobem, než si asi ty představuješ.
Pomáhat ti orientovat se jistě dalo, ale ne až potom, co jsi si svá rozhodnutí o směru udělal sám na základě "některých parametrů" (odhaduji váhy a "139dB"). Nicméně moje informace už také nějaké máš a je jen na tobě, jak s nimi naložíš. Například zkusit přečíst návod a i jako muzikant si ozřejmit rozdíly mezi mikrofonem a třeba mixem anebo mezi rovným kmitočtovým průběhem a přidanými basy a výškami bys mohl, to je podle mých zkušeností docela snadné téměř pro každého. Dobrou pomůckou (ale nikoli nutnou) by při tom mohl být vlastní muzikantský sluch - když to řve a zkresluje, tak je to špatně, když to je moc slabě a šumí, tak je to taky špatně, když to moc duní a syčí, tak je to opět špatně a když to má zvuk jako reproduktory v noťasu, tak je to taky špatně. Opět jde o něco, s čím nemá problémy naprostá většina populace a tak obsluhu těch dvou tlačítek zvládá intuitivně.

H.M.

Tak jsem si v jiném vláknu přečetl, že vyučený v oboru, kabel si sletovat ještě umí, vlastní digitální mix. No to bych opravdu čekal, že co je v bedně a jak vlastně funguje a k čemu jsou ta tlačítka by neměl být takový problém. Mám pocit, že Ota tam automaticky předpokládá, že si poradíš s mnohem složitějšími věcmi. A tady už nepiš, že jsi "jen muzikant".

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od Palko » úte 15. bře 2016 0:19:18

Takže pane adamis věc se má tahle. Ten chlapeček z Prodencu je buď blbej nebo arogantní nebo oboje. Je to přesně jak jsi to popsal v Tvém třetím příspěvku. Tyto stránky jsou proto aby když někdo potřebuje poradit, tak o to požádá a když někdo umí poradit, tak může poradit. Určitě ale nejsou stránky proto aby někdo z někoho dělal blba asi proto, že si nekoupil RCF u Prodencu ale JBL.
Můj názor na JBL PRX 618 XLF je že jsou přímo určené pro podporu basů s dalším aktivními bednami JBL a je možné je kombinovat s řadou PRX 5. 6, 7 ale třeba i s kterýmkoliv EONem. To jestli je horní bedna PRX 525, 535, 625 nebo 635 a tak dále samozřejmě nějaký rozdíl na celkovém zvuku mít bude, ale netvrdil bych že je 625 horší než 635 protože má jen 2 pásma a ta druhá 3. On totiž výrobce vyrábí obě varianty a obě se prodávají a používají. Samotný JBL PRX 618 XLF je za jeho cenu perfektní volba nesrovnatelně lepší než od RCF panáčka z Prodance. Mnohokrát jsem ho slyšel - v našem regionu jsou rozšířené. Pokud však budeš zvučit náměstí tak samozřejmě jedem pár stačit nebude. Takže přikoupit a nebo přejít a aktuálně silnějího SRX kde je v nabídce i 2x18palec. Pak ale jde i o váhu, takže buch přikoupil jen s jedním reprákem to může instalovat jeden člověk. Tak ať to hraje a okna se taky daří.
Palko.

Uživatelský avatar
adamis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: ned 27. led 2008 17:12:48

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od adamis » úte 15. bře 2016 0:38:27

Palko, díky za koment, aspoň to má hlavu a patu. Já už jsem JBLy prodal a koupil jsem si BOSE F1 812 + F1 Subwoofer. Spokojenost veliká, hraje to tak jak chci a hlavně vrch váží 20kg a bas 25 - komplet 4kW. Jsem sám, je mi za pár let 60, záda v pr..li, takže pro mě jasná volba. Pan Zdeněk mi zase napíše, jak jsem koupil blbě, ale já bych neměnil!! Kde jsme hráli, všude se to místním zvukařům v divadlech a kulturácích líbilo, ale důležité je, že jsem spokojen já. Tak pěkný den a ať Ti to hraje :D

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 15. bře 2016 2:09:24

No hlavně že jste oba spokojení, ono je skutečně úplně jedno, s čím který. Akorát to nejde pokládat za nějakou zjevenou pravdu a spolehlivý recept, jak být spokojený taky. A pokud je tady někdo blbý či agresivní, tak by to musel být právě ten, kdo svoji momentální osobní preferenci má za jakési měřítko všehomíra a je dokonce až tak nesoudný, že ty vcelku dost průměrné suby od jedné značky veřejně označuje za lepší, než celý sortiment značky jiné. Takové pitomosti se dají vykládat leda mezi čtyřma očima (nebo mailem), ale ne jako úplný nováček a na foru, které čte roky kdekdo.
Nic ve zlém, ale já už jsem opravdu zažil kvanta muzikantů, co byli naprosto spokojení i s neuvěřitelným a zoufale hrajícím šuntem (a byli to někdy muzikanti velmi dobří), takže VÍM, že to nic moc neznamená. Vzhledem k tomu, že ani jedna ze zmiňovaných aparatur do této kategorie nespadá, je jisté, že s nimi může být po právu spokojený kdekdo. Ale zdaleka ne všichni, což je také ověřeno a opravdu mnohokrát.

H.M.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od Robert » úte 15. bře 2016 10:43:29

Je pravda, že někomu vyhovuje jedno, jinému druhé. Překvapivé je, že se setkávám s lidmi, kteří čtou na diskuzích plivání po výrobcích JBL a když je pak u mne slyší, diví se proč je tolik averze proti JBL a ze zvuku bývají docela překvapení. Nevyjadřuji se tu k levným řadám JRX... ale k tomu, co mám a co mohu porovnávat (to je PRX725, PRX735 a PRX718). Mne například zklamala TT22A, nenadchla mne barva zvuku a překvapil značný základní šum. Druhým zklamáním je dB Technologies SUB15, ...malý akustický tlak bez toho, aby šel do limitace. I levný Thomann TA-18 s nedůvěryhodnými parametry hraje na ucho daleko víc.

Uživatelský avatar
Martin S.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 183
Registrován: pát 05. srp 2011 23:03:09
Bydliště: Praha-západ
Kontaktovat uživatele:

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od Martin S. » úte 15. bře 2016 11:18:28

Ono všechno nějak hraje, pokud to není naprostý šunt, tak se to, ve většině případů, dá poslouchat. Stejně tak ty PRX. Nicméně je to pořád low-end s malým driverem, dělení 2,4kHz (PRX725) je opravdu daleko za ideálem, nemluvě o tom pokud je to opravdu jen 2pásmo a ne 2,5pásmo. Ale vůbec největší kámen úrazu u JBL je cena náhradních dílů, které je velmi přehnaná a za cenu recone kitu / kmitačky do driveru lze koupit nový reproduktor od RCF či BC a to kvalitnější ten ten JBL...
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 15. bře 2016 11:23:08

JBL si naběhl na vlastní vidle, přesněji řečeno celý Harman si na ně nabíhá. Vzbuzoval nesplnitelná očekávání a na to konto si nastavoval nadnesené ceny. Takže o opravdu velkou část trhu přišel (ještě pamatuju obchodní úspěch první řady Eon, jiné aktivní plastovky se vedle nich skoro neprodávaly, vzhlíželi jsme k tomu s opravdu velkou závistí) a ledaskdo na tento postup a značku začal být až alergický. Výsledkem toho "plivání" je i to, že dneska už i dřívější fanouškové a nadšení majitelé například těch JRX a Crown CE a Driverack PA atd. jsou ochotní připustit, že to opravdu moc nefunguje a také ve výsledku už jsou ceny a tím i zisk na mnohem realističtější úrovni, než kdysi bývaly. Takže si myslím, že by zákazníci jakékoli značky měli být spíš rádi, že už není tak snadné je přes reklamu a "slávu značky" obírat o peníze.
Mimochodem asi NIC nemůže být lepší ilustrací změny situace na trhu, která za posledních cca 20 let proběhla, než právě to "a když je pak u mne slyší". Tenkrát by to totiž bylo opačně - slyšeli by je dávno předtím a například RCF by neslyšeli pravděpodobně nikdy. Respektive třeba slyšeli, ale nevěděli o tom, protože na bedně by to napsané nebylo.
V desítkách modelů beden jistě každý najde nějaký, který ho vzhledem k ceně zklame, neumím si vůbec představit, že by to tak nebylo, to by vlastně popíralo samotný fakt hodnocení, asi jako kdyby neexistovala žádná "nepříjemná zima" nebo "moc velké horko". To může být obojí kdekoli, na Sahaře v noci nebo v sibiřské sauně.

H.M.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od Robert » úte 15. bře 2016 13:41:07

...hezky a pravdivě napsaný vývoj trhu, kde jisté detaily neznám a vlastně mne zpětně ani moc nezajímají. Ze svého pohledu nejvíce hodnotím poměr ceny a užitných vlastností a tak vlastně díky konkurenci se ceny opět dostaly do reálu. Tak úplně nerozumím výtce Martina k dělícímu kmitočtu. Pokud mám k dispozici reproduktory schopné jet od basů až po vysoké středy, stačí mi jej doplnit driverem který doplní výšky. PRX725 a PRX735 nemají shodné 15" měniče. Nějakou modifikací jsou ušité tak, aby vyhověly specifičtějším požadavkům sestavy. Výhoda třípásma je v detainějším podání zvuku, resp snadněji odliším jednotlivé nástroje nebo hlasy sborového zpěvu. PRX725 je schopný vyvinout o poznání větší akustický tlak a pokud není přímá konfrontace s PRX735, je rozdíl ve zvuku jen těžko rozeznatelný. Cenu ND zatím neřeším, vše je v záruce, ale s poruchovostí to nebude tak zlé, neb jsem sbíral reference od lidí a kapel, kteří řadu PRX používají, zažívá to tam transporty z vymrzlého auta do sálu (přes týden je auto sklad) což u mne nezažije, a ono to hraje a hraje.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: JBL PRX625 a PRX618S XLF

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 15. bře 2016 14:36:03

Bohužel 15" opravdu nejde donutit, aby hrál nad 2kHz tak, aby ho šlo bezproblémově propojit s 1". Jestli to někdo slyší nebo to někomu vadí nebo ne je už jiná věc, ale rozhodně to pouze tím nejde zpochybňovat.
Takové podmínky samozřejmě zažívají i tisíce aktivek RCF a já osobně bych si NIKDY netroufnul tvrdit, že to snad má dokazovat jejich bezporuchovost. Protože já vím, jaké procento se porouchá, na to je potřeba mít trochu větší přehled, právě proto, že jde nejvýš o procenta (tedy setiny). Zrovna tak bych si NIKDY netroufnul říkat, že "máte záruku, ta všechno řeší". Protože to není pravda, ale to se obvykle ukáže až když je bedna v servisu a výrobce prostě záruku neuzná, protože NEŠLO O VÝROBNÍ ZÁVADU.
Osobní zkušenosti jsou věc jedna a statistika druhá, aby odpovědi na podobné dotazy opravdu něco významného říkaly, tak by jich muselo jednak být minimálně řádově víc a především by respondenti museli být náhodně vybraní. Což je utopie a proto moc nefunguje ani mnohem ambicioznější a ve velkém založená Heuréka apod. Píší pouze nějak motivovaní, nikoli reprezentativní vzorek. Nakonec to asi víme každý z osobní zkušenosti, jistě nikdo nevyplňujete všechny ty dotazníky, které po každém nákupu přes eshop chodí - já jsem to udělal snad jednou a to jsem ještě byl přímo vyzván obchodem (což nesmí dělat) a byl jsem opravdu s jejich ochotou splnit velmi atypické požadavky nadmíru spokojen.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „JBL“