JBL PRX 418S

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
klavesakkorg500
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte 07. srp 2018 20:29:12

JBL PRX 418S

Příspěvek od klavesakkorg500 » úte 04. zář 2018 19:46:02

chtěl bych poradit a vědět jestli jsou dobre pasivní subwoofery JBL PRX 418S na jak velkej sál to muže ozvučit a jak to hraje měl bych k tomu aktivní reproboxy JBL PRX635 děkuji za rady.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od kelly.ok » úte 04. zář 2018 20:55:34

Jak to bude hrát dost visí na tom, čím se to bude pohánět, ale oproti PRX635 to bude čistě papírově nejspíš vždy tahat za kratší konec. Viděl bych k tomu lépe PRX818xlfw nebo starší prx718xlf. Jak velkej sál to ozvučí samozřejmě mimo jiné záleží jestli jeden/pár/víc, a také v neposlední řadě co se přes to bude hrát.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od Palko » úte 04. zář 2018 23:59:48

Konkrétně PRX 635 používám také a pod ně PRX 618s XLF. Je to k tomu určené a tak to k sobě pasuje. Novější 418S vypadají stejně, reproduktor je obdobný jako u 618, jen je to pasiv. Takže jak píše kelly bude záležet na zesilovači. Určitě bych doporučil alespoň 2x800W. Podle druhu hudby a prostoru jedu jen s dvěma 635 kama bez subu, s jedním, dvěma nebo čtyřmi suby.
Myslím, že stejně je možné kombinovat to s těma 418S. Návrh na PRX818 není blbost, ale je to o dost dražší, ale zas odpadne ten zesilovač - je to taky aktiv.
Ať to hraje
Palko.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od kelly.ok » stř 05. zář 2018 7:29:35

Osobně to vidím tak, že pokud mají být PRX635 využity naplno, budou k tomu potřeba alespoň 4kusy 418S (má o 3dB méně než PRX618s xlf a o 4dB méně než PRX718xlf a PRX818xlfw), repro stejné ani podobné nebude neboť 618 mají dvoucívkáče s Nd magnetem, 418 má jednocívkový Selenium SWS1000W s feritem. Nad jedním nebo dvěma kusy 418s to pak zvládnou uhrát i menší satelity. Zesilovač bych každopádně viděl spíš tak 1,5kW na jeden sub... Jak píše Palko - 800W bude taková ta minimální a "zaručeně" bezpečná zóna, ale nebál bych se výrazně silnějšího zesilovače (se správně odladěným DSP by neměl být problém)... Když si to srovnáš do lajny, že na stejný výkon jako dají 2 kusy 618s/718s/818s potřebuješ 4 kusy 418 (+ odpovídající zesilovač a processing) tak už to cenový rozdíl dávno smaže.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od Robert » stř 05. zář 2018 8:36:15

Asi je lákavá nabídka, koupit dva pasivní suby po 5 tis. Kč z druhé ruky, ale při citlivosti repro 95 dB/W/m budeš potřebovat docela silný zesilovač a nikdo zatím nezmínil výhybku. Když pak porovnáš cenovou úsporu vzhledem ke složitosti řešení, ....
osobně bych do toho nešel. 5 tis za pasiv v porovnání s 15 tis za aktiv se zdý být propastný rozdíl, někdy se ale vyplatí připlatit. (ceny jsou bazarového typu)

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od Palko » stř 05. zář 2018 8:55:15

Všechno je to otázka peněz.
PRX635 mám a používám je třeba na zvučení jazzových koncertů pro 150 lidí úplně bez subů. Ona ta bedna pro určitý výkon a žánr basy taky zvládne. A jak jsem psal podle žánru a velikosti prostoru přidávám jeden, dva nebo čtyři suby.
Svým předchozím příspěvkem neupřednostňuju JBL 418s nad jiné - z vyšší řady. Jen dávám názor, že jeho použití je jedno z možných řešení.
To jestli magnet je ferit nebo neodym myslím neukazuje o vhodnosti reprobedny. Došlo ke zdražení neodymu a tak se zase výrobce vrací i feritům. Např. i vyšší řada - SRX 800 má repro s ferity a myslím, že i PRX 800 (mimo HF driverů).
Ať to hraje.
Palko.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od kelly.ok » stř 05. zář 2018 9:40:53

Neříkám, že to jestli je magnet takový nebo takový je lepší nebo horší... pouze to, že osazení u 418s a 618 nejsou podobná.

Vliv jestli je magnet Nd nebo Fe samozřejmě mít bude. Vycházím z přímého porovnání vedle sebe (Beyma 15P1000Fe a 15P1000Nd na stejném zesilovači a ve shodné bedně)... přestože jsou to do značné míry podobné měniče, feritová verze se v subu chovala znatelně lépe. Netvrdím však, že to u jiné dvojice nemůže být zcela naopak... pouze to, že to vliv mít bude. Budou ale v řetězci faktory, které to ovlivní víc, takže tak zásadní to v tomto případě určitě není.

Jinak je to přesně jak píšeš,... nepadlo tu co se tím chce zvučit, takže těžko odhadovat, ale prostě když bych si měl vybrat zda budu tahat několik beden, nebo polovinu která zahraje totéž... ještě k tomu když to vyjde cenově přinejmenším srovnatelně, je to jasné.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od Palko » stř 05. zář 2018 12:14:35

Další rozdíl je: aktiv/pasiv.
Já kompletně přešel na aktiv, ale okolo mě jsou zvukaři, kteří se od pasivu nedokážou odpoutat. Podle mě je zapojení aktivu podstatně rychlejší. Ale má zásadní problém - v latenci. Dokud jsem používal pasiv,nebyl problém namíchat za zesilovač různé druhy subů a byly ve fázi. U aktivních beden nemůžu spojovat ani různé suby ani různé vrchy. Dokonce nejdou spojit tak příbuzné bedny jako PRX 535 a PRX 635. Řeším to tak, že mám víc různých systémů od EONů až po řadu SRX800 a podle akce beru konkrétní sestavu, kterou mám pro potřebný výkon ověřenou.
Palko.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od kelly.ok » stř 05. zář 2018 13:23:12

Já se právě také držím na straně pasivu... právě z důvodu variability (stačí mít jeden amprack s různě nastavenými presety pro např. pro menší a větší systém). O problému rozdílné latence čítám poměrně často (nejen na úrovni stejného pásma, ale i celého systému). Prakticky jsem ale neměl možnost přímého srovnání (slyšel jsem kombinaci právě třeba PRX818 a PRX615M, ale nevím jak drastický by byl rozdíl oproti kombinaci s třeba 815W.. za uši slyšící každou mikrosekundu ty své nepovažuju. Navíc rozdíl bude právě určitě markantnější u kombinace různých subů než u kombinace sub+sat (už z principu), a vyhnout se kombinaci různých subů se mi zdá jako vhodnější/jednodušší i u pasivu.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od Robert » stř 05. zář 2018 13:42:52

V pasivu pokud máš stejné zesilovače, problém s latencí nebude. Pokud namícháš různé zesilovače analogové, taky není problém, ale běda namíchat různé digitální zesilovače. Každý typ má jinou rychlost zpracování signálu. Výhodou pasivu je bezesporu větší odolnost proti dešti, kde je u aktivek problém.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od kelly.ok » stř 05. zář 2018 14:28:21

U kombinace různých pasivních subwooferů jsem měl namysli spíš dát si pozor na latenci v akustické části (ikdyž samozřejmě je to extrémní případ, ale občas je vidět třeba systém kde jsou třeba 15" basovky v krátké horně + třeba 18" v dlouhé, nebo v hornflexu atd.), ale to je asi každému jasné ;)

Co mě ale tedy zajímá, když už jsme to tu nakousli (snad autor původního příspěvku odpustí)... Bude to tak dramatické, že by to byl zvukově vyloženě průšvih? Čili, ve chvíli kdy jsou takto rozdílné zesilovače na různých pásmech to v rámci možností použít lze, či je i přesto nutné se tomuto vyhnout? (nevybavuji si totiž teď, jestli jsem se s tím vlastně někdy takto setkal). Že to nelze u shodného pásma u beden které hrají řekněme z víceméně stejného bodu je jasné... co si ale netroufám odhadovat, jak to dopadne např. u center sub clusteru, kde bude rozdíl mezi subem a satelitem způsoben už jen tou vzájemnou vzdáleností (řekněme že z pozice přímo před satelitem nejvýraznější a ještě k tomu pro další různé body v poslechovém prostoru vždy různá). Zhorší to kombinace digitál/analog tak moc, že nelze ani v tomto případě?

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: JBL PRX 418S

Příspěvek od Palko » stř 05. zář 2018 15:13:50

Je tu víc otázek.
Nejdříve body, které bych taky odsouhlasil:
Pasivní systém je odolný proti vlhkosti.
Míchat pasivní suby obdobné konstukce i z různých značek, napájené i namíchaně různými zesilovačemi - pokud jsou analogové a né digitální nebude takový problém.
Míchání u aktivní různých subů a případně pasivních napájených různými digitálními zesilovači bych nedoporučil.
Spojení subu s vrchní bednou - oboje různé řady nebo značky bych takový problém neviděl, protože se míjí a hrají každý jiné frekvence. Je třeba zkusit prohodit fázi - většina aktivních subů to tlačítko má.

Co so týká vzdálenosti mezi subem a satelitem - ať je sub kdekoliv - uprostřed nebo pod jedním ze satelitů - tam bych žádnou pohromu nečekal. Je pravda, že do ucha posluchače dorazí zvuk od satelitu a subu v různý čas, ale protože jde o kmitočty, které se míjí, nedojde u žádného kmitočtu k posunutím fází nebo k protifázi.

Můj konkrétní příklad míchání beden:
Použiju PRX 535 a sub PRX618s-XLF - musím na subu otočit fázi o 180 stupňů.
Použiju dva páry PRX 535 a sub PRX618s-XLF - musím na subech otočit fázi o 180 stupňů.

Použiju PRX 618 a sub PRX618s-XLF - neotočím na subu fázi.

Pokud bych chtěl zapojit 535 a 635 tak není jednoznačné jak nastavit fázi na subech. Jednou jsem to zkusil vzít vše a zapojit vše a výsledný zvuk i SPL bylo horší než jen u těch stejných párů.


Pro Kelly - myslím, že je nepodstatný rozdíl při spojení PRX818XLF z jednou z obdobných beden PRX 615/815. Problém by nejspíš nastal pod tento sub dát oba páry vrchů najednou.

Palko

Odpovědět

Zpět na „JBL“