Mackie thump 18s

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Vojcek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: ned 10. kvě 2020 8:43:12

Mackie thump 18s

Příspěvek od Vojcek » stř 27. kvě 2020 17:46:08

Zdravím všechny, kteří si našli čas přečíst toto vlákno. Uvažuji o rozšíření svého aktivního PA o další basy. V současné době vlastním 4 subbasy Laney Audiosub, 1200 W, zesilovač třídy A/B, konstrukce bassreflex. A dva vrchy, Mackie thump 15a. Chtěl bych dokoupit dva subbasy Mackie thump 18s. Jelikož jsem amatér, nejsem si jistý zda tahle kombinace bude fungovat. Jde o to, že bych měl čtyři a dvě rozdílné basové bedny. Čtyři bassreflex se zesilovačem třídy A/B a dvě bandpass se zesilovačem třídy D. Při pročítání fóra jsem se dočetl, že kombinace různých typů ozvučnic je nešťastná. Stejně tak, když jsou v aktivkách různé třídy zesilovačů. Mohl by mi prosím někdo jen tak laicky poradit, jestli tato kombinace ano či ne, případně jaké zvolit subbasy pro rozšíření?

Děkuji :-)

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Mackie thump 18s

Příspěvek od Robert » stř 27. kvě 2020 18:47:44

Něco podobného se tady řeší v sousedním vlákně. Aby vše fungovalo jak má, musí jít celý systém ve fázi pokud možno v celém pásmu. Rozdílná konstrukce beden bude mít rozdílný průběh fáze v závislosti na frekvenci a to se jen velmi těžko dohání . Rozdílné vršky a spodky ti udělají paseku kolem dělící frekvence. Rozdílné bedny krmené rozdílnými zesilovači pracující paralelně v celém svém pásmu je problém. Analogový zesilovač funguje téměř bez zpoždění. Digitální zesilovač už jisté zpoždění signálu má. Mackie vrchy a spodky k sobě půjdou, jestli by pomohlo prosté zpoždění subů Laney těžko říct, díky rozdílné konstrukci může být otočená fáze a asi bych nešel do takového řešení.

Vojcek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: ned 10. kvě 2020 8:43:12

Re: Mackie thump 18s

Příspěvek od Vojcek » pát 29. kvě 2020 22:25:22

Jasně, chápu. Jen ještě dotaz... Kdybych případně použil místo zmiňovaných bandpasových mackie jiné? Konstrukčně bass reflex, ale 18 palcové reproduktory?

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Mackie thump 18s

Příspěvek od Marian » sob 30. kvě 2020 15:12:27

Tie laney nebudú asi žiaden zázrak, keď nestačia 2ks ani pod low-end bedňu ako Thump15. Odporučil by som keď už dva 18" subbasy trocha výkonnejšie a tie 4ks laney predať, aj keď k TH15 obvykle aj TH18S stačia v 1ks (nie je potrebný ďalší 1 na stranu stačí, on TH18 dosť kope - búcha je pomerne vysoko delený ale dolu hrá pocitovo menej nie každému jeho zvuk sadne). Asi budeš náročnejší na basy skús pozrieť niečo výkonnejšie, od Mackie DRM 18S hrá slušne k TH15 by na začiatok stačil aj v 1ks, po čase dokúpiť ďalší...nosiť kopec rôznych subbasov je nepraktické a zvuku to príliš nepomáha.

Vojcek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: ned 10. kvě 2020 8:43:12

Re: Mackie thump 18s

Příspěvek od Vojcek » ned 31. kvě 2020 8:29:55

Pravda, ty Laney žádný zázrak nejsou. Nemůžu říct, že bych s nimi byl nespokojený, ale mám pocit, že by to chtělo ještě trochu ten bas posílit. Hrajeme techno a při této muzice je zcela běžné, že sound systémy jsou tvořené z takzvaných stěn. Kde spodek je kompletně zastavěn basovými ozvučnicemi. Já osobně zakládám sound systém, který takto vypadat nebude. Nemám v úmyslu na každou akci tahat plnou dodávku či kamion beden. Moje vize je postupně vytvořit set z aktivních beden, který bude mít dejme tomu 6 basů a 2 satelity na jedné straně a to samé na straně druhé. S tím co momentálně vlastním jsem spokojený, ale postupně to rozšiřuji. V tuto chvíli řeším jestli je možné pod ty 4 suby s 15 reproduktorem dát ještě jednu bednu s 18 reproduktory. Jestli se to nebude mlátit nebo tak něco. To, že je nesmysl pod ně použít bandpasovou ozvučnici jste mi zde vysvětlili. Zůstává otázka zda lze kombinovat takto bas reflex s 15 a 18 reproduktory. Případně co je třeba udělat aby se výsledný zvuk nemlátil. Například, jestli by třeba pomohlo jedny bedny nějak přes DSP procesor nazpožďovat atd...

Vojcek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: ned 10. kvě 2020 8:43:12

Re: Mackie thump 18s

Příspěvek od Vojcek » ned 31. kvě 2020 8:38:47

Když pročítám starší diskuze tak asi odpovědi nacházím :-D Laney se asi nezbavím. Nedostal bych za ně to co jsem do nich investoval a dostal bych se zase na začátek. Asi se uchýlím k variantě kdy rozšířím basy o další stejně suby. Každopádně děkuji za komentáře. Kdyby se zde ale našel někdo kdo má ve své sestavě kombinaci 15 a 18 bass reflexových ozvučnic a funguje mu to, prosím o komentář. Díky.

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Mackie thump 18s

Příspěvek od Marian » ned 31. kvě 2020 14:30:35

Pri aktívoch sa to často nevidí (napadne mi systém RCF ART 7001+8001sub boli v aktíve, myslím aj medzi technármi dosť obľúbené https://www.prodance.cz/upload/files/in ... rcf-lr.pdf ), ale pri pasívoch sa robili systémy 4-pásmové na techno a elektro bežne, subbasy s 18" basreflex (niekedy dlhá horna) nad to bol tzv. kickbin s 15" alebo 2x12-15 (tiež niekedy aj vo zvukovode) a nad tým dvoj alebo troj pasmový satelit delený často pasívnou výhybkou. Delilo sa to cca 60 a 150 Hz (1500Hz). Len to chce už trocha kunšt a nastaviť DSP to aby to nerobilo len humbuk ale aj pekne hralo. Dokúpiť ďalšie rovnaké subasy je pomerne jednoduché riešenie, len je možné že budeš so sebou ťahať 6 či 8 subbasov, ktoré môžu hrať rovnako silno ako 2 top level boxi. Na 3dB hlasitosti potrebuješ dvojnásobný počet...chlapca s 12 ks 18" subbasov omnitronik sfukol profík jednym subom SB1002 (2x18") aby mu dokázal, lebo mu nevedel vysvetlíš, že veľa bdení neznamená zaručene silný bas... Mňa skôr irituje ten nepomer basov k TH15, 3-4 subbasy pod jeden...kolega mal k tomu dočasne RTF ART 705ky (dokedy nekúpil 4pro 6001 a ďalší pár subov), vôbec mi neprišlo že ťahali za kratší koniec... Ono asi máš rád keď to viac kope, tam TH18 nie je zlý počin čosi lepší podobnej koncepcie je Turbosound Milan 18 je čosi výkonnejší.

Odpovědět

Zpět na „Mackie“