Mackie HD1521

  • Reklama
  • DEMO 15
Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Cajs » stř 18. led 2017 16:27:00

Nasraní zákazníci, roznášející všude špatnou pověst především nás.
Nechtěl jsem se původně pouštět do podrobností, ale pokud si pan Mašín myslí, že můj názor na tragický servis je jenom výkřik do tmy, nezbývá než popsat svou konkrétní osobní zkušenost.
Závada nahodile se vyskytující. (Repro přestane hrát a bliká "thermal" a "limit"). Bedna v servisu po 6 týdnech nedotčena. Po urgenci vrácena jako opravená. Závada trvá. Kromě nálepky "Servis Prodance" se s ní zjevně nic nedělo. (Šrouby na šasi byly zalepeny původním lakem z výroby. Pravděpodobně se závada při zapnutí v servisu neprojevila a dlouhodobější test nikdo neprovedl.) Reklamována oprava. Po dalších čtyřech týdnech vyřešeno výměnou celého zesilovače. A to mne do servisu uváděl osobně majitel firmy jako "VIP" zákazníka. Uznávám, že to je zkušenost jediná, ale postoj, že od tohoto servisu nemohu nic očekávat, rozhodně vyvolala. Ani jsem si nechtěl představovat přístup k "obyčejnému zákazníkovi".
Celé jsem to absolvoval jen proto, že v té době nebyla dostupná servisní dokumentace a nechtělo se mi jít do opravy naslepo. Po této anabázi jsem si schemata koupil a mám po problému. Opravil jsem si ten vrácený "neopravitelný" zesilovač a mám tím pádem slušnou rezervu.
Jak to tedy je s tím doporučením a porovnáním, na to čekají minimálně dva lidé ?
Těžko doporučovat, každý máme jiné podmínky a zkušenosti. Já osobně jsem spokojen. Bedny hrají příjemně a obě závady, které jsem opravoval nesvědčí o tom, že by byly konstrukčně nějak odfláknuté. V té "neopravitelné" byl vadný kondenzátor (asi odešel na "sešlost věkem") a v té druhé byl vadný stabilizátor, který měl vývody z nějakého podivného materiálu (vývody "zhoubovatěly" a upadly).
Celkové zpracování elektronické části na mne dělá docela dobrý dojem standardního výrobku v této kategorii.

Tož tak...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 18. led 2017 16:41:14

Ale vůbec ne, já to naopak pokládám za typický příklad, nakonec jsem přece sám už předtím napsal, že bedny byly poruchové nad průměr a že bych je dnes nedoporučoval. To neznamená ani že se všechny neopravitelně rozbily ani že hrály špatně (opět jsem napsal opak). Souhlasím i s tím, že provedení není (aspoň podle mých standardů) nijak očividně ošizené, spíš naopak, ale prostě si nedokázali uhlídat detaily, jak v provedení, tak v kvalitě součástek. Pokud bych s něčím polemizoval, tak s možnou představou, že "teď už víme, co se tam sere a to si taky sám snadno opravím", protože jiný kus mohl mít a taky měl problémy úplně jiné. On toho náš tragický servis taky dost opravil, i když se to z příspěvku nezdá :-)
A na VIP zákazníky si hraje hlavně Milan, jinak je u nás zákazník jako zákazník a tak to má být.

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Cajs » stř 18. led 2017 17:38:33

Pokud bych s něčím polemizoval, tak s možnou představou, že "teď už víme, co se tam sere a to si taky sám snadno opravím", protože jiný kus mohl mít a taky měl problémy úplně jiné.
Ale to přece z mého textu nevyplývá.
Trochu namyšleně se domnívám, že přes třicet let praxe a kontinuálního vzdělávání v tomto oboru (obvodařině) na mně jisté stopy zanechalo. Proto si raději "hračky" opravuji sám, protože potom jednoznačně vím, jestli jsem našel skutečného "pachatele" a závadu opravdu spolehlivě odstranil. Bohužel v těch několika málo případech, kdy jsem se (z různých důvodů) svěřil do péče "profesionálům" (tam řadím i vaši firmu), dopadlo to většinou nevalně.
Nezpochybňuji, že toho váš servis mnoho a úspěšně opravil, ale já jsem bohužel učinil zkušenost odlišnou a "do hospody, kde mi nechutnalo" podruhé nepůjdu. (A těžko budu doporučovat její návštěvu ostatním).

To je můj (velmi) osobní pohled na věc.

J.Č.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 18. led 2017 18:50:28

Jistě, ale někdo jiný by si to přece mohl myslet. Nemá smysl moje texty na forech vztahovat vždy přímo na sebe, já zásadně píšu pro publikum, pro jednoho člověka by mi to asi nestálo za to (i když na maily odpovídám, ale to je spíš otázka slušnosti, ne že by mne to i bavilo nebo bych to pokládal za přínos pro všechny strany). Rozhodně nemám v úmyslu lákat skvělé kuchaře jako zákazníky naší smradlavé hospody, ona opravdu má práce víc než stíhá, jen jsou kuchaři a kuchtíci a pak lidé, co si na webu vygooglí recept a už si myslí, že taky svedou cokoli.
Ještě k tomu typu poruch - ing. Uchytil byl tak laskav, že mi obratem napsal, co si aspoň z hlavy pamatuje, že na HD zlobilo a opravoval - 15" spálené výkonem (později se ukázalo, že je špatně nastavený limiter), uklepané tranzistory a elyty, cívky i stabilizátory, já mám pocit, že si pamatuju nějaké konektory na spojení desek a driver (?), ale myslím, že to stačí, aby bylo jasno, že 3V stabilizátorem to opravdu nekončí a že náš servis toho na těch bednách musel řešit (a vyřešil) mnohem více, než jakýkoli jeden zákazník. Opět opakuju, že to je důvodem, proč je nedoporučuju nějak moc shánět a už vůbec nemůžu říct, "na co dávat pozor". Ve při my dva nejsme vůbec, jen varuji třetí strany před zjednodušenou interpretací našich informací. Nejhorší totiž je něco napsat dobře a pak zjistit, že to nebylo pochopeno a šíří se to jako informace téměř opačná. Mimochodem u nás se HD1521 prakticky přestaly prodávat už v roce 2010, novější lze spočítat už na prstech jediné ruky.

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Cajs » čtv 19. led 2017 11:02:45

15" spálené výkonem (později se ukázalo, že je špatně nastavený limiter)
To byl z výroby špatně naprogramovaný DSP?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 19. led 2017 11:25:05

Netuším jak přesně to bylo, pokud to někoho zajímá, tak se už musí obrátit na servis, podle ing. Uchytila můžou klidně ještě nějaké bedny s touto chybou být v oběhu, projeví se samozřejmě jen za určitých podmínek.

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Cajs » čtv 19. led 2017 11:37:26

Všechno ostatní beru, ale tohle mi přišlo divné. Limiter je součástí firmware v DSP. Co tam mohlo být špatně nastaveno a co s tím může běžný servis udělat? Ať koukám do dokumentace zleva nebo zprava, nevidím tam žádnou jinou možnost jak šťourat do limiteru, než přeprogramovat procesor. Nechápu, jak by v tomto konkrétním zapojení mohla vzniknout závada popsaná jako "špatně nastavený limiter". To tam byl špatně naprogramovaný DSP?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 19. led 2017 12:37:12

To je opravdu už jen na ing. Uchytila, já o tom nebudu spekulovat, byla by to čistá ztráta času a ukázka vaření ze studniční vody. Co takhle jiný zisk koncového zesilovače, to by možné nebylo ? Přepsat firmware nejde ?

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Cajs » čtv 19. led 2017 13:16:55

Co takhle jiný zisk koncového zesilovače, to by možné nebylo ? Přepsat firmware nejde ?
To jistě ano, ale je to věc spíše teoretická. Pokud ta bedna hrála a pak se rozbila, tak asi těžko bez vnějšího zásahu samy přeskákaly koeficienty v DSP. Zisk konce se teoreticky pohnout mohl, ale nezdá se mi to příliš pravděpodobné. Těch součástek, které na to mají vliv, zase není v cestě tolik. Jedině snad, že by se celý konec při poruše integrátoru dostal do stejnosměrné saturace, ale tomu by teoreticky měly zabránit ochrany v budičích. (Podle mých orientačních testů limiter zabírá, když je činitel plnění na výstupu basové sekce někde okolo 95%.)

Asi nemá smysl to dál pitvat, protože to exaktně nezměříme, ale ze všech uvedených důvodů se mi popis "špatně nastavený limiter" v tomto případě jeví jako nonsens. Proto jsem se nad tím pozastavil.

Hezký den

J.Č.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 19. led 2017 17:37:32

Takže je na to servisní bulletin z roku 2011 a mění se Eprom. To je to, co jsem myslel "přepisem", nikoli že se to snad nějak přepsalo samo od sebe za provozu, jde naopak o způsob nápravy, v digitálu běžný, i když letovat se při tom pokaždé nemusí :-)
Podle popisu samozřejmě žádné koeficienty samy nikde nepřeskákaly, ale zřejmě "nebyly od začátku tak úplně zasazeny do reálného rámce okolního světa". Původní text je delší, ale co je přesně kde jinak neuvádí. Zkrácený popis "špatně nastavený limiter" pokládám za adekvátní, tady není místo na rozebírání, co přesně na něm nebylo optimálně a není to samozřejmě nic tak prostého, jako třeba v DCX2496 apod.

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Cajs » čtv 19. led 2017 18:16:42

Takže je na to servisní bulletin z roku 2011 a mění se Eprom.
Takže odpověď na mou výše položenou otázku
To byl z výroby špatně naprogramovaný DSP?
zní ANO?

J.Č.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 19. led 2017 18:40:44

Já bych to formuloval jinak, viz výše. Termín "špatně naprogramovaný" je cosi jiného, podle mne se teprve po několika letech na statistice závad a rozboru jejich příčin ukázalo, že existují takové, kterým by bylo možné předejít jiným nastavením DSP (a samozřejmě na vývoji těch algoritmů se pracuje stále, takže ani nemusely být v době uvedení výrobku na trh žádné "lepší programy" k dispozici). Je potřeba brát v úvahu, že skutečně nejde o nic jednoduchého, řekněme typu "udržet výstupní napětí do 120V" ani "povolit 150V 1s a pak stáhnout na max.110V" apod. jako na běžných univerzálních speaker managementech, v aktivní bedně by měla být ochrana mnohem těsněji navázaná na možnosti reproduktoru a zesilovače, protože je zná a současně se už dlouho tyto DSP snaží výrazně zlepšit nejen kmitočtovou charakteristiku, ale i "dojem", tedy například na basech mění obálku, aby byly hlasité, ale nedocházelo ani ke klipu, ani tepelnému přetížení. Speciálně EAW provádí upgrade i u SW a rozhodně nejde jen o nějaké opravy vad, nýbrž vývoj a výsledky jsou znát. Také RCF nedávno změnil HW moduly i SW a opět i "staré" bedny po tomto upgrade hrají výrazně lépe.

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Cajs » čtv 19. led 2017 19:59:25

Mluvíme každý o něčem jiném.
Právě proto, že v aktivní bedně jsou všechny klíčové součásti známy, bych považoval nastavení, které umožní výkonovou destrukci reproduktoru, za jasnou závadu. (Vývojovou vadu). Ochrana před zničením je přeci první, co musí být odladěno, ještě před uvedením výrobku na trh. To je přeci něco úplně jiného, než vylepšování již fungujícího.

J.Č.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie HD1521

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 19. led 2017 22:39:01

Nikoli, mluvíme o tom samém, ale máme na to jiný názor. Já z praxe vím a také se tím žádný výrobce netají, naopak ti lepší na to výslovně upozorňují, že naprosto spolehlivá ochrana pouze pomocí nastavení DSP neexistuje. Respektive existuje, ale je neslučitelná s plným využitím potenciálu beden. Veškerá zodpovědnost je stále na koncovém uživateli a cokoli výrobce pro ochranu proti přetížení provedl, mu může maximálně pomáhat, nikoli zodpovědnost přenést. Taková je i praxe a my jí máme hodně, navíc toto by opravdu nemělo být až takovým překvapením, opakuji to při každé příležitosti a pár těch textů jsme i přeložili. Pokud výrobce udělá skutečnou chybu (tedy například se splete o řád při psaní programu, osadí jinou součástku...) tak samozřejmě odpovědnost má a uznává, jinak je ale prakticky nemožné vyreklamovat spálený reproduktor z jakékoli bedny.
Je samozřejmě možné k tomu přistoupit opačně a začít vyrábět nebo poptávat bedny, které přetížit nepůjdou, technicky to zajistit lze. Ale jestli uspějí na trhu je otázka jiná a já bych si tipnul, že nikoli, jinak by na něm už byly.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Mackie“