Doladění výhybky - změna parametrů repra

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Doladění výhybky - změna parametrů repra

Příspěvek od Otas » sob 02. pro 2017 10:37:23

Vlastním bedýnku, s laděnou výhybkou od Huberta Mašína, osazené EMI KPL15LF a DE620, k jejímuž naladění jsem ho kdysi ukecal :wink: .
Viz odkaz: http://www.prodance.cz/data/attachments ... _B9070.pdf
Zpočátku bylo vše perfektní a po jemném doladění měřícím mikrofonem v Sabine Power Q to nemělo chybu (musel jsem zvolit takovou hornu, aby se vašla do pozice v rozměrech EMI 151, což trochu rozhodilo charku). Hubert byl skutečně Mistr.
Po roce - dvou (a nasazení zesilovače většího výkonu) začalo cosi zvukově překážet na dělícím kmitočtu, na dělícím kmitočtu to začalo dělat + hrb. Sabine to nezvládala odladit (tuším je limitována +- 6dB) a zvuk nebyl dobrý.
Tak jsem po delších úvahách a testech sáhl do výhybky a vyměnil jsem kond 3,9 uF za 3,3 uF. Navíc jsem trochu potlačil výšky - odpor 6R8 jsem zaměnil za 9 ohmů. Překvapivě se nejen odstranil hrb na dělícím kmitočtu, ale i zmírnilo zvlnění kmitočtové charakteristiky, alespoň při provozu v mém obýváku, uvidíme na sále :-D při akci. I bez dorovnání zní zvuk zásadně lépe.
Proč to píši?
Myslím si, že nejen KPL15LF, ale i DE620 se rozehrála a při nízkém dělení to hraje velkou roli. Vzhledem ke kritickým odkazům na Megaton NDM152e, kde je použita, by možná bylo dobré zvážit, zda horší zvuk není zaviněn i změnou parametrů té DE620 po rozehrání.
Hubert už není mezi námi, jinak bych informaci směřoval k němu. Bohužel...

Odpovědět

Zpět na „Megaton“