Vyměnit ART312A ?

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od sledge » čtv 29. srp 2013 10:56:25

Zdeněk Prodance píše:To u RCF nehrozí, membrány jsou dostupné :-)

H.M.
No tak ony to jsou Tannoye asi 20 let staré.... navíc když je špatná jenom cívka, proč vyhazovat všechno ostatní, co je dobré, tedy pokud to jde rozlepit? To jen tak na okraj, tady je to OT :-)

Jinak ty drivery - já bych zbytečně terminologii nezveličoval více, než je potřeba. U beden většiny výrobců uvádí průměr membrány (kmitačky), přičemž až do zhruba 2"-2,5" jde vždy o vyústění 1". Větší membrány (3" a více) pak mají vyústění 1,4", 1,5" až 2". Záměna navíc moc nehrozí, protože 1?4" průměr kmitačky se prakticky nedělá, takže podle hodnoty je obvykle na první pohled jasné, o co jde. A kdo to neví, ten stejně neví, o čem je řeč, takže taky žádná škoda.
Výkonnostně jsou větší membrány samozřejmě silnější a zvládají nižší dělení (i pod 1 kHz, malé drivery mají dělení nejčastěji 1,5-2 kHz u dvoupásem), což je velmi výhodné pro konzistentní směrovost ve vertikální rovině v okolí dělícího kmitočtu a výkonová rezerva zase znamená obvykle nižší zkreslení, vyšší srozumitelnost atd. Platí hlavně o dvoupásmových systémech. Technicky a cenově tedy jde říci, že jde o třídu lepší/vyšší drivery a zatižitelnosti takových beden už bývají kolem 0,7 -1 kW.
Nicméně i u 1" vyústění jsou nemalé rozdíly. Jestli má driver 1", 1,25" nebo až 2" membránu je také dosti podstatné, protože v podstatě rovněž souvisí se zatižitelností i dělícím kmitočtem. Ty 1" membrány jsou výjimkou, jen u malých beden (typicky 5"-8" basáček) a dělení obvykle nejde pod 2 kHz. Zatímco takový 2" tlakáč s 1" vyústěním už je takovým přechodem k 3" driverům s 1,4" vyústěním...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » čtv 29. srp 2013 11:27:00

Ještě možná hloupý dotaz, ale udělá "podobnou" službu třeba i 10"+1,4" ? Mně se docela líbí ty DB DVX D12 HP, ale zase váha asi 27kg, což je možná i na mě moc. Je vůbec snížit satelity na 10" cesta? Jak jsem psal, chtěl bych o něco navýšit výkon na venkovním prostoru oproti ART312A, takže předpokládám, že to cesta není, ale pro jistotu se ptám.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 29. srp 2013 12:23:09

Ano, jde v podstatě o kontinuum, ale nějaké mezníky je potřeba v něm postavit kvůli orientaci a rozdíl mezi 1" a 1,4" je osvědčený a není důvod ho nechat marketingovým expertům kvůli nafukování dojmu z menších beden bourat. Pokud někdo uvede jen průměr membrány, tak se obvykle snaží vzbudit dojem, že jde o průměr ústí, nikdy to není naopak. Já se v tom pohybuju hodně dlouho a ta snaha zblbnout zákazníka je tam zřejmá, hlavně když ještě víte, co k tomu prodejce sám přidává za "informace" - samotní výrobci vyloženě nelžou, jen k tomu nechávají otevřená vrátka, třeba tím, co už nenapíšou anebo je to někde za hvězdičkou miniaturním písmem.
Samozřejmě se ty drivery překrývají i cenově, jsou drahé 1" a laciné 2", ale to je jiný rozměr, ceny pneumatik taky nediktuje pouze rozměr ráfku.

10+1,4" je dost málo používaná kombinace, už proto, že 10" celkem dobře vystačí s 1". Výběr bude tedy malý a bedny pravděpodobně na stejný akustický výkon relativně drahé.

H.M.

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » čtv 29. srp 2013 16:02:46

Jak to vypadá s HD 32-A ? V RCF product finderovi jsem je našel (mimo to 12" + 1,4" a větší má jen HD 32-A, ART722 a TT série, takže je výběr u RCF tímto docela zúžen).

Na PD jsem RCF HD 32-A nenašel, měl byste k tomuto typu nějaké info - zda je to novinka apod. Případně myslíte, že by to mohlo plnit má přání po ART312A ? Při váze necelých 19kg by to mohla být možná dobrá volba.

Díky moc.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od sledge » čtv 29. srp 2013 16:09:21

Jo, je to novinka, ani nemá datasheet, ale vypadá to zajímavě. Uvidíme, co další info...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » čtv 29. srp 2013 16:51:35

Už vidím, nějaké články publikované 22.8.2013 co představují novinku RCF HD 32-A, čili evidentně je to novinka - aktualizoval bych dotaz, jestli by v PD mohli prosím zjistit řádově dostupnost tohoto boxu, neboť vypadá opravdu zajímavě a hlavně má asi o 10kg méně než to DB DVX D12 HP (záda mám jenom jedny, že:).

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 29. srp 2013 23:34:41

Máme na skladě ART 422-A MK II, 722-A, 722-A MK II, NX M22-A MK II, TT22-A, TT2-A, což je všechno aktivní RCF 12"+driver větší než 1". HD32-A nemáme a ještě ani nevím, kolik bude stát, v jarním ceníku není a novější jsem nenašel. Vzhledem k jinému driveru, horně a dělicímu kmitočtu to asi bude dost jiná bedna než to dB nejen hmotností. Beru to podle Varia, eshop neukazuje všechny bedny na skladě, ale jen "volné" a třeba ty TT2-A jsou teď někde předváděné.

H.M.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od sledge » pát 30. srp 2013 9:21:07

Zdeněk Prodance píše: ...Pokud někdo uvede jen průměr membrány, tak se obvykle snaží vzbudit dojem, že jde o průměr ústí, nikdy to není naopak....
Ještě drobnost: Ona je otázka, jestli je větším obllbováním zákazníka, když firma napíše bez dalšího HF: 1,75" driver (a má vyústění jen 1"), nebo Frequency response (-3 dB): 44 Hz -20 kHz (a v reálu je třeba toleranci -3 dB substituovat -15 dB)...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » pát 30. srp 2013 9:54:09

No, přemýšlím nad tím ze všech stran a pokud se držím všech informací a pochopil jsem, že zhruba tyto jsou k rozhodování dobré:

RCF ART312A (plast) 12k, 19kg
LF 12", 2.5" v.c.
HF 1" neo, 1.5" v.c.
SPL 127dB

RCF 4PRO2031A (dřevo) 21k, 22kg
LF 12", 2.5" v.c.
HF 1", 1.7" v.c.
SPL 129dB, směrovost 90°x60°

RCF NX 12-A MK-II (dřevo) 30k, 25kg
LF 12", 3" v.c.
HF 1", 1.75" v.c.
SPL 130dB, směrovost 90°x40°

DB DVX D12 HP (dřevo) 29k, 27kg
LF 12" neo RCF, 3"
HF 1.4" neo RCF, 2.5"
SPL 131dB, směrovost jen 60°x40°

RCF TT22A (dřevo), 47k, 24kg
LF 12" neo, 3.4" v.c.
HF 1.5" neo, 2.9" v.c.
SPL 131dB, směrovost jen 60°x40°

Přemýšlím nad tím dobře, když:
- 4PRO 2031-A příliš podobné 312A
- DB DVX by bylo fajn cena vs. osazení, mínusy pro mou potřebu 60° do šírky, váha 27kg
- RCF TT by bylo fajn, ale vysoká cena a taky nízká směrovost 60° a vůbec asi kanon na vrabce
- NX 12-A MK-II vlastně by nemuselo být špatné a mohlo by mít znatelně lepší zvuk a oproti ART312A je na SPL uváděno +3dB

Z těchto čísel mi připadá RCF NX 12-A MK-II (tedy jen podle těch čísel), že je to nějaký krok nahoru na třech místech - LF větší cívka, která je dle minulých příspěvků asi tedy drobnou úpravou, o něco větší cívka na HF (jak moc je toto kvalitativní změna nevím) a potom je to dřevo místo plastu (což je asi taky kuprospěchu).

Nejde mi o to co naslepo dle fóra koupit, ale taky nechci otravovat spousty lidí v prodejnách poslechy něčeho, co se dá dát mimo výběr rovnou... Prostě abych řešil potom poslech už něčeho řekněme kvalitně předvybraného.

Čili mi trochu vychází NX 12-A MK-II jako kandidát na poslech (obětovat HF >1"). Na druhou stranu, je ta směrovost tolik znát, aby si DB DVX D12-HP zasloužilo vyřadit? Nehraji často na vzdálenosti desítek metrů, tak mám obavu, že do menších prostorů a na větší blízku by ta menší směrovost mohla být na škodu - máte k té směrovosti něco z praxe? Třeba jestli je ta menší směrovost tolik znát.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 30. srp 2013 13:58:14

Proč jsi vlastně vynechal většinu těch RCF s 1,4" driverem a bereš do úvahy až TT22-A, který je ovšem cenově úplně jinde ? To si takhle chceš "usnadnit rozhodování" ? Máš dojem, že ty bedny vyrábějí zbytečně, že pro ně není trh ? Můžu tě ujistit, že je to omyl, spolu s už nevyráběnými modely (např. ART325/525-A) jsme jich prodali stovky kusů.
Co se týká horny, tak důležitý je konkrétní kmitočtový průběh i v těch úhlech na okraji a dokonce mimo nominální vyzařovací úhel, projdi si moje měření nebo třeba poláry u výrobců (z těch se to ale blbě čte). Ideální je, když poklesne jen úroveň, ale nezmění se příliš vyvážení alespoň mezi středy a výškami, taková bedna jde poslouchat třeba i v pravém úhlu od osy, absolutně nejhorší je, když zmizí výšky a objeví se nějaký hrb na středech třeba už od +/-30°.

H.M.

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » pát 30. srp 2013 13:58:28

O té NX sérii nacházím informace tak okrajově a spousta různých obchodů ji ani nemají zařazenu (i v zahraničí). To mi připadá, jako by se zrovna příliš nepovedla. Je to možné?

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » pát 30. srp 2013 14:00:36

Zrovna jsme napsali stejně - jsem to četl až teď. Vynechal jsem ty bedny, protože (a možná z toho budu muset slevit), jsem chtěl něco co má takový ten čistý design bez toho "agresivního" členění jako mají třeba ART 722. Ale už teď je mi jasné, že asi všechny věci co jsem si řekl že by byly dobré asi všechny dohromady dohromady nedám...
Ty arty jsem tedy opomenul opravdu jen kvůli vzhledu, že bych primárně raději tu čistě/nenápadně vypadající bednu.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 30. srp 2013 14:14:12

Moje zkušenost je taková, že na "sedmičkový" vzhled se dá zvyknout hodně rychle a ty původní kulaté tvary už se mi líbí o dost míň. Ona není náhoda, že za to dostali cenu za design a tmavší odstín plastu také pomohl. Já osobně beru plast jako možnost udělat takové tvary, které jsou současně lépe funkční a levnější než jde ze dřeva, nedává mi smysl jím zkoušet dřevo napodobovat i když některé bedny si lidé na první pohled pletou (QSC K nebo RCF HD). Je potřeba si uvědomit, že například bedny lité z hliníku také nemá smysl tvarovat podle něčeho, co se dá ekonomicky vyrábět jen rozřezáním a slepením velké rovné desky, ten "klasický vzhled" je vlastně z nouze ctnost.
Ano, NX řada se jako celek prodává o něco méně, než je v aktivních RCF průměr, je to hlavně cenou, jiný důvod bych nehledal. Ovšem line array a monitory se z ní prodávají slušně až výborně.

H.M.

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » pát 30. srp 2013 14:22:52

Čili ART 722-A doporučujete zvážit. Zvukově jsou lepší volbou než NX 12-A, tak?

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » pát 30. srp 2013 14:49:42

Do užšího výběru tedy k reálnému poslechu NX M12-A, HD32-A (až bude), ART-722A.

Odpovědět

Zpět na „RCF“